Polski Związek Narciarski ma już 100 lat!

  • 2019-09-22 11:46

Polski Związek Narciarski jest jednym z największych i najbardziej utytułowanych związków sportowych w Polsce. PZN założony został 26 grudnia 1919 roku i w tym roku przypada 100-lecie jego działalności. Wielka jubileuszowa gala z okazji urodzin odbyła się w sobotę, 21 września 2019 roku w Małej Tauron Arenie w Krakowie. Historia Polskiego Związku Narciarskiego obfituje we wspaniałe sukcesy sportowe polskich narciarzy oraz snowboardzistów, w tym najcenniejsze medale olimpijskie, mistrzostw świata seniorów i juniorów, Kryształowe Kule oraz zwycięstwa w prestiżowych turniejach i plebiscytach. Jubileusz był więc znakomitą okazją do wzruszeń i wspomnień o czasach dawnych i obecnych.

Justyna Kowalczyk i Kamil StochJustyna Kowalczyk i Kamil Stoch
fot. PZN
Przedstawiciele FIS obecni w Krakowie - Horst Nilgen i Walter HoferPrzedstawiciele FIS obecni w Krakowie - Horst Nilgen i Walter Hofer
fot. PZN
Gala 100-lecia PZNGala 100-lecia PZN
fot. PZN

21 września 2019 roku w Krakowie miały miejsce główne obchody z okazji jubileuszu 100-lecia Polskiego Związku Narciarskiego. Uroczysta inauguracja odbyła się w sobotnie przedpołudnie w Auli Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Następnie na stadionie krakowskiego AWF-u rozegrane zostały ćwierćfinały, półfinały i finały zawodów sprinterskich na śniegu, które podziwiały m.in. Justyna Kowalczyk oraz Sylwia Jaśkowiec.

Główne obchody 100-lecia PZN wieńczyła jubileuszowa gala, która odbyła się w Małej Tauron Arenie. Uroczystości w Krakowie zgromadziły ponad 400 czterystu gości, wśród których nie zabrakło medalistów olimpijskich oraz mistrzostw świata. Tego wieczoru zaprezentowane zostały dwa filmy, dzięki którym mogliśmy powrócić do przeszłości i raz jeszcze przeżyć te wspaniałe chwile, kiedy polscy narciarze i snowboardziści zdobywają medale oraz osiągają inne wielkie sukcesy na arenie międzynarodowej.

Podczas gali wręczono wiele odznaczeń państwowych, ministerialnych, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a do grona Członków Honorowych PZN włączono kolejne osoby zasłużone dla polskiego narciarstwa. Odznaczenia państwowe wybitnym sportowcom, ich trenerom oraz zasłużonym osobom wręczył Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Odznaczenia resortowe „Za zasługi dla sportu” wręczył Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystki Jacek Osuch. Natomiast odznaczenia Polskiego Komitetu Olimpijskiego medaliści olimpijscy odebrali z rąk Prezesa Andrzeja Kraśnickiego.

Podczas jubileuszowej gali ogłoszono również wyniki plebiscytu „Gwiazdy 100-lecia PZN”. Zwycięzcami zostali Justyna Kowalczyk oraz Adam Małysz. Wśród kobiet drugie miejsce zajęła alpejka Małgorzata Tlałka-Długosz, a trzecia była również narciarka alpejska Dorota Tlałka-Magore. W kategorii mężczyzn całe podium zajęli skoczkowie narciarscy - drugi był Kamil Stoch, a trzeci Wojciech Fortuna.

W ciągu 100 lat istnienia Polskiego Związku Narciarskiego polscy narciarze oraz snowboardziści wywalczyli wiele medali Zimowych Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata, a także stawali na najwyższych stopniach podium w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

15 medali Zimowych Igrzysk Olimpijskich

  • 6 złotych
  • 4 srebrne
  • 5 brązowych

35 medali Mistrzostw Świata Seniorów

  • 11 złotych
  • 8 srebrnych
  • 16 brązowych

32 medale Mistrzostw Świata Juniorów i U-23

  • 11 złotych
  • 14 srebrnych
  • 7 brązowych

8 medali Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy

  • 4 złote
  • 2 srebrne
  • 2 brązowe

12 Kryształowych Kul za triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata

  • 4 Justyna Kowalczyk
  • 4 Adam Małysz 
  • 2 Kamil Stoch
  • 2 drużyna skoczków narciarskich

