Zmiany w życiu Andreasa Stjernena

 • 2019-11-05 16:30

Od zakończenia kariery Andreasa Stjernena minęło już ponad pół roku. 31-latek, który pod koniec października pojawił się pod skocznią Midtstubakken podczas tegorocznych mistrzostw Norwegii na igelicie, opowiedział gazecie Dagbladet o nowych zajęciach i rzeczywistości po rozbracie z nartami skokowymi.

Andreas StjernenAndreas Stjernen
Andreas StjernenAndreas Stjernen

- Od marca przybrałem około 10-15 kg. To w zupełności wystarczy. Teraz waga musi się zatrzymać - mówi Stjernen na łamach Dagbladet, który jeszcze zimą ważył 70 kg. Drużynowy mistrz olimpijski z Pjongczangu o swojej decyzji dotyczącej zakończenia sportowej kariery poinformował w marcu, tuż przed rozpoczęciem trzeciej edycji turnieju Raw Air. Wówczas podopieczny trenera Andreasa Stjernena przekazał dziennikarzom oraz kibicom, iż ostatni występ zaliczy na dużej skoczni w Trondheim, gdzie przez lata przygotowywał się do kolejnych startów na arenie międzynarodowej.

Pomimo wielkich umiejętności latania na nartach, o czym świadczy choćby Mała Kryształowa Kula zdobyta w sezonie 2017/18, Stjernen zrezygnował z lotów narciarskich w Vikersund i Planicy. Jak tłumaczył, wpływ na to miał makabrycznie wyglądający upadek w Lahti. - To zdarzenie nie spowodowało zakończenia kariery, natomiast przyczyniło się do tego, że nie chcę rywalizować w Planicy. Coś takiego wpływa na psychikę bardziej niż można się spodziewać.

W pożegnalnym konkursie Stjernen pokazał się z kapitalnej strony, plasując się na drugiej pozycji. Lepszy na obiekcie Granaasen okazał się tylko najlepszy zawodnik minionej zimy, Ryoyu Kobayashi. - Podium na finiszu przygody ze skokami było moim marzeniem - zaznaczał Skandynaw po odpięciu nart.

Jak wyglądają realia Stjernena pół roku po zakończeniu kariery? - Połowę czasu spędzam w roli trenera, a połowę przeznaczam na studiowanie ekonomii, zarządzania i marketingu w Stjoerdal. Kilka lat temu zdobyłem wykształcenie trenerskie, które teraz mi się przydaje. Częściowo przy pracy z Trønderhopp, a częściowo w związku narciarskim. 

- Nowe życie jest bardzo miłe. Jest jednak trochę inaczej, gdyż teraz częściej pracuję, a rzadziej podróżuję. Do tego studiuję, ale nie brak mi motywacji. Na początku dziwnie czułem się mogąc jeść dużo badziewia, nie musząc myśleć o skutkach i karierze sportowej. Zauważam jednak, że muszę zacząć dbać o swoje ciało tak, jak w poprzednich latach - mówi Stjernen, aktualnie mieszkający w Ranheim, nieopodal Trondheim, z żoną i córką

- Łatwiej żyło się w ciele skoczka niż w tym, które mam teraz. Prawie przestałem ćwiczyć, porównując się do lat na skoczni. Czas wrócić do formy - zapowiada medalista tegorocznych mistrzostw świata w Seefeld z konkursu drużyn mieszanych.


Dominik Formela, źródło: dagbladet.no
oglądalność: (6754) komentarze: (4)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Orzeu_Zwisly doświadczony
  @Oczy Aignera

  Ja od czerwca mam + 9 kg, a procent tłuszczu spadł ale to zasługa siłowni i jedzenia, biorąc pod uwagę że mięśnie są cięższe od tłuszczu to nabicie 15 kg jest wyczynem objętościowym godnym zapaśnika sumo, nie wiem co trzeba robić żeby mieć taki skok. Normalny człowiek chyba tak nie może, ale drugiej strony skoczkowie są wychudzeni i mają chyba duże restrykcje kalorii, wiec jak zmienił tryb życia na inny i zaczął w końcu odpowiednio jeść (odpowiednio + nadwyżka stąd te 15 kg), to być może jakieś mięśnie też zbudował oprócz ''zalania się''.

 • Oczy Aignera profesor
  Waga

  W osiem miesięcy przybrać na wadze około 15 kg to jest wyczyn.

 • alo profesor

  Szkoda że nie skacze już

 • Nowyskoczek5 profesor

  Gdybym byl na miejscu Stjernena to zacząłbym pakować. Tak jak Bartek Kłusek .

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).