Wtorek, 19 lutego 2019, 14:32

Florian Molnar: Mam wielkie plany!

Florian Molnar
Florian Molnar
fot. Sabine Link / za zgodą rodziny Molnarów

Na Mistrzostwach Świata w Seefeld zaprezentuje się dwuosobowa reprezentacja Węgier, dowodzona przez Vasję Bajca. W zawodach pań wystartuje Viras Vorog, zaś u mężczyzn na obu obiektach zaprezentuje się Florian Molnar. 16-letni skoczek z Koeszegu poświęcił swój wolny czas na rozmowę z naszym portalem.

Florian Molnar to obecnie najbardziej znany reprezentant Węgier w męskich skokach narciarskich. Jego największy dotychczasowy sukces miał miejsce w grudniu 2018 roku w zawodach FIS Cup w Park City, kiedy to zajął 18. oraz 10. pozycję. Tym samym uzyskał przepustkę do rywalizacji w Pucharze Kontynentalnym. W najbliższych dniach w Innsbrucku oraz Seefeld zadebiutuje w seniorskich mistrzostwach świata.

Skoki narciarskie nie należą do popularnych sportów na Węgrzech. Jak zatem rozpoczęła się twoja przygoda z tą dyscypliną? Czy wpływ na decyzję mieli twój ojciec i brat, którzy również uprawiali skoki?

- Tak jak wspomniałeś, moje zainteresowanie skokami narciarskimi rozpoczęło się dzięki mojej rodzinie. Mój ojciec, Laszlo Molnar był medalistą mistrzostw świata weteranów, zaś mój brat Kristof uczestniczył w Młodzieżowych Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Lillehammer. Ojciec uczęszczał do szkoły trenerskiej, a swój dyplom odebrał kilka lat temu. Od tego momentu jest także moim trenerem. Swoją drogą uprawiam narciarstwo już od trzeciego roku życia. Pamiętam zdjęcia z Wigilii, moim prezentem była para nart. Wyszliśmy z domu i moi rodzice zaczęli uczyć mnie jazdy na nartach. I od tego momentu już nie rozstałem się z tym sportem. Chociaż nie, miałem jedną kontuzję. Miałem dziewięć lat, kiedy złamałem kość udową. Długo byłem w szpitalu, ale gdy tylko moja rehabilitacja się zakończyła, to od razu wróciłem na skocznię.

Możesz nam opowiedzieć, jak przedstawia się obecna sytuacja skoków narciarskich na Węgrzech?

- Aktualna sytuacja w moim rodzinnym mieście, Koeszegu, nie jest fortunna. Tutaj ostatnio nie pada śnieg, może 2-3 razy w ciągu całej zimy, to absolutne maksimum. I od razu topi się na następny dzień. W naszej drużynie jest dziesięcioro dzieci, które podróżują do Austrii na zgrupowania treningowe oraz zawody. Na Węgrzech nie ma żadnego systemu lokalnych konkursów. W całym roku są tylko jedne zawody, organizowane przez nas, znane jako Chernel Cup. Mają nawet rangę międzynarodową. To zasługa Węgierskiego Związku Narciarskiego. Niestety, rzadko posiadamy jakiś sponsorów.

Wspomniałeś Węgierski Związek Narciarski. Jak wygląda wasza relacja z federacją?

- Bardzo dobrze. Związek w stu procentach wspiera naszą pracę.

Od 2017 roku wspólnie z Viras Vorog trenujecie z Vasją Bajcem. Jak wiele rzeczy uległo zmianie dzięki nowemu szkoleniowcowi?

- Jego wiedza oraz dotychczasowa kariera mają bardzo dobry wpływ na naszą pracę. Musimy trenować i pracować dalej, aby było to widoczne również w naszych wynikach.

Możesz opisać nam jak wygląda twoje treningowe życie? Na których skoczniach najczęściej ćwiczycie?

