PŚ w Engelbergu: Pierwszy w karierze triumf Geigera, Żyła drugi!

 • 2018-12-15 17:50

Karl Geiger odniósł pierwszą w karierze wygraną w Pucharze Świata. Reprezentant Niemiec został zwycięzcą sobotniego konkursu w Engelbergu (HS140), dzięki skokom na odległość 135 m i 141 m. Drugie miejsce zajął Piotr Żyła (134 m i 136 m), a trzecie Austriak Daniel Huber (135 m i 138,5 m). Pucharowe punkty zdobyło czterech Polaków.

Piotr ŻyłaPiotr Żyła
Karl GeigerKarl Geiger

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdował się Jewgienij Klimow. Reprezentant Rosji poszybował na odległość 136,5 metra i wyprzedzał o 1,1 punktu Piotra Żyłę (134 m). Trzecie miejsce zajmował Niemiec Stephan Leyhe (135 m), a tuż za nim plasowali się Daniel Huber (135 m) oraz Karl Geiger (135 m).

Na szóstej pozycji sklasyfikowany był Dawid Kubacki (129 m), który na półmetku zmagań tracił 2,3 punktu do miejsca na podium. Na kolejnych miejscach znajdowali się Johann Andre Forfang (133,5 m), Stefan Kraft (129,5 m) oraz Halvor Egner Granerud (130 m). Czołową dziesiątkę zamykał Ryoyu Kobayashi (130 m), który o 1,2 pkt. wyprzedzał Kamila Stocha (129 m).

Dwudziesty trzeci po pierwszej serii był Maciej Kot (128,5 m), natomiast dwudziesty dziewiąty - Stefan Hula (125,5 m).

Do finałowej serii nie awansował Jakub Wolny, który z wynikiem 119 metrów zakończył konkurs na 41. pozycji.

W finale wszystkich swoich rywali przeskoczył Karl Geiger. Reprezentant Niemiec poszybował na 141 metr i wskoczył na najwyższy stopień podium, odnosząc pierwsze pucharowe zwycięstwo w karierze. 4,7 punktu do triumfatora stracił Piotr Żyła, który dzięki finałowej próbie na odległość 136 metrów utrzymał drugą pozycję. Na najniższym stopniu podium stanął Austriak Daniel Huber (138,5 m), dla którego to najlepszy rezultat w dotychczasowej karierze.

Tuż za czołową trójką uplasował się Johann Andre Forfang (138 m). Lider na półmetku zmagań, Jewgienij Klimow ostatecznie spadł na piątą pozycję po skoku na 134 metr. Szósty był Stephan Leyhe (135,5 m), siódmy Ryoyu Kobayashi (137 m), a ósmy - Stefan Kraft (137 m). Kamil Stoch w finałowej serii wylądował na 133 metrze i awansował na dziewiąte miejsce, tuż przed Michaelem Hayboeckiem (137,5 m).

Dawid Kubacki po skoku na 130 metr ostatecznie zajął trzynastą lokatę. Dwudziesty szósty był Maciej Kot (122,5 m). Stefan Hula uzyskał w finale 122,5 m i spadł na pechowe, trzydzieste pierwsze miejsce.

Całe zawody rozegrano z 19. belki startowej przy silnym wietrze wiejącym z tyłu skoczni.

Piotr Żyła po raz ósmy w karierze (a czwarty w tym sezonie) stanął na podium zawodów Pucharu Świata. To jednocześnie 184. podium reprezentantów Polski w indywidualnych konkursach PŚ.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi niezmiennie Ryoyu Kobayashi (456 pkt.) przed Piotrem Żyłą (365 pkt.). Trzecie miejsce ex aequo zajmują Kamil Stoch i Johann Andre Forfang (po 305 pkt.).

Na czele Pucharu Narodów znajdują się Polacy (1259 pkt.) przed Niemcami (1193 pkt.) i Japończykami (816 pkt.).

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs w Engelbergu. O 12:45 rozpoczną się kwalifikacje, a o 14:15 - zawody.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Świata >>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Narodów >>
Zobacz aktualny ranking WRL >>

FOTORELACJA


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (44534) komentarze: (360)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Bernat__Sola profesor
  @dervish @dervish

  Olav Hansson ma 11 podiów i 0 zwycięstw. 11 podiów to też okazała liczba, więc dla mnie to on jest liderem :P.

 • Bernat__Sola profesor
  @dervish @dervish

  Wcześniej Lindvik dominował w PK i zajął 8. miejsce w Zakopanem. Czasami jest ciężej, czasami łatwiej. A jak się następnego dnia okazało, Lindvika stać na znacznie lepsze skoki.

 • Bernat__Sola profesor
  @Tommy @Tommy

  Skakali w FIS Cupie w Falun w marcu. Parę miesięcy temu w mistrzostwach uczestniczyło 5 skoczków...

 • Bernat__Sola profesor
  @monia866 @monia866

  Co do regularności, w tej chwili we wszystkich konkursach był w top10, a w 4 w top5. Zobaczymy, jak będzie na TCS.

 • Bernat__Sola profesor
  @monia866 @monia866

  Hymn był, w momencie, gdy transmisja w TVP się kończyła, Geiger ściągał czapkę, a spiker mówił "Please stand for the national anthem..."

 • Bernat__Sola profesor
  @kunta @papa_s

  Albo kruczek...

 • Bernat__Sola profesor
  @skokowy123 @Skokowy123

  Coś Ci nie pykło z tym Huberem. Następnym razem trzeba będzie go usunąć z listy. Jak rozumiem, to po 3 kropkach to aktywni zawodnicy. W takim razie Asikainen raczej do usunięcia, nie znalazł się w kadrach Finów, na mistrzostwach też nie skakał. Wszystko wskazuje na "ciche" zakończenie kariery.

 • Bernat__Sola profesor
  @stivus @stivus

  Zależy co definiujesz przez "będzie się liczył".

 • Bernat__Sola profesor
  @ZXCVBNM_9999 @zxcvbnm_9999

  Może z Kubackim też dokona się jakiś przełom, wydawało się, że Żyła zawsze będzie miał takie podejście jak wcześniej, a jednak komuś udało się go skoncentrować na skokach.

 • Bernat__Sola profesor
  @Jannush @zloty_medalista

  Norwegowie to jeszcze możnaby się zgodzić, ale u Japończyków właściwie tę formę Sato jeszcze nie do końca poznaliśmy

 • Bernat__Sola profesor
  @wiola4697 @wiola4697

  Zwykle był lepszy w ostatnim konkursie w Engelbergu (z wyjątkiem sezonów 09/10, 12/13 i 15/16).

 • Bernat__Sola profesor
  @Tomas17 @Tomas17

  "punkty Stefana" - jednak warto poczekać, ale mogłeś nie zauważyć, że jest 31.

 • gosposia weteran
  analizując zdjęcie tytułowe

  Na takim tle to i Piotrek może robić za Apolla

 • skoczny_fan bywalec
  @zimowy_komentator @stivus

  Dokładnie 9 lat. Przeliczniki testowano podczas LGP 2009, a wprowadzono je w lutym 2010. Mimo wszystko, system obowiązuje tyle lat, że pewnie dla niektórych zawody bez niego byłyby dziwne.

 • stivus profesor
  @zimowy_komentator @mario0993

  To normalne że kibicuje się rodakom, tak więc nie jest dziwne że komentator jest stronniczy, chociaż być nie powinien, jeśli chce pozostać profesjonalistą. Ten Norweg, który wyraził niezadowolenie z not dla Forfanga, też wspomniał, że sędziowie są tylko ludźmi, tym bardziej tyczy sie to komentatorów a już na pewno nas, kibiców skoków. Skoki są dyscypliną mocno nieobiektywną, a już kompletna bzdurą jest uzaleznianie noty od długości skoku. Mimo wprowadzenia przeliczników za wiatr osobiście nie jestem nadal przekonany do ich słusznosci. Na chwilę obecną być moze jest to metoda najbardziej obiektywna, ale trochę mi brakuje informacji na temat funkcjonowania aparatury pomiarowej. Zamiast robić kolejny materiał o żonie Huli (nota bene bardzo sympatycznej dziewczynie) czy o doskonale już znanym wszystkim Stochu, móglby się ktoś w TVP wysilić i zrobić materiał o zasadzie naliczania rekompensat za wiatr, rozmieszczeniu urządzeń pomiarowych itp. A może coś było tylko przegapiłem?
  Przeliczniki za wiatr to przecież nie kwestia sezonu czy dwóch a już pewnie z 10-15 lat.

 • AlanWake doświadczony
  @Wzrost_skoczkow_narciarskich @Wzrost_skoczkow_narciarskich

  Podaj jeszcze numery buta, to niezwykle cenne infiormacje.

 • Wzrost_skoczkow_narciarskich bywalec
  Wzrost podiumowiczów

  Geiger 182cm
  Żyła 176cm
  Huber 175cm

 • Olcia_C stały bywalec
  @Seba20 @zimowy_komentator

  Podziwiam, że dajesz radę znieść TVP. Dla mnie jedyna sytuacja kiedy wybieram TVP zamiast Eurosportu to gdy komentuje Snopek - najlepiej sam lub z Kotem. Snopek jest najlepszy w TVP, a tak rzadko komentuje... Tęsknię też za komentarzem ś.p. Bogdana Chruścickiego na Eurosporcie - nieraz tak marudził, że boki można było zrywać, choć gdy komentowali razem z Rudzińskim np. Zakopane to brzmiało to super :D

 • Ravv weteran
  @yyy @yyy

  Źle, ale nie fatalnie. Noty były trochę zawyżone, ale na pewno nie o dwa punkty, o które wygrał z Forfangiem. Także niech Norwegowie nie płaczą.

 • yyy profesor

  Prawdą jest że Żyła wylądował fatalnie i że noty ma za wysokie.

 • mario0993 doświadczony
  @zimowy_komentator @zimowy_komentator

  Prawda jest taka, że skoki stanowią idealny grunt do snucia teorii spiskowych i narzekań. Nie ma chyba konkursu po którym nie byłoby narzekań, że ktoś tam dostał za dużo, a ktoś za mało od sędziów. Obejrzałem jeszcze raz lądowania Hubera i Żyły i jeśli juz to w przypadku Piotrka można się kłócić o niższe noty. Może Żyła powinien dostać noty po 17,5 pkt. i wtedy miałby notę niższą o 1 punkt ale i tak Forfanga by wyprzedził. Huber raczej dostał noty w porządku. Trzeba pamiętać, że sędziowe uzależniają noty za styl od odległości co jest największą głupotą w moi przekonaniu ale tak już jest.

  Wobec powyższego nie sądzę by było realnie o co płakać. dla Norwegów. O ile wiem sędziowie wciąż nie mogą się posikować powtórkami video w ocenie skoku więc nie ma co oczekiwać cudów. W każdym kraju narzekają. Babiarz też czasem płacze, że Polakowi dali niby za mało ale jakoś nie bardzo gdy sytuacja ma miejsce wśród rywali. Mentalność Kalego ma tu pełne zastosowanie. Pamięta się krzywdy swoich skoczków a juz na odwrót to się zapomina lub nie chce widzieć. Ja tam nigdy nie byłem zwolennikiem not za styl. Więcej z nich szkody niż pożytku.

 • zimowy_komentator profesor
  Norwegowie narzekają

  "Norwegowie narzekają na sędziów w Engelbergu. "Forfang zasłużył na drugie miejsce"

  Johann Andre Forfang powinien zająć w sobotnich zawodach w Engelbergu drugie miejsce - uważa szef skoków w norweskiej federacji narciarskiej Clas Brede Brathen. Jego zdaniem Piotr Żyła i Daniel Huber dostali od sędziów zbyt wysokie oceny za styl."

  Ha teraz czują jak to jest być wykiwanym o 0,2 pkt :) Co się odwlecze (Niżny Tagił) to nie uciecze (Engelberg).

 • Ravv weteran
  @Seba20 @zimowy_komentator

  Błachut bywa czasem pyszałkowaty, ale merytorycznie jest dużo lepszy od komentatorów TVP. Do tego ma luźny styl, czyli coś, czego w publicznej nie było nigdy. Także ja zdecydowanie jestem za Eurosportem :D

 • Major_Kupich początkujący
  @sebaszczesny

  Ty imbecylu spoleczny, pocybucie, patafianie, ogarnij dupsko bo jestes najbardziej niezniośny tutaj wypieprzaj farmazonie z niemiec

 • julekXD początkujący
  @Ad1K @Ad1K

  jak możesz dawaćpiotrka do drugiego rzędu jak skacze na najrówniej ze wszystkich ale ty nie oglądzasz skoków musze ci przypomnieć ze powtarzalność jest najważniejsza na TCS

 • julekXD początkujący
  @anonim @skijumpingexpert

  pierolisz takie głupoty jak kruczek trenował naszą kadre prawie 8lat czemu horngacher ma odejść jak był byś nie bieżąco to byś wiedział że kot zacznie dobrze skakać tylko trzeba poczekać pozatym Piotrek jest w lepszej formie niż kamil a i tak go obstawiacie wyżej lol do fawortów dałeś klimova fajnie tylko że żyłą skacze bardzo równo a to do TCS jest ważne a taki klimov równo nie skacze czy giger leyhe ryoyu przy wiatrze w plecy nie daje rady a u kamila nie ma tej powtarzalności jednynie w tcs będzie się liczył Piotrek Huber Ryoyu i może forfang i johansson

 • Janek145 weteran
  Wnioski po 1 konkursie w Engelbergu:

  -Piotrek świetny i najrówniejszy z całej stawki PŚ. Nie na znaczenia, czy wieje pod narty, czy też z tyłu skoczni

  -Kamil dobry, ale wciąż z błędami

  -Dawid zawodzi, w locie znowu przypomina "worek ziemniaków" i spada szybko na zeskok. Trochę się martwię o jego dyspozycję bo nie widać zbytnio progresu, wręcz jest gorzej

  -Maciek-nie przekrzywiało go w locie, co na pewno może cieszyć. Dwa spokojne i całkiem dobre jak na jego obecną formę skoki. Powinno być coraz lepiej

  -Stefan-wydaje się, że swoje maksimum osiągnął w ubiegłym sezonie. Wiek na pewno też nie jest jego sprzymierzeńcem. Sukcesem będzie, jeśli po przerwie świątecznej zdoła zajmować miejsca 10-15

  Kuba-niestety regres od Niżnego Taghiłu. Słabe skoki przeplata jednym dobrym( w serii próbnej). Być może jest to efekt psychiki, związany z bardzo fajnymi wynikami na początku sezonu. Przerwa po Engelbergu i spokojny trening może wpłynąć pozytywnie na jego dyspozycję

  Co do reszty świata:
  -Cieszy powrót Klimova do czołówki, kapitalny pierwszy skok
  -Brawa dla Geigera, wykorzystał swoją szansę w 100%
  -Koduelka w drugim skoku- petarda
  -Aalto z kolejnymi punktami, świetnie
  -Kobayashi chyba jednak niezbyt dobrze radzi sobie z wiatrem wiejącym w plecy, ale nie wydaje mi się, że to 7 miejsce jest początkiem obniżki formy
  -Chyba powoli budzi się Stefan Kraft, może być groźny na TCSie
  -W dalszym ciągu wielka niewadoma jeśli chodzi o Norwegów. Jak na razie jedynym równym z ich kadry jest Forfang, ze zwycięstwem w PN może być w tym roku ciężko
  -

 • julekXD początkujący
  @SebaSzczesny @sebaszczesny

  nie pisz komów bo jak to widze to mi się słabo robi żyła nie bylw takiej formie a ty narzekasz weź sklej morde i nie pisze to jest tragdeia jak tak możesz pisać nie jesteś Polakiem szwabie jeden nie kibicujesz polakom we pal gume bananowcu POWIEM TYLE NIE OGLĄDAJ SKOKÓW a sam byś nawet na skocznie nie wyjechał to nie pisz kom bo mam dosyć Jesteś Janusz dziecko i tyle nie znasz się na sporcie. TRZEBA DOCENIAĆ TO CO ROBIĄ NASI ZAWODNICY ONI SKACZĄ A TY TAK JAK MÓWIŁEM NIE WEJDZIESZ NA SKOCZNIE

 • julekXD początkujący
  @SebaSzczesny

  sam byś nie lepiej skakał a pozatym dlaczego tak wątpisz w naszych zawodników? jak coś ci nie pasuje to nie oglądaj skoków nie traci się nadzieji polak 2 po pierwszej seri a ty mówisz ze nie wygra a skąd wiesz jak jesteś tak zle nastawiony do wszystkiego to weź lepiej nie komentuj bo ty na belke byś nie siadł jezu bo co jeden skok gorszy to już formy nie ma nie komentuj bo jak czytam to widze że debil pisze ten komentarz który nie jest poalkiem

 • mario0993 doświadczony
  @zimowy_komentator @zimowy_komentator

  Cały weekend wiało z tyłu. W drużynówce nawet do 5 m/s dochodziło czasami w plecy. W indywidualnych zawodach dla zawodników z pierwszymi numerami wiało pod narty a Klimov jako pierwszy miał z tyłu i to ok. 5 pkt. Ogólnie zdecydowana większość miała z tyłu choć taki Ryoyu Kobayashi miał farta i przeskoczył skocznię co go kosztowało zwycięstwo w ostatecznym rozrachunku

 • wiola4697 profesor
  @gihat @gihat

  Częściowo z twoim podsumowaniem się zgadzam. Przewaga Japończyka dzięki kombinezonowi

 • zimowy_komentator profesor
  Czy w Wiśle był tylny wiatr ?

