Polki wezmą udział w norweskim obozie treningowym

 • 2019-09-04 16:15

W przyszłym tygodniu w Lillehammer odbędzie się międzynarodowy obóz dla skoczkiń, na który zaproszono zawodniczki z całego świata. Trzydziestka reprezentantek różnych państw, w tym Polki, weźmie udział m.in. w szkoleniach dotyczących zapobiegania kontuzjom.

Na nadchodzące wydarzenie przygotowano bogaty program, obejmujący zarówno aspekty teoretyczne jak i praktyczne. – Zaplanowaliśmy trzy sesje treningowe na kompleksie Lysgårdsbakken oraz cztery sesje treningu podstawowego, podczas których skupimy się na profilaktyce i prewencji urazów sportowych. Prelekcje wygłoszą przedstawiciele związku narciarskiego oraz zaproszeni goście – mówi Line Jahr, była zawodniczka, a obecnie trenerka.

Podczas wykładów poruszona zostanie kwestia zasadniczych różnic pomiędzy szkoleniem kobiet a mężczyzn. Podjęty zostanie także temat diety. Jermund Lunder opowie o treningach Maren Lundby na przestrzeni ostatnich lat, a Clas Brede Bråten zwróci uwagę na to, jak norweska federacja zacieśniła współpracę pomiędzy kadrą męską a żeńską, co pozytywnie wpłynęło na rozwój zawodniczek.

Przez dwa lata Norwegowie gromadzili statystyki dotyczące zagadnienia kontuzji wśród skoczkiń. Wnioski jakie wyciągnęli z prowadzonych obserwacji, chcą przekazać pozostałym nacjom. – Zauważyliśmy, że u kobiet występują pewne typowe urazy, zwłaszcza kolan. W ciągu ostatnich 6-7 lat skupiliśmy się na rozwijaniu umiejętności motorycznych i szkoleniach z zakresu zapobiegania uszkodzeniom ciała, co poskutkowało ogromną bazą ćwiczeń. Jak się okazało, zakres treningów zapobiegających obrażeniom jest bardzo zróżnicowany w zależności od kraju, dlatego chcemy podzielić się naszymi doświadczeniami i zapobiec namnażaniu się kontuzji w przyszłości – kontynuuje Jahr.

Według byłej skoczkini, rozwój skoków dziewcząt gwałtowanie wzrósł w ostatnich latach, a te znajdujące się w czołówce, prezentują znacznie wyższy poziom niż kilka lat temu. - Dziewczyny są lepsze technicznie, w lataniu, są lepiej wyszkolone i istnieje kilka nacji, które bardziej skupiły się na rozwoju skoków kobiet.

Kierownikiem projektu został Per Erik R. Maehlum, zaangażowany w działalność rodzimego Centrum Dziedzictwa Olimpijskiego. – Jesteśmy bardzo zadowoleni, że mogliśmy współpracować z federacją. Cieszymy się, że odwiedzi nas tak duże grono zawodniczek i szkoleniowców. Mamy nadzieje, że takie akcje jak ta, pomogą w dalszym rozwoju skoków kobiet.

- W tym roku byliśmy już zaangażowani w podobne projekty dotyczące biegów, curlingu czy bobslejów – przyznaje Maehlum – Trening fizyczny jest dla nas najważniejszy, ale bierzemy też pod uwagę inne kwestie. Zapraszamy rozmaitych gości oraz staramy się tworzyć solidne programy. Wierzymy, że pierwszy w historii obóz dla kobiet skaczących na nartach odniesie sukces.

Na obozie pojawią się reprezentantki Stanów Zjednoczonych, Czech, Niemiec, Szwajcarii, Japonii i Norwegii wraz z trenerami. Do Lillehammer wybiorą się także Polki, które w ostatnich dniach trenowały w Eisenerz. Podopieczne Łukasza Kruczka pozostaną tam do czasu zawodów z cyklu Letniego Pucharu Kontynentalnego, w których wezmą udział w najmocniejszym składzie. Konkursy odbędą się w połowie września.


Natalia Żaczek, źródło: Norges Skiforbund
oglądalność: (2081) komentarze: (1)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Qwerty_PL początkujący

  No, brakuje tam jeszcze tylko jakiegoś genialnego YouTubera ze swoimi błyskotliwymi przemyśleniami.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).