- Cały czas mieszkam na Węgrzech i jestem zapisany do prywatnej szkoły. Kiedy jestem w domu i mam "czas wolny", to chodzę na lekcje i spotykam się z kolegami. Ale w trakcie sezonu moje wizyty nie są zbyt częste. To trudna sytuacja. Wszelkie ćwiczenia treningowe wykonujemy w Koeszegu, w sali gimnastycznej albo na zewnątrz. Naszą bazą do skoków jest przede wszystkim Planica. Byłoby bardzo dobrze, gdybym miał możliwość treningu również w innych miejscowościach, aby móc opanować skakanie na innych obiektach. W trakcie większości zawodów dopiero po raz pierwszy oddaję skoki na konkursowych arenach. Mam nadzieję, że to się zmieni w przyszłości.

Dwa miesiące temu w Park City zdobyłeś swoje pierwsze punkty do klasyfikacji cyklu FIS Cup. Dzięki nim możesz teraz startować w Pucharze Kontynentalnym. Jakie są twoje plany na przyszłość? Czy możemy spodziewać się węgierskiego skoczka w Pucharze Świata? A może nawet na igrzyskach w Pekinie?

- Tak, to był dla mnie ogromny sukces! Z uwagi na sytuację tej dyscypliny na Węgrzech, moje szanse nie należą do najlepszych. Muszę dużo podróżować w celu przeprowadzania treningów, co z pewnością jest drobną wadą. Ale ten sukces w USA dał mi motywację! Oczywiście, mam wielkie plany. Moim marzeniem jest uczestnictwo w tych konkursach, które mogą wszyscy zobaczyć w telewizji. Chcę, aby moja rodzina i przyjaciele byli ze mnie dumni. Teraz wystąpię w Mistrzostwach Świata w Seefeld i Innsbrucku. Wystartuję zarówno na normalnej jak i na dużej skoczni. W przyszłości chcę znaleźć się w czołowej dziesiątce Młodzieżowych Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Lozannie w 2020 roku. Dwa lata później mogę wystartować w Pekinie. Także tak, mam wielkie plany! Na ten moment szukam również sponsorów, ponieważ na takim poziomie zawodów już potrzebuję wsparcia. To są moje największe marzenia!

Wspomniałeś już, że wystąpisz na Mistrzostwach Świata w Seefeld i Innsbrucku. Jakie są twoje oczekiwania związane z tymi mistrzostwami?

- Liczę na dużo przygód, miłych wspomnień i oczywiście dobrych lokat. Na chwilę obecną nie znam jednak jeszcze skoczni w Seefeld.

Znajdujesz czas na jakieś hobby?

- Tak, od dzieciństwa uwielbiam gry komputerowe.

Regularnie oglądasz zawody w skokach narciarskich w telewizji?

- Szczerze, to ostatnio nie mam czasu na ich oglądanie, ponieważ zazwyczaj w tych dniach sam regularnie startuję. Ale brakuje mi go również na inne sporty. Większość wolnego czasu, którego mam niewiele, przeznaczam na naukę do szkolnych egzaminów, spotkania z przyjaciółmi, zaś w czasie odpoczynku gram we wspomniane gry, aż do dosłownego rozładowania baterii w sprzęcie.

W ostatnich miesiącach pojawiły się pogłoski, iż były rumuński skoczek, Eduard Torok, może powrócić jako reprezentant Węgier. W bazie internetowej FIS pojawił się nawet jego węgierski profil, który został już usunięty. Czy wiesz coś może na ten temat?

- Dziękuję za to pytanie, ale nie mam uprawnień, aby na nie odpowiedzieć. W tej sprawie proponuję skontaktować się z Węgierskim Związkiem Narciarskim.

W naszych krajach znane jest pewne przysłowie, które brzmi "Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki". Masz może jakieś skojarzenia związane z Polską?

- Znam to przysłowie. Niestety od dawna nie byłem w Polsce [W 2015 roku Florian wystartował w zawodach FIS Cup w Szczyrku - przyp. red.]. O skojarzenia również trudno. Na zawodach większość skoczków spędza czas ze swoimi drużynami. Ja jestem jedynym Węgrem, więc trudno dowiedzieć się czegoś od innych.

W Polsce twoje wyniki wzbudzają zainteresowanie wielu kibiców, którzy życzą tobie startów w Pucharze Świata w niedalekiej przyszłości. Chcesz może przekazać im parę słów?

- Miło mi to słyszeć, jestem bardzo szczęśliwy z tego powodu. Serdecznie wszystkim dziękuję i pozdrawiam.

Dziękuję za wywiad i powodzenia na mistrzostwach!

- Również dziękuję.Adam Bucholz, Źródło: Informacja własna
oglądalność: (5884) ilość komentarzy: (20)

Dyskusja do wiadomości

PROSTY ZAGNIEŻDŻONY


Najnowsze Tweety:
Puchar
Świata
Puchar
Kontyn.
FIS
Cup

Pań
PK
Pań
FC
Pań
Najbliższy konkurs:
Planica HS240
24.03.2019
godz. 10:00
Niedziela, godz. 09:35
Niedziela, godz. 09:15
Niedziela, godz. 09:35
Klasyfikacja PŚ:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.KOBAYASHI RyoyuJaponia1985
2.KRAFT StefanAustria1335
3.STOCH KamilPolska1264
4.ŻYŁA PiotrPolska1081
5.JOHANSSON RobertNorwegia959
6.KUBACKI DawidPolska948
22.WOLNY JakubPolska306
40.HULA StefanPolska69
47.KOT MaciejPolska25
67.WĄSEK PawełPolska4
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
HS
01.01.1970
godz. 01:00
Aktualna klasyfikacja:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.SEIDL FabianNiemcy526
2.EGLOFF LucaSzwajcaria458
3.SCHUBERT JohannesNiemcy452
4.RAINER StefanAustria435
5.NIETZEL JustinNiemcy417
15.JUROSZEK KacperPolska222
45.NIŻNIK AdamPolska95
49.GRUSZKA MateuszPolska79
51.PILCH TomaszPolska75
65.KANTYKA PrzemysławPolska54
82.BIEGUN KrzysztofPolska39
88.SKUPIEŃ DamianPolska34
97.STOSEL KacperPolska29
153.JOJKO SzymonPolska5
161.CZYŻ BartoszPolska2
164.BUKOWSKI ŁukaszPolska1
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
HS
01.01.1970
godz. 01:00
Aktualna klasyfikacja PK Pań:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.KOMAR KatraSlowenia246
2.KARPIEL KamilaPolska239
3.RAUDASCHL ElisabethAustria201
4.BRECL JernejaSlowenia200
5.PURKER ClaudiaAustria192
13.RAJDA KingaPolska155
41.SZWAB JoannaPolska25
45.TWARDOSZ AnnaPolska21
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
HS
01.01.1970
godz. 01:00
Aktualna klasyfikacja:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.HARALAMBIE DanielaRumunia486
2.RAUDASCHL ElisabethAustria304
3.STRATE AbigailKanada225
4.TRAMBITAS Andreea DianaRumunia200
4.REISCH AgnesNiemcy200
7.TWARDOSZ AnnaPolska191
22.RAJDA KingaPolska125
50.PAŁASZ MagdalenaPolska63
51.CIEŚLAR PaulinaPolska62
56.KARPIEL KamilaPolska50
63.SZWAB JoannaPolska37
65.KIL JoannaPolska34
72.KONDERLA NicolePolska27
Pełna klasyfikacja..»


Kto wygra Puchar Świata w lotach narciarskich 18/19?
Ryoyu Kobayashi
Kamil Stoch
Markus Eisenbichler
Stefan Kraft
Piotr Żyła
nie mam zdania
Głosuj
 1. Ryoyu Kobayashi
  99,99%
 2. Kamil Stoch
  99,99%
 3. Piotr Żyła
  99,99%
 4. Markus Eisenbichler
  99,99%
 5. Stefan Kraft
  99,99%
 6. nie mam zdania
  99,99%
Poprzednie ankiety
Kroppa
2000-2019 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poltyka cookies
Skijumping.pl