Sandro Pertile: Mam kilka pomysłów na rozwój skoków

 • 2019-11-29 12:39

- Wiemy, co robić w kolejnym sezonie, aby skocznia była jeszcze lepiej przygotowana. Sądzę, że powinniśmy nadal rozpoczynać sezon właśnie w Wiśle - mówi Sandro Pertile, który w następnym sezonie zastąpi Waltera Hofera na stanowisku dyrektora Pucharu Świata w skokach narciarskich. Włoski działacz w rozmowie z serwisem Skijumping.pl przyznaje też, że już myśli o zmianach, które mogą pomóc w rozwoju tej dyscypliny.

Skijumping.pl: Po Wiśle spotykamy się w Ruce, a więc w miejscu, gdzie nareszcie mamy prawdziwą zimę.

Sandro Pertile: Miło ponownie zobaczyć naturalny śnieg, natomiast mam bardzo pozytywne odczucia związane z Wisłą. Organizacja oraz przygotowanie skoczni były jeszcze lepsze niż w ubiegłych sezonach. Wiemy, że to duże wyzwanie, aby dobrze przygotować skocznię w Europie Środkowej, bo to środek listopada, ale mieliśmy udaną inugurację i cieszymy się, że możemy kontynuować Puchar Świata tutaj, w Ruce.

Temat Pucharu Świata w Wiśle wzbudza w Polsce sporo kontrowersji. Mówi się, że było niebezpiecznie z powodu przygotowania zeskoku i wybiegu. Jaką opinię ma Pan, bądź FIS, w tej sprawie?

Nie mówię, że wszystko było idealnie, jeśli chodzi o stan skoczni. Wiemy, że pewne rzeczy można zrobić jeszcze lepiej. Byłem jednak delegatem technicznym również rok temu i moim zdaniem skocznia była dużo bardziej bezpieczna, niż w poprzednim sezonie. Po zawodach spróbowaliśmy użyć ratraka do ubicia zeskoku i ten eksperyment się powiódł. Wiemy, co robić w kolejnym sezonie, aby skocznia była jeszcze lepiej przygotowana. 

Co z porą rozgrywania niedzielnych zawodów? Nie lepiej byłoby rozpocząć je wcześniej, bądź później?

Tak, to było jedno z wyzwań, któremu musieliśmy stawić czoło. Pierwsza seria była naprawdę trudna. Musieliśmy znacząco skrócić najazd, aby zapewnić zawodnikom bezpieczeństwo. Zmienny wiatr nie jest prostą sytuacją. Trafiały się świetne warunki, które powodowały bardzo długie skoki, ale ostatecznie chyba wszystkie ekipy były zadowolone z tego, w jaki sposób poprowadzliśmy ten konkurs.

Pomimo lepszego przygotowania skoczni, każdego dnia oglądaliśmy sporo upadków na wiślańskim obiekcie. Co było tego powodem?

Jest wiele powodów, dlaczego w Wiśle widzieliśmy tyle upadków. Dla wielu skoczków to pierwszy kontakt ze śniegiem tej zimy. Dodatkowo ten śnieg jest inny niż naturalny biały puch, czy nawet taki z armatek śnieżnych. Również przeciwskok, podobny do tego w Innsbrucku, powoduje problemy przy lądowaniu. Te trzy czynniki powodują dodatkowe utrudnienia skoczkom. 

Może powinniśmy zaczynać sezon w takich miejscach, jak Ruka, gdzie nie brak śniegu?

To trudne pytanie. Oczywiście, rozmawialiśmy z organizatorami PŚ w Wiśle na temat ewentualnego późniejszego terminu. Skoki narciarskie to jednak sport międzynarodowy i staramy się organizować zawody w jak największej liczbie krajów. Uważam, że po zastosowaniu kilku poprawek, wykorzystaniu dotychczasowego doświadczenia, za rok będziemy mieli dużo lepszą sytuację. Powinniśmy nadal rozpoczynać sezon właśnie w Wiśle i spróbować jeszcze lepiej przygotować obiekt.

W październiku rozmawialiśmy z Walterem Hoferem, który zdradził, że tej zimy będziecie ściśle współpracować. Częste wyjazdy na niemal wszystkie zawody Pucharu Świata będą wyzwaniem?

Podróżowanie, wraz z Walterem, na większość zawodów Pucharu Świata w tym sezonie to dla mnie duży przywilej i okazja do zdobycia cennego doświadczenia. Sam zwróciłem się do FIS, aby mieć taką możliwość.  Będę podróżował na zawody od Wisły do stycznia. W lutym swój czas muszę poświęcić mistrzostwom świata w biathlonie, gdzie jestem odpowiedzialny za projekt telewizyjny. Potem wrócę do skoków i aż do Planicy będę uczestniczył we wszystkich zawodach. To dla mnie bardzo ważne, aby uczyć się wielu rzeczy od Waltera, który wykonał kawał niesamowitej roboty w ostatnich dekadach i chciałbym kontynuować jego pracę na równie wysokim poziomie. 

Będzie kontynuował Pan ekspansję skoków na kraje bardziej egzotyczne?

Moim marzeniem zawsze było rozwijanie skoków o kolejne nacje, aby zwiększyć liczbę krajów, które skoki uprawiają i organizują. To jest coś, nad czym zamierzam pracować i mam nadzieję, że uda nam się osiągnąć liczbę co najmniej 20 krajów w Pucharze Świata.

Podczas licznych podróży będzie Pan z dala od rodziny. To duże wyzwanie?

Jestem przyzwyczajony do podróżowania i częstej nieobecności w domu. W latach 2014-2018 byłem dyrektorem sportowym wszystkich dyscyplin nordyckich we Włoskim Związku Narciarskim i bardzo dużo podróżowałem - ponad 180 dni w sezonie. W nowej roli będę poza domem ponad 200 dni w sezonie, ale przywykłem już do tego i mam nadzieję, że wykorzystam dobrze szansę, jaką mi dano.

Ma Pan już pomysły na zrewolucjonizowanie skoków, które mogą zszokować fanów?

W ostatnich 3-4 miesiącach miałem czas, aby pomyśleć o przyszłości skoków i mam kilka pomysłów na ich rozwój. Nie wiem, czy będzie to coś, co mocno zaskoczy środowisko, ale staram się stworzyć cały zespół, który będzie nad tym pracował. Będziemy mieć duże zmiany personalne, nowe twarze, świeże umysły, które stworzą strategię rozwoju skoków w najbliższych 10-15 latach. Potrzebujemy dobrego zespołu ludzi, którzy są gotowi sprawić, aby skoki były jeszcze bardziej atrakcyjne.

Co ze skokami kobiet? W ostatnim czasie z kalendarza Pucharu Świata wycofano konkursy drużyn mieszanych?

Wydaje mi się, że skoki kobiet mogą jeszcze się rozwinąć, ale konkursy mieszane nie są tutaj głównym celem. W najbliższych 8-10 latach spodziewam się zwiększenia liczby zawodniczek i narodowości w skokach kobiet oraz dużego rozwoju tej dyscypliny.

Czego możemy spodziewać się po Ruce? Wyjątkowo dobrych warunków?

Ten weekend w Ruce powinien być bardzo interesujący i spodziewam się, że będziemy mogli obserwować bardzo wyrównane konkursy. W Wiśle widzieliśmy na podium kilku zawodników z różnych krajów, którzy skakali na wysokim poziomie. Myślę, że o zwycięstwo będzie walczyć naprawdę duża grupa skoczków. 

Z Sandro Pertile rozmawiał Tadeusz Mieczyński


Tadeusz Mieczyński, źródło: Informacja własna
oglądalność: (4633) komentarze: (37)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Homeomorfismus doświadczony
  @Cinu

  A ja bym w ogóle zlikwidował notę za styl. Zrobiłbym tak, że za brak telemarku odejmowałoby się pewną liczbę metrów od wyniku, zależną od wielkości skoczni, za podpórkę z kolei odejmowałoby się więcej metrów. Sędziowie ocenialiby tylko, czy był telemark, czy nie było podpórki itd. i to większość głosów by decydowała, czy należy odjąć metry od wyniku czy nie. Punkty za wiatr też można przekształcić tak, żeby pojawiała się informacja, ile metrów skoczek dostał lub stracił z ich powodu. Skoki zyskałby wtedy na czytelności. Oczywiście wtedy te całe reguły z 60 punktami za punkt k i +1,8 punktu za kazdy metr powyżej byłyby niepotrzebne.

