Czeszki z nowym trenerem, Blazkova kończy karierę

 • 2019-06-22 13:48

Żeńska reprezentacja Czech, podobnie jak polska, przygotowania do sezonu 2019/20 rozpoczęła pod okiem nowego trenera. Głównym szkoleniowcem Czeszek został były kombinator norweski - Tomas Vambera. Ponadto koniec przygody ze skokami narciarskimi ogłosiła 21-letnia Barbora Blazkova.

Stepanka PtackovaStepanka Ptackova

W sezonie 2018/19 obie nacje prezentowały zbliżony poziom na arenie międzynarodowej. Polska w damskim Pucharze Narodów zajęła 13. miejsce z dorobkiem 17 punktów, a Czeszki zgromadziły cztery "oczka" mniej, co dało im 14. lokatę. Po sześć punktów do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zdobyły Stepanka Ptackova i Karolina Indrackova, a jeden punkt dorzuciła Zdenka Pesatova. Podczas mistrzostw świata w Seefeld, gdzie nasi południowi sąsiedzi w odróżnieniu od Polski wystawili drużynę w zmaganiach zespołowych kobiet, wspomniana trójka wzmocniona Martą Krepelkovą zdołała wywalczyć 9. miejsce w stawce 11 krajów.

- Do zimy będziemy przygotowywać się głównie we Frensztacie pod Radhoszczem, ale i na obiektach zagranicznych. Bardzo martwi nas stan czeskich skoczni narciarskich... - nie ukrywa 31-letni Vambera, który po zakończeniu kariery dwuboisty pracował m.in. z czeskimi juniorami. Nowy trener Czeszek ostatni występ zaliczył w 2011 roku, kiedy był uczestnikiem Zimowej Uniwersjady w tureckim Erzurum. Jego awans nie jest rewolucją, ponieważ w przeszłości asystował Matjazowi Triplatowi czy Jiriemi Hajkowi.

- Zaczynamy od małych skoczni, gdzie skupiamy się na podstawach techniki, czyli pozycja najazdowa czy prawidłowy telemark. Następnie przejdziemy na skocznie normalne i duże, gdzie będziemy rozwijać fazę lotu - dodaje Vambera.

Przed kilkoma dniami Czeszki miały okazję skonfrontować się przy okazji Velkej Ceny w Lomnicach nad Popelkou, gdzie niespodziewanie wygrała Klara Ulrichova urodzona w 2004 roku. - To dobrze, że młode dziewczyny są w stanie podnosić swój poziom. Świat skoków kobiet szybko pędzi do przodu, a chcąc być jego częścią, musimy rozwijać się równie prędko - dodaje szkoleniowiec pochodzący z Nowego Miasta na Morawach.

Gdzie i kiedy Czeszki sprawdzą się na tle rywalek zza granicy? - W pełnym składzie wybierzemy się na FIS Cup w Szczyrku, pomijamy zawody w Szczuczyńsku, a decyzję odnośnie inauguracji Letniego Grand Prix w Hinterzarten podejmiemy na bazie aktualnej dyspozycji zawodniczek. Ważną imprezą będzie finał Grand Prix we Frensztacie.

Czeski Związek Narciarski w rozmowie z nowym trenerem potwierdził też, iż sezon 2018/19 był ostatnim w karierze Barbory Blazkovej, która sześciokrotnie uczestniczyła w mistrzostwach świata juniorów (lata 2012-2017) oraz dwukrotnie w mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym (2015 i 2017). Swoich sił w Pucharze Świata próbowała w latach 2012-2019. Jej łączny dorobek w zmaganiach elity to 21 punktów. Najlepiej wypadła w 2017 roku w Oberstdorfie, gdy na Schattenbergschanze finiszowała 23. Jej największy sukces to złoto w drużynie podczas Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy 2013, który rozegrano w rumuńskim Rasnovie.


Dominik Formela, źródło: czech-ski.com
oglądalność: (2500) komentarze: (2)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Bernat__Sola profesor

  Barbora, dziękuję za cztery punktowane miejsca w PŚ, o które przecież ciężko czeskim skoczkiniom i za złoto EYOFu.

 • Oczy Aignera profesor
  Jakub Jiroutek

  Gdzie się podziewa Jakub Jiroutek? Przecież w kobiecej kadrze sprawdziłby się bardzo dobrze. Pamiętamy przecież, jak za jego kadencji skakali Włosi.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).