FC w Pjongczangu: Fuchs wygrywa, dyskwalifikacja S. Choia

• 2019-08-17 11:21

Tim Fuchs został zwycięzcą sobotniego konkursu FIS Cup na olimpijskiej skoczni w Pjongczangu (HS109). Reprezentant Niemiec triumfował po skokach na odległość 99 m i 99,5 m. Drugie miejsce zajął Koreańczyk Heung Chul Choi,  a skład podium uzupełnił Japończyk Shinnosuke Fujita. Początkowo drugi w tabeli zawodów był Seou Choi, ale zawodnik gospodarzy został zdyskwalifikowany w rundzie finałowej.

Po pierwszej serii prowadził Seou Choi, który lotem na 107 metr ustanowił nowy letni rekord normalnej skoczni Alpensia Jumping Park. Reprezentant Korei Południowej wyprzedzał o 0,9 punktu swojego rodaka, Heung Chul Choia (100,5 m). Trzeci, ze stratą 3,8 pkt. do lidera, był Niemiec Tim Fuchs (99 m).

Tuż za czołową trójką plasowali się Japończycy - Ren Nikaido (104 m) oraz Shinnosuke Fujita (101 m). Szóste miejsce zajmował Słoweniec Cene Prevc (93,5 m).

Pierwszą serię konkursową rozpoczęto z 30. belki startowej. Po rekordowym locie Seou Choia skrócono rozbieg do 28. platformy.

W finale udale zaatakował Tim Fuchs. Jedyny w stawce reprezentant Niemiec poszybował na odległość 99,5 metra i to wystarczyło, aby odnieść zwycięstwo w sobotnim konkursie. Na drugim miejscu rywalizację ukończył Heung Chul Choi (96 m), zaś podium uzupełnił Japończyk Shinnosuke Fujita (98,5 m). Czwarty był ostatecznie Ren Nikaido (96,5 m), a piąty Cene Prevc (99 m).

Początkowo na drugiej pozycji sklasyfikowany był Seou Choi (98 m), który do Tima Fuchsa stracił zaledwie 0,2 punktu. Korańczyk został jednak zdyskwalifikowany za nieregulaminowy kombinezon i zakończył zawody na 19. miejscu.

Runda finałowa została przeprowadzona z 32. belki.

W klasyfikacji generalnej cyklu FIS Cup prowadzi Austriak Maximilian Lienher (375 pkt.) przed Niemcami - Timem Fuchsem (342 pkt.) oraz Lucą Rothem (226 pkt.). Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem jest jedenasty Adam Niżnik (130 pkt.).

Po sobotnim konkursie w Pjongczangu, pewne dodatkowego miejsca startowego na drugi period Letniego Pucharu Kontynentalnego 2019 są już reprezentacje Austrii oraz Niemiec.

W niedzielę rozegrany zostanie drugi konkurs w Pjongczangu. Początek zmagań o 4:00 nad ranem czasu polskiego. Godzinę wcześniej odbędzie się seria próbna.