 • Homeomorfismus doświadczony
  @Labrador_Retriever

  W ogóle co to znaczy, że 20 państw miałoby organizować zawody Pucharu Świata? W jednym sezonie to niemożliwe, chyba że mielibyśmy więcej zawodów w środku tygodnia i sytuacji jak w TCS czy Raw Air, że jednego dnia skaczemy w jednym miejscu, a niedługo w zupełnie innym. Chyba przyszłemu prezesów chodziło o to, że jego marzeniem jest, by skoczkowie z 20 krajów regularnie występowali w zawodach.

 • Labrador_Retriever weteran
  20 krajów w skokach

  Szkoda, że Tadek Mieczyński nie pociągnął tematu tych 20 krajów w skokach. Marzenia to Pertile może mieć i o 80 krajach, które uprawiają skoki i 40, które organizują zawody od PŚ po FIS Cup. Rzecz w tym, że ta odpowiedź o marzeniu niewiele nam mówi. Wolałbym poznać jakieś pomysły na rozwój skoków w mniej zainteresowanych tym sportem państwach. Może następnym razem?

 • Labrador_Retriever weteran
  @Toyminator

  Myślę, że nie trzeba wiele wysiłku, by domyślić się, że Pertile chciałby 20 krajów skaczących na co najmniej przyzwoitym poziomie.

 • prz_ bywalec

  Nie widze w tym wywiadzie zapowiadanego grozenia wywaleniem Wisly z kalendarza, jesli bedzie chcialo sie zmienic termin...

 • Wojciechowski profesor
  @Bajlandopl

  Jak pisanie o jakichś „krzakach”, „śmiesznych regulaminach” itp. jest wyzłośliwianiem się, to widocznie masz inną miarę. Pozwolę sobie pozostać przy swojej.

 • Bajlandopl weteran
  @Wojciechowski

  Ja się nie wyzłośliwiam, sam zacząłeś dyskusję po tym, jak wykpiłem autora wywiadu, że nie potrafi zadawać pytań. Wystarczyło zadać konkretne, doprecyzować, a nie pseudo-wywiad o niczym. Ale im w to graj, nabijamy liczbę odsłon:).

  @ZXCVBNM_9999 Ja np. mam w latopie 4K, a stacjonarkę Maca w 5K, ale co to zmienia? Z tego co patrzyłem, to @kolos pisał o byle jakim laptopie, a te byle jakie to do dziś mają montowane matryce 1366x768. Pisał też, że ogląda na tym byle jakim laptopie "minimum" w full HD, co jest komiczne, bo w pełnym FHD żadna stacja tego nie transmituje jak słusznie @AWD5 zauważył. Ale on ogląda "w minimum full HD", LOL. Poza tym jest różnica między 15,6" czy 17" z laptopa, a telewizorem np. 82" w moim przypadku, gdzie obraz 4K jest żyleta, a scalowany sygnał na Eurosport HD jest zwyczajnie kiepski. Już nawet Eurowizję junior w 4K nadają, a skoki nadal w poprzedniej epoce. I @kolos się dziwi, że zadałbym takie pytanie, bo "on nie zwraca uwagi na jakość". Faktycznie on jest wyznacznikiem całej ludzkości... I zgodzisz się chyba, że dziś w co drugim domu TV 4K to standard, najtańsze można kupić za śmieszne 1500-2000 zł.

 • Wojciechowski profesor
  @Bajlandopl

  To po polsku byłoby zwrotu „osiągnąć liczbę co najmniej 20 TAKICH krajów w Pucharze Świata”. Chyba że to jest rzeczywiście problem odmienności językowych, nie wykluczam.

  PS. Człowieku, czy ty się musisz wyzłośliwiać przy każdej niemal odpowiedzi? Cóż, każdy ma jakiś typ rozrywki.

