Sandro Pertile: Mam kilka pomysłów na rozwój skoków

  • 2019-11-29 12:39

- Wiemy, co robić w kolejnym sezonie, aby skocznia była jeszcze lepiej przygotowana. Sądzę, że powinniśmy nadal rozpoczynać sezon właśnie w Wiśle - mówi Sandro Pertile, który w następnym sezonie zastąpi Waltera Hofera na stanowisku dyrektora Pucharu Świata w skokach narciarskich. Włoski działacz w rozmowie z serwisem Skijumping.pl przyznaje też, że już myśli o zmianach, które mogą pomóc w rozwoju tej dyscypliny.

Skijumping.pl: Po Wiśle spotykamy się w Ruce, a więc w miejscu, gdzie nareszcie mamy prawdziwą zimę.

Sandro Pertile: Miło ponownie zobaczyć naturalny śnieg, natomiast mam bardzo pozytywne odczucia związane z Wisłą. Organizacja oraz przygotowanie skoczni były jeszcze lepsze niż w ubiegłych sezonach. Wiemy, że to duże wyzwanie, aby dobrze przygotować skocznię w Europie Środkowej, bo to środek listopada, ale mieliśmy udaną inugurację i cieszymy się, że możemy kontynuować Puchar Świata tutaj, w Ruce.

Temat Pucharu Świata w Wiśle wzbudza w Polsce sporo kontrowersji. Mówi się, że było niebezpiecznie z powodu przygotowania zeskoku i wybiegu. Jaką opinię ma Pan, bądź FIS, w tej sprawie?

Nie mówię, że wszystko było idealnie, jeśli chodzi o stan skoczni. Wiemy, że pewne rzeczy można zrobić jeszcze lepiej. Byłem jednak delegatem technicznym również rok temu i moim zdaniem skocznia była dużo bardziej bezpieczna, niż w poprzednim sezonie. Po zawodach spróbowaliśmy użyć ratraka do ubicia zeskoku i ten eksperyment się powiódł. Wiemy, co robić w kolejnym sezonie, aby skocznia była jeszcze lepiej przygotowana. 

Co z porą rozgrywania niedzielnych zawodów? Nie lepiej byłoby rozpocząć je wcześniej, bądź później?

Tak, to było jedno z wyzwań, któremu musieliśmy stawić czoło. Pierwsza seria była naprawdę trudna. Musieliśmy znacząco skrócić najazd, aby zapewnić zawodnikom bezpieczeństwo. Zmienny wiatr nie jest prostą sytuacją. Trafiały się świetne warunki, które powodowały bardzo długie skoki, ale ostatecznie chyba wszystkie ekipy były zadowolone z tego, w jaki sposób poprowadzliśmy ten konkurs.

Pomimo lepszego przygotowania skoczni, każdego dnia oglądaliśmy sporo upadków na wiślańskim obiekcie. Co było tego powodem?

Jest wiele powodów, dlaczego w Wiśle widzieliśmy tyle upadków. Dla wielu skoczków to pierwszy kontakt ze śniegiem tej zimy. Dodatkowo ten śnieg jest inny niż naturalny biały puch, czy nawet taki z armatek śnieżnych. Również przeciwskok, podobny do tego w Innsbrucku, powoduje problemy przy lądowaniu. Te trzy czynniki powodują dodatkowe utrudnienia skoczkom. 

Może powinniśmy zaczynać sezon w takich miejscach, jak Ruka, gdzie nie brak śniegu?

To trudne pytanie. Oczywiście, rozmawialiśmy z organizatorami PŚ w Wiśle na temat ewentualnego późniejszego terminu. Skoki narciarskie to jednak sport międzynarodowy i staramy się organizować zawody w jak największej liczbie krajów. Uważam, że po zastosowaniu kilku poprawek, wykorzystaniu dotychczasowego doświadczenia, za rok będziemy mieli dużo lepszą sytuację. Powinniśmy nadal rozpoczynać sezon właśnie w Wiśle i spróbować jeszcze lepiej przygotować obiekt.

W październiku rozmawialiśmy z Walterem Hoferem, który zdradził, że tej zimy będziecie ściśle współpracować. Częste wyjazdy na niemal wszystkie zawody Pucharu Świata będą wyzwaniem?

