Małysz motywacją Lundby: Adam jest żywą legendą

 • 2019-05-14 11:32

Maren Lundby ma na swoim koncie złoto olimpijskie z Pjongczangu, tytuł mistrzyni świata z Seefeld, a także dwie Kryształowe Kule z rzędu. Cel na sezon 2019/20? Trzeci triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, co do tej pory w skokach narciarskich - bez podziału na płeć - udało się tylko Adamowi Małyszowi. Norweżka przyznaje, że dorównanie Polakowi jest jej marzeniem i motorem napędowy do ciężkiej pracy w okresie przygotowawczym.

Adam MałyszAdam Małysz
Maren LundbyMaren Lundby
Adam MałyszAdam Małysz

- Skopiuję go. Cel dorównania Małyszowi to coś, co naprawdę mnie motywuje, dlatego właśnie go obrałam. Adam jest żywą legendą i zawsze był wspaniałym wzorem do naśladowania - mówi 24-latka cytowana przez Berkutschi.com.

Wiślanin nie miał sobie równych w cyklu Pucharu Świata w latach 2000-2003. Sportsmenka pochodząca z miasta Gjoevik sięgała po Kryształową Kulę w sezonach 2016/17 i 2017/18, wygrywając co najmniej połowę zawodów w danej edycji.  - Chęć osiągnięcia czegoś takiego, jak Małysz, jest bardzo mobilizująca. Chciałabym dołączyć do niego w historycznych zestawieniach. Brak imprezy rangi mistrzowskiej w kalendarzu kobiet na najbliższy sezon ułatwia wyznaczanie takich celów - dodaje Lundby.

Polak i Norweżka już teraz są łączeni i porównywani przez statystyków. Duet, nie licząc zmagań na skoczniach do lotów, notował bowiem pucharowe triumfy z rekordowo dużą przewagą nad resztą stawki. Małysz w 2001 roku, na starej Bergisel w Innsbrucku, wyprzedził Janne Ahonena o 44,9 pkt. Nieco mniejszą przewagę, choć na obiekcie normalnym, zbudowała Lundby nad Chiarą Hoelzl w 2018 roku w Zao - 41,6 pkt.

- Maren stała się największą współczesną gwiazdą skoków narciarskich w Norwegii. Jej wyczyny to kontynuacja dziedzictwa Birgera Ruuda czy Bjoerna Wirkoli. Jej ambitne i wygórowane cele są dla mnie niesamowite. Prezentuje postawę, która nie polega na oszczędzaniu energii i patrzeniu wstecz. Ona wciąż mierzy wyżej i wyżej, co cechuje najwspanialszych sportowców - twierdzi  pełen podziwu Clas Brede Braathen, dyrektor sportowy norweskich skoków w tamtejszej federacji.

- Tego lata będę pracować nad zbliżeniem się do poziomu mężczyzn. Zamierzam przyjrzeć się powodom, przez które jeżdżą wolniej od nas, a skaczą tak daleko. Dobrze byłoby zmniejszyć dystans tak bardzo, jak to tylko możliwe - uważa Skandynawka, która w marcu otwarcie mówiła o chęci zmierzenia się na skoczni do lotów narciarskich, o czym pisaliśmy >>>TUTAJ<<<.

W poniedziałek Norwegowie ogłosili składy kadr narodowych na nadchodzący sezon, w których znalazło się ośmiu zawodników i cztery skoczkinie. Maren Lundby towarzyszyć będzie trójka, z którą sięgnęła po drużynowy medal światowego czempionatu w Seefeld - Ingebjoerg Saglien Braaten, Silje Opseth oraz Anna Odine Stroem. Trenerem ekipy pozostaje Chrisian Meyer. Skład zespołu mężczyzn znajdziecie >>>TUTAJ<<<.


Dominik Formela, źródło: berkutschi.com
oglądalność: (3357) komentarze: (6)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Tomek88 profesor
  Małe sprostowanie

  W artykule jest drobny błąd.Pisze,że Lundby wygrywała kryształową kulę w sezonach 2016/2017 i 2017/2018 co nie jest prawdą bo sezonie 16/17 była 3 w PŚ a kryształową kulę wygrała w sezonach 17/18 i 18/19.

 • Iwo bywalec
  @Roxor

  Czyli panowie jedżą wolniej, dlatego że starują niżej. Oto jej chodziło.

 • Oczy Aignera profesor
  @Bishop

  No właśnie. Waga kobiet powinna być niższa niż u mężczyzn, aby zachować pewne proporcje. Zazwyczaj masa mięśniowa u panów waży więcej, dlatego też całkowita masa ciała skoczka jest większa od skoczkini. To skutkuje tym, że panie mają słabszą fizyczność. Im lepsza jest praca mięśni, tym bardziej fizyczność ulega poprawie. Do porównania mocy skoczka i skoczkini można wykorzystać indeks BMI.

 • Roxor weteran

  Panowie nie jeżdżą wolniej, po prostu jeżdżą z niższych belek.
  Swoją drogą wolałbym, żeby Takanashi wygrała PŚ po raz piąty, co byłoby historycznym wynikiem. Ale oprócz Lundby to Niemki też mocno naciskają.

 • Bishop bywalec

  "Tego lata będę pracować nad zbliżeniem się do poziomu mężczyzn. Zamierzam przyjrzeć się powodom, przez które jeżdżą wolniej od nas, a skaczą tak daleko." Tak im już natłukli w tej Norwegi do głów ten feministyczny bełkot,że już nawet nie zdają sobie sprawy,że jednak jest różnica w fizyczności?

 • tomek20 weteran

  "Zamierzam przyjrzeć się powodom, przez które jeżdżą wolniej od nas, a skaczą tak daleko."

  Bo są silniejsi fizycznie. Tego raczej nie przeskoczysz.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).