PŚ w Ruce: Pierwszy triumf Ryoyu Kobayashiego, Stoch i Żyła na podium!

 • 2018-11-24 19:50

Pogoda ulitowała się nad organizatorami zawodów Pucharu Świata w Ruce. Sobotni konkurs, ograniczony do jednej serii, zakończył się zwycięstwem Ryoyu Kobayashiego (138,5 m). Pozostałe miejsca na podium zajęli Polacy. Drugi był Kamil Stoch (140,5 m), a trzeci Piotr Żyła (136 m).

24.11.2018 - Piotr Żyła i Kamil Stoch24.11.2018 - Piotr Żyła i Kamil Stoch
fot. Tadeusz Mieczyński

Od początku dnia organizatorzy mieli problemy z przeprowadzeniem rywalizacji. Zaplanowany na 8:00 trening trwał półtorej godziny. Zaplanowane na 9:00 kwalifikacje przeniesiono na 15:15, aby następnie je odwołać. Sam konkurs był dwukrotnie przekładany, odpowiednio na 16:45 i 17:50.

Ostatecznie wiatr zelżał i pozwolił na przeprowadzenie jednoseryjnych zawodów. W nich najlepszy okazał się Ryoyu Kobayashi. Japończyk odniósł pierwsze pucharowe zwycięstwo w karierze po skoku na odległość 138,5 m. Drugie miejsce zajął Kamil Stoch, który w lepszych warunkach wietrznych uzyskał 140,5 metra. Na najniższym stopniu podium stanął kolejny Biało-Czerwony, Piotr Żyła (136 m).

Tuż za podium znalazł się autor najdłuższego lotu dnia, Domen Prevc. Słoweniec wykorzystał sprzyjające warunki i pofrunął na 146 metr, wyprzedzając o 0,1 punktu Niemca Karla Geigera (135 m), a o 0,2 punktu - Bułgara Władimira Zografskiego (140 m). Czołową dziesiątkę uzupełnili Timi Zajc (132 m), Robert Johansson (136 m), Andreas Wellinger (132,5 m) oraz Anze Lanisek (135,5 m).

Życiowy rezultat osiągnął Jakub Wolny. Mistrz świata juniorów z Val di Fiemme zajął jedenaste miejsce po skoku na odległość 132,5 m. Pucharowe punkty zdobył jeszcze dwudziesty Stefan Hula (133,5 m).

Mający problemy tuż po wyjściu z progu, Dawid Kubacki (120 m) zakończył konkurs na 38. pozycji. Kolejny słaby skok oddał Maciej Kot (106 m), sklasyfikowany na 53. miejscu.

Dotychczasowy lider Pucharu Świata, Rosjanin Jewgienij Klimow skoczył 121,5 metra i nie wywalczył kolejnych punktów do klasyfikacji generalnej, zajmując trzydziestą pierwszą lokatę.

Cały konkurs przeprowadzono z 7. belki startowej.

Kamil Stoch po raz 58. stanął na podium zawodów Pucharu Świata. Z kolei dla Piotra Żyły to piąte miejsce w czołowej trójce indywidualnego konkursu PŚ. To jednocześnie 179. oraz 180. podium reprezentantów Polski w tego typu rywalizacji.

Dzięki dzisiejszej wygranej, Ryoyu Kobayashi został nowym liderem Pucharu Świata. Japończyk ma w swoim dorobku 160 punktów i wyprzedza drugiego Kamila Stocha (130 pkt.) oraz sklasyfikowanych ex aequo na trzeciej pozycji Piotra Żyłę oraz Jewgienija Klimowa (po 100 pkt.).

W Pucharze Narodów prowadzą Polacy (707 pkt.) przed Niemcami (645 pkt.) i Japończykami (439 pkt.).

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs w Ruce. Początek kwalifikacji o 15:30 czasu polskiego. Same zawody mają rozpocząć się punktualnie o 17:00 naszego czasu.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Świata >>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Narodów >>
Zobacz aktualny ranking WRL >>

FOTORELACJA


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (43626) komentarze: (205)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Baleleherburudzczyzakorosciejablonpiecza stały bywalec
  Tak narodził się Wielki Rjoju

  Tak narodziła się legenda skoków!

 • Wzrost_skoczkow_narciarskich bywalec
  Wzrost podiumowiczów

  R.Kobayashi 174cm
  Stoch 173cm
  Żyła 176cm

 • Wojtasek12 bywalec

  Jak któryś zawodnik nie przedostanie sie przez kwalifikacje to w konkursie rozliczany jest w parze z kims po kursie 1.00?