Podróżowanie, wraz z Walterem, na większość zawodów Pucharu Świata w tym sezonie to dla mnie duży przywilej i okazja do zdobycia cennego doświadczenia. Sam zwróciłem się do FIS, aby mieć taką możliwość.  Będę podróżował na zawody od Wisły do stycznia. W lutym swój czas muszę poświęcić mistrzostwom świata w biathlonie, gdzie jestem odpowiedzialny za projekt telewizyjny. Potem wrócę do skoków i aż do Planicy będę uczestniczył we wszystkich zawodach. To dla mnie bardzo ważne, aby uczyć się wielu rzeczy od Waltera, który wykonał kawał niesamowitej roboty w ostatnich dekadach i chciałbym kontynuować jego pracę na równie wysokim poziomie. 

Będzie kontynuował Pan ekspansję skoków na kraje bardziej egzotyczne?

Moim marzeniem zawsze było rozwijanie skoków o kolejne nacje, aby zwiększyć liczbę krajów, które skoki uprawiają i organizują. To jest coś, nad czym zamierzam pracować i mam nadzieję, że uda nam się osiągnąć liczbę co najmniej 20 krajów w Pucharze Świata.

Podczas licznych podróży będzie Pan z dala od rodziny. To duże wyzwanie?

Jestem przyzwyczajony do podróżowania i częstej nieobecności w domu. W latach 2014-2018 byłem dyrektorem sportowym wszystkich dyscyplin nordyckich we Włoskim Związku Narciarskim i bardzo dużo podróżowałem - ponad 180 dni w sezonie. W nowej roli będę poza domem ponad 200 dni w sezonie, ale przywykłem już do tego i mam nadzieję, że wykorzystam dobrze szansę, jaką mi dano.

Ma Pan już pomysły na zrewolucjonizowanie skoków, które mogą zszokować fanów?

W ostatnich 3-4 miesiącach miałem czas, aby pomyśleć o przyszłości skoków i mam kilka pomysłów na ich rozwój. Nie wiem, czy będzie to coś, co mocno zaskoczy środowisko, ale staram się stworzyć cały zespół, który będzie nad tym pracował. Będziemy mieć duże zmiany personalne, nowe twarze, świeże umysły, które stworzą strategię rozwoju skoków w najbliższych 10-15 latach. Potrzebujemy dobrego zespołu ludzi, którzy są gotowi sprawić, aby skoki były jeszcze bardziej atrakcyjne.

Co ze skokami kobiet? W ostatnim czasie z kalendarza Pucharu Świata wycofano konkursy drużyn mieszanych?

Wydaje mi się, że skoki kobiet mogą jeszcze się rozwinąć, ale konkursy mieszane nie są tutaj głównym celem. W najbliższych 8-10 latach spodziewam się zwiększenia liczby zawodniczek i narodowości w skokach kobiet oraz dużego rozwoju tej dyscypliny.

Czego możemy spodziewać się po Ruce? Wyjątkowo dobrych warunków?

Ten weekend w Ruce powinien być bardzo interesujący i spodziewam się, że będziemy mogli obserwować bardzo wyrównane konkursy. W Wiśle widzieliśmy na podium kilku zawodników z różnych krajów, którzy skakali na wysokim poziomie. Myślę, że o zwycięstwo będzie walczyć naprawdę duża grupa skoczków. 

Z Sandro Pertile rozmawiał Tadeusz Mieczyński


Tadeusz Mieczyński, źródło: Informacja własna
oglądalność: (7426) komentarze: (37)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Homeomorfismus doświadczony
    @Cinu

    A ja bym w ogóle zlikwidował notę za styl. Zrobiłbym tak, że za brak telemarku odejmowałoby się pewną liczbę metrów od wyniku, zależną od wielkości skoczni, za podpórkę z kolei odejmowałoby się więcej metrów. Sędziowie ocenialiby tylko, czy był telemark, czy nie było podpórki itd. i to większość głosów by decydowała, czy należy odjąć metry od wyniku czy nie. Punkty za wiatr też można przekształcić tak, żeby pojawiała się informacja, ile metrów skoczek dostał lub stracił z ich powodu. Skoki zyskałby wtedy na czytelności. Oczywiście wtedy te całe reguły z 60 punktami za punkt k i +1,8 punktu za kazdy metr powyżej byłyby niepotrzebne.

