Kolejny Francuz kończy karierę

 • 2019-06-08 11:05

Thomas Roch Dupland nie będzie kontynuował kariery skoczka narciarskiego. 23-latek z Górnej Sabaudii ogłosił, iż wobec problemów ze znalezieniem motywacji do dalszych treningów postanowił skupić się na studiach inżynieryjnych. Broni nie składa jego partnerka - Oceane Avocat Gros. 22-latka do sezonu 2019/20 będzie przygotowywała się we francuskiej kadrze B kobiet.

Roch Dupland, obok Paula Brasme, był jednym z dwóch skaczących seniorów w barwach Trójkolorowych. Decyzją Francuskiej Federacji Narciarskiej żaden z nich nie otrzymał jednak statusu członka narodowego na najbliższy rok, czym wyróżniono tylko juniorów. W nadchodzącym sezonie we Francji nie będzie funkcjonowała kadra A, natomiast odmłodzoną kadrę B tworzyć będą Jonathan Learoyd i Mathis Contamine. Pełne składy tamtejszych grup szkoleniowych publikowaliśmy >>>TUTAJ<<<.

O ile nadal niejasne są losy 21-letniego Brasme, o tyle już dziś rozbrat z nartami skokowymi potwierdził o rok starszy Roch Dupland. Sportowiec urodzony w miejscowości Sallanches swoim ruchem podzielił się za pośrednictwem mediów społecznościowych.

- Po siedemnastu latach skakania na nartach, w tym pięciu we francuskiej kadrze, postanowiłem położyć kres mojej młodej karierze skoczka narciarskiego. W zeszłym sezonie straciłem przyjemność z trenowania, a życie sportowe stało się bardzo skomplikowane. Teraz planuję powrót na uniwersytet i skończenie studiów inżynierskich. Na lata zapamiętam okres, kiedy w młodym wieku mogłem podróżować po świecie. W tym czasie nauczyłem się walczyć o to, co chcę uzyskać w życiu - pisze indywidualny wicemistrz Francji z 2018 roku.

Roch Dupland zadebiutował na arenie międzynarodowej w 2011 roku. Od tego czasu trzykrotnie wziął udział w mistrzostwach świata juniorów, raz w zimowej uniersjadzie, a do tego próbował swoich sił w zawodach najwyższej rangi. W sezonie olimpijskim pięciokrotnie przystępował do kwalifikacji do konkursu z cyklu Pucharu Świata, jednak każde z podejść kończyło się fiaskiem. Najlepsze wyniki w Pucharze Kontynentalnym notował w latach 2017-2018, gdy w kadłubowo obsadzonych zawodach w tureckim Erzurum plasował się na początku drugiej dziesiątki. 

Marzeń związanych ze skokami nie porzuca jego partnerka - Oceane Avocat Gros. Reprezentantka klubu z Annemasse minionej zimy zadebiutowała na mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym (w Seefeld była 38. - przyp. red.), a sezon Pucharu Świata zakończyła na 43. pozycji z dorobkiem 22 punktów.


Dominik Formela, źródło: facebook.com/thomasrochduplandsautaski
oglądalność: (4247) komentarze: (12)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Bernat__Sola profesor

  Thomas, szkoda, że we wciąż dość młodym wieku kończysz karierę. Punkty PK przez 2 sezony zdobywać potrafiłeś. Dziękuję i powodzenia na studiach inżynierskich.

 • Oczy Aignera stały bywalec
  @HAZARD

  Masz rację. Thomas to rocznik 96', a Paul 97'. W sumie to jednak ten fragment tekstu ma sens, bo Thomas skończył 23 lata, a Paul jeszcze w tym roku nie obchodził urodzin.

 • Nowyskoczek5 profesor

  Pisałem kiedys :
  Vincent zakończy kariere to Francja w skokach upadnie (tylko Learoyd im zostal który cos tam pokazuje), zresztą tak samo by bylo z Kanadą gdyby Boyd-Clowes zakończył.

 • HAZARD doświadczony
  @Oczy Aignera

  Nie jest o 2 lata starszy; rocznikowo dzieli ich rok.

 • Żuczek początkujący
  @OczyAignera

  Racja. Nie zauważyłem tego

 • Oczy Aignera stały bywalec
  Wiek

  Najpierw w tekście jest napisane, że Thomas to 23-latek z Górnej Sabaudii, a następnie można wyczytać to:
  ''O ile nadal niejasne są losy 21-letniego Brasme, o tyle już dziś rozbrat z nartami skokowymi potwierdził o rok starszy Roch Dupland.''
  Widzę tutaj pewną nieścisłość. Powinno być napisane, że jest dwa lata starszy.

 • Przemek96 początkujący
  @sheef koniec kariery

  Jeszcze Stian Andre Skinnes z Norwegii ;)

 • sheef weteran
  Zawodnicy, którzy zakończyli karierę (aktualizacja)

  Lista skoczków, którzy postanowili wycofać się ze skoków w trakcie lub po zakończeniu sezonu zimowego 2018/2019 (stan na 08 czerwca 2019 roku):

  1. Kenneth Gangnes (Norwegia),
  2. Joachim Hauer (Norwegia),
  3. Andreas Stjernen (Norwegia),
  4. Przemysław Kantyka (Polska),
  5. Luca Egloff (Szwajcaria),
  6. Robert Kranjec (Słowenia),
  7. Tomaz Naglić (Słowenia),
  8. Sebastian Colloredo (Włochy),
  9. Damian Skupień (Polska),
  10. Yuto Kinoshita (Japonia),
  11. Kosuke Osanai (Japonia),
  12. Kenta Takehana (Japonia),
  13. Davide Bresadola (Włochy),
  14. Andreas Kofler (Austria),
  15. Lukas Hlava (Czechy),
  16. Kento Sakuyama (Japonia),
  17. Thomas Roch Dupland (Francja).

  Jak do tej pory swoją przygodę ze sportem zakończyło czterech Japończyków, trzech Norwegów, dwóch Polaków, dwóch Słoweńców, dwóch Włochów, jeden Szwajcar, jeden Austriak, jeden Czech oraz jeden Francuz.

 • Kolos profesor
  @atalanta

  Juniorów i dzieci skaczących we Francji wciąż jest jeszcze dużo tyle że prawie wszyscy przepadają jak tylko kończą wiek juniorski (20 lat). I to jest problem.

 • Skokowy66 początkujący
  @atalanta

  Myślę że takowym talentem jest Learoyd :)
  Ten zawodnik już kilkukrotnie był w czołowej 10 zawodów Pucharu Kontynentalnego w tym stawał na podium a to już coś. Dwukrotnie zdobywał punkty w PŚ, był w najlepszej 30 konkursów Olimpijskich i Mistrzostw Świata.

 • atalanta początkujący

  Francuzom przydałby się jakiś porządny talent, wtedy może skoki u nich by odżyły. A tak, wygląda to coraz gorzej.

 • Kolos profesor

  Francuzi nie mają za wielu skoczków na jako takim poziomie, seniorów to już wcale więc każdego szkoda.

  Szkoda że z uprawiania skoków rezygnują tak młodzi ludzie.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).