Raw Air pań w Trondheim: Lundby wygrywa konkurs i cały turniej!

• 2019-03-14 15:36

Maren Lundby została triumfatorką premierowej edycji Raw Air pań! Mistrzyni olimpijska przypieczętowała swój sukces zwycięstwem w czwartkowych zawodach w Trondheim (HS138), po skokach na odległość 133 m i 133,5 m. Druga była nowa rekordzistka skoczni (137,5 m), Juliane Seyfarth. Podium uzupełniła Eva Pinkelnig.

Po pierwszej serii konkursowej na prowadzeniu znajdowała się Maren Lundby. Norweżka lotem na 133 metr ustanowiła nowy kobiecy rekord skoczni Granasen. Druga Eva Pinkelnig (132,5 m) traciła do mistrzyni olimpijskiej 5,4 punktu. Trzecie miejsce zajmowała Katharina Althaus (128 m), przed Juliane Seyfarth (131 m), Danielą Iraschko-Stolz (127,5 m) oraz Chiarą Hoelzl (120 m).

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowane zostały Sara Takanashi (123 m), Anna Odine Stroem (121 m), Aleksandra Kustowa (121 m) oraz Yuki Ito (119,5 m).

Do finału nie zdołały awansować reprezentantki Polski. Kamila Karpiel po skoku na odległość 101 metrów zajęła trzydziestą trzecią pozycję. Trzy lokaty niżej uplasowała się Kinga Rajda (99,5 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 29. belki startowej.

W finale Maren Lundby obroniła zwycięstwo lotem na odległość 133,5 metra. Tym samym Norweżka pokonała różnicą 13,1 punktu nową rekordzistkę obiektu, Juliane Seyfarth, która uzyskała 137,5 metra. Na najniższym stopniu podium stanęła Eva Pinkelnig (128 m), a tuż za nią znalazły się Daniela Iraschko-Stolz (127,5 m), Katharina Althaus (127 m) oraz Sara Takanashi (125 m).

Czołową dziesiątkę rywalizacji na Granasen uzupełniły Chiara Hoelzl (123 m), Nika Kriznar (126,5 m), Yuki Ito (122 m) oraz Anna Odine Stroem (120,5 m).

Finałową rundę przeprowadzono z 30. platformy.

Maren Lundby została triumfatorką premierowej edycji Raw Air pań. Liderka Pucharu Świata zgromadziła 1144,6 punktu i wyprzedziła drugą Katharinę Althaus (1088,1 pkt.) różnicą 56,5 punktu. Trzecie miejsce wywalczyła Juliane Seyfarth (1066,3 pkt.). Trzydziestą pozycję zajęła Kamila Karpiel (504,0 pkt.), zaś trzydziestą szóstą - Kinga Rajda (432,2 pkt.).

W klasyfikacji Pucharu Świata prowadzi niezmiennie Maren Lundby (1613 pkt.) przed Kathariną Althaus (1258 pkt.) i Juliane Seyfarth (1071 pkt.). Czterdziesta czwarta jest Kamila Karpiel (9 pkt.), a czterdziesta szósta Kinga Rajda (8 pkt.).

Na czele Pucharu Narodów znajdują się Niemki (4531 pkt.) przed Norweżkami (2932 pkt.) i Austriaczkami (2767 pkt.). Polki z dorobkiem 17 punktów zajmują trzynastą pozycję.

Najbliższe zawody Pucharu Świata pań odbędą się w najbliższy weekend, 16-17 marca w Niżnym Tagile (HS97). Będą to zawody rozpoczynające rosyjski turniej Blue Bird.