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  @AWD5

  Ta? Kilkuletnie laptopy 15 cali mają w większości 1920x1080. Mój też taką ma.
  BTW. Do skoków to i 1360x768 wystarczy :)

 • Bajlandopl weteran

  Litości:). Jeśli nie widzisz ciągłości w odpowiedzi:

  "Moim marzeniem zawsze było rozwijanie skoków o kolejne nacje, aby zwiększyć liczbę krajów, które skoki uprawiają i organizują. To jest coś, nad czym zamierzam pracować i mam nadzieję, że uda nam się osiągnąć liczbę co najmniej 20 krajów w Pucharze Świata"

  to bez sensu dalsza dyskusja. Brniesz coraz bardziej w krzaki pełne kolców i jeszcze próbujesz udawać, że to płatki róż, że ujmę to metaforą:).

 • Wojciechowski profesor
  @Bajlandopl

  Tak, czytanie nie boli. To jest inne zdanie, nie widzę bezpośredniej łączności między nimi.

 • AWD5 początkujący
  @Kolos

  z ciekawosci na jakim "byle jakim laptopie" masz obraz minimum full HD? zadna telewizja nie nadaje skokw w penym full HD a co dopiero cos wyzej poza tym byle jaki laptop malo kiedy ma nawet matryce 1920x1080. wiedzy technicznej to ty chyba za bardzo opanowanej nie masz :-) orientujesz sie wogole ze jak np. na youtube masz napisane ze leci full HD to i tak twoja matryca w lapku wyswietla to w natywnej rozdzielczosci sprzetu a nie tego co tam jest napisane? :-)

 • Bajlandopl weteran
  @Raptor202

  Chętnię cię raptorku zaproszę do siebie na oglądanie PŚ i whisky, zobaczymy kto jest januszo-mitomanem:).

 • Raptor202 weteran
  @Kolos

  Nie ma sensu wchodzić w dyskusje z tym januszem-mitomanem. Strata czasu.

 • Bajlandopl weteran
  @Kolos

  Idealnie podsumowałeś sam siebie w zdaniu: "jak dla mnie jakość obrazu nie ma znaczenia". Ubawiłeś mnie do łez. No ale wiem, Lanosem albo 10-letnim złomem z Niemiec też można jeździć z punktu A do B. Do kina też nie chodź, bo na znaczku pocztowym obejrzysz RIP-a z warezów. Co za gość. Więcej @kolosów na świecie, a żylibyśmy nadal w jaskiniach. Telewizor za śmieszne 3-4 tys. zł to dla niego spory wydatek i myśli, że dla innych to też spory koszt. Babci kupiłem taki do oglądania jednego kanału. Chłopie, ogarnij się w życiu, szczere życzenia:). I przede wszystkim nie mierz innych swoją żenującą miarą:).

 • Raptor202 weteran
  @Cinu

  Warto w końcu docenić technikę lotu zawodników. Jak to jest możliwe, że Domen Prevc, wyglądający w locie jak ostatnia oferma, dostaje noty po 18 i więcej?

 • wiola4697 profesor
  @Cinu

  No dokładnie. Wgl sędziowie nie patrzą na styl i lądowanie tylko na odległość....

 • Kolos profesor
  @Wojciechowski

  Nie wiem, o co chodziło ale nie w każdym z tych 20 krajów jest infrastruktura skokowa, a w niektórych nie ma nawet solidnego szkolenia. Może o to.

 • Cinu weteran

  Liczę przede wszystkim na reformę oceniania stylu. Obecnie głównym czynnikiem wpływającym na ocenę jest odległość, co nie powinno mieć miejsca.

 • Kolos profesor
  @Bajlandopl

  Jak dla mnie jakość obrazu nie ma znaczenia. Byle oczywiście dało się oglądać :), więc w granicy rozsądku rzecz jasna :) .

  Telewizor warty 3-4 tys. ma mało kto więc bez żartów. Zresztą nawet gdyby było każdego na to stać to i tak szkoda takiego wydatku, skoro teraz na byle laptopie mogę mieć obraz TV conajmniej w full HD.

  Są ważniejsze sprawy w skokach i ważniejsze ma dyrektor PŚ niż zajmowanie się tym, czy transmitują zawody w 2K czy 128K.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).