  Z tego co pamiętam był... Oznaczałoby to, że Klimov na tylnych wiatrach dostaje skrzydeł a zatem może być dalej groźny.

 • Krzych stały bywalec
  Już późno

  wszystkie dzieci idą spać...

  - dobranoc moje drogie...

 • zimowy_komentator profesor
  @Seba20 @mario0993

  Babiarz denerwuje ale dzisiaj był akurat Snopek, którego komentarz dosyć lubię :)

 • gihat początkujący
  Podsumowanie

  To że to jest sezon życia Piotrka, to już chyba nikt nie wątpi. Nawet jak nic nie ugra na TCS czy MŚ, a wierze że sprawi nam wiele radości, to i tak pod względem ilości podiów w sezonie oraz punktów - pobije swoje rekordy.
  Kamil skacze solidnie, na dobrym poziomie i liczy się w czołówce, a to najważniejsze. Nie można ciagle wymagać zwycięstw od niego, bo skoki rządzą się własnymi prawami, a on mimo tego przez tyle lat utrzymuje się w czołówce.
  Martwi sytuacja Kuby Wolnego, bo coś u niego zaczyna się sypać, a na początku wydawało się, że mamy nowego nr 4 w druzynowce, albo nawet numer 3.
  Dawid dzisiaj inplus, chociaż on wie, że stać go na więcej i u niego ta forma szybko powinna wrócić przynajmniej do tej z zeszłego roku.
  Stefan Hula widać regres znaczny, ale od niego raczej nikt nie wymaga cudów. Lubię go za determinację i chęci do treningu, mimo różnych przeciwności i mimo wszystko wydaje mi się, że finalnie na koniec sezonu zakręci sie wokół 200 punktów w PŚ.
  Maciek Kot to raczej większego komentarza nie trzeba. Każdy wie jak źle wygląda jego forma, a najgorsze że to trwa już od zeszłego sezonu. Tutaj moim zdaniem i pewnie wielu innych głównym czynnikiem jest nastawienie psychiczne Maćka i podejście do skakania. Ja uważam, że gdy innym kadrowiczom idzie dobrze, Jak Piotrkowi teraz, to wpływa na niego negatywnie. On oczywiście tego nie powie głośno, ale coś musi być na rzeczy. Do tego dochodzą być może zbyt wielkie oczekiwania względem siebie i ambicje. Jego sytuacja martwi najbardziej, bo to on miał być liderem kadry w momencie zakończenia kariery Kamila I Piotrka, a przy okazji jego słaba dyspozycja odbija się na możliwościach naszej drużyny, bo na dziś nie mamy pewnego czwartego do składu.

  Cieszy fakt, że Klimov znowu zakręca się w czołówce i jeszcze w tym sezonie na pewno coś ugra.
  Mimo tego, że Kobayashi dziś "dopiero" 7, to i tak zostaje głównym faworytem do wygrania TCS.
  Peter Prevc dzisiaj pechowo, ale jutro odrobi i na pewno będzie się liczył na TCS.
  Geiger i Huber - czyżby czarne konie TCS?

  Generalnie lekka przewaga Kobayshi'ego nad resztą, ale z tylu ma przynajmniej z 10 rywali, którzy powalczą z nim o wygranie TCS. Szykuje się najlepszy Turniej 4 skoczni od lat!

 • mario0993 doświadczony
  @Seba20 @zimowy_komentator

  No każdy ma swoich ulubionych komentatorów i tu nie ma jednego, który by zadowolil wszystkich sportową. Mnie razi zazwyczaj to januszowe komentowanie Babiarza i wieczne pudrowanie rzeczywistości na korzyść Polaków Szczęsnego. Ja to ogólnie oglądam na angielskim eurosporcie z komentarzem Davida Goldstroma.

  A wszystko się zaczęło od jego kultowego komentarza skoków Adama Małysza "But who? Who can deny him. He really is the king of the hill"

 • stivus profesor
  @stivus @mario0993

  Małysz to zupełnie inny typ osobowości, a do Piotrka niestety przylgnęła łatka klasowego głupka. Każda grupa ludzi musi mieć swojego wesołka, niestety często w tym negatywnym sensie. Jestem pewien że z wielu wywiadów dało by się wyciągnąc śmieszne zachowania i zmontować śmieszny materiał np. o Lewandowskim. Piotr jednak był zawsze bardzo naturalny i prostolinijny, czym naraził się wielu ludziom. I zdobył status głupka i błazna. Trudno mu się tego będzie tego teraz pozbyć, a facet na pewno dorósł i niektóre rzeczy zaczyna widzieć inaczej.

 • zimowy_komentator profesor
  @Seba20 @mario0993

  No to ja należę do tej mniejszości, bo jestem fanem skoków ogólnie, a oglądam na TVP. Błachut mi podpadł kiedy parę lat temu pouczał Małysza jak ma komentować i poprawiał jego błędy językowe. Od tego czasu odbieram go jako pyszałka, a i Rudziński mimo, że może fachowo komentuje to jest dosyć męczący.

 • mario0993 doświadczony
  @Seba20 @firefly

  Zgadzam się w stu procentach. Są ludzie któzy są fanami sportu a nie tylko POLSKIEGO sportu, Ci pierwsi zazwyczaj wolą oglądać transmisję skoków na Eurosporcie w przeciwieństwie do TVP będącego cheerleaderką Januszowego kibicowania ślepo naszym.

  Co do Kowalczyk to zgoda. Można ją podziwiać za hart ducha i cechy wolicjonalne oraz jak dzielnie walczyła z Norwezkami lecz nigdy nie chciałym by moja dziewczyna zachowywała się jak ona poza trasą. Wydawała się zawsze trudną do życia kobietą. Jedni na to zwracają uwagę inni nie. Ja akurat bardziej skupiam się na występach sportowych danego zawodnika bądź zawodniczki niż co oni robią w życiu prywatnym. Rozumiem jednak doskonale tych co za nią nieprzepadają za jej humorki i charakterek. Ja osobiście jej kibicowałem.

  To, że sukcesy Żyły nie cieszą publiki tak jak Stocha oznacza, że jest mniej popularny i lubiany i tyle. To nie Korea Północna gdzie trzeba udawać, że się płacze po zmarłym władcy lub cieszyć się na siłę z sukcesu każdego sportowca niezależnie od tego jaki ma charakter i co sobą reprezentuje.

 • zimowy_komentator profesor
  @stivus @stivus

  Czemu nieludzkie ? Ja odbieram jego zachowanie jako dojrzałe i mądre. Kamil Stoch sezon temu zachowywał się dokładnie tak samo, czyli odcięta główka i skupienie na pracy. To nie może wyjść nikomu bokiem. A pośmiać się może ale w swoim gronie i w czasie wolnym.

  Pamiętajmy, że zachowanie Piotrka może być związane z perturbacjami rodzinnymi a to zawsze zmienia człowieka - jeśli sportowo mu ta sytuacja wyszła na dobre to nic tylko się cieszyć !

 • wiola4697 profesor
  @Bogdinho @Bogdinho

  Hmmm. Nie zauważyłam, ale to dlatego, że nie skupialam jakoś bardzo uwagi na kombinezonie, ale jeśli to jakieś testy to ok

 • zimowy_komentator profesor
  @SebaSzczesny @sebaszczesny

  Mam nadzieję, że nie piszesz tego poważnie. Jak można być zawiedzionym 31-letnim skoczkiem, który mówiąc najdelikatniej od lat nie rokował na dobre skakanie a teraz seryjnie staje na podium. To i tak jak na Piotrka jest więcej niż w najwspanialszych snach bym mógł przypuszczać. Przyznam się, że jest dla mnie największym zaskoczeniem tego sezonu, bo nie raz wcześniej pisałem, że nie wierzę w jego sukcesy. Piotrek tymczasem bardzo mnie zadziwił i zadziwia dalej.

 • mario0993 doświadczony
  @stivus @stivus

  Problem z Żyłą jest, że on nie potrafi występować w mediach regularnie nie dostarczając materiału do klipów youtubowych przezentujących jego "błyskotliwe" wypowiedzi. Bycie sportowcem wiąże się z koniecznością kontaktu z mediami i kibicami. Im lepszy jesteś tym większa presja na tobie i światło fleszy jaśniejsze. Żyła właśnie ma sezon życia. i z każdym kolejnym podium zainteresowanie nim będzie rosnąć. Nie może wiecznie się chować przed mediami bo spotka go zasłużona krytyka. A jak zacznie rozmawiać to szybko palnie gafę za gafą. W dzisiejszym świecie gwiazda sportu oprócz umiejętności sportowych musi umiejętnie postępować z mediami. Złe stosunki z nimi nigdy nie pomagają. Małysz swego czasu bardzo dobrze wypadal w wywiadach. Gdyby gadał jak Żyła to nie wiem czy miałby tak dobry image.

  Jeśli Żyła coś osiągnie na TCS to będzie jeszcze większa presja na wywiady. Nawet gdyby był najeleokwentniejszym i błyskotliwym mówcą to i tak liczba Januszy narzekających by rosła. Wypadając blado w wywidach typu "Ale że co?" obóz Januszy będzie większy. Potrek będzie musiał jakos się z tym zmierzyć bo Kotem to on nigdy nie będzie w wywiadach.

 • dervish profesor
  Piotrek idzie śladami Welliego?

  Żyła śrubuje swoje antykilerskie statystyki
  1 zwycięstwo na 8 miejsc na podium co daje mu współczynnik 12.5 %

  Tymczasem niekwestionowany lider antykillerow Wellinger ma 3/25 co daje mu wspólczynnik 12 %.
  Powie ktos, ze trochę przesadzam z określeniem niekwestionowany, ale będę bronił tego określenia bo Welli osiągnął swój wynik przy okazałej próbce (25 podiów) . U Piotrka próbka wynosi tylko 8 miejsc na podium i jedno dodatkowe zwycięstwo może mu poprawić statystykę w sposób znaczący

 • firefly weteran
  @Seba20 @papa_s

  Nie jestem lesbijką, a nawet gdybym nią była, podejrzewam, że miałabym bardziej wyrafinowany gust pod względem kobiet od Piotra ;)

  Ja po prostu nie uznaję ślepego kibicowania komuś tylko dlatego, że jest Polakiem. Dla mnie jest różnica pomiędzy satysfakcją z czyichś wyników ze względu na Polskę a byciu kibicem danego zawodnika. Weźmy taką Justynę Kowalczyk. Nigdy nie byłam jej fanką. Chociaż to w sumie bardzo łagodne określenie. Ja baby po prostu nie cierpię. Jej wyniki interesowały mnie tylko w kontekście klasyfikacji Polski w tabeli medalowej IO. Moje podejście do niej było zatem: "o fajnie, złoto olimpijskie dla Polski", a nie "o fajnie, że Justyna wygrała".
  Kolejny przykład - Mariusz Wlazły i Bartosz Kurek. Wlazły funkcjonuje w świadomości polskiego kibica jako jakaś mityczna legenda, zawodnik wszech czasów itd. Na Kurku nie raz psy wieszano. I choć obaj są mistrzami świata, obaj MVP, to jednak Kurkowi kibicuję a Wlazłemu nie. Z różnych powodów.

  No i tu mniej więcej o coś takiego chodzi. Do sukcesów Piotra podchodzę na zasadzie "fajnie, że Polak". Do sukcesów Kamila - "fajnie, że Kamil". I jeśli ktoś nie rozumie, dlaczego Stoch moim zdaniem dużo więcej sobą reprezentuje jako sportowiec i jako człowiek to chyba nie mamy o czym rozmawiać.

 • kibicsportu profesor
  @HS134 @HS134

  Patrząc na kierunek wiatru, powinno wiać pod narty i ma sypać śnieg.
  https://www.yr.no/sted/Sveits/Obwalden/Engelberg/langtidsvarsel.html
  http://www.meteo.pl/um/php/meteorogram_map_um.php?ntype=0u&row=542&col=17&lang=pl&fdate=2018121512

  Tutaj prognoza pogody.

 • dervish profesor
  Lindvik

  Dzisiejszy konkurs w wykonaniu tego skoczka to ciekawy asumpt do odwiecznej i powracającej cyklicznie dyskusji pt. jak przekłada sie poziom PK a zwłaszcza dominacja na kontynentalnych skoczniach na szanse w PŚ. :)

  W tej sytuacji być może warto by było nieco schłodzić głowy i z dużą ostrożnością podejść do nadziei związanych z niewątpliwie zasłużonym (bo już prawie osobiście wywalczonym) występie Olka Zniszczoła w T4S.

  Jest to także ciekawy przyczynek do dyskusji o wyższości słabującego Kota nad szczytującym Olkiem bądź na odwrót. :)

  Sorry za odgrzewanie kotletów które jeszcze nie do końca ostygły ale powyższe refleksje mimowolnie naszły mnie po obejrzeniu dzisiejszego konkursu.

 • dervish profesor
  Lindvik

  Dzisiejszy konkurs w wykonaniu tego skoczka to ciekawy asumpt do odwiecznej i powracającej cyklicznie dyskusji pt. jak przekłada sie poziom PK a zwłaszcza dominacja na kontynentalnych skoczniach na szanse w PŚ. :)

  W tej sytuacji być może warto by było nieco schłodzić głowy i z dużą ostrożnością podejść do nadziei związanych z niewątpliwie zasłużonym (bo już prawie osobiście wywalczonym) występie w T4S.

  Jest to także ciekawy przyczynek do dyskusji o wyższości słabującego Kota nad szczytującym Olkiem bądź na odwrót. :)

  Sorry za odgrzewanie kotletów które jeszcze nie do końca ostygły ale powyższe refleksje mimowolnie naszły mnie po obejrzeniu dzisiejszego konkursu.

 • Bernat__Sola profesor
  @Bernat__Sola @borek99

  Tak, wiem o tym, że nie startował nawet w żadnych lokalnych zawodach. Ale go uwzględniłem, a nuż rzeczywiście kontuzja (np. Kaliniczenko miał nieaktywny FIS Code i wszyscy myśleli, że skończył, a okazało się, że poprostu miał uraz, no ale z drugiej strony informacje z Ukrainy bardzo ciężko wyciągnąć, z Norwegii na pewno łatwiej).

 • HS134 początkujący
  Prognozy

  Jakie są prognozy na jutro i czy wiatr będzie tak mocny jak dziś?

 • Bernat__Sola profesor
  Statystyk ostatnia część

  Zawodnicy punktujący w każdym konkursie:

  Pierwszą "30." w Wiśle utworzyło 4 Austriaków (Clemens Aigner, Manuel Fettner, Daniel Huber i Stefan Kraft), 3 Czechów (Lukas Hlava, Roman Koudelka i Viktor Polasek), 1 Fin (Antti Aalto), 2 Japończyków (Junshiro Kobayashi i Ryoyu Kobayashi), 6 Niemców (Markus Eisenbichler, Richard Freitag, Karl Geiger, Stephan Leyhe, David Siegel i Andreas Wellinger), 3 Norwegów (Anders Fannemel, Johann Andre Forfang i Robert Johansson), 5 Polaków (Maciej Kot, Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Jakub Wolny, Piotr Zyla), 1 Rosjanin (Jewgienij Klimow), 3 Słoweńców (Anze Lanisek, Anze Semenic i Timi Zajc), 1 Szwajcar (Killian Peier) i 1 Włoch (Alex Insam).

  Po 1. konkursie w Ruce odpadli Antti Aalto, Clemens Aigner, Anders Fannemel, Alex Insam, Jewgienij Klimow, Maciej Kot, Dawid Kubacki, Killian Peier, Viktor Polasek, Anze Semenic i David Siegel.

  Po 2. konkursie w Ruce odpadli Lukas Hlava i Daniel Huber.

  Po 1. konkursie w Niżnym Tagile odpadli Markus Eisenbichler, Manuel Fettner, Richard Freitag i Jakub Wolny.

  Po 2. konkursie w Niżnym Tagile odpadł Anze Lanisek.

  Na placu boju pozostało 12 skoczków: 1 Austriak (Stefan Kraft), 1 Czech (Roman Koudelka), 2 Japończyków (Junshiro Kobayashi i Ryoyu Kobayashi), 3 Niemców (Karl Geiger, Stephan Leyhe i Andreas Wellinger), 2 Norwegów (Johann Andre Forfang i Robert Johansson), 2 Polaków (Kamil Stoch, Piotr Zyla) i 1 Słoweniec (Timi Zajc).

 • Tommy początkujący

  Z innej beczki wiecie jak tam Szwedzi? Zmienili trenera czy wgl jeszcze trenują? Dawno. Ich nie widziałem w nawet w coc czy fis cupie

 • skijumpingexpert doświadczony
  @Major_Kuprich @Major_Kuprich

  Haha oszukali w zeszłym weekendzie pś w takim razie 2 razy Żyłę oszuakli, bo przegrywał o 0.2 pkt. z Forfangiem. Raz przegrał Forfang o 0.2 i wielki problem. Jeszce brakuje żebyś na wp sportowe fakty weszedł...

 • stivus profesor
  Zachowanie Piotrka Żyły

  Dominik Formela w studiu TVP określił zachowanie Piotra Żyły jako nieludzkie i ja odnoszę już od jakiegoś czasu podobne wrażenie. Nie znam Piotra osobiście, ale po jego wieloletniej obserwacji odnoszę wrażenie, że to nie jego prawdziwa twarz i że on się z tym męczy. Funkcjonuje w systemie zero-jedynkowym, jak to określił jego przyjaciel Maciek Kot i robi coś na maxa lub wcale. Kiedy zachowywał się w stosunku do mediów otwarcie, jechali po nim jak po łysej kobyle. Taka już januszowa łaska i Żyła się o tym doskonale przekonał, kiedy jego lalunia zaczeła publicznie prać ich małżeńskie brudy. I choć większość publicznej gnojówki spadł na nią to i Piotrkowi sie rykoszetem oberwało. No więc zaczął zachowywać się skrajnie odmiennie. Może to i rozsądne zachowanie, ale ja mam wrażenie że to jednak może sie na nim zemścić kiedy zabraknie wyników.
  Oczywiście najlepiej byłoby zostawić go w spokoju tak jak mówił Kot senior, ale każdy doskonale wie, że to niemożliwe. Każdy sportowiec to osoba publiczna i musi nauczyć się żyć w blasku fleszy, musi zaakceptować siebie jako część szeroko pojętego show biznesu. A do tego należy przecież kontakt z mediami.

 • mario0993 doświadczony
  @anonim @Major_Kuprich

  "Zbliża się TCS i sądzę, że w końcu nasi sąsiedzi dostaną to na co zasłużyli."
  Oczywiście że tak. Zgadzam się z tobą całkowicie. Dostaną łupnia od Stocha i spółki.

  Powiedzieć ci prawdę o Niemcach w tym sezonie? Oni panicznie się boją powtórki z sezonów 2000/2001, 2016/2017 i 2017/2018. Wiesz o czym mówię prawda? Oni się boją, że znowu u siebie zostaną sprowadzeni do roli statystów i tła dla polskiego mistrza. Przed sezonem mieli nadzieję na inny scenariusz. Nadzieja matką głupich. Świętowali razem z tobą pierwsze miejsce indywidualnie Stocha w drużynówce w Wisle, potem jego podia w nieszczęśliwej historycznie dla rakiety z Zębu Ruce. Myśleli sobie, że Stoch juz ma dość ośmieszania Niemców przed własną publicznością, że się wystrzela przed startem turnieju czterech skoczni.

  Dzisiaj Niemcy świętują ale to jest świętowanie przez łzy. 9 miejsce Stocha oznacza jedno: on wciąż nie ma dość wygrywania na Niemieckiej i Austrackiej ziemi na przełomie roku. Po co ma wygrywać teraz jak można wtedy kiedy Niemcom i Austriakom najbardziej to będzie uwierać. Wiem, to straszne, że żaden Niemiec nie jest w stanie wygrać kiedy mu się chce. Żeby jeden Niemiec mógł wygrać konkurs aż czterech musi odpaść w pierwszej serii.

  O Austriakch szkoda gadać. Oni walczą o to by wogóle ktoś się nabrał i kupił bilety do Innsbrucka i Bischofshofen. Ale Austriaccy kibice w większości nie są głupi. Oni wiedzą to co ty i ja, że Stoch będzie brylował na ich terenie. Bo chyba mam rację, że nie wybierasz się do Bischofshofen by oglądać trzeci z rzędu triumf Stocha w TCS.

  A co do Johanssona to zgoda on będzie w top 10 serii próbnej w dniu jutrzejszym. Może nawet w top 3. A w zawodach będzie ponownie jak w dniu dzisiejszym oglądał plecy Kubackiego.

  Miłego obierania cebuli jak skacze Stoch w TCS. Łzy będą płynąć. Oj będą...

  . • Major_Kuprich profesor
  Sędziowie oszukali Forfanga?

  https://sport.onet.pl/zimowe/skoki-narciarskie/clas-brede-brathen-skrytykowal-ocenianie-skoczkow-podczas-turnieju-w-engelbergu/1h21whh

 • skijumpingexpert doświadczony
  @anonim @Major_Kuprich Komentarz świetny, ale niekompletny.

  Zapomniałeś dodać kilka faktów. Po pierwsze Polak jeszcze nie wygrał żadnego konkursu w tym sezonie - to o czymś świadczy, Żyła to weteran i to jego ostatni sezon na pewnym poziomie, który będzie spadał. Stoch już i tak ma najwięcej zwycięstw po 30 roku życia - wieku nie oszukasz. Kot i Kubacki już najlepsze sezony mają za sobą. Hula - Każe nam przypomnieć o słynnym rymie Hula-Bula. A Wolny z taką psychiką nic nie osiągnie, te mistrzostwo świata juniorów było zasługą przeliczników za wiatr i skoku życia w 2 serii. Stan kadry B i całego zaplecza jest tragiczny, a Horngacher po tym sezonie odejdzie ( w prawdzie o rok za późno ) ale max. z tej przeciętnej kadry już wycisnął. Jaka nasza przyszłość? Porównałbym ją do Evertonu w premier league - Tak jak w lidze Angielskiej tak i w skokach jest top6 drużyn i siódma która jest niby trochę lepsza od reszty, ale brakuje jej zawsze czegoś żeby ustanowić big7. Będziemy w drużynówkach wygrywać ze słabszymi zespołami pokroju: Szwajcarii, Finlandii, Włoch, ale nie będziemy wśród najlepszych. Już jutro Niemcy nie będą mieli takiego pecha i nas wyprzedzą w PN. A już dziś można wymienić kilku faworytów TCS czyli Geigera, Klimova, Forfanga, Krafta, czy Kobayashiego. Przed nami czas wspomnień tych fartownych 2 ostatnich sezonów. A tak w ogóle to jest niesamowite jakie jeszcze rezerwy mają Niemcy - mają wszystko by zdominować ten sezon nasi zachodni sąsiedzi Freitag, Freund, Wellinger, Wank, Siegel - oni nie są w formie, ale należy sobie zadać pytanie po ilu Niemców będzie wchodziło do top10 jak i oni będą? A przecież Norwedzy są mądrzejsi i wejdą poziom wyżej od TCS.

 • borek99 weteran
  @Bernat__Sola @Bernat__Sola

  A Villumstad prawdopodobnie dał sobie już spokój ze skokami (chociaż żadnej formalnej deklaracji nigdzie nie było, no ale to nie "kaliber" żeby się koniecznie musiała pojawić)

 • Bernat__Sola profesor
  Statystyk ciąg dalszy

  Juniorzy z prawem startu w PŚ:

  Austria: HAAGEN David, LIENHER Maximilian, SCHWANN Mika*, WIENERROITHER Julian*
  Estonia: AIGRO Artti*, MALTSEV Kevin
  Finlandia: HEIKKINEN Kalle, KYTOESAHO Niko, POHJOLA Arttu
  Francja: LEAROYD Jonathan*
  Japonia: IWASA Yuken*
  Kazachstan: TKACHENKO Sergey*
  Niemcy: GOLLER Max, LISSO Justin, RAIMUND Philipp, ROTH Luca, SCHMID Constantin*
  Norwegia: HAARE Anders, MARKENG Thomas Aasen, VILLUMSTAD Fredrik
  Polska: CZYZ Bartosz, PILCH Tomasz*, WASEK Pawel*
  Rosja: SERGEEV Maksim
  Słowenia: BOMBEK Jan, MOGEL Zak*, OSTERC Aljaz, PREVC Domen*, VODUSEK Lovro, ZAJC Timi*
  Stany Zjednoczone: DEAN Decker*
  Szwajcaria: HAUSWIRTH Sandro*, PETER Dominik
  Włochy: BRESADOLA Giovanni
  * - dożywotnie

  Na konkurencyjnej stronie wklejałem to przed sezonem. Teraz troszkę się zmieniło (prawo startu uzyskali Pohjola, H?re i Sergiejew, a "udożywotnił" je Mogel).

 • stivus profesor
  @haze23 @zimowy_komentator

  Hmmm, może i nie jestem ekspertem, choć skoki oglądałem jeszcze grubo przed erą Małysza. Klimow nigdy nic nie pokazał przed letnim GP i mam przeczucie, że jednak się skończył. Pojedyńcze skoki mu wychodzą, ale na TCS nie odegra żadnej roli, choć bardzo mu będę kibicował. A jak będzie nikt nie wie. Pożyjemy, zobaczymy.

 • mario0993 doświadczony
  @WingAndAPrayer @zimowy_komentator

  Tak też robię czasami. Zresztą można też zatrzymywać obraz na livie. Tylko po co? Komfort oglądania jest istotny. Po co utrudniać sobie życie? Sądzę iż realizator transmisji powinien dbać o komfort widza. Ci co oglądają i nie wiedzą skąd się bierze łączna nota zawodnika chyba nie będą bardziej skołowani widząc jedną więcej informację na ekranie. W wielu konkursach wartość wpółczynnika wiatrowego jest istotnym determinantem pozycji zawodnika. Punkty za wiatr + odległość to dane które powinny być podawane od razu. Noty za styl sam mogę oszacować. Zazwyczaj niewiele się mylę jakoże już się pareset konkursów obejrzało.

 • monia866 weteran
  Wygrana Karla

  na pewno zwiększy zainteresowanie niem.kibiców (i sprzedaż biletów) TCS,a nie zostało już wiele czasu;)
  Już tyle lat czekają aż ktoś już niekoniecznie powtórzy wyczyn Hannawalda,ale wogóle wygra ten turniej.I nic...
  W zeszłym sezonie nadzieję rozbudził Freitag,ale przez upadek znowu nic z tego nie wyszło.
  W niem.drużynie brakuje zdecydowanego lidera,a tym bardziej dominatora w stylu Hannawalda, Schmitta czy Freunda (przed kontuzją). Wątpię,żeby Geiger odegrał jakąś znaczącą rolę w tych prestiżowych zawodach. Nawet jesli pierwszy konkurs odbędzie się u niego w Obersdorfie;) Swoją drogą ciekawe czy bardziej lubi skakać tam na skoczni dużej czy mamuciej?;)Jakoś na razie na żadnej nie odniósł wielkich efektów,hehe.Jest zawodnikiem zbyt niestabilnym,a na takim turnieju trzeba być w formie przez klika konkursów pod rząd+kwalifikacje.Chyba tylko Raw Air jest bardziej męczący;) Tak więc Karl niech się cieszy z dzisiejszej wygranej,bo ostatnie (a zarazem pierwsze) podium było w 2016 r w Lahti i tez niespodziewane;) Już Piotrek Żyła, D.Kubacki czy Maciej Kot mają więcej podium od niego (Kot ma też dwie wygrane;) oraz więcej sukcesów w LGP,choć dla Karla minione lato też było udane (np.2 wygrane w Rasnovie).

  A co hymnu,to wydaje mi się,że było słychać melodyjkę "Deutschland uber alles" w czasie przeprowadzania z Niemcem wywiadu przez teg faceta z FISu ,co zawsze zadaje skoczkom kilka pytań po angielsku na koniec zawodów;)

 • David77 stały bywalec

  Nowinka techniczna pokazująca prędkość zawodnika w fazie lotu i przy lądowaniu to dość ciekawe rozwiązanie. Moim zdaniem jednak kierunek przystosowania transmisji dla kibica jest błędny. Wolałbym oglądać częstsze pomiary prędkości wiatru na poszczególnych punktach zeskoku niż śledzić prędkość w locie wszystkich (!) zawodników. Informacja o punktach za wiatr powinna wrócić do dawnego miejsca w grafice transmisji i być podawana razem z odległością zaraz po skoku.

 • papa_s weteran
  @kunta @kunta

  No i Maciek mały krok naprzód (kroczek).

 • papa_s weteran
  @Seba20 @seba20

  Na skok składa się wiele czynników. Kamil powiedział co było źle w pierwszym i drugim skoku. Pierwszy był przejechany a drugi rozchwiany przy progu.

 • papa_s weteran
  @Oreo @Jannush

  Tylko że Olek jest dobry w Pucharze Polski zobaczymy jak pójdzie mu w Lidze Mistrzów.

 • Bernat__Sola profesor
  Obiecana

  Walka o Kryształową Bulę:

  1. Sabirżan Muminow: 285
  2. Dienis Korniłow: 228
  3. Niko Löytäinen: 200
  4. Siergiej Tkaczenko: 184
  5. Frans Tähkävuori: 160
  6. Philipp Aschenwald: 149
  7. Michaił Nazarow: 124
  8. Władisław Bojarincew: 120
  9. Dmitrij Wasiljew: 118
  10. Taku Takeuchi: 111
  11. Tomaž Naglič: 110
  12. Čestmír Kožíšek: 108
  13. Martti N?mme: 101
  14. Andreas Alamommo: 98
  15. Niko Kytösaho: 95

  Puchar Neptyków (gosposiu, dziękuję za nazwę, zawodów drużynowych nie wliczam):

  1. Rosja: 945
  2. Finlandia: 801
  3. Kazachstan: 369
  4. Słowenia: 343
  5. Polska: 323

  Punktacja PŚ (punktują odpadający w kwali i najgorsi z konkursu, tak, by było 30). Żeby była jasność, ja tych zawodników nie obrażam, jestem fanem egzotyki. To tylko taka klasyfikacja.

 • papa_s weteran
  @Seba20 @firefly

  A co ci zrobił Piotrek? Poderwał dziewczynę?

 • zimowy_komentator profesor
  @WingAndAPrayer @mario0993

  Jeśli oglądasz konkursy z odtworzenia to zatrzymuj sobie obraz na tyle ile potrzebujesz i po kłopocie ;)

 • SebaSzczesny profesor

  Jestem zawiedziony Piotrem Żyłą. On nie ma instynktu killera. 8 razy na podium i ledwo 1 wygrana. Fatalna statystyka

  To taki polski Andi Wellinger

 • mario0993 doświadczony
  @WingAndAPrayer @WingAndaPrayer

  To fakt, iż w przekazie telewizyjnym pokazywanie punktów za wiatr po raz pierwszy po powtórce skoku zawodnika razem z notami jest denerwujące ogromnie. W jednym momencie jesteśmy bombardowani kilkoma istotnymi informacjami naraz: notami za styl, punktami za wiatr, pozycją zawodnika i łączną notą. Nim człowiek to wszystko przetrawi już kolejny zawodnik rusza. Do tego czasami za krótko pokazywana jest ta grafika z puntami za wiiatr, notami za styl itd. Robi to mętlik w głowie i zamienia skoki w matematykę/

  Owszem któś powie. Gościu przecież jest XX! wiek. Masz smartfona, laptopa. Masz dostęp do neta i relacji live FIS-u ze wszelkimi danymi. Ano mam tylko ja nie lubię oglądać sportu z laptopem na kolanach bądź telefonem w ręce i przerzując wzrok z jednego ekranu na drugi. Dodatkowo dość często oglądam z odtworzenia konkursy nie znając wyników, więc korzystanie z neta odpada.

  O punktach za belkę nie wspomnę. Kiedyś było lepiej. Zawsze przed skokiem pojawiały się informacje o punktach za belkę i od razu po lądowaniu skoczka punktach za wiatr. Czemu FIS od tego odszedł nie wiem.

  Jeśli chodzi o samą ideę punktów za wiatr, to jestem może odrobinkę na nie gdyż nie podobają mi się próby opisania wiatru za pomocą cyferek lecz rozumiem plusy tego rozwiązania. Byłoby lepiej z nimi żyć, gdyby realizacja konkursu była inna i bardziej przejrzysta. Nie sądzę by sport zyskiwał na popularności zmieniając się w wyzwanie matematyczne.

 • zimowy_komentator profesor
  Żyła drugim Hayboeckiem ?

  Obejmie prowadzenie w generalce bez zwycięstwa w PŚ ? Jest na dobrej drodze :)

 • Ad1K profesor

  Co do reszty to gratulacje dla Geigera, szkoda, że trochę straciliśmy do Niemców w PN, Forfang przegrał podium o 0,2pkt, Freitag zaskakująco słabo po treningach, widać, że Kraft się budzi i na T4S to on z Kamilem będzie faworytem, w drugim rzędzie Forfang z Żyłą i zapewne Kobayashi o ile pozostanie u niego forma. Plus, że Aalto i Zografski z niezłymi punktami, Norwegowie cieniują i w PN mają coraz większą stratę, Freund na duży minus, Prevc po treningach na mały minus, ale zawalił występ głównie lądowaniem. Domen przy normalnym lądowaniu byłby prawdopodobnie 3. a tak na podium Huber i też dla niego gratulacje, jak również zauważalna poprawa u Hayboecka.

 • MS_ad bywalec
  Stoch nie musi

  wygrywać w jakimś tam Engelbergu on wygra T4S.
  Podziwam Zyłe to inny czlowiek

 • Bogdinho weteran

  Zaintrygował mnie dziś ten kombinezon Kota. Tylna część to tradycyjna "czekoladka", zaś przednia warstwa jest ciemniejsza i... matowa. Czyżby zaczynały się już jakieś pierwsze przymiarki do TCS? ;)

  Jeśli ktoś nie zwrócił na to uwagi to dołączam zdjęcie poglądowe z wczorajszych kwalifikacji: http://www.foto.skijumping.pl/index.php?dir=455#58023

  Dla porównania Żyła i Wolny:
  http://www.foto.skijumping.pl/index.php?dir=455#58063
  http://www.foto.skijumping.pl/index.php?dir=455#58041

 • Agent99 weteran

  Kolejny kapitalny konkurs Piotrka w tym sezonie. Dwa bardzo dobre skoki, z czego ten drugi nie był dobry technicznie. Jeśli z takim skokiem( II seria) potrafi zajmować miejsca na podium to pokazuje, że jego forma jest świetna. Oby tak dalej. Kamil zanotował dobry konkurs, ważne że ma stały kontakt z czołówką, bo przecież cały czas nie będzie wygrywać. Dawid w miarę ok, chociaż na bank mogło być lepiej. Dobrze, że Maciek zapunktował, bo jego przypadku każde punkty są potrzebne. Szkoda Stefana, ten zawodnik w trakcie tego sezonu ma niesamowitego pecha, jak nie wiatr to 31 pozycja. Każdy niepokoi się Kubą, mnie też martwi jego dyspozycja, lecz sztab na pewno ma opracowany plan na niego, a poza tym w skokach jak w życiu raz jest lepiej, a raz jest gorzej. Co do innych, to fajnie, że Geiger wygrał, to 3 sezon, gdzie kręci się w czołówce, więc taki wynik nie powinien nikogo dziwić. Huber z pewnością, będzie mile wspominał Engelberg. Pierwsze podium w jego karierze to dla niego nagroda, za pracę jaką wkłada w treningi. Powoli Austriacy polepszają formę, 3 w 10 to jak dla nich w tym momencie bardzo dobry wynik. Niemcy nie najlepiej w szczególności Freitag i Einsenbichler. Podobnie jak Austriacy, Norwegowie stają się coraz mocniejsi. Klimov powraca do wysokiej formy, widać że doszedł już do siebie po tym zamieszaniu. Ryoyu musiał w pewnym momencie zająć miejsce poza podium, lecz nadal jest mocny. Bardzo mnie cieszy powrót do dobrej formy Koudelki, ten jego drugi skok był fantastyczny, zastanawiam się kiedy ostatni raz oddał tak dobry skok, również Polasek spisał się dobrze. Generalnie cieszy mnie fakt, że Czesi są regularnie w 30 w tym sezonie. Słabo Słoweńcy. Boyd-Clowes zdobył kolejne punkty, co mnie zadowala. Na duży plus Aalto, Zografski i Peier. Ci skoczkowie w ostatnich tygodniach dużo zyskali w środowisku skoków. Ammann całkowicie jest rozsypany, ale na szczęście dobrze skacze Peier, więc Szwajcarzy mają komu dopingować. Szkoda Insama i Bicknera, którym niewiele brakło do powiększenia dorobku punktowego.

 • zimowy_komentator profesor
  @haze23 @haze23

  Klimov ci szkoda ? Klimov się przecież skończył, według niektórych "ekspertów" Klimova już nie ma... :)

  A ten skoczek, który dziś prowadził po pierwszej serii to faramorgana :)

 • Ad1K profesor
  Podsumowanie zawodów

  Warunki były ogólnie sprawiedliwe, widoczne jednak było to, że przy słabszym wietrze z tyłu skoczkowie mocno odlatywali i jednak warto było dostać mniej bonusu, ale dalej skoczyć. Na pewno jednak stwierdzić, że warunki nie wpłynęły znacząco na końcowe wyniki. Występ Polaków:
  Piotr Żyła 5+ - świetne skoki, zasłużone miejsce (lądowanie nic by nie zmieniło - druga próba była chyba po prostu delikatnie słabsza, mimo że bardzo daleka), Piotrek trzyma poziom i w zasadzie w tym konkursie to on najwięcej zyskał, bo Geiger na przestrzeni całego sezonu nie powinien być tak groźny
  Kamil Stoch 4 - byłaby wyższa ocena, jednak miejsce jest dla niego za niskie, według mnie po prostu pierwszy skok ewidentnie spóźniony, w drugim natomiast wiatr w plecy był za mocny, mimo że skok klasowy. Jutro równie dobrze może on stanąć na podium, a nawet oczywiście wygrać, na T4S będzie prawdopodobnie głównym faworytem obok Krafta.
  Dawid Kubacki 4 - pierwszy skok fantastyczny (aż w szoku byłem przy takim wietrze w plecy, nie wiem czy na pewno faktycznie taka powinna być rekompensata), drugi przeciętny (21. miejsce). Ogólnie jednak miejsce 13 jest niezłym wynikiem biorąc pod uwagę to co prezentował tutaj, patrząc na początek sezonu to miejsce jest poniżej oczekiwań
  Maciej Kot 3 - miał szczęście do warunków w I serii, możliwe, że przez to awansował, aczkolwiek skok wydawał się w miarę czysty, pamiętajmy jednak, że Maciek ma dużo wyższe aspiracje
  Stefan Hula 3- - był w 2. serii, ale nie zdobył punktów, dalej nie widzę u niego, aby miał zbliżyć się do osiągnięć z tamtego sezonu
  Jakub Wolny 1 - 2. raz z rzędu nie wchodzi do drugiej serii, liczyłem, że będzie tym 4. do brydża a zaczynam się zawodzić, gdyż Kuba skacze niestabilnie i już bez najmniejszego błysku, który pojawiał się na początku sezonu.

 • haze23 doświadczony
  Gross-Titlis-Schanze part one

  Pierwsza myśl, szkoda mi Klimova, na pudło zasłużył.
  Druga, sypie się nam "szóstka" (Stefek i Kuba...)
  Trzecia sprawa, to moc i regularność Wiewióra. Gdyby dziś trafił na warunki Geigera czy Leyhe, rekord skoczni murowany.
  O Kamilu pogadamy jutro. Tak sądzę. ;-)

 • xzcvvy profesor
  @Krzych @firefly

  Komu kibicujesz kiedy bierzesz pod uwagę kryteria takie jak osobowość czy klasa itp? Pytam z ciekawości ;)

 • WingAndAPrayer bywalec
  @WingAndAPrayer @Krajsny

  A jeszcze jeśli chodzi konkretnie o Hubera, to w jego przypadku nawaliła linia to beat, która pokazała kompletnie kosmiczną odległość około 145 metra, choć do prowadzenia wystarczyłoby mu 142,5 (lub nawet mniej przy lepszych notach). W ogóle mam wrażenie, że w tym tygodniu wartości to beat są zbyt wysokie, jakby przyjęli niższe noty bazowe.

 • firefly weteran
  @Krzych @Krzych

  Może Cię to denerwować, ale każdy ma prawo kibicować według własnych upodobań. Nie ma obowiązku kibicowania wszystkim Polakom równo mocno, jak i nie ma zakazu kibicowania zawodnikom zza granicy. Dla mnie akurat oprócz prezentowanych skoków liczy się osobowość, klasa, podejście zawodnika, jego styl bycia itd.

 • mario0993 doświadczony
  @mario0993 @cavalierjan19

  Kraft to oczywiście wielki rywal Johanssona o to miano. Właściwe trudno rzostrzygnąć, kto jest lepszy w całym sezonie bądź tu w Engelbergu. Zobaczmy jak to było na Gross-Titlis

  Johansson zajmował miejsca 8, 3, 3, 10 na treningach, kwali i serii próbnej. W zawodach 20, 15 w obu seriach, łacznie 17. Myślę, że różnicę widać dobrze między skokami niekonkursowymi a tymi najważniejszymi.

  Kraft z kolei 4, 1, 2, 4 na treningach. W zawodach 8, 8 w obu seriach i łącznie 8 miejsce na koniec. Trudno rozstrzygnąć, który bardziej zawiódł. Dla mnie odrobinkę brdziej wąsacz ale trudno rozstrzygać.

  Jedank mistrzem treningów w Engelbergu jest Richardinho Freitag. Na trenigach 2, 2, 20, 14. W zawodach do drugiej serii nie wszedł.

 • WingAndAPrayer bywalec
  @WingAndAPrayer @Krajsny

  Nie no, jeśli po niemal dekadzie od pierwszych testów systemu jedynym miejscem, w którym można znaleźć szczegółowe informacje na temat zasad jego działania, jest archiwalny artykuł na niszowej polskiej stronie (nazwy i linka nie podaję, żeby mnie nie zbanowano za promowanie konkurencji), to ciężko stwierdzić, że komunikacja ze strony FIS działa jak należy. O chowaniu punktów za wiatr w grafice telewizyjnej czy ich zupełnej nieobecności w relacjach medialnych (nie licząc tych specjalistycznych) nie wspomnę.

 • szulcu9631 doświadczony
  @Jannush @mario0993

  Major_Kuprich i jego trolling kiedyś faktycznie wydawał się śmieszny, ale teraz jest już po prostu żenujący, a od jakiegoś czasu także denerwujący.
  Jannusha ciężko nazwać nawet trollem, bo on jest tylko typowym do bólu Januszem (co zresztą odzwierciedla jego nick), który wiecznie narzeka, krytykuje, diametralnie zmienia zdanie o danym zawodniku, nie funkcjonuje u niego logiczne myślenie, nie widzi żadnych pozytywów w otaczającym go świecie i do tego jest notorycznym kłamcą. I nie, to nie są jakieś wymysły które od tak przyszły mi do głowy, po prostu tak wnioskuję gdy czytam te bzdury, które on ma czelność wypisywać.

 • skijumpingexpert doświadczony

  Cały czas marzę o zobaczeniu Piotrka w żółtej koszulce lidera pś

 • Dama_Karmelowa weteran
  @Krzych @Krzych

  I zgadzam się z Tobą i się nie zgadzam. Jasne, że każde podium powinno nas cieszyć, każde powinniśmy doceniać. Sama byłam rozczarowana komentarzami tu po medalu Żyły w Lahti, które głównie dotyczyły braku medalu Stocha. Ale ja w pełni to rozumiem. Kamil jest po prostu Kamilem, dla wielu w tym dalej powodem, dla którego zaczęli oglądać skoki na serio (tak, to już to pokolenie, które Małysza pamięta z dzieciństwa przez mgłę, kłania się rocznik 1996 :)), dla innych wielkim mistrzem, który ma pobijać rekordy i piąć się w rankingach, inni prostu z całej kadry najbardziej kibicują jemu. Dlatego jestem w stanie to rozumieć mimo, że nie jest to do końca sprawiedliwe, ale czy w życiu jest sprawiedliwie?

 • skokowy123 profesor

  [SKOCZKOWIE Z NAJWIĘKSZA ILOŚCIĄ PUNKTÓW BEZ PODIUM PŚ] :
  1.Hening Strensrud- 1666
  2.Denis Kornilov- 1508
  3.V. Descombes Sevoie- 1091
  4.S. Hula- 1091
  5.Rok Benkovic- 951
  6.Nicola J. Prost- 832
  7.R. Mateja- 752
  8.Colloredo- 726
  9.M. Steinauer- 699
  10.A. Hajek- 644
  11.Tochimoto- 632
  12.D. Zauner- 619
  ...
  Deschvanden-547
  Poppinger-501
  Dezman-428
  Lanisek-406
  Granerud-385
  Zografski-398
  Asikainen-326
  Murańka-306
  B. Cloves-248
  Maatta-239
  Zajc-254
  Bartol-185
  Aigner-167
  D. Huber-219
  Zniszczoł-152
  Wolny-130

 • cavalierjan19 profesor
  @mario0993 @mario0993

  Mistrzem treningów ma prawo stać się Kraft. Najgorszy wynik Krafta na treningach/w kwalach/w próbnej to miejsce 5, a w konkursie "dopiero" 8. W Ruce czy w Niżnym Tagile też było podobnie.

 • mario0993 doświadczony

  Bardzo zaskakujący konkurs. Bohaterami wczorajszego dnia byli Ryoyu Kobayashi oraz Stefan Kraft. Do tego wyróżniał się Freitag. Jesli chodzi o Niemca to stosunkowo wysoko był na liście faworytów według bukmacherów. Tymczasm Richard nawet do drugiej serii nie wszedł i ani Kraft ani Ryoyu nie znaleźli się na podium.

  Pytanie co jest większą niespodzianką: podium Hubera czy zwycięstwo Geigera. Mi się wydaje, że jednak wynik Hubera bardziej mnie zaskakuje. Widać, że Austriacy skaczą lepiej. Po fatalnych weekendach w Wiśle i Ruce wyglądają dużo lepiej jako grupa. Do domowych MŚ mają jeszcze trochę czasu i powinni być tam mocni.

  Szkoda, że Żyle znowu nieco zabrakło do zwycięstwa ale wydaje się, że właśnie ma sezon życia stając po raz trzeci z rzędu na podium. Znakomita regularność. Stoch trochę rozczarował ale jest jescze jutro szansa na poprawę. Kubacki... jakoś miałem przeczucie, że on to spartoli w drugiej serii, gdy zobaczyłem go na belce.

  Szkoda jedynie, że rewelacyjne warunki ze wczorajszych kwalifikacji się nie utrzymały i wiatr miał trochę znaczenia ale takie są skoki i to jest częścią ich magii. Ogólnie warunki były w miarę sprawiedliwe.

  Mam pewne przemyślenie odnośnie Johanssona. Nie wiem czy ktos zauważył ale już któryś raz w tym sezonie wąsacz skacze świetnie na treningach bądź kwalifikacjach plasując się w top 3 a potem w konkursie jest przeciętnie. Wyrasta na mistrza treningów.

 • dar06 doświadczony
  @Krzych @Krzych

  cyt twój
  Denerwują mnie tu co niektórzy zajmując się wiecznie Kamilem tak jak niegdyś Adamem.


  twój tekst jet tylko o Kamilu nie wymieniłeś żadnego oprócz 100 razy Kamila

  To nie pouczaj nasz..... tylko siebie kolego

 • Skoczek3211 weteran
  @Krzych @Krzych

  Tutaj jest dużo kobiet i to one głównie zajmują się wiecznie Kamilem.

 • bodzio7n bywalec

  Gratulacje Piotrek

 • Krzych stały bywalec
  Podium bardzo fajne

  Denerwują mnie tu co niektórzy zajmując się wiecznie Kamilem tak jak niegdyś Adamem.

  Rozumiem, że dla niektórych to Kamil musi być ciągle w ścisłej czołówce.

  Na szczęście jest tylko człowiekiem i może to być ostatni jego sezon a może też być bez sukcesów takich jak w zeszłym sezonie. Może w tym sezonie nic nie wygrać poza konkursami PŚ.

  Nie ma to znaczenia bo swoje zrobił i niech skacze ile chce i jak chce byle na spokojnie bez spinania się na siłę.

  Kibicuje całej drużynie. Wszystkim zawodnikom a nie ciągle Stoch, Stoch i Stoch. Szkoda to i tamto.

  Kamil sporo powygrywał, jeżeli nadal będzie wygrywał to też super jeśli nie to zawsze będę pamiętał to co zrobił.