  • Homeomorfismus doświadczony
    @Labrador_Retriever

    W ogóle co to znaczy, że 20 państw miałoby organizować zawody Pucharu Świata? W jednym sezonie to niemożliwe, chyba że mielibyśmy więcej zawodów w środku tygodnia i sytuacji jak w TCS czy Raw Air, że jednego dnia skaczemy w jednym miejscu, a niedługo w zupełnie innym. Chyba przyszłemu prezesów chodziło o to, że jego marzeniem jest, by skoczkowie z 20 krajów regularnie występowali w zawodach.

  • Labrador_Retriever weteran
    20 krajów w skokach

    Szkoda, że Tadek Mieczyński nie pociągnął tematu tych 20 krajów w skokach. Marzenia to Pertile może mieć i o 80 krajach, które uprawiają skoki i 40, które organizują zawody od PŚ po FIS Cup. Rzecz w tym, że ta odpowiedź o marzeniu niewiele nam mówi. Wolałbym poznać jakieś pomysły na rozwój skoków w mniej zainteresowanych tym sportem państwach. Może następnym razem?

  • Labrador_Retriever weteran
    @Toyminator

    Myślę, że nie trzeba wiele wysiłku, by domyślić się, że Pertile chciałby 20 krajów skaczących na co najmniej przyzwoitym poziomie.

  • prz_ początkujący

    Nie widze w tym wywiadzie zapowiadanego grozenia wywaleniem Wisly z kalendarza, jesli bedzie chcialo sie zmienic termin...

  • Wojciechowski profesor
    @Bajlandopl

    Jak pisanie o jakichś „krzakach”, „śmiesznych regulaminach” itp. jest wyzłośliwianiem się, to widocznie masz inną miarę. Pozwolę sobie pozostać przy swojej.

  • Bajlandopl doświadczony
    @Wojciechowski

    Ja się nie wyzłośliwiam, sam zacząłeś dyskusję po tym, jak wykpiłem autora wywiadu, że nie potrafi zadawać pytań. Wystarczyło zadać konkretne, doprecyzować, a nie pseudo-wywiad o niczym. Ale im w to graj, nabijamy liczbę odsłon:).

    @ZXCVBNM_9999 Ja np. mam w latopie 4K, a stacjonarkę Maca w 5K, ale co to zmienia? Z tego co patrzyłem, to @kolos pisał o byle jakim laptopie, a te byle jakie to do dziś mają montowane matryce 1366x768. Pisał też, że ogląda na tym byle jakim laptopie "minimum" w full HD, co jest komiczne, bo w pełnym FHD żadna stacja tego nie transmituje jak słusznie @AWD5 zauważył. Ale on ogląda "w minimum full HD", LOL. Poza tym jest różnica między 15,6" czy 17" z laptopa, a telewizorem np. 82" w moim przypadku, gdzie obraz 4K jest żyleta, a scalowany sygnał na Eurosport HD jest zwyczajnie kiepski. Już nawet Eurowizję junior w 4K nadają, a skoki nadal w poprzedniej epoce. I @kolos się dziwi, że zadałbym takie pytanie, bo "on nie zwraca uwagi na jakość". Faktycznie on jest wyznacznikiem całej ludzkości... I zgodzisz się chyba, że dziś w co drugim domu TV 4K to standard, najtańsze można kupić za śmieszne 1500-2000 zł.

  • Wojciechowski profesor
    @Bajlandopl

    To po polsku byłoby zwrotu „osiągnąć liczbę co najmniej 20 TAKICH krajów w Pucharze Świata”. Chyba że to jest rzeczywiście problem odmienności językowych, nie wykluczam.

    PS. Człowieku, czy ty się musisz wyzłośliwiać przy każdej niemal odpowiedzi? Cóż, każdy ma jakiś typ rozrywki.

  • ZXCVBNM_9999 profesor
    @AWD5

    Ta? Kilkuletnie laptopy 15 cali mają w większości 1920x1080. Mój też taką ma.
    BTW. Do skoków to i 1360x768 wystarczy :)

  • Bajlandopl doświadczony

    Litości:). Jeśli nie widzisz ciągłości w odpowiedzi:

    "Moim marzeniem zawsze było rozwijanie skoków o kolejne nacje, aby zwiększyć liczbę krajów, które skoki uprawiają i organizują. To jest coś, nad czym zamierzam pracować i mam nadzieję, że uda nam się osiągnąć liczbę co najmniej 20 krajów w Pucharze Świata"

    to bez sensu dalsza dyskusja. Brniesz coraz bardziej w krzaki pełne kolców i jeszcze próbujesz udawać, że to płatki róż, że ujmę to metaforą:).

  • Wojciechowski profesor
    @Bajlandopl

    Tak, czytanie nie boli. To jest inne zdanie, nie widzę bezpośredniej łączności między nimi.

  • AWD5 początkujący
    @Kolos

    z ciekawosci na jakim "byle jakim laptopie" masz obraz minimum full HD? zadna telewizja nie nadaje skokw w penym full HD a co dopiero cos wyzej poza tym byle jaki laptop malo kiedy ma nawet matryce 1920x1080. wiedzy technicznej to ty chyba za bardzo opanowanej nie masz :-) orientujesz sie wogole ze jak np. na youtube masz napisane ze leci full HD to i tak twoja matryca w lapku wyswietla to w natywnej rozdzielczosci sprzetu a nie tego co tam jest napisane? :-)

  • Bajlandopl doświadczony
    @Raptor202

    Chętnię cię raptorku zaproszę do siebie na oglądanie PŚ i whisky, zobaczymy kto jest januszo-mitomanem:).

  • Raptor202 profesor
    @Kolos

    Nie ma sensu wchodzić w dyskusje z tym januszem-mitomanem. Strata czasu.

  • Bajlandopl doświadczony
    @Kolos

    Idealnie podsumowałeś sam siebie w zdaniu: "jak dla mnie jakość obrazu nie ma znaczenia". Ubawiłeś mnie do łez. No ale wiem, Lanosem albo 10-letnim złomem z Niemiec też można jeździć z punktu A do B. Do kina też nie chodź, bo na znaczku pocztowym obejrzysz RIP-a z warezów. Co za gość. Więcej @kolosów na świecie, a żylibyśmy nadal w jaskiniach. Telewizor za śmieszne 3-4 tys. zł to dla niego spory wydatek i myśli, że dla innych to też spory koszt. Babci kupiłem taki do oglądania jednego kanału. Chłopie, ogarnij się w życiu, szczere życzenia:). I przede wszystkim nie mierz innych swoją żenującą miarą:).

  • Raptor202 profesor
    @Cinu

    Warto w końcu docenić technikę lotu zawodników. Jak to jest możliwe, że Domen Prevc, wyglądający w locie jak ostatnia oferma, dostaje noty po 18 i więcej?

  • wiola4697 profesor
    @Cinu

    No dokładnie. Wgl sędziowie nie patrzą na styl i lądowanie tylko na odległość....

  • Kolos profesor
    @Wojciechowski

    Nie wiem, o co chodziło ale nie w każdym z tych 20 krajów jest infrastruktura skokowa, a w niektórych nie ma nawet solidnego szkolenia. Może o to.

  • Cinu profesor

    Liczę przede wszystkim na reformę oceniania stylu. Obecnie głównym czynnikiem wpływającym na ocenę jest odległość, co nie powinno mieć miejsca.

  • Kolos profesor
    @Bajlandopl

    Jak dla mnie jakość obrazu nie ma znaczenia. Byle oczywiście dało się oglądać :), więc w granicy rozsądku rzecz jasna :) .

    Telewizor warty 3-4 tys. ma mało kto więc bez żartów. Zresztą nawet gdyby było każdego na to stać to i tak szkoda takiego wydatku, skoro teraz na byle laptopie mogę mieć obraz TV conajmniej w full HD.

    Są ważniejsze sprawy w skokach i ważniejsze ma dyrektor PŚ niż zajmowanie się tym, czy transmitują zawody w 2K czy 128K.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl