Piotr Żyła wrócił na skocznię i opowiada o upadku w Wiśle

 • 2019-11-29 20:19

- Pamiętam całość, choć wszystko działo się powoli. Miałem efekt "slow motion". Wydawało mi się, że od razu wstałem, a jednak leżałem. To było trochę dziwne... - wspomina Piotr Żyła pierwsze chwile po groźnie wyglądającym upadku w Wiśle-Malince, do którego doszło przy okazji inauguracyjnego weekendu Pucharu Świata. W piątek 32-latek wrócił do rywalizacji, a w kwalifikacjach w Ruce wywalczył 15. miejsce.

- Po Wiśle nic się nie zmieniło. Wszystko zostało jak dotąd, po staremu. Pamiętam całość, choć wszystko działo się powoli. Miałem efekt "slow motion". Wydawało mi się, że od razu wstałem, a jednak leżałem. To było trochę dziwne uczucie, a jednocześnie ciekawe... Dawno tak nie miałem, choć różne sytuacje zdarzały się na przykład na treningach - przyznaje wiślanin.

Jak niedzielny upadek wyglądał z perspektywy drużynowego mistrza świata z 2017 roku? - Wylądowałem, a następnie położyłem się na twarzy. W tym momencie nie czułem bólu, a następnie poobracało mną. Pamiętam chwilę, w której zatrzymywałem się na przeciwstoku. Zarzuciłem sobie rękę na brzuch, a następnie nastąpiła chwila kontroli całego ciała, czy wszystko jest w porządku. Wtedy poczułem pieczenie na twarzy, a gdy wstałem, wówczas poczułem 200% mocy <śmiech>...

- Skutki? Skaleczyłem twarz, głównie czoło, ale to nie jest duży problem. Najważniejsze, że mogę skakać i nie mam nawet weekendu przestoju. Jestem w rytmie i mogę realizować swoje zadania. Poza otarciami nie odczuwam żadnego bólu - zaznacza Żyła. 

Czy trener zabiegał o wzmożoną ostrożność przy okazji pierwszych skoków na naturalnym śniegu? - Nie. Nie działo się nic specjalnego, ponieważ mamy doświadczenie wyniesione z lat spędzonych na skoczniach. Oczywiście, pierwszy skok jest testem i lądowaniem na dwie nogi, a następnie wszystko przebiega standardowo. Wystarczy wziąć poprawkę na świeży śnieg.

- Mam pozytywne wspomnienia związane z Ruką, zwłaszcza od trzech lat. Wcześnie miewałem tutaj problemy. Kiedy pokona się bulę, wtedy jest fajnie. W przeciwnym razie pojawiają się kłopoty. Piątek był standardowym dniem na Rukatunturi. Krótki rozbieg, stabilny wiatr pod narty, a więc mieliśmy swego typu loty. Wszystko wskazuje na to, że przed tym sezonem dobudowany dodatkowe belki, aby móc skracać najazd. Z roku na rok poziom jest wyższy, więc trzeba dostosowywać do niego także obiekty.

Korespondencja z Ruki, Dominik Formela


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (3720) komentarze: (0)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).