  Każdy zawodnik jest ważny i każdemu dziękuję za walkę. Każdego podium jest ważne a nie że mniej lub bardziej.

  Im bardziej ludzie chcą ciągle widzieć Kamila na podium tym ja czasami mam ochotę mniej go tam widzieć i widzieć za to innych polskich zawodników.

  Po prostu każdy jest ważny. Kamil też by tego chciał co podkreśla wielokrotnie w wywiadach. Dla niego cały zespół jest bardzo ważny i każdy sukces nie z jego wykonania.

 • Krajsny doświadczony
  @WingAndAPrayer @WingAndaPrayer

  Z całym szacunkiem, ale nie wiem w jaki sposób mieliby to wytłumaczyć. Średnio rozgarnięta osoba powinna być w stanie zrozumieć na czym on polega i jak działa.
  Natomiast to, że przegrany zawsze szuka przyczyny, to najłatwiej to w sytuacji skoków zrzucić na wiatr czy system rekompensaty.

  Jeśli kogoś uraziłem tym postem, to z góry bardzo przepraszam.

 • Bernat__Sola profesor
  @Oreo @Jannush

  Tylko, że Zniszczoł to podobny poziom, co Kot ;)

 • Bernat__Sola profesor
  @Oreo @Oreo

  Dokonał tego również... Żyła w Zakopanem w 2011 :D

 • Bernat__Sola profesor
  @Lluc93 @wiola4697

  Zawsze z Fatihem Ardą i Team Turkey bez względu na wszystko!

 • WingAndAPrayer bywalec

  lol, pewne rzeczy łączą kibiców ponad wszelkimi podziałami, wchodzę na austriackie strony, a tam austriackie janusze płaczą, że przez punkty za wiatr Huber nie miał szans na zwycięstwo - mimo że dostał ich dokładnie tyle samo, co Geiger. To właśnie jeden z powodów, dla których z entuzjastycznego zwolennika systemu kompensacji stałem się przez lata ostrożnym przeciwnikiem - skokowa widownia na świecie jest po prostu zbyt tępa, by ogarnąć najprostszą arytmetykę. FIS zresztą też nie pomaga - rozpaczliwie udaje, że tego systemu nie ma i nie próbuje za bardzo objaśniać, o co w nim chodzi.

 • Bernat__Sola profesor
  @Lluc93 @Lluc93

  W zeszłym sezonie jakoś się zmieniło. A Wolnego i Hulę to nie wiem, gdzie widzisz w tej 30.

 • mario0993 doświadczony
  @Jannush @szulcu9631

  Ja nie wiem czy jest sens odpowiadać trollowi. Na ubogie intelektualnie próby trollingu bez sensu jest odpowiadać. Trolling wykonany inteligentnie może być zabawny lecz tani i słaby powoduje zazwyczaj uśmiech politowania

 • Seba20 doświadczony

  Kamil w pierwszej serii +17.2 pkt/ wiatr - 129m, w drugiej +20pkt/wiatr - 133m, prędkości prawie identyczne 95,5 i 95,6 km/h. W pierwszej serii Stoch powinien skoczyć ok. 4-5 metrów dalej i byłby dziś na podium. Formela w studiu powiedział, że widać złość u Kamila i myślę, że jutro będzie dużo lepiej.

 • firefly weteran
  @Seba20 @seba20

  Ja zawsze traktuję podia Żyły jak nagrodę pocieszenia. Jakoś nie potrafię nigdy na 100% kibicować temu zawodnikowi. Podium każdego z naszych pozostałych skoczków cieszyłoby mnie bardziej.

  Myślę, że dzisiejszy dzień to dla Stocha wypadek przy pracy. Powodów do zmartwień raczej na razie nie ma.

 • dar06 doświadczony

  Piotrek Zyła jak pisałem przed zawodami który miał wygrać tutaj
  delikatnie w drugiej serii nie wytrzymał ciśnienia i ma małego minusa
  Historię piszą tylko zwycięzca a nie pokonani
  widocznie jest za słaby psychicznie na Mistrza

  Kamil Stoch widoczny jest zjazd w dół
  coś się dzieję niedobrego u niego

  Kubacki średniak nic więcej

  Kot
  dalej bez ikry wypalony całkowicie przez trenera

  Hula i Wolny
  co zawody a forma tym bardziej w dół

 • Bernat__Sola profesor
  @WingAndAPrayer @WingAndaPrayer

  Koudelka oby do końca sezonu ustabilizował formę na poziomie choćby 2. dziesiątki.

 • kunta weteran

  Tak jak pisałem po 1 serii: 130 pkt. to będzie nieźle i jest. Jesli miałbym obstawiać awans Niemca, to bardziej Leyhe, a tu masz... Geiger. Odrobili 24 w Pucharze Narodów, niewiele. Stefan katastrofalny skok w 2 serii, ale on i tak jest fenomenem, że w wieku 31 lat dopiero dobił do czołówki światowej, a rozkręca się powoli w sezonie. Dawid musi kilka skoków w konkursach oddać na HS, bo wydaje się, jakby bał się odleglości. Kuba - do poprawki. Kamil oba skoki zepsuł, ale do szczytu formy jeszcze mu brakuje. No i Piotrek. 4Xpodium, ale niepokoją mnie jego przyruchy w locie i przy lądowaniu. Dzisiaj za styl dostał zawyżone noty, bo spadłby z podium może.

 • SchwarzerAdler weteran
  @Oreo @Jannush

  sądze że Horn postawi jednak na Kota niż Zniszczoła mimo wszystko. Zobaczycie. To jednak większy pewniak na przeciętny skok, Olek to loteria.

 • Nowyskoczek5 profesor

  Super Piotrek
  Szkoda Stefana :(

 • iwo1333 bywalec
  @Oreo @Oreo

  Hula dziś zdobył cenne punkty do klasyfikacji plastikowej kulki.

 • iwo1333 bywalec
  @Vishnu @Vishnu

  W Lahti był drugi, za Hayboeckiem.

 • Jannush profesor
  @Oreo @Oreo

  Bo Hula to synonim przegrywu, Zawsze za podium, nawet jak był w formie to co najwyżej 4 miejsce. Na olimpiadzie spadek z podium. Ja startuje 31 zawodników to on musi być ostatni. Mnie jego 31 miejsce dzisiaj boli bardziej niż 9 Stocha czy 13 Kubackiego.

  Na TCS zabieramy Stocha, Żyłę, Kubackiego i Zniszczoła. Reszta zawodników jest zniszczona bądź bez formy, nie ma co ich ciągać na wycieczki.

 • King profesor
  @skajler @Skajler

  W takim wypadku mi przychodzi na myśl dyskwalifikacja kogoś kto będzie walczył o wygraną. Na ten moment prędzej widzę Piotra Żyłę jako zwycięzce TCS, nawet jeśli nie wygrałby żadnego konkursu, bo on jest w tym momencie jednym z najbardziej regularnych zawodników w stawce.
  W sumie rok temu też nie spodziewałem się wygranej Kamila w TCS (a co dopiero 4 wygranych), dlatego może być jeszcze podobnie jak w zeszłym roku ;)

 • Vishnu bywalec
  @Vishnu @shimustgo

  Lahti 2016, K90

 • Xander1 profesor

  Piotrek kolejny świetny konkurs w tym sezonie. Widać ze wszedł na wysoki poziom i oby jak najdłużej się tam utrzymał.
  Kamil dzis nieco słabiej, ale i tak oceniałbym jego występ jako dobry.
  Dawid solidnie, ale strasznie nie równy jest w tym sezonie. Dobre skoki przeplata słabszymi. Chciałbym go oglądać takiego jak w pierwszej serii.

  Martwi forma trójki Wolny, Hula i Kot. Ten tydzień przerwy nie wiele zmienił. No dobra Kot zrobił kroczek do przodu. Na pewno wygląda wyraźnie lepiej niż w Wiśle i Ruce. Jednak to nadal nie jest poziom jaki chce u niego widzieć. Wolny pogubił się po udanym początku, a Hula stanął w miejscu,

 • Vishnu bywalec
  @Vishnu @Vishnu

  Lahti 2016, k90

 • Rukatunturi bywalec
  Engelberg

  Bardzo ciekawy konkurs dzisiaj w szwajcarskim Engelbergu. Spory przeciąg z tyłu, piękna pogoda, zimowy klimat. Niby jest pięknie, a jednak jest trochę niedosytu. Piotrek miał dzisiaj dużą szansę wygrać - zwłaszcza, że Ryoyu zdarzył się odrobinę słabszy skok, ale i tym razem ktoś Piotrka uprzedził - tym razem był to Karl Geiger, który oddał najlepszy skok konkursu i zgłasza aspiracje na dobry wynik jutro, oraz w zbliżającym się TCS. Piotrek również skakał znakomicie, jednak te skoki muszą być czyste, bliskie perfekcji - zwłaszcza gdy w wynikach mieszają współczynniki.
  Kamil niby w pierwszej dziesiątce, niby szczęścia do cyferek dzisiaj zabrakło, jednak technicznie skoki nie były na najwyższym poziomie, a pierwszy z nich był jednym z najsłabszych w tym sezonie (jeżeli chodzi o serie punktowane).
  Oby jutro było lepiej, i Kamil pokazał, że jest w stanie powalczyć o pudło. Dawid dzisiaj przyzwoicie, drugi skok tradycyjnie słabszy - ale wynik ogólnie nie najgorszy. Pozostała trójca niestety bez wyrazu.

  Brawa dla Daniela Hubera, za pierwsze podium w karierze. Kraft dzisiaj także całkiem dobrze, podobnie Hayboeck. Dobre zawody także dla Klimova, mimo nie utrzymania lokaty lidera po pierwszej serii. Ciekawe, czy jego forma wraca na właściwe tory.

  No i jeszcze wisienka, w postaci cudownego skoku Koudelki w drugiej serii. Fajnie by było widzieć takie skoki w wykonaniu Romana częściej.

 • anonim
  @Vishnu @Vishnu

  Drugie podium. Zwycięstwa miał tylko w LGP, ale dwa.

 • zimowy_komentator profesor
  Frofang

  Teraz poczuł jak to jest przegrać podium o 0,2 pkt. Co się odwlekło to nie uciekło ! :))

 • bardzostarysceptyk profesor
  @Jannush @Jannush

  Są 3 poziomy kłamstwa, kłamstwo, wielkie kłamstw i komentarz Janusza.
  Owszem w 2013 był cudowny weekend z dwoma wspaniałymi konkursami.
  Sam nie raz o nich pisałem. Ale Łukasz był trenerem przez 9 sezonów i w pozostałych 8 konkursy w Engelbergu wcale tak wspaniałe nie były. Mógłbym dać tu zestawienia tych 9 par zawodów w Engelbergu za Kruczka.
  Tylko po co. Przecież prawda ciebie nie interesuje, tylko hejterstwo i trolling.

 • Vishnu bywalec
  Triumf Geigera

  A nie drugi??

 • stivus profesor
  @anonim @Joker

  Fajnie że jest tam ktoś z ekipy skijumping, już dawno na temat skoków powinni wypowiadać się ludzie związani z tym sportem bezpośrednio a nie leśne dziadki oraz przypadkowo zaproszeni goście. To sport zimowy nr 1 w Polsce i jak psu buda należy mu się fachowy komentarz ludzi, którzy sie na nim znają. Dobrze też że Jakub Kot dołączył w tym sezonie.

 • szulcu9631 doświadczony
  @Jannush @Jannush

  Aha, i nie chrzań że "za Kruczka było lepiej", bo poza sezonem 13/14 i może 12/13 wyniki w Engelbergu za jego kadencji były na ogół słabe.

 • Seba20 doświadczony

  Nie wiem dlaczego, drugie miejsce Żyły traktuję trochę jak nagrodę pocieszenia bo bardziej martwi mnie 9. miejsce Kamila niż cieszy podium Piotrka.

 • Stoszek profesor

  Kamil może i wróci do formy, ale mam wrażenie, że w tym sezonie liderem będzie Piotrek. Widać, że jest skupiony na skokach.

 • Krzych stały bywalec
  No i świetnie

  Wygrał chłopak, który nic jeszcze nie wygrał. Oby więcej takich konkursów.

  Nasi dobrze skoczyli, bez wybitności ale dobrze.

  Istotniejszym jest aby za 2 tygodnie na TCS było lepiej.

 • Oreo profesor

  Oczywiście Polak musiał być 31 po drugiej serii...
  Już kiedyś Bachleda dokonał tego wyczynu...

 • skokowy123 profesor
  @Lluc93 @wiola4697

  Zawsze z Kamilem i Team Poland!!!!!!!!!!!!!!!!
  Bez względu na wszystko

 • wiola4697 profesor
  @Lluc93 @Lluc93

  Nom, bardzo szkoda :( wczoraj zaczął odwrotnie niż dzisiaj ;) Ale dziękuję za walkę do końca! I zawsze z Kamilem i team Poland bez względu na wszystko :*

 • skokowy123 profesor
  Nota 2 serii

  Sato-11
  Koudelka-3
  Stoch-5
  Żyła-9

  KUBACKI-21......

 • szulcu9631 doświadczony
  @Jannush @Jannush

  Ile razy jeszcze będziesz pisał tutaj ostatnie zdanie w komentarzu zaczynające się od słowa "macie"? Chcesz sobie coś udowodnić czy jak? Jak dla mnie kompletnie niepotrzebnie...

 • Tomeson profesor
  @Major_Kuprich @Major_Kuprich

  Hahahaha, gdzie ta wygrana Klimova? Gratuluję mu 5 miejsca ;)

 • jma profesor
  Pamiętajcie! Będąc ciągle drugim...

  ... można spokojnie wygrać Turniej Czterech Skoczni :) Bo tam liczy się super regularność, a tę Piotr ma dzisiaj na najlepszym poziomie. I jak ma nie wygrać żadnego z kolejnych 5 konkursów, a ma wziąć Złotego Orła to ja to biorę w ciemno.

  A wygrać, to niech sobie wygra w Zakopanem - to polejemy się szampanem :)

 • Adrian36 stały bywalec
  @anonim @Joker

  I dobrze niech tam już zostanie, wywiady niech zostawi Tadeuszowi bo jest w tym zdecydowanie lepszy. Większy luz maja skoczkowie przy wywiadach Tadeusza. Szkoda ze nie było w studiu Mili i Kota. To bylo najlepsze studio wtedy. Nie dawac tej blondynki tylko, bo ona nudzi niesamowicie i robi butik ze studia..

  Czas chyba dać szansę Zniszczolowi nawet jakby nie wywalczyl tego limitu to na TCS powinien on zmienic Wolnego najpewniej.

 • stivus profesor
  Konkurs średnio udany

  Piotrek klasa- bez względu na okoliczności skacze swoje i robi to dobrze. Szkoda że znów mu ktoś przed szereg wyskoczył, ale w przekroju sezonu jest najrówniej punktującym skoczkiem, co daje duże nadzieje na TCS. Kamil utrzymuje formę, dziś pech do warunków i chyba słąbsza dyspozycja. Szkoda Kubackiego, ale to akurat było do przewidzenia. Przed sezonem typowałęm go do czołowej szóstki ale niestety rozczarowanie. Mam nadzieję że chociaż Horngacher wie co się z nim dzieje i co zrobić żeby było lepiej. Kot i Hula bez zmian, Wolny do wymiany. Dobrze że na zapleczu coś się ruszyło i jest jakaś nadzieja na punkty u Zniszczoła. Choć nie jest to przejście z PK takie proste, co widać na przykładzie Lindvika u Norwegów.
  Co do Klimowa to nadal uważam że on w tym sezonie nic już nie wygra o czym pisałem już po Wiśle. Ani na TCS ani na MŚ nie będzie się liczył i dziś po pierwszej zaskakującej serii bylem pewien że spadnie, chociaż 5.miejsce też jest bardzo dobre.
  A Kobayashi jeżeli jutro nie wróci to ciężko mu bedzie pozbierać się na TCS, bo jego pewność siebie mocno spadnie, a to jednak nie Stoch. Ale on hcyba jutro wróci na podium.....

 • Sigur17 doświadczony
  Geiger

  Doczekał się tego triumfu.
  A Zografski? Zauważyliście, że TRZYMA formę?

 • Jannush profesor
  Za Kruczka było lepiej

  Teraz w Engelbergu zdobywamy dwa razy mniej punktów niż za Łukasza.
  Macie swój progres.

 • Krajsny doświadczony
  @Bernat__Sola @Bernat__Sola

  Muszą również pokazać pełen blog reklamowy. Przecież za coś mają płacone.

 • Bernat__Sola profesor
  @Bernat__Sola @Gerwazy

  Kolejnym programem jest studio. Mogliby trochę je skrócić i pokazać hymn, w każdych wcześniejszych zawodach dekoracja na TVP była w pełni.

 • Lluc93 bywalec
  Poza Stochem optymalny konkurs

  Piotrek forma jest, kolejne podium i oby w końcu przyszło to zwycięstwo. Kubacki to jest skoczek na jakieś 15 miejsce i to się raczej wyraźnie nigdy nie zmieni. A Kot, Hula, Wolny nadal nierówni, dla nich sam awans do "30" to już sukces. No tylko Kamila szkoda, ale jutro powinien się poprawić.

 • Jannush profesor
  Oceny Polaków

  Żyła - 5+
  Stoch - 3
  Kubacki - 3
  Kot - 2+
  Hula - 1+
  Wolny - 1

 • kibicsportu profesor
  -

  Czyli dobrze myślałem, że Stoch miał problemy na najeździe, sam to powiedział.

 • bardzostarysceptyk profesor
  @Major_Kuprich @Major_Kuprich

  A a propos czego ten bełkot ?
  Czyżbyś był tak naprawdę mładszym sierżantom i dopiero się teraz ujawnił jako kolejny ruski troll.

 • molenda doświadczony
  @bardzostarysceptyk @bardzostarysceptyk

  Co moim zdaniem warto wyciągnąć ze statystyki podiów - po dniu dzisiejszym Adam Małysz nareszcie nie jest odpowiedzialny za większość polskich miejsc w TOP3, bo w tej chwili za dokładnie 50% z nich. Mam nadzieję, że od jutra jego podia będą już mniejszością, tak jak mniejszością (minimalną, ale jednak) są jego zwycięstwa.

  Swoją drogą dawno chyba nie było takiego dnia, żebyśmy w PK uzbierali więcej punktów, niż w PŚ... Ale to tak stwierdzam na czuja, bez podparcia konkretnymi danymi.

 • sheef profesor
  Okiem Kibica - Polacy w Engelbergu 1

  Doby i przede wszystkim ciekawy konkurs w wykonaniu naszych orłów, którego absolutnie nie można spisać na straty. Gratulacje dla Piotrka za kolejne "pudło" - widać, że gość jest w gazie, mam tylko nadzieję, że pary wystarczy mu do końca sezonu. Na plus zaprezentowali się także Kamil oraz Dawid. Z tego wszystkiego szkoda tylko Stefana - być w trzydziestce i nie zdobyć punktów to w pewnym sensie pech ale póki co Stefan nie jest też w najwyższej formie.

 • WingAndAPrayer bywalec

  Bomba Geigera - czapki z głów, ale mnie jeszcze bardziej zaimponował Koudelka. Takiego skoku, jaki oddał w drugiej serii, nie widziałem w jego wykonaniu od lat. Tak chciałoby się, żeby wrócił, choć nie wiadomo, czy kogoś to obchodzi.
  Brawa dla Żyły, szkoda trochę Stocha - ten lepszy - dużo lepszy - skok trafił mu się akurat w najgorszych warunkach serii. Jeszcze bardziej szkoda Domena, który stracił być może nawet i podium.
  Kobayashi pokazał, że przedniowiatrowcem może i jest, ale na tylnym wietrze nie traci aż tak wyraźnie, jak to niektórzy chcieliby to widzieć - w warunkach niewiele mniej paskudnych od tych Kamila wyciągnął trzeci ex aequo wynik serii Ale jeśli w takich warunkach ma się liczyć w walce o zwycięstwo, to musi trafiać na progu, bo przy metrze na sekundę w plecy nie można sobie pozwolić na niechlujstwo.
  Felder, niczym niegdyś Kruczek, bohatersko wyszedł naprzeciw trudnościom niespotykanym u innych trenerów. Dzisiaj Austriacy wypadli naprawdę dobrze, choć raczej nie na tyle, by pobudzić popyt na bilety u siebie w kraju. Ale występ dał solidną podstawę do wiary w to, że lepsze jeszcze przyjdzie.
  Zawiedli kontynentalowcy i Freitag. Peter Prevc może i też, ale do rekonwalescentów trzeba przykładać inną miarę.

 • Gerwazy doświadczony
  @Bernat__Sola @Krajsny

  Pewnie kolejny program się zaczynał niedługo a jeszcze reklamy trzeba puścić, normalne. Wiadomo, wygrałby Polak to by pokazali hymn. Swoją drogą w Wiśle transmitowali hymn rosyjski.

 • bardzostarysceptyk profesor
  @bardzostarysceptyk @bardzostarysceptyk

  Dzisiejsze 2m Piotra Żyły to 184 podium polskich skoczków w konkursach
  indywidualnych PŚ to też podium w tym sezonie.

  Podia Polaków w konkursach PŚ, stan po dzisiejszym konkursie.

  Adam Małysz --...... 39 -- 27 -- 26 ... razem 92
  Kamil Stoch -......... 31 -- 16 -- 12 ... razem 59
  Piotr Fijas -............. 3 ---- 1 ---- 6 .... razem 10
  Maciej Kot .............. 2 ---- 1 ---- 0 .... razem 3
  Piotr Żyła ---............ 1 ---- 2 ---- 5 .... razem 8
  Stanisław Bobak .. 1 ---- 2 ---- 1 .... razem 4
  Jan Ziobro -............ 1 ---- 0 ---- 1 .... razem 2
  Krzysztof Biegun ... 1 ---- 0 ---- 0 .... razem 1
  Dawid Kubacki -.... 0 ---- 1 ---- 2 .... razem 3
  Tadeusz Fijas -...... 0 ---- 0 ---- 1 .... razem 1
  Janusz Malik -........ 0 ---- 0 ---- 1 .... razem 1
  ---------------------------------------------------------------
  ................................ 79 -- 51 -- 54 ... łącznie 184

  Podia Polaków w sezonie 2018/19

  Piotr Żyła -............. 0 - 2 - 2
  Kamil Stoch ......... 0 - 1 - 1 .. łącznie 6

 • bardzostarysceptyk profesor
  Moje tradycyjne zestawienie.

  Punktacja Pucharu Narodów dzisiejszych zawodów PŚ w Engelbergu 1.
  Państwo, zajęte miejsca, suma punktów, liczba punktujących zawodników.

  1. Niemcy (1, 6, 14) ...................... 158 pkt (3 zawodników)
  2. Polska (2, 9, 13, 26) -............... 134 pkt (4 zawodników)
  3. Austria (3, 8, 10, 27, 28) --....... 125 pkt (5 zawodników)
  4. Norwegia (4, 16, 17, 24, 30) --.. 87 pkt (5 zawodników)
  5. Japonia (7, 18, 22) ..................... 58 pkt (3 zawodników)
  6. Rosja (5) ...................................... 45 pkt (1 zawodnik)
  7. Słowenia (12, 20, 23) -................41 pkt (3 zawodników)
  8. Czechy (11, 25) -.......................... 30 pkt (2 zawodników)
  9. Finlandia (15) --............................16 pkt (1 zawodnik)
  10. Bułgaria (19) ............................. 12 pkt (1 zawodnik)
  11. Szwajcaria (21) ......................... 10 pkt (1 zawodnik)
  12 Kanada (29) -................................ 2 pkt (1 zawodnik)

 • Bernat__Sola profesor
  @Bernat__Sola @Krajsny

  Wiem, ale zapewne jakby RTL tak zrobił po zwycięstwie np. Żyły, to byłaby afera na całą Polskę (jeśli ta informacja by do nas dotarła).

 • Krajsny doświadczony
  @Aaabbbb @Aaabbbb

  Twierdzisz, że +27pkt, a 10+pkt to są równe warunki? Średnio mi się to widzi.
  Może nie powinno się mówić, że konkurs był niesprawiedliwy, natomiast nie wszyscy zawodnicy mieli szczęście do tych lżejszych podmuchów.

 • anonim

  Dominik Formela sie zaklimatyzowal w studiu widze ;D

 • SebaSzczesny profesor

  Nie ma co płakać że Stoch miał w 2 serii dodane +20pkt. Sam jest sobie winny. Gdyby w 1 serii nie zepsuł i byłby np. 5 to w drugiej serii miałby lepsze warunki
  Jednak jego 9 miejsce to duże rozczarowanie. Liczyłem na podium lub miejsce w okolicach 5. Naszczęście nie poniósł dziś wielkich strat w klasyfikacji. Kobayashi zyskał tyllko kilka pkt wiecej.

 • Aaabbbb weteran
  @Aaabbbb @kibicsportu

  Wszyscy mieli wiatr w plecy, mniejszy lub większy. Nie było nagłych podmuchów pod narty, machania belkami. Konkurs był sprawiedliwy.

 • cavalierjan19 profesor
  @Dalibor1 @Dalibor1

  Mam Geiger i Huber, ale żadnego z nich na podium. Pechowo.

 • Krajsny doświadczony
  @Bernat__Sola @Bernat__Sola

  Czego oczekujesz od TVP. Chyba nie puszczenia hymnu dojczlanckiego.

 • firefly weteran

  Magiczny Engelberg jednak nie taki magiczny. Niby jest kolejne podium, ale Kamil dziwnie słabo w porównaniu z treningami i kwalifikacjami, jeszcze najgorsze warunki w 2. serii. Tylko czterech naszych punktowało. Liczyłam na więcej, mam nadzieję, że jutro będzie lepiej.

  W ogóle konia z rzędem temu, co obstawiał zwycięstwo Geigera i podium Hubera.

 • Bernat__Sola profesor
  @Snickers96 @Snickers96

  Rok temu 3. miejsce.

 • skajler doświadczony

  jeśli Stoch będzie walczyl z Geigerem o zwycięstwo w TCS to co przewidujecie tym razem?

  zepsute wiązanie i upadek głównych rywali już był

 • Bernat__Sola profesor

  Chamstwo. TVP tuż przed zagraniem hymnu przerwało transmisję.

 • AlanWake doświadczony
  @Snickers96 @Snickers96

  Rok temu Stoch był 3. i 2., a dzisiaj dziewiąty a nie dziesiaty. Co za gość.

 • kibicsportu profesor
  @Snickers96 @Snickers96

  Co ty gadasz? Rok temu był trzeci.
  Dwa lata temu był dziewiąty, a dzien pozniej drugi.

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  Żyła jeszcze lepiej

  Niż Kot w sezonie 2016/2017. Ale czekamy na powrót formy Kota, bo tylko Stoch, Żyła, Kot coś znaczą, bo niestety, ale Kubackiemu nic nie pomaga pomoc psychologa, Huli już chyba wiek nie pomaga, a Wolny i Zniszczoł to na razie śprawa przyszłości.

 • wiola4697 profesor

  Snickers96 jak dwa lata temu, czyli w sezonie 2016/2017 bo w tamtym roku był 3 i 2 jakbyś zapomniał ;)

 • kibicsportu profesor
  @Aaabbbb @Aaabbbb

  Nie powiedziałbym, że do końca sprawiedliwy. Jeśli jedni mieli dodawane ponad 20 pkt za wiatr , a drudzy dwa razy 12 pkt za wiatr dodane, to jest róznica i takiego pecha miał Kamil. Miał dodane 20 pkt za wiatr, ponad 1,54 m/s w plecy a skacze nieźle

 • Dama_Karmelowa weteran
  Ech

  No i znowu zwycięstwo nie dla Piotrka. Szkoda, może jutro się uda. Albo na TCS ;). W każdym razie imponuje mi jego równość. Nie wiem, co wymyślił Horngacher, ale efekty są wręcz spektakularne.
  Co do Kamila nie ma co rozdzierać szat. Kto w życiu nie popełnił błędu niech pierwszy rzuci kamieniem. Spokojnie, będzie dobrze. Forma ma być na MŚ. Gdyby była teraz byłby lament, że za wcześnie.

  Swoją drogą pogłoski o skończeniu się Klimowa były chyba przedwczesne. Dobrze, niech pokaże pazurki i miesza. Będzie jeszcze ciekawiej.

 • Snickers96 doświadczony

  Stoch podobnie jak rok temu, wtedy 9 a dzisiaj 10. Niedziela była lepsza zawsze, rok temu drugi ;d

 • Krajsny doświadczony
  @alo @Alo

  Czy ja wiem. Przy lądowaniu stracił z 3 punkty. Do tego dokłada 2 metry i ma przewagę ponad punktową nad Geigerem. Ale to są takie gdybania i wyliczenia z palca.

 • SebaSzczesny profesor

  Dzięki Żyle Stoch będzie miał więcej spokoju bo to na Żyle będą teraz bardziej skupieni.

  Na TCS Stoch znów będzie wśród słabej konkurencji hehe

 • Aaabbbb weteran

  Dobry, sprawiedliwy konkurs. Dynamiczny, z dobryni skokami. Świetna postawa Piotrka, trafiłem z tym prognozowaniem, że RK nie będzie na podium, ale Pero mnie zawiódł, a raczej moją intuicję.
  Dawid jak to Dawid - jeden dobry, drugi średni. Kamil pierwszy skok spóźnił wg mnie. Szkoda Stefka.

  Nie wykorzystamy kwoty na TCS. Zamiast Kuby będzie Alek. Tak wg mnie oczywiście ;).

 • alo profesor
  @alo @Krajsny

  Tak czy siak by wyprzedzic Geigera musialby skoczyc w ok.140 metrow wiec i tak raczej by tyle nie skoczyl

 • zimowy_komentator profesor
  @alo @Krajsny

  Jeśli Piotrek nawet po "speleniu się" jest na 2 stopniu podium to ja nie mam nic przeciwko... :)

 • Stoszek profesor

  Hubera to chyba nikt na podium nie obstawiał.

 • Dalibor1 początkujący
  Manager

  A ja w swojej drużynie mam. Żyłę, Huberta, Geigera i Forfanga :D wiec beda punkty :)

 • Tomas17 stały bywalec

  A więc Piotrek utrzymał 2. lokatę, więc jest moc. Nie oszukujmy się, Geiger odpalił torpedę w II serii i zasłużenie wygrał w dzisiejszym konkursie. Na plus awans Kamila do TOP10, szkoda jedynie spadku Dawida do drugiej dziesiątki i brak punktów Stefana. Nie mogę się doczekać jutrzejszego konkursu, ostatniego przed świętami i Turniejem Czterech Skoczni :D

 • Krajsny doświadczony
  @alo @Alo

  To Piotrek niepotrzebnie się spalił. Oddał gorszą próbę niż w pierwszej serii.

 • zimowy_komentator profesor
  No i weź tu coś obstawiaj :)

  Skoki są tak nieprzewidywalne, że chyba tylko Piotrek jest takim stałym punktem w tym wariactwie !

 • kibicsportu profesor
  @alo @Alo

  Prevc też kiedyś był wiecznie drugi, a potem odpalił i zdominował :)

 • wiola4697 profesor

  Snickers bo nie co zawody, bo w Wiśle podium nie miał i w drugim konkursie w Ruce

 • alo profesor

  Geiger niepotrzebnje sie wpiepszyl w parade. Szkoda Piotrka,oby jutro wygral. Bo zaczyna byc "wiecznie drugi"

 • Bernat__Sola profesor
  @wiola4697 @Bartek002

  W najgorszych w 2. serii.

 • Snickers96 doświadczony

  Żyła zawsze drugi haha, ale co zawody to podium, super.

 • kibicsportu profesor
  -

  Dwa lata temu Stoch był dziewiąty , a w następnym konkursie byl drugi. Dzisiaj troszkę brakło szczęścia.

 • Bernat__Sola profesor

  Klimow nie skoczył na bulę, nie wiem, czy tu o presję chodziło.

 • wiola4697 profesor
  @Lluc93 @Lluc93

  Co się odwlecze to nie ucieczkę...Chociaz szkoda mi bardzo Kamila :'( ale dziękuję za walkę do końca. O gdyby nie te noty Kamil byłby wyżej na pewno

 • Snickers96 doświadczony

  w PŚ Żyła trochę odrabia do Japończyka, Stoch stracił dosłownie parę punktów na szczęście do niego.

 • Złoty Orzeł profesor
  @wiola4697 @wiola4697

  Nie w najgorszych, a nie dał rady.

 • Stoszek profesor
  @wiola4697 @wiola4697

  Popłacz się, ten skok i tak nie był rewelacyjny

 • Jannush profesor

  W tym sezonie konkurs wygrał już Niemiec, Norweg, Japończyk i Rosjanin. Polacy jak zwykle bez zwycięstwa, cienizna.

 • kibicsportu profesor
  -

  Troszkę ten wiatr mieszał. Stoch w drugiej serii najgorsze warunki.

 • Bernat__Sola profesor

  I Gajga wygrywa, a Huber na podium!

 • Achi doświadczony

  Geiger fuksiarz....w OBU seriach jedne z najlepszych warunków...

 • Lluc93 bywalec
  Jak nie Forfang, to Gegier

  Zawsze ktoś temu Piotrkowski wyskoczy, ale w tej formie w końcu przyjdzie zwycięstwo.

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  Zawsze się musi

  Jakiś Geiger nachapać metry

 • wiola4697 profesor

  Nie no jakie to jest nie fair... Kamila jak zwykle muszą puszczać w najgorszych warunkach ze wszystkich....

 • Jannush profesor

  I tracimy prowadzenie w PN.

 • Snickers96 doświadczony

  ależ stabilność, ciągle podium. w TCS to może być super dzięki temu ;d

 • Bernat__Sola profesor

  Żyła dobrze, ale nie będzie triumfu.

 • xzcvvy profesor

  Warunki w jakich puszczono Kamila ehh
  Noty sędziowskie to śmiech na sali
  Niestety nie jego dzień

 • Stoszek profesor

  Żyła zwalił lądowanie

 • SebaSzczesny profesor

  No i podium poszlo sie je..c

 • Złoty Orzeł profesor

  No to mamy zwycięstwo Niemca

 • Jannush profesor

  Tym lądowaniem przegrał podium.

 • Bernat__Sola profesor

  Geiger 2. podium już jest

 • wiola4697 profesor
  @Twist @twist

  No dokładnie kur... Puszczony w najgorszych warunkach -, - 18 oj grabi sobie Sedlak, grabi.. M

 • Złoty Orzeł profesor

  Żyła nasza nadziejo, skoczże 140 metrów, bo Rusek może nie wytrzymać..

 • Bernat__Sola profesor

  Huber najlepszy konkurs w karierze, nie spalił się, po prostu Geiger niesamowity.

 • skajler doświadczony

  Austria w kryzysie, tylko dwóch skoczków przez najlepszym Polakiem

 • alo profesor

  Geiger wykorzystal warunki a Kubacki? Takie zachwlania byly a Polacy bez rewelacji

 • Lluc93 bywalec
  I te przeliczniki

  Jakby wiatr przestał wiać to Żyła czy Klimov musielby o 10 metrów rekord skoczni przeskoczyć, żeby wygrać.

 • Twist doświadczony

  Tym razem Kamil niefortunnie z warunkami..

 • Złoty Orzeł profesor

  Ależ Geiger huknął, chyba po 1. win w karierze.

 • KubaRM93 doświadczony

  Wiatr się odwraca, może być jak w Oberstdorfie gdy Freund wygrał.

 • Janek145 weteran
  @shimustgo

  Ale on ma rację. Dawid rzeczywiście jak worek kartofli

 • skajler doświadczony

  warunki idealne dla Polaków

  myślę, że któryś z nich powinien wejść do czołowej 10tki

 • Bernat__Sola profesor

  Geiger dziś na 65% 2. podium w karierze.

 • Snickers96 doświadczony

  geiger znowu słaby wiaterek, oby było w miare sprawiedliwie i zyla nie miał +20

 • SebaSzczesny profesor

  Geiger chyba to wygra

 • Jannush profesor

  Niemiecki nr 3 leje naszego nr 3 niemiłosiernie.

 • Lluc93 bywalec
  Naprawdę Kubacki na koniec nie może powalczyć

  O te metry tylko spada z dużej wysokości jak kamień.

 • Złoty Orzeł profesor

  kur*a, szkoda słów... jak Żyła to spie*rzy jesteśmy w ciemnej d*pie...

 • anonim
  @anonim @Bartek002

  Idziesz stąd? Trzymamy za słowo.

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  Kubacki

  Zwolnij miejsce dla Zniszczoła, bo jak zwykle problem z psychiką

 • Złoty Orzeł profesor

  Jak worek kartofli, technika jak za Kruczka. Co się z nim dzieje?

 • jma profesor
  Szkoda, że Dawid nie miał mocniejszego wiatru

  Podobne metry a kompensata o wiele wyższa.

 • SchwarzerAdler weteran

  Kubacki, tradycyjnie.

 • Bernat__Sola profesor

  Kubacki jak zwykle niestety.

 • Snickers96 doświadczony

  kubackiemu brakuje dwóch takich samych skoków w konkursie na razie :(

 • skajler doświadczony

  jakiś pesymista tu pisał o awansie Dejwida

 • SebaSzczesny profesor

  Kubacki to jednak dalej spadający kartofel xd

 • Achi doświadczony

  Kubacki do przewidzenia.....

 • anonim
  @wiola4697 @wiola4697

  No bo kur ... skoczył dalej. Czy muszę tłumaczyć, co jest elementarnym celem w tym sporcie.

 • Bernat__Sola profesor
  @anonim @Bartek002

  I tak lepiej od Kamila "wskoczy na podium" Stocha.

 • wiola4697 profesor

  I jak zwykle Kamil miał najgorsze warunki...

 • kibicsportu profesor
  -

  Ale Stoch miał pecha 20 dodane , a tera wszyscy 11

 • SebaSzczesny profesor

  Teraz zaczęła sie walka o podium.

 • Bernat__Sola profesor

  Kraft dobrze, ale spada za Joju. Forfang na podium?

 • Stoszek profesor
  @wiola4697 @wiola4697

  Ty się w ogóle nie znasz na skokach.

 • Snickers96 doświadczony

  coś tutaj dzisiaj nie grało do końca u Kamila w konkursie, będzie chociaż w 10. 10 miejsce minimum. Oby jutro było lepiej. Na szczęście jest Piotrek :) Te niecodziennie gorsze miejsce Kamila w Engelbergu odkupione trochę niespodziewanymi miejscami w Kussamo i w Niżnym

 • Złoty Orzeł profesor
  @anonim @shimustgo

  Haha, skoczył bardzo daleko. Fenomenalnie. Ide stąd, banda debili tutaj.

 • wiola4697 profesor

  Kur.. Jakim cudem ten cholerny Japoniec jest pierwszy jak miał mniej dodanych za wiatr niż Kamil, skoczył dalej, ale punktów miał mniej dodanych...

 • Bernat__Sola profesor

  Ryoyu utrzyma pozycję w 10., ale znów bez błysku. Granerud słabiej.

 • anonim

  @Bartek002 i co, łyso pod pałą? Kobayashi skoczył to, czego można się było spodziewać.

 • wiola4697 profesor

  Kurde znowu zaniżone noty, co to ma być ja się pytam -, -

 • Janek145 weteran

  No i już zupełnie inny skok Kamila. W dodatku +20 pkt za wiatr. Szkoda jednak, że strata do podium jest spora

 • Bernat__Sola profesor

  Kamil w tych warunkach OK.

 • jma profesor
  Brawo Kamil

  W tych warunkach zrobił swoje.

 • Snickers96 doświadczony

  znowu słabsza prędkość, coś jest nie do końca dobrze w konkursie, w porównaniu do próbnej

 • Bernat__Sola profesor

  Domen szkoda upadku.

 • SebaSzczesny profesor

  Zyła wpadnie w dziure po Prevcu i nie wygra zobaczycie

 • skajler doświadczony

  czy tam ktoś w tym FISie nie wpadnie na pomysl, aby wyznaczać linie po notach lidera? wtedy można łatwo obliczyć czy następny stracil czy zyskał na notach

  oczywistym jest, że daleki skok czysto wylądowany potrafi odliczyć nawet 3m od oznaczonej kreski

 • SebaSzczesny profesor

  Jak Stoch będzie miał takie +13 i nie skoczy 140 to znaczy że nie ma formy jeszcze

 • Bernat__Sola profesor

  Hayböck jak za najlepszych lat.

 • Luk profesor
  @Xander1 @Xander1

  Podobna sytuacja była chyba w Sapporo 2004 z tego co pamiętam. W drugiej serii dwóch Polaków spadło na 31 i 32 miejsce.

 • anonim
  @anonim

  Chodzi mi o te na odjezdzie

 • kibicsportu profesor
  -

  A teraz ten wiatr osłabł, a będzie skakał Stoch i huragan w plecy.

 • anonim

  Galazki na zeakoku sluza do optymalnego utrzymania przyczepnosci?

 • Luk profesor

  Z tego co pamiętam, w Sapporo 2004 awansowało do drugiej serii 32 zawodników, w tym trzech Polaków. I co się okazało? W drugiej serii dwóch Polaków spadło na 31 i 32 miejsce - jednym z tych zawodników był Bachleda.

 • Bernat__Sola profesor

  Koudelka rewelacja, ogólnie teraz wszyscy daleko.

 • jma profesor
  Hayboeck

  to chyba 140 przekroczy...

 • alo profesor

  Koudi kapitalnie. Stefan dzis bez punktow. Tak naprawde w dobrej formie sa tylko trzej nasi reprezentanci.

 • SebaSzczesny profesor

  Ciekawe czy Stoch wyprzedzi Romana różnicą było 4,4pkt

 • zloty_medalista weteran
  @Jannush @Jannush

  Niby kto w tych reprezentacjach?

 • FankaPilcha doświadczony
  @Jannush @szulcu9631

  Dokładnie. Słuchać się tego jego zrzędzenia nie da.

 • szulcu9631 doświadczony
  @Jannush @Jannush

  Chyba raczej JANNUSH OUT!

 • Bernat__Sola profesor

  Johansson znów świetnie.

 • Jannush profesor
  @Jannush @zloty_medalista

  Norwegowie, Niemcy, Japończycy.

 • Jannush profesor

  Hula gdyby normalnie wylądował, to nie byłby 31.
  Pretensje może mieć tylko do siebie.

 • zloty_medalista weteran
  @Jannush @Jannush

  Pokaż mi w takim razie reprezentację, która ma więcej niż trzech zawodników w jako takiej formie, nawet Niemcy mają tylko trzech zawodników w drugiej serii dzisiaj

 • Major_Kuprich profesor
  A wiecie, że Kamil

  Zdobywa KK wtedy kiedy dwukrotnie staje na podium w Engelbergu?

  A zatem sezon jest przegrany i tylko żal tej LGP.

 • AlanWake doświadczony

  Hula sam jest sobie winien, bo mu się nie chciało telemarkiem lądować tylko odpuścił, a tak jeden punkcik by przytulił:).

 • Bernat__Sola profesor

  Hula niestety tym 31., Stjernen i Kot słabo.

 • Jannush profesor
  Horngacher out!

  Kot, Hula i Wolny kompletnie bez formy,
  Trzech zawodników w jako takiej formie to zdecydowanie zbyt mało.

 • Stoszek profesor

  Gorzej od Huli to nikt nie skoczy

 • Major_Kuprich profesor
  Myślę że to jednak Kot

  Zaatakuje i zdobędzie to upragnione 31 miejsce.

 • Bernat__Sola profesor
  @Major_Kuprich @jma

  Dawid namiesza, a Klimow się nie utrzyma? Prędzej odwrotnie (choć na zwycięstwo Klimowa szanse są ze 40%}>

 • FunFact profesor

  Sato z notą, która dałaby TOP5 po pierwszej serii.

 • Xander1 profesor

  Typowe. Jest 31 zawodników w serii finałowej to od razu na myśl przychodzi że Polak będzie tym ostatnim. I dziś chyba tak będzie

 • Zibi59 stały bywalec
  @Zibi59 @wiola4697

  nie chodzi o predkosci w stosunku do innych tylko do samego siebie pol kilometra Kamil jechal wolnej w seri konkursowej z tej samej belki

 • SebaSzczesny profesor

  Stoch skonczy na pewnie na 7 miejscu. Szkoda że skok zepsuty bo tu była by otwarta droga do podium

  Żyła musi dziś wygrać. Nie wyobrażam sobie żeby Rusek miał zaba mu wygraną. Niech Żyła bedzie 1 a on 2 i bedzie dobrze

 • KamO doświadczony

  Bez punktów Hula dzisiaj

 • jma profesor
  Auć

  To chyba Hula chce powalczy o Plastikową Kulkę. Zawsze to jakieś trofeum...

 • Jannush profesor

  Kompromitacja Huli, nawet lądować nie umie, 31 miejsce, hahahahha!

 • Major_Kuprich profesor
  @Jannush @bardzostarysceptyk

  Jeden już zepsuł - Stefanek.

 • Achi doświadczony

  Hula bez punktów....

 • jma profesor
  Łohohoho

  Sato tak bardzo nie chciał być 31 :)))

 • bardzostarysceptyk profesor
  @Jannush @Jannush

  Pewne pomysły ciągle są powtarzane.
  Zobacz co pisał kapral Kuprich po 1 kolejce pierwszych zawodów Engelbergu w tamtym roku, pisałem o tym dzisiaj.
  No prawie to samo.
  No cóż pesymizm, zresztą tak samo jak optymizm, jest powtarzalny.

 • Bernat__Sola profesor

  Sato :O

 • kibicsportu profesor
  @wiola4697 @wiola4697

  Co ty gadasz?
  Widać na progu jak Stoch spóźnił. Poza trym miał słabą prędkość na progu 0,5 km/h słabiej niż w próbnej z tej samej belki. Może coś w pozycji dojazdowej, ale nawet z takimi problemami nie jest źle.

  Kamil jest takim skoczkiem, że potrafi w każdej chwili odpalić petarde. Nie zdziwiłbym się jakby nawet w okolicach podium się zakręcił. Pamiętamy 2 lata temu w pierwszym konkursie zajął tutaj 9 miejsce, a w drugim konkursie był drugi i bił rekord skoczni.

 • jma profesor
  @Major_Kuprich @Major_Kuprich

  Ja się nie zgodzę. Huber spadnie z hukiem. Klimow nie wygra. Żyła, Laje i Gajga powalczą o zwycięstwo i to pędzie podium. Chyba, że namiesza... Dawid :)

 • wiola4697 profesor

  A odnośnie tego, że Kamil miał lepsze niedzielę w Engelbergu to raczej bym powiedziała, że mniej więcej porówno dobre soboty i niedziele

 • szulcu9631 doświadczony
  @Jannush @Jannush

  Naprawdę nie mogłeś choć raz się przymknąć w przerwie między pierwszą a drugą serią?

 • wiola4697 profesor
  @Zibi59 @Zibi59

  Normalnie.... Ilu jeszcze osobom mam mówić, że Kamil nigdy nie miał jakichś nadzwyczajnych prędkości

 • Stoszek profesor
  @wiola4697 @AlanWake

  No czasami to przesadza.

 • wiola4697 profesor
  @Twist @twist

  Caaalkiem spory regres jak to nazwałes to to nie jest

 • Bernat__Sola profesor

  Jeśli Żyle nie uda się wygrać, to proszę o to, by pozycję utrzymał Klimow. W Wiśle pokazał, że to potrafi, więc mam nadzieję na podium.

 • Major_Kuprich profesor
  Zdajcecie sobie sprawę

  Że w warunkach Eisenbichlera Stoch nie awansowałby do 2 serii?

  Można było zakończyć karierę po poprzednim sezonie?

  Można było lecieć do Hakuby żeby powalczyć o wygraną w LGP?

  Ale po co, "miszczowi" wolno więcej.

 • szulcu9631 doświadczony
  @Major_Kuprich @Major_Kuprich

  Ja pozwolę się z tobą nie zgodzić. :) Zamiast wspomnianych przez ciebie Austriaków już prędzej widziałbym na podium Żyłę, Geigera czy Forfanga.

 • kunta weteran

  Wciąż mi się nie podobają te noty sędziów. Forują Niemców i Norwegów, a Polakom jak zwykle zaniżają.

 • AlanWake doświadczony
  @wiola4697 @Stoszek

  Jej tego typu teksty tutaj to przecież norma, jedyne o czym pisze to Stochu, przeciwko któremu jest cały świat łącznie z wiatrem, sędziami, niewygodną belką i caą reszta głupot które bezustannie wymyśla.

 • stivus profesor
  Brawo Polacy

  Dla mnie bomba, bo pod nieobecność naszego lidera w top 10 mamy dwóch innych. Cieszy mnie szczególnie Dawid, choć niestety druga seria to zjazd o kilka miejsc czyli standardowo jak na jego obecną formę połowa drugiej dziesiątki. Żyła dziś druga wygrana w PŚ, jestem pewien na 80%. Ale zawsze te 20 niepewności pozostaje. No, chyba że przyatakuje Leyhe....

 • Jannush profesor

  Kot i Hula będą 30 i 31. Szkoda.
  Kamilowi będzie ciężko o awans, zbyt duże straty ma.
  Kubacki wypadnie z 10tki na bank.
  Żyła wypadnie z podium.
  Przeczuwam, że będzie poniżej 100 pkt i konkurs SŁABY oraz utrata 1 miejsca w PN.
  Macie swój Engelberg.

 • cavalierjan19 profesor

  Konkurs był trochę nudny, ale przy skokach czołówki zrobiło się znacznie ciekawiej. W drugiej serii zapewne sporo się zmieni, różnice są tutaj bardzo nieznaczne. 10 Kobayashi i 20 Johansson mieszczą się w bodajże 3,5 metrach.
  Oby Klimow utrzymał prowadzenie. Zwycięstwo czy podium zawodnika spoza betonowej szóstki jest zawsze czymś.
  Piotrek bardzo dobrze, jest mocny, równy, ma silną psychikę, myślę, że powalczy o zwycięstwo. Mocna dalej dwójka Geiger i Leyhe. Trochę wątpię w utrzymanie podium przez Leyhe, nie jest to specjalnie silny psychicznie skoczek, aczkolwiek w tym sezonie wskoczył na wyższy poziom i nie zdziwiłbym się jakby to utrzymał. Huber wreszcie przekuł skoki z lata na zimę. Bardzo solidnie, choć poniżej oczekiwań Kraft, dalej nieźle Forfang, Granerud na plus.
  Brawa dla Dawida za tak dobry skok w tych warunkach. Grunt jest to utrzymać. Kamil słabiutka prędkość i do tego spóźnienie, a mimo to ma w drugiej serii szanse na awans do czołowej piątki czy nawet podium. Kot w punktach, to cieszy, oby powtórzył taki skok. Hula całkiem nieźle, co prawda w trzydziestce jest ledwo, ale jest. Szkoda, że forma Kuby nie jest ustabilizowana. W drugiej serii przede wszystkim liczę na poprawę miejsca u Kamila.
  Drużynowo nieźle Austriacy (w 5 w drugiej serii), niespecjalnie Norwegowie (przy czym taki Johansson może spokojnie zaatakować dziesiątkę), ale lepiej wygląda to u Stjernena, Granerud zaskoczył na plus. Niemcy poza najlepszą trójką beznadzieja (w zasadzie Wellinger też nie zachwyca). U nas całkiem dobrze, u Słoweńców szkoda Petera, przede wszystkim mają tylko 3 w drugiej serii. Ryoyu na sporego minusa, ale może przy petardzie spokojnie zaatakować pierwszą trójkę. Cieszą dobre wyniki Władimira Zografskiego, Aalto, Peiera, czy punkty Boyd-Clowesa.

 • jma profesor
  @alo @Alo

  Joju nie gaśnie. Często ze skoczkami jest jak z akcjami na giełdzie. Korekta musi kiedyś przyjść, ale dalej będzie w ścisłej czołówce. Nie spadnie poniżej "15", a myślę, że w TCS będzie w ścisłym TOP5.

 • Fan__skokow bywalec

  Jest dobrze a będzie jeszcze lepiej, prędkość na progu u Kamila zrobiła swoje, poprawi to do T4S i będzie idealnie.

 • LaraJean doświadczony

  Szkoda Kamila, liczyłam, że serio zawalczy dzisiaj o wygraną. :(

 • Bernat__Sola profesor
  @wiola4697 @wiola4697

  Kubacki w gorszych warunkach tyle samo, nie kompromituj się.

 • Major_Kuprich profesor
  Chyba wszyscy się zgodzimy

  Że na podium zobaczymy Klimova, Leyhe i Hubera lub Krafta.

  A może cała 4 da radę wspólnie stanąć na pudle?

  Szykuje się znakomita 2 seria.

 • jma profesor
  @iwo1333 @iwo1333

  Ja tam liczenie do trzech już opanowałem.

 • Bernat__Sola profesor
  @JanPP @wiola4697

  Najsłabszy był w kwalach w Wiśle, ale jak patrzeć na konkursy, to 2. najsłabszy

 • WingAndAPrayer bywalec

  Ci, którzy przed dzisiejszymi skokami liczyli na wielki pojedynek Stocha z Kobayashim, dostali go - pojedynek na to, kto bardziej spartoli wybicie :) W tej konkurencji Kamil chyba nieznacznie wygrał, więc nie zdziwiłbym się, gdyby miał Japończyka przeskoczyć.
  Jeśli potwierdzi się tajnerowska gadka o Ryoyu-przedniowiatrowcu, to chyba już niczego nie będę pewien w skokach. Cóż, może rzeczywiście zmienił w tym sezonie technikę.

 • kunta weteran

  Na razie 154 pkt. Polaków, Niemcy 127. Myślę, że 130 to będzie nieźle.

 • iwo1333 bywalec
  @iwo1333 @iwo1333

  Oj jednak trzech

 • Skoczek3211 weteran
  @wiola4697 @wiola4697

  No tak,a Żyła chyba w gorszych skoczył lepiej od Stocha no to chyba jeszcze forma nie ta.

 • Zibi59 stały bywalec

  Kamil z 19 belki w seri probnej mial predkosc na progu 93 km w seri konkursowej z tej samej belki mial predkosc 92.5 jak to mozliwe ktos trzmal za kombinezon .Piotrek predkosc na progu mial idealnie taka sama w seri probnej i konkursowej nawet odleglosc mial taka sama .Kamil by prowadzil gdyby oddal taki sam skok jak w seri probnej

 • Tomas17 stały bywalec

  I seria w wykonaniu Polaków niczego sobie - Żyła walczący o zwycięstwo, do tego 6. Dawid, który w fatalnych warunkach skoczył wyśmienicie. Szkoda trochę słabszego skoku Kamila, ale miejmy nadzieję, że poprawi się w II rundzie. Na plus punkty Stefana i Maćka, choć u Kocura jest jeszcze widoczne skręcenie tułowia podczas lotu, ale jest lepiej niż choćby na początku sezonu. Co do Kuby - martwi mnie to, że zaczynamy oglądać skoczka z ubiegłego sezonu, któremu wychodzą pojedyncze skoki. Wydawało się, że po dwóch weekendach w Wiśle i Ruce, będzie to zawodnik solidnie punktujący. Pozostaje czekać na II serię, która miejmy nadzieję przyniesie nam równie dużo emocji, co pierwsza :D

 • szulcu9631 doświadczony
  @Major_Kuprich @Major_Kuprich

  Pamiętaj niedowiarku że pierwszy skok to jeszcze nie zwycięstwo, a takie myślenie często okazuje się zgubne.

 • Stoszek profesor
  @wiola4697 @wiola4697

  Warunki nie pomogły? Rozumiem bronić zawodnika, ale takich bzdur wypisywania to nie znoszę. Miał jedne z lepszych warunków tej serii.

 • wiola4697 profesor
  @Twist @twist

  W próbnej miał odrobinę inną rekompensatę

 • Bernat__Sola profesor
  @iwo1333 @iwo1333

  Trzech, Wellinger przecież też.

 • wiola4697 profesor
  @JanPP @janpp

  Nie najsłabszy co ty gadasz... Weź pomyśl. Kamil nigdy nie ma nadzwyczajnych prędkości

 • Stoszek profesor

  Kamil chyba za dużo nie odrobi, zaraz go Kobayashi wyprzedzi nawet jak obejmie prowadzenie.

 • Twist doświadczony
  @skijumpingexpert

  Jasne. Jednak 6 metrów co caaaałkiem spory regres w ciągu godziny

 • skijumpingexpert doświadczony
  @Major_Kuprich @Major_Kuprich

  A czemu nie 30,31? Ależ wpadka nie zauważyłeś, że do 2 serii awansowało 31 skoczków ;D

 • wiola4697 profesor

  Ten co pisał, że Kamil popsuł skok. Ogarnij się... Sam napisałeś, że nie spóźnił na progu. Jeśli nie spóźnił na progu to nie mógł go zepsuć... Warunki nie pomogły -:/

 • anonim
  @Złoty Orzeł @shimustgo

  Znak zapytania => cudzysłów. Redakcjo, błagam, zróbcie coś z waszym kodem.

 • tik_tak doświadczony
  @iwo1333 @iwo1333

  trzech

 • Wons początkujący
  Ciekawe...

  Może będziemy mieć pierwsze indywidualne zwycięstwo w tym sezonie. Klimov może zawalić, tak samo Huber i Leyhe. Geiger, Forfang i Kraft mogą co jedyne nadrobić do Piotrka, ale jednak 5 punktów robi swoje.. Oby tylko Kubacki nie spieprzył, a Kamil nadrobił..

 • Dama_Karmelowa weteran
  @Twist @twist

  Ale prędkość niższa o 0,5 km/h. Taki już jego urok ;)

 • jma profesor
  Dobre skoki Polaków

  Choć Wolny to też Polak :)

  Żyła - fantastycznie. Patrząc na rywali, główny pretendent do zwycięstwa. Ale medali nie zawiesza się przed ostatnim skokiem. Piotr musi skoczyć swoje i nie myśleć o zwycięstwie. Przy tylnym wietrze przypomniał się Dawid - brawo. Kamil, mimo wszystko również gratulacje. Warunki trudne co widać po gorszych skokach także i Joju oraz Forfanga.

  Szkoda mi Pero, ale zawalił sobie lądowaniem, bo przy normalnym miałby z 3-4,5 pkt więcej, a zabrakło 1,6.

  Oby tylko 31 miejsca nie zajął żaden Polak :)

 • Major_Kuprich profesor
  Wrzucam po polsku

  Bo sj.pl nie zezwala na język rosyjski.

  Rosja - nasze święte mocarstwo,
  Rosja - ukochany nasz kraj.
  Potężna wola, wielka sława -
  Twoje dobro po wsze czasy!

  Chwała Ci, nasza wolna Ojczyzno,
  Prastary związku bratnich narodów,
  Ludowa mądrości dana przez przodków!
  Chwała ci, Ojczyzno! Jesteśmy z ciebie dumni!

 • anonim
  @Złoty Orzeł @Bartek002

  ,,Pierd*lcie dalej, że Kobayashi jest w gazie.??

  Chciałbym się mylić. Ale do zobaczenia po drugiej serii.

 • ann81 profesor
  2 seria

  Kami będzie musiał nadrabiać, bo coś mu nie pykło. Ale atakować będzie pewnie też Kraft i Kobayashi, więc przesunąć się w górę będzie Kamilowi ciężko.
  Piotrek za to jak mantre powtarza świetne skoki. Niech walczy o wszystko.
  Dawid nawet powyżej oczekiwań, u niego kluczowe będzie powtórzenie takiego skoku i utrzymanie się w top8.
  Powoli do przodu idzie Maciek. Wygląda to coraz lepiej.
  Stefan na razie nie przekonuje, mam nadzieję na lekki awans.
  Kuba znów się spała. Coraz częściej psuje skoki. Szkoda, bo to powinien być jego najlepszy sezon.

 • Nowyskoczek5 profesor
  Panowie sciskajmy kciuki zeby

  Kot albo Hula nie byl 31 co by oznaczalo brak punktow
  Stoch wskoczyl do 10
  Kubacki utrzymal miejsce w 10 .
  Żyła wygral konkurs

 • FankaPilcha doświadczony

  Klimow rosyjskim Małyszem. Nikt z Rosjan nie wszedł nawet do konkursu, a on nie dość, że jest w II serii, to jeszcze prowadzi. Wspaniale się to ułożyło. Mam nadzieję, że na MŚ, gdyby pozostali Rosjanie zaliczyli kompromitację, niczym na tegorocznych Igrzyskach do Stefana Huli, rosyjski komentator zakrzyknie do Klimowa ,,Ratuj nas!".

 • Bernat__Sola profesor
  @tomek20 @tomek20

  Nie musi, w Niżnym też miał być.

 • AlanWake doświadczony

  Jak mówiłem że Lidvik nawet TOP30 nie powącha, to słyszałem brednie o skakaniu na TOP10 PŚ. Tak samo Prevce i inne Freitagi, ileż razy trzeba pisać, że serie próbne to można o kant D rozbić, skaczą tam bez jakiejkolwiek kontroli sprzętu.

 • skijumpingexpert doświadczony
  @Twist @twist

  Kamil to nie maszyna ( przynajmniej jeszcze ) może mu się przytrafić większy błąd i trochę słabszy skok. Zresztą można by powiedzieć, że w Engelbergu zawsze w 2 serii skacze lepiej.

 • Roxor weteran

  Czyżby Klimov złapał oddech po tym całym zamieszaniu wokół jego osoby?
  Żyła ma spore szanse, skacze równo więc może być bardzo dobrze. Fajnie jakby Stoch odpalił jakąś petardę i powtórzył to co zrobił Żyła w NT. Bardzo słaba prędkość niestety w tej pierwszej serii.

 • Major_Kuprich profesor
  Hymn dzisiejszego zwycięzcy

  ?????? ? ????????? ???? ???????,
  ?????? ? ??????? ???? ??????.
  ??????? ????, ??????? ????? ?
  ???? ????????? ?? ??? ???????!

  ???????, ????????? ???? ?????????,
  ???????? ??????? ???? ???????,
  ???????? ?????? ???????? ????????!
  ???????, ??????! ?? ???????? ?????!

  Brawo Klimov!
  2 wygrana w karierze.

  Żyła spadnie z podium.
  Stoch może przebije się do 10.
  Kubacki z 10 wypadnie.
  Hula i Kot skończą na miejscach 29,30.

 • Sigur17 doświadczony

  Zografski nie skakał tu rewelacyjnie, a tu... 16 miejsce :O

 • JanPP bywalec

  Jeden z najsłabszych, jak nie najsłabszy skok Kamila w sezonie, a i tak jest 11.
  Już po prędkości było widać, że jest źle, a i skok mocno spóźniony,

 • iwo1333 bywalec
  Niemcy

  Niby dwóch w czołówce ale w drugiej serii też tylko dwóch.

 • szulcu9631 doświadczony
  @Shoutaro @Shoutaro

  On padł ofiarą bardzo niskich not za styl, bo byli zawodnicy którzy mieli prawie 10 pkt. więcej dodanych za wiatr od niego.

 • SpecOdSkokow profesor
  Stoch

  Skok był dobry. Nie spóźnił mocno, trochę technika lotu i warunki zawiodły. Szkoda, że jak jest szansa gonić Ryoyu to on psuje skoki. Jestem dumny z Piotrka jest to najróżniejszy skoczek z całej stawki.

 • alo profesor

  Czy ktos uwaza ze Rjoju gasnie
  Dobra 1 seria dla nas. Piotrek moze to wygrac, Klimov jest do pokonania. Kamil nic dziwnego ze nie polecial bo odbil sie z powietrza. Szkoda Kuby bo gorzej to wyglada. Maciek jest na dobrej drodze do powrotu do formy

 • mentronik bywalec

  W 2 serii beda spore awanse Stocha i Ryoyu.

 • skijumpingexpert doświadczony
  Pierwsze samodzielne zwycięstwo Piotrka?

  Mam nadzieję. Trochę za dużo tych 3 miejsc. :)

 • Twist doświadczony

  Kamil przy tej samej belce i rekompensacie z serii próbnej skoczył w konkursie o 6 metrów bliżej. wtf?

 • Snickers96 doświadczony

  Kamil zawsze w Engelbergu niedzielę miał lepszą hehe, niech chociaż dzisiaj coś odrobi jak w Niżnym po 1 serii

 • Shoutaro doświadczony

  Pera Prevca szkoda, padł ofiarą warunków. Ale jestem o niego raczej spokojny, poza tą wpadką spisuje się bardzo równo.

 • RyoyuKobayashiFAN doświadczony
  gdzie te Bicknery Lindviki takie

  He he he

 • mentronik bywalec

  Kobayashi jakis blad i Stoch to samo .

 • xzcvvy profesor

  Szkoda skoku Kamila, mam nadzieję że w finale będzie lepiej
  Przynajmniej Ryoyu 10 :p

 • mentronik bywalec

  Alw buki dzis zarobia .Nieslychane .

  Zyla po zwyciestwo .

 • Snickers96 doświadczony

  poprawka, Kamil jeszcze gorsza prędkość niż na treningu* o tak, co oznacza że skok był dużo gorszy

 • kibicsportu profesor
  -

  Stoch 0,5 km/h wolniejszy na progu niż w serii próbnej z tej samej belki, oby w drugiej poprawił się.

 • Snickers96 doświadczony

  w końcu jak Stochowi coś nie wyjdzie to jest zastępca XD Kamil jeszcze gorsza prędkość na treningu, skok na powtórce mocno spóźniony, i tak jak on z tego wszystkie robi prawie 130 to ja nie wiem. Żyła moze wygra :) Japoniec może tak nie odskoczy Kamilowi, a Żyła może nadrobić :)

 • Złoty Orzeł profesor

  Ocena po 1 serii:
  Stoch- dobrze, miał trudne warunki, gdyby nie korekta byłby 9.
  Żyła chyba najpiękniejszy skok jaki widziałem w sezonie.
  Kubacki- kapitalnie przy takim wietrze.

 • tomek20 weteran

  Żyła, to musi być ten dzień!

 • Złoty Orzeł profesor

  Pierd*lcie dalej, że Kobayashi jest w gazie.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).