 • Wojciechowski profesor

  Swoją drogą warto zauważyć, że Junshiro i Ryoyu to dopiero druga para braci stojących na czele Pucharu Świata w skokach narciarskich w całej jego historii. Dość ciekawe, bo przecież trochę rodzeństw w corocznym "cyrku" przewinęło się przez tyle lat.

 • Złoty Orzeł profesor

  Typowe warunki dzisiaj:

  4,6 3,9

  2,9 6,1

  3,2 4,9

  Repeta z wczoraj?

 • Złoty Orzeł profesor
  @Lans @Lans

  żeby uniknąć kompromitacji

 • Złoty Orzeł profesor
  @Złoty Orzeł @zxcvbnm_9999

  1 seria trwała godzinę, jeżeli Hofer nie stchórzy dziś konkurs będzie 1-seryjny

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  @Złoty Orzeł @Bartek002

  Może być tak jak wczoraj po 17:30 :D

 • Złoty Orzeł profesor

  Warunki takie jak wczoraj, 4,5m/s na całej długości.

 • gyurcsops doświadczony

  Dzis bedzie dobrze , skoro mówisz ze ma osłabnąć z czasem ten wiatr a teraz jest znośny to pooglądamy ciekawy konkurs na skoczni gdzie sama przyjemność widzieć jak niesie skoczka na rozmiar skoczni lub dalej .

 • skijumpingexpert profesor
  Pogoda ( wiatr )

  Wygląda to optymistycznie. Kombinatorzy właśnie zaczęli konkurs skoków, a mamy 24 km/h, w porze konkursu ma być 13/14 km/h.

 • fridka1 profesor
  @Mikolaj1 @Mikolaj1

  Taka różnorodność narodowościowa w stawce jest dobra dla skoków. Jeżeli dzięki tym wynikom chociaż paru Bułgarów czy Japończyków więcej, zainteresuje się tym sportem, to lepiej dla wszystkich. Ile jeszcze skoki mają bazować tylko na entuzjaźmie Polaków?

 • skijumpingexpert profesor
  @Pavel @Major_Kuprich

  Jeśli oceniasz skoki Kamila jako prawie perfekcyjne to na tym sporcie znasz się mniej niż myślałem. Po drugie o jakim szczęściu Polaków dzisiaj pisałeś? 4/6 naszych zawodników miało warunki poniżej średniej, a Stoch miał tylko minimalnie powyżej. Po trzecie Piotr Żyła nie jest już himerycznym zawodnikiem, możecie mi wierzyć na słowo, a jak nie to spojrzeć na wyniki zeszłego sezonu, zmian jakie w jego stylu skakania dokonał Horngacher i wypowiedzi przed sezonowych o Żyle, dlatego też ten wynik mnie nie zaskakuje. Po 4 jak mamy gdybać to ja pogdybam w drugą stronę, a gdyby była 2 seria czy Ryoyu wytrzymałby presję lidera po pierwszej serii wiedząc też, ze rywalizuje z legendą tej dyscypliny? Po 5 nie uważam żebyśmy mieli zapominać o dniu wczorajszym, bo był to najlepszy konkurs w historii startów Polaków w Ruce, mamy 2 Polaków na podium pś i odskakujemy Niemcom w PN.

 • Złoty Orzeł profesor
  @Mikolaj1 @Mikolaj1

  Niezłe czyli tylko 2m/s :d

 • Złoty Orzeł profesor

  Gdzie jest transmisja kombinacji? Na E1?

 • Mikolaj1 weteran

  Wspaniały konkurs.Dwóch polaków na podium i to na dodatek w Ruce.Bułgar w TOP6 .Nic tylko się cieszyć,była loteria,ale dało się skakać.Dzisiaj są już podobno niezłe warunki więc licze na 2 stojące na wysokim poziomie serie.

  Klasyfikacja generalna to w wogóle wygląda na razie jak jakiś kosmos.Japończyk Rosjanin Bułgar i Fin w TOP15,wiadomo se z biegiem czasu do głosu dojdzie stara czołówka,ale cieszy nawet taki chwilowy stan rzeczy.

 • Złoty Orzeł profesor
  @alo @alo

  No to będzie ostra inba! Pewnie znowu 1 seria ale wolę czekać do 18 na wiatr stabilny niż kończyć jakąś parodyjną farsę.

 • Lans weteran
  -

  "Lans zapewne na razie ukrywa się pod innymi nickami"  Po co miałby się ukrywać?

 • alo profesor

  Kombinatorzy norwescy skacza w probnej teraz. Wiatr 2m/s pod narty!

 • Olcia_C stały bywalec
  @skortom76 @skortom76

  Lans zapewne na razie ukrywa się pod innymi nickami, choć trzeba przyznać, że ma niewielki wybór - jakoś nikt nie chce zdominować Kamila! :D

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl