Stoch i Kubacki w poszukiwaniu optymalnych skoków

 • 2019-11-30 19:55

Dawid Kubacki i Kamil Stoch, po uwzględnieniu pokonkursowych dyskwalifikacji rywali, skończyli sobotnie zmagania w Finlandii na kolejno 12. i 16. miejscu. Liderzy naszej reprezentacji byli zgodni, że na tym etapie rozpoczynającego się sezonu w ich skokach nadal tkwią spore rezerwy.

- Po części mogę być zadowolony ze swoich skoków, a nawet w dużej mierze. To były solidne próby, ale nadal czegoś w nich brakuje. Nie są to skoki, które dają mi pełną radość, ponieważ czuję, że cały czas coś mi umyka. Coś, czego nie mogę w tej chwili sprecyzować - mówił Stoch po lotach na odległość 128 i 118,5 metra. 

- Odkąd odpiąłem narty, cały czas myślę nad tym, co mogłem zrobić lepiej. Z mojej perspektywy, te skoki są w porządku, ale bez dobrej energii oraz błysku. Brakuje mi kopa na progu, który mnie z niego wyrzuci, jak to bywa przy dobrych skokach. Czuję wtedy, że rozpędzam się w powietrzu, a teraz tracę prędkość w locie. Moje sobotnie miejsce jest adekwatne do tego, co zrobiłem. Czasem bywa się na podium, a czasem ląduje się w drugiej dziesiątce i trzeba to zaakceptować - kontynuuje Stoch.

- Pech do warunków? Nie mogę powiedzieć, żeby mi doskwierał. Skupiam się na tym, co ja jestem w stanie zrobić, czyli skoczyć na tyle, na ile potrafię. Reszta nie zależy ode mnie - dodaje dwukrotny zdobywca Kryształowej Kuli. 

- Cały czas będę myślał o tym, co mogę zrobić lepiej, bo na tym polega rozwój zawodnika. Wolę to jednak skonsultować z trenerem, bo ma na to inną perspektywę. Ma dużo doświadczenia, więc liczę na wskazówki, które mi pomogą. Moje skoki nie są dalekie od dobrych, jakich szukam. Chcę więcej - zapewnia mistrz świata z 2013 roku.

Nieco lepiej od Stocha zaprezentował się Kubacki, który uplasował się na 12. pozycji, najlepszej spośród Biało-Czerwonych. - Wynik jest taki sobie, natomiast skoki wyglądały nieźle. Nieraz powtarzałem, że dla mnie najważniejsze jest oddanie dobrego skoku, a oba sobotnie były na dobrym poziomie i z tego jestem zadowolony. Udało się m.in. wyeliminować błąd z piątku, gdy wciągało mi nartę. To są pozytywy, choć były apetyty na lepsze miejsce. W niedzielę czeka nas kolejny konkurs, więc znów będę walczył. 

- Staram się podchodzić do początku sezonu ze spokojną głową, bo niejednokrotnie złapałem się na zbyt dużych chęciach, a to nie pomaga w skakaniu. Trzeba skupiać się na swoich zadaniach, a nie na tym, co będzie działo się już na dole, po skoku. Sobotnie warunki, jak na Rukę, były super. Pojawiały się jednak różnice w przelicznikach, a belka była nisko ustawiona. Wiatr robił zatem różnicę, a Kamil w finale dostał nawet dodatnie punkty za niekorzystne warunki - dostrzega złoty medalista tegorocznego światowego czempionatu w Seefeld. 

- Przed niedzielą trzeba wyciągnąć wnioski, wyłapać detale, poprawić je, a następnie działać dalej. Nie ma czego zapominać, bo to nie był tragiczny konkurs dla naszego zespołu. Mieliśmy sześciu zawodników w czołowej "30". Może nie zdobyliśmy wielu punktów, ale jakieś są. To krok do przodu dla skoczków, którzy nie punktowali w Wiśle - kończy Kubacki.

Korespondencja z Ruki, Dominik Formela


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (4258) komentarze: (11)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • wiola4697 profesor

  Chłopaki dziękujemy za walkę do końca! Trzymamy kciuki i powodzenia w następnych konkursach

 • wiola4697 profesor
  @StochMistrz4658

  Akurat pozycję w locie i sylwetkę Kamil na najładniