Markus Eisenbichler o poprzednim sezonie: Spełniłem jedno z moich dziecięcych marzeń

 • 2019-09-10 13:25

Ubiegła zima była dla Markusa Eisenbichlera przełomowa. Jako jeden z niewielu na przestrzeni całego sezonu stawił czoło Ryoyu Kobayashiemu, zgarniając mu sprzed nosa tytuł indywidualnego mistrza świata na dużej skoczni, zajmując 2. lokatę w Turnieju Czterech Skoczni oraz do ostatniego lotu walcząc o triumf w cyklu Planica 7, przy okazji po raz pierwszy stając na najwyższym stopniu podium zawodów z cyklu Pucharu Świata. Czy niemiecki skoczek jest w stanie zdradzić sekret swojej przemiany?

Markus EisenbichlerMarkus Eisenbichler

Dzięki świetnym wynikom osiągniętym w zeszłym sezonie, Eisenbichler stał się w Niemczech bardziej popularny. Do tego stopnia, że w jego rodzinnym mieście, Siegsdorfie, jego imieniem zostanie już niedługo nazwana… siłownia. Czy sława przeszkadza podopiecznemu trenera Stefana Horngachera?

- Szczerze mówiąc, nie zawsze lubię, gdy jestem w centrum uwagi. Wolę te momenty, gdy wokół mnie nie ma zgiełku. Pomimo to, jestem bardzo szczęśliwy, jeśli mogę być wzorem dla innych. Nazwanie siłowni moim imieniem wiele dla mnie znaczy, chociaż czuję się z tym nieco dziwnie. Na szczęście rozpoznawalność nie przeszkadza mi w codziennych zajęciach, takich jak robienie zakupów. To, że parę osób mnie zaczepi, nie stresuje mnie - mówi w wywiadzie dla Traunsteiner Tagblatt

Patrząc na dwa ostatnie sezony 28-latka, można byłoby nazwać go „wiecznie drugim”. Do czasu swojego premierowego triumfu na słoweńskiej Letalnicy, w indywidualnych konkursach PŚ plasował się na drugiej pozycji aż pięciokrotnie. Czy wygrana w Planicy pozwoliła mu odczuć ulgę?

- Przede wszystkim cieszę się, że spełniłem jedno z moich dziecięcych marzeń. Zawsze chciałem zwyciężyć w zawodach PŚ. Gdy myślę o tym zwycięstwie, emocje powracają. To prawda, wcześniej często zajmowałem drugą pozycję, lecz również byłem z tego zadowolony. Moi konkurenci są bardzo mocni. Dla mnie najważniejsze jest to, by dawać z siebie wszystko.

Jak czterokrotny mistrz świata mógłby podsumować ubiegły sezon?

- Był wyjątkowo dobry, lecz nie idealny. Nie udało mi się zdobyć Kryształowej Kuli, co jest w tym momencie moim najważniejszym celem. Na pewno nie spocznę na laurach. Miniona zima nauczyła mnie bardzo wiele. Między innymi tego, że zawsze można poczynić progres.

Wraz z końcem poprzedniej zimy, reprezentację Niemiec opuścił główny trener, Werner Schuster. Zastąpił go były szkoleniowiec polskiej kadry A, Stefan Horngacher. Co Eisenbichler może powiedzieć po kilku miesiącach współpracy z 49-letnim Austriakiem?

- Układa się ona bardzo dobrze, choć prawdopodobnie nie było tego widać podczas naszych ostatnich występów w Letnim Grand Prix. Dla mnie na pierwszym planie w lecie jest trening. Tak też traktuję konkursy LGP - jako formę treningu, podczas którego możemy porównać naszą dyspozycję z innymi. Cały czas prowadzimy konsultacje na linii zawodnicy - sztab szkoleniowy. To dla mnie bardzo ważne. Jest twardy, wymagający, ale bardzo to lubię. Wydaje mi się, że skaczę dużo bardziej stabilnie, niż w analogicznym okresie rok temu. Nastrój w zespole jest pozytywny. Mamy wszystko, co najlepsze, by wypracować formę na sezon zimowy.

Jakie są cele Eisenbichlera na nadchodzący sezon?

- W marcu przyszłego roku odbędą się mistrzostwa świata w lotach narciarskich. To dla mnie niezwykle prestiżowy cel, chciałbym być tam na czele. Pragnę również uplasować się jak najwyżej w klasyfikacji generalnej PŚ. Mam nadzieję, że zrealizuję moje cele, chociaż jeśli tak się nie stanie, nie będę smutny. Najważniejsze, to być w pełni zdrowia - podsumował Niemiec.

Zawodnika słynącego z bardzo ekspresyjnych reakcji zobaczymy już podczas zbliżających się zawodów Letniego Grand Prix w Hinzenbach. Eisenbichler nie opuści również domowej rywalizacji w Klingenthal, która zwieńczy igelitową rywalizację elity.


Piotr Bąk, źródło: Traunsteiner Tagblatt
oglądalność: (2715) komentarze: (8)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • fridka1 profesor
  @Luk

  No i fajnie. Facet ma ciekawą osobowość, a dziś takich barwnych zawodników ze świecą szukać. Zawodnicy wyróżniający sę powinni przyciągać do tego sportu więcej fanów. Taki Freitag tego nie potrafi, bo poza skocznią sprawia wrażenie nudnego jak flaki z olejem. Ahonen czy Hannawald mieli to coś poza talentem i wynikami, jakiś rys, wszyscy mają z nimi jakieś skojarzenia (człowiek maska czy dzikie wybuchy radości).

 • Luk profesor

  Markus Eisenbichler - zawodnik, który zawsze był w cieniu za swoimi kolegami z reprezentacji (Freundem, Freitagiem itd.) W zeszłym sezonie odpalił i stał się nieoczekiwanie nie tylko najlepszym skoczkiem Niemiec, ale także najlepszym skoczkiem świata, przynajmniej na dużej skoczni w Innsbrucku.
  Dawno temu podobnie było z Tamim Kiuru i Janne Ahonenem oraz z Martin Schmittem i Svenem Hannawaldem.

 • Roxor weteran
  @dejw

  Ehh, czytanie ze zrozumieniem mi się kłania :D . Zgadzam się.

 • dejw profesor
  @Roxor

  No i właśnie o tym mówię, skakał zaraz po Kubackim więc w sytuacji, kiedy jeszcze rywalizacja była toczona na zupełnie innym pułapie niż druga połowa drugiej serii. Zawodników puszczono wtedy na zasypywanych niemiłosiernie torach na stracenie i poza Kraftem, który tylko w sobie wiadomy sposób cudem skoczył na tyle dobrze, że wyrwał medal; nie mieli żadnej szansy na uczciwą rywalizację ze skaczącymi na początku II serii.

 • Roxor weteran
  @dejw

  Gdyby nie ten haniebny przebieg drugiej serii to Eisenbichler mógłby skończyć zawody w trzeciej dziesiątce. Przecież skakał praktycznie zaraz po Kubackim, więc w czym problem? Zdobyłby medal, gdyby skoczył lepiej.
  Chociaż to, że obaj znaleźli się w trzeciej dziesiątce też nie wzięło się znikąd, tylko ze zdecydowanego pogorszenia się warunków pod koniec pierwszej serii.

 • Oczy Aignera profesor
  @Złoty Orzeł

  Nieważne, który Stefan Hula. Ważne, że medal jest w rodzinie:
  [***]v=57nNzszXFFM

 • dejw profesor
  @Złoty Orzeł

  Biorąc pod uwagę haniebny przebieg drugiej części drugiej serii w Seefeld, Eisenbichler miał wielką szansę, aby nie tylko wrócić z Austrii z dwoma medalami ind. ale i z dubletem.

  A co do Huli, to cóż, miał swoje sensacyjne i niesamowite chwile, mógł w jednym sezonie, w przeciągu miesiąca mieć i wygraną pucharową i indywidualny medal olimpijski. Nie wyszło, a teraz można już z bardzo wysokim prawdopodobieństwem zakładać, że one już nie wrócą. Medal w Oberstdorfie to już byłaby abstrakcja, najpierw to w ogóle trzeba by tam pojechać, a nie wydaje się żeby było to realne.

 • Złoty Orzeł profesor

  I dobrze, że wygrał. Oddał najdłuższe skoki. Peier no niestety nie miał szans wygrać na K120, choć formę na tych MŚ miał kosmiczną i gdyby nie lekka loteria miałby zapewne 2 medale.
  EDIT: Jak Hula doskacze do 2021 roku, mam nadzieję, że zdobędzie medal choćby brązowy. Bardzo bym chciał rekompensaty za Pjongczang...

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).