Anna Karczewska, źródło: Komunikat prasowy PZN
oglądalność: (5135) komentarze: (41)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Mati87 weteran
    @dasdda

    fakt wygrała wiele razy plebiscyt PS ale ja w te plebiscyty za bardzo nie wierzę. I tak głosuje garstka osób na skalę kraju więc trudno powiedzieć na ile była popularna. Być była ale na ile tego nie wiadomo. Małyszomania to był fenonomen socjologiczny w polskim (i pewnie światowym również) sporcie. Nie da się tego do niczego porównać. A jakby odwoływac się do tych plebiscytów to Małysz wygrał plebiscyt na Sportowca 100 - lecia a Stoch był na podium w głosowaniu widzów. Nie wiem, która była Kowalczyk ale na pewno za nimi.

  • dasdda bywalec
    @Pavel

    Wiadomo że Kowalczyk to nie Małysz, ale jednak te kilka milionów przed telewizory przyciągała przez wiele lat..była mega popularna o czym świadczy fakt, że wygrała najwięcej razy plebiscyt PS..także na tej bazie można było coś tam zbudować jeśli chodzi o zachęcenie młodych do biegów tym bardziej że jest teoretycznie dyscyplina bardziej dostępna dla zwykłych ludzi niż skoki..niestety w Polsce brakuje chociażby jednej profesjonalnej trasy biegowej a tu jednak trochę też wina związku, że nie potrafił zawalczyć w ministerstwie o to a przecież od tego też między innymi jest

  • Pavel profesor
    @Qwerty_PL

    Wszystko mi jedno dopóki nakręcają dużą oglądalność co przekłada się na wpływy ze sponsoringu. Biegi jak to biegi, popularne głównie w Skandynawii gdzie praktycznie wszyscy biegają stąd znajomość samej konkurencji stoi na wyższym poziomie, a i kultura kibicowania jest zupełnie inna. Z resztą skoki są bardziej dynamiczne, bieg na 50km mężczyzn jest dla przeciętnego widza tak emocjonujący jak chód sportowy, taka specyfika, trudniej "od zera" wyrobić kibica na masowa skalę.

  • Qwerty_PL bywalec
    @Pavel

    Ale Ameryki nie odkryłeś, skoki w Polsce to totalne Janusze i dlatego taka oglądalność. To poziom ameby, bazgrającej nazwę wioski na narodowej fladze i dmuchającej w trąbkę:). Biegi to trochę inna liga.

  • Pavel profesor
    @Qwerty_PL

    W porównaniu z "małyszomanią" to było nic. Z resztą dla zupełnie przeciętnego widza biegi są nudne jak przysłowiowe "flaki z olejem", trzeba być trochę zaznajomionym z tą dyscypliną i znać jej specyfikę, aby się nią ekscytować. Ciężko zainteresować typowego "janusza" jakich były miliony za Małysza i to z nich wziął się obecny potencjał dyscypliny.

  • Qwerty_PL bywalec
    @Pavel

    Nie przeszły bez echa, tylko PZN zmarnował potencjał. Boski Apollo wolał się ogrzewać Małyszem i Stochem.

  • Pavel profesor
    @Qwerty_PL

    I co z tego? :) Tu nie chodzi o wynik sportowy, a wartość medialną niosącą za sobą sponsorów, zainteresowanie i presje społeczną. Niestety w porównaniu z Małyszem wyniki Kowalczyk przyszły praktycznie bez echa.

  • Qwerty_PL bywalec
    @Pavel

    Kowalczyk nie była Małyszem? Dwa złota ZIO, czego Małysz nigdy nie osiągnął. I też cztery razy wygrała PŚ.

  • Pavel profesor
    @Qwerty_PL

    Skoki to wynik systemu szkolenia, lepszego, gorszego, ale systemu. Małysz miał w tym niebotyczny udział bo "załatwił" pieniądze i kibiców, ale resztę trzeba było stworzyć niemal od zera. Konkurencja w biegach jest dużo większa niż w skokach, a Kowalczyk nie była Małyszem. W krajach z tradycjami w sportach zimowych na poziomie zera (2 medale przez 80 lat istnienia PZNu) trzeba tak reglamentować środki, aby udało się przynajmniej jedną porządną dyscyplinę sklecić, u nas postawiono na skoki. Żałuję, że za tym nie poszło kombinacja norweska, ale jak na dno w jakim byliśmy i tak tragedii nie ma.

  • Qwerty_PL bywalec
    @Pavel

    Małysz był dziełem przypadku, a z tego przypadku wziął się Stoch - wielokrotnie on sam podkreślał, że był zapatrzony w Małysza. PZN nie miał nawet ułamku procenta w tym sukcesie. To samo Kowalczyk - sama sobie to wywalczyła. Chwalisz PZN za co, że klepnął jej dotacje na trenera, zaplecze itd.? A mieli jakieś inne wyjście:)? Ten śmieszny zarząd PZN nie zrobił nic samemu, jadą na sukcesach pojedynczych zawodników. Zadam pytanie: gdzie są polskie biegówki po Kowalczyk?

  • Pavel profesor
    @Qwerty_PL

    O ile Małysz był "dziełem przypadku" tak Stoch i reszta skoczków to już wynik systemu szkolenia, a tu rola PZNu jest spora, Kowalczyk natomiast dostała wszystko co tylko chciała, łącznie z całym teamem, trenerem i zapleczem. Mozna krytykować PZN za wiele decyzji, ale zasług odbierać im nie można.

  • Qwerty_PL bywalec
    @Pavel

    I serio uważasz, że to zasługa działaczy? :)

  • Pavel profesor
    @Qwerty_PL

    Obecne władze związku mają na koncie 13 z tych 15 medali w lat 20, dlatego warto poświętować z okazji, jakby nie patrzeć, sporego postępu.

  • Qwerty_PL bywalec

    Sto lat i marne 15 medali, PZN powinien stypę szykować, a nie się bawić:).

  • deo stały bywalec
    @Pavel

    Tak właściwie to Hula oprócz medalu igrzysk ma jeszcze medal mistrzostw świata w Lotach z 2018 roku z Obersdorfu gdzie bardzo dobrze skakał - 206 i 210 metrów i były to bardzo wyrównane skoki drużyny. Żyła 212,5 i 204 Kubacki 204,5 i 221,5 Stoch 209,5 i 204 (ale Stoch miał najwięcej punktów)

  • Kolos profesor

    No i prawie wszystkie te medale i Puchary zostały zdobyte w latach 2001-2019, innymi słowy w XXI wieku. Cóż dobrze że żyjemy w takich czasach.

  • wiola4697 profesor
    @wiola4697

    Plus jeszcze Kubie za złoto MŚJ skoro Maciek dostał ;)

  • Mati87 weteran
    @wiola4697

    oni tylko czemu niektórych pominięto?

  • Mati87 weteran
    @wiola4697

    gdzie Hula?

  • wiola4697 profesor
    @pawelf1

    Dokładnie. Wiele medali IO czy MŚ zdobywały te same osoby. Więc kto miał być wyróżniony jak nie oni?

  • wiola4697 profesor

    Gratulacje dla Kamila, Adama, Justyny i reszty wyróżnionych :) Zastanawia mnie tylko fakt dlaczego Stefek nie dostał odznaczenia i Piotrek, a Maciek już tak ? Za wybitne osiągnięcia sportowe to poza Adamem i Kamilem dałabym jeszcze Dawidowi, a w drużynie Stefkowi i Piotrkowi jeśli Maciek dostał. Trochę dziwne, ale ok

  • Mati87 weteran
    @Pavel

    no właśnie dlatego mnie trochę zdziwiło to odznaczenie dla Kota bo za "wybitne osiągnięcia" to dałbym tylko Stochowi i Kubackiemu.

  • Pavel profesor
    @Mati87

    Nie wiem jakie kryteria brano pod uwagę, czy Kot wykazuje się w jakiejś działalności pozasportowej, ale biorąc pod uwagę kryteria sportowe to poza Stochem jedynie Kubacki za tytuł mistrza świata na odznaczenie sobie zasłużył. Chyba, że liczyli wygrane konkursy PŚ.

  • Mati87 weteran
    @Pavel

    ale miałem na myśli osiągnięcia Żyły a nie jego sposób bycia. Hula ma tylko medal olimpijski ale jeśli kierowali się tym, że chcieli wyróżnić medalistów olimpijskich to Hula tez powinien dostać odznaczenie. Co do działalności pozasportowej to nie wiem nic o tym by Kot działał gdzieś w tym kierunku. Ja tego nie wiem i ty też nie wiesz więc to są tylko domysły bo za co innego Maciek mógł dostać takie odznaczenie? Za swoje osiągnięcia w skokach to chyba tej odznaki nie dostał bo Maciek podobnie jak Hula indywidualnie nic nie osiągnął na razie.

  • Pavel profesor
    @Mati87

    Żyła swoim image nijak nie wpisuje się w "krzewienie kultury fizycznej i propagowanie sportu", jego wypowiedzi są na poziomie ucznia klas niższych szkoły podstawowej. Natomiast Hula prócz tego medalu w drużynie w sumie w skokach nie osiągnął nic.

  • Mati87 weteran
    @Pavel

    to ok, dostał odznaczenie powiedzmy, że za to ale dalej twierdzę, że Żyła ma z kolei osiągnięcia większe niż Maciek. Hula jest medalistą olimpijskim a obu zabrakło na liście odznaczonych. Wg mnie to trochę dziwnie wyszło jesli brać też osiągnięcia pod uwagę.

  • Pavel profesor
    @Mati87

    Tak czy siak jest druga część o propagowanie kultury fizycznej i sportu, być może Kot wykazał się na tym polu, nie znam jego działalności pozasportowej.

  • Mati87 weteran
    @Pavel

    najwidoczniej

  • Pavel profesor
    @Mati87

    Może źle spojrzałem

  • Mati87 weteran
    @Pavel

    za wybitne osiągnięcia sportowe, za zasługi w działalności na rzecz propagowania i krzewienia kultury fizycznej - pomyliłeś się chyba bo to jest napisane przy nazwiskach skoczków

  • Mati87 weteran
    @Pavel

    własnie to czytałem i to "wybitne" pasuje mi tylko do Stocha i Kubackiego. Oczywiście oficerski dla Kamila z racji osiągnięć i kawalerski dla Dawida to zrozumiałe skąd ta różnica. Sorki ale tak mi sie wydaje, że w wypadku Macka "wybitne" to za dużo powiedziane. A jesli chodziło im o medal olimpijski to czemu Huli tam też nie uwzględnili?

  • Pavel profesor
    @Mati87

    Na stronie kancelarii Prezydenta RP widnieje takie wpis:

    "KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI:

    Maciej KOT

    Dawid KUBACKI

    za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu"

    Nic tu nie ma o wynikach sportowych.

  • Mati87 weteran
    @Pavel

    Hula był a odznaczenia nie dostał xd Zawsze mógł w jego imieniu ktoś odebrac

  • Pavel profesor
    @Mati87

    Tak jak napisał niże @pawelf1 Żyły nie było w brązowej drużynie w Korei.

  • Mati87 weteran
    @pawelf1

    jasne.. to gdzie Hula wtedy? To, że nie był na gali to nie powód bo odznaczenie mógł ktos w jego imieniu odebrać xd Wydaje mi się tylko, że w skokach osiągnięcia Żyły są większe niż Kota, patrząc choćby przez medal indywidualny MS. Chcieli wyróżnić Kota to ok ale czemu pominieto Żyłę?

  • pawelf1 profesor
    @Mati87 W okresie 100 lat zdobyliśmy tylko 15 medali olimpijskich....wiele te same osoby....

    Więc kto twoim zdaniem miał dostać te nagrody jak nie olimpijscy medaliści .........

  • Mati87 weteran
    @Pavel

    to gdzie Żyła wtedy, który notabene więcej osiągnal niż Kot bo ma choćby indywidualny brąz MS a Mackowi brak takich medali indywidualnych.

  • Pavel profesor
    @Mati87

    Podejrzewam, że hurtem lecieli za medale w drużynie.

  • Mati87 weteran

    a za co Maciek Kot dostał odznaczenie? Bo za "wybitne zasługi" odznaczenie to chyba lekka przesada jak się spojrzy na to co do tej pory osiągnął w skokach...

  • tarnoviatarnowka@web.de bywalec

    Jak sie wymienilo z nazwiska zdobywcow krysztalowych kul to trzeba bylo wymienic zlotych medelaistow olimpijskich ..Co cenzura tez i tu zawitala .Wiec zrobie to za was .3 zlote medeale olimpijskie zdobyl Kamil Stoch 2 Justyna Kowalczyk jeden Wojciech Fortuna .Tu Adasia prozno szukac nie zdobyl zadnego zlotego medalu tylko 3 srebne i jeden brazowy

  • Pavel profesor

    Taka ciekawostka, Tajner "brał udział" (srebro i brąz jako trener Małysza i 5 złotych, 4 srebrne i 4 brązowe jako prezes związku) w zdobyciu 13 medali IO ze wszystkich 15 jaki zawodnicy spod egidy PZNu zdobyli. XXI wiek to absolutny szczyt polskiego narciarstwa klasycznego.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl