Zastępował Forfanga i przeskakiwał Vikersundbakken - tej wiosny zakończył karierę

 • 2019-06-13 16:31

Sigurd Nymoen Soeberg nie będzie kontynuował kariery skoczka narciarskiego. 24-latek, który Pucharu Świata zasmakował tylko przy okazji premiery turnieju Raw Air w 2017 roku, ogłosił swoją decyzję za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Mieszkaniec Lillehammer i członek tamtejszej grupy szkoleniowej przez kilka lat był członkiem zaplecza norweskiej kadry narodowej. Soeberg zadebiutował na arenie międzynarodowej w grudniu 2011 roku, kiedy otrzymał powołanie na zawody FIS Cup w Notodden, gdzie w debiucie zdobył punkty uprawniające go do debiutu w Pucharze Kontynentalnym. Doszło do niego już we wrześniu 2012 roku, a działo się to na doskonale mu znanym olimpijskim kompleksie skoczni Lysgaardsbakken w domowym Lillehammer.

W styczniu 2013 roku Soeberg wziął udział w mistrzostwach świata juniorów w narciarstwie klasycznym. Konkurs drużynowy w Libercu obserwował w roli rezerwowego, natomiast w zmaganiach zespołowych zastąpił najgorszego wówczas ze swoich rodaków - Johanna Andre Forfanga. Norwegia w składzie Soeberg, Daniel-Andre Tande, Jonas Gropen Soegaard i Mats Soehagen Berggaard zajęła piątą pozycję w stawce trzynastu ekip.

Skandynaw przez kilka lat występów tylko raz wskoczył na podium tzw. drugiej ligi. Stało się to w styczniu 2017 roku, gdy wywalczył trzecią lokatę w Garmisch-Partenkirchen. Nagrodą za udaną zimę był debiut w Pucharze Świata, do którego doszło w Oslo Holmenkollen. Soeberg nie przebrnął jednak historycznego prologu w stolicy swego kraju, zajmując 63. miejsce po 107-metrowej próbie.

Jednym z największych sukcesów niespełna 25-latka jest wyczyn z lutego 2015 roku, kiedy pełnił rolę przedskoczka przy okazji Pucharu Świata w Vikersund. Podczas oficjalnych testów Vikersundbakken - mającej w tamtym czasie rozmiar 225 metrów - poszybował aż na 236. metr. Wspomniany lot możecie obejrzeć >>>TUTAJ<<<.

W sezonie 2019/2020 w norweskiej kadrze A trenować będzie aż ośmiu zawodników. Skład ekipy Alexandra Stoeckla podawaliśmy >>>TUTAJ<<<. O zestawieniu zaplecza kadry Austriaka informowaliśmy >>>TUTAJ<<<.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

My journey is now over. Thank you all

Post udostępniony przez Sigurd Nymoen Søberg (@sigurtso)

Dominik Formela, źródło: Informacja własna

oglądalność: (4631) komentarze: (7)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Bernat__Sola profesor

  Sigurd, dziękuję za podium PK w GaPa 2017 i ten lot podczas testów w Vikersund. Powodzenia. Do redakcji: "Konkurs drużynowy w Libercu obserwował w roli rezerwowego, natomiast w zmaganiach zespołowych zastąpił najgorszego wówczas ze swoich rodaków - Johanna Andre Forfanga." Chyba raczej oglądał konkurs indywidualny jako rezerwowy ;).

 • Bernat__Sola profesor
  @Kosmos28

  Akurat Soeberg był w zakończonym sezonie bardzo słaby nawet w PK, więc ta decyzja nie dziwi. Masz jednak sporo racji odnośnie sytuacji w kadrach B.

 • Oczy Aignera stały bywalec
  @Adastm

  Też się zgadzam z tym, co napisał Kosmos. Zdecydowana większość niemieckich zawodników jest policjantami, więc o pieniądze nie muszą się martwić. Kilku Austriaków również pełni służbę w policji, między innymi: Clemens Aigner, Markus Schiffner i Philipp Aschenwald. Natomiast wśród niemieckich zawodników policjantami nie są: Andreas Wellinger, Karl Geiger i Severin Freund.

 • StrasznyRybolakOtchlani doświadczony

  Soeberg to jedna z nielicznych ofiar przepisu wykluczającego ze startu na mamutach osoby bez pktów LGP/PŚ. Zawsze czułem, że w Vikersund mógłby on spokojnie zapunktować, jednak taką możliwość blokował ten kuriozalny przepis, i to akurat podczas lat jego największej świetności.

 • Adastm stały bywalec
  @Raptor202 CoC

  Dobrze gada

 • Raptor202 doświadczony
  @Kosmos28

  Co ty bredzisz?

 • Kosmos28 początkujący
  Puchar Kontynentalny - tylko dla kadr A outsiderów.

  To kolejne podkreślenie tego jak jest w PK, jeśli FIS nic z tym nie zrobi to niestety kadry rezerwowe takich kadr które odnoszą sukcesy to może już być przeszłość. Jedyną kadrą B w której jako tako da się skakać to tylko Niemcy i to właśnie lubię w ich kadrze bo jest szansa na skakanie w PŚ tylko trzeba chcieć i coś od siebie dawać. Kadry B no to przeważnie kadry dla zawodników którzy mają nabrać doświadczenia poskakać wśród jakiś już przeciwników ale powiedzmy sobie szczerze że PK to tylko dla Chin Ukrain Szwecji no generalnie dla reprezentacji rozwijających się ale nie dla jakiś kadr B czołowych krajów w PŚ, co tym bardziej dziwi gdyż pieniądze powinny być a ich nie ma, jest bardzo małe wsparcie pieniężne w kadrze B Polski/powinniśmy przebić ten lód bo to nie idzie w dobrą stronę nie możemy ciągle się opierać na kadrze A musimy czasem wziąć 2/3 zawodników z PK i wysłać na chociażby Sapporo i dać im szansę bo polegając ciągle na PK ohoh.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).