Wisła i kadrowicze przygotowują się do inauguracji Grand Prix

 • 2019-07-09 16:18

Niespełna dwa tygodnie dzielą nas od inauguracji 26. edycji Letniego Grand Prix w skokach narciarskich. Cykl tegorocznych zawodów rozpocznie się w Wiśle-Malince, dla której będzie to dziesięciolecie organizacji konkursów najwyższej rangi na igelicie. Miasto i gospodarze obiektu szykują się do wydarzenia, a na obiekcie im. Adama Małysza (HS134) ćwiczą polscy kadrowicze.

W 2010 roku Wisła stała się 21. miastem, które gościło u siebie letni odpowiednik Pucharu Świata w skokach narciarskich mężczyzn. Do dnia dzisiejszego grono tych lokalizacji wzrosło do 27. Od tamtej chwili w Malince rozegrano dziesięć konkursów indywidualnych i siedem drużynowych. W przypadku sześciu sezonów były to zmagania otwierające rywalizację na igelicie. Na 2019 roku zaplanowano po jednych zawodach zespołowych oraz indywidualnych, które poprzedzą piątkowe kwalifikacje. Dotąd Mazurek Dąbrowskiego rozbrzmiewał w Wiśle dwunastokrotnie.

Konkursy drużynowe LGP w Wiśle:
Data I miejsce II miejsce III miejsce
20.07.2012 Słowenia Polska Niemcy
02.08.2013 Polska Niemcy Słowenia
25.07.2014 Polska Czechy Austria
31.07.2015 Polska Niemcy Norwegia
22.07.2016 Norwegia Słowenia Niemcy
14.07.2017 Polska Norwegia Niemcy
21.07.2018 Polska Niemcy Norwegia
Konkursy indywidualne LGP w Wiśle:
Data I miejsce II miejsce III miejsce
20.08.2010 A. Małysz K. Stoch D. Ito
21.08.2010 K. Stoch D. Ito T. Hilde
17.07.2011 T. Morgenstern P. Karelin G. Schlierenzauer
21.07.2012 M. Kot S. Ammann W. Loitzl
03.08.2013 A. Wellinger M. Kot R. Koudelka
26.07.2014 P. Prevc P. Żyła A. Wellinger
01.08.2015 D. Kubacki P. Żyła K. Gangnes
23.07.2016 M. Kot A. Fannemel A. Wellinger
15.07.2017 D. Kubacki M. Kot K. Geiger
22.07.2018 K. Stoch P. Żyła H.E. Granerud

- Na wiosenny spotkaniu kalendarzowym Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) zaproponowano przesunięcie zmagań w Wiśle o tydzień. Niemcy przyjechali do Zurychu w silnym składzie, aby załatwić Hinterzarten przejęcie naszego terminu i organizację inauguracji, jednak nasze stanowisko było jednoznaczne. Nie mogliśmy zgodzić się na ten termin (27-28 lipca), ponieważ w grę wchodzą rezerwacje hotelowe, a także szereg odbywających się w Wiśle remontów, które w tym okresie mają być wstrzymane. Ważnym aspektem były też konsultacje z Telewizją Polską, która nie pokazywałaby wówczas zawodów w programie pierwszym, co oznaczałoby wycofanie się sponsorów. Nie mogliśmy się zgodzić na proponowane rozwiązanie. Oznajmiliśmy FIS, iż zamiana terminu konkursów będzie oznaczała naszą rezygnację z ich przeprowadzenia, skoro dochodzi do takiego mieszania. Na szczęście, zwyciężył rozsądek, a Grand Prix rozpocznie się w dniach 20-21 lipca w Wiśle - zdradził nam w kwietniu Andrzej Wąsowicz, prezes Śląsko-Beskidzkiego Związku Narciarskiego

Program zawodów:
Godzina Wydarzenie Transmisja
Piątek, 19.07.2019
16:30 Oficjalny trening  
18:00 Kwalifikacje TVP1, TVP Sport
Sobota, 20.07.2019
19:15 Seria próbna  
20:15 Konkurs drużynowy TVP1, TVP Sport, Eurosport 1
Niedziela, 21.07.2019
16:30 Seria próbna  
17:30 Konkurs indywidualny TVP1, TVP Sport, Eurosport 2

Na dziesięć dni przed oficjalnym treningiem i kwalifikacjami wszystko jest już niemal gotowe do przyjęcia światowej czołówki i kibiców z całego kraju, o czym działacz zapewnia w rozmowie z serwisem sport.tvp.pl. Wąsowicz prosi też sympatyków skoków narciarskich, aby przy okazji podróży do Wisły wziąć pod uwagę prace drogowe, które toczą się w tym regionie województwa śląskiego.  - Miasto jest w fazie remontów, a główne drogi dojazdowe są rozkopane. Prosimy kibiców, by jeździli wczesną lub bardzo późną porą przez Szczyrk - apeluje prezes ŚBZN w rozmowie z Filipem Kołodziejskim.

Tymczasem ostatnie szlify przed początkiem rywalizacji na arenie międzynarodowej zbierają członkowie kadry narodowej A, którą Michal Dolezal przejął po Stefanie Horngacherze. Elita polskich skoczków od poniedziałku trenuje w Wiśle-Malince, gdzie po raz kolejny tego lata ma okazję odbyć kilka sesji treningowych. Sprzymierzeńcem zdobywców Pucharu Narodów nie jest wiatr, który choćby we wtorek dawał się we znaki Biało-Czerwonym.


Dominik Formela, źródło: inf. własna + TVP
oglądalność: (5918) komentarze: (4)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  Jakie dyrdymały na innych portalach

  Pewne pisemko internetowe napisało, że Kot zamiast cerpliwie poczekać na LGP pojechał na LPK i że podjął decyzję, żeby częściej trenować z Maciusiakiem (przypominam, powołania ustala trener, nie zawodnicy, również zawodnicy są przydzieleni do trenera na podstawie kadry i obecnej formy...).

 • MK92 doświadczony

  Człowiek zdążył już mocno zatęsknić za skokami przez te cztery miesiące.

 • Kolos profesor

  " Wiśle-Malince, dla której będzie to dziesięciolecie organizacji konkursów najwyższej rangi na igelicie."

  - to conajmniej nie ścisłe określenie, co prawda w tym roku Wisła-Malinka zorganizuje zawody LGP w dziesiątym kolejnym sezonie z rzędu, ale po raz pierwszy organizowała je w 2010 roku czyli 9 lat temu, dziesięciolecie będzie dopiero za rok.

 • Oczy Aignera profesor
  Autografy

  Dzisiaj dostałem list z kilkoma kartami z autografami od zawodnika, który miał ''nieprarygodną prędkość''. Chyba nie muszę przedstawiać tej osoby dokładnie, bo ten tekst jest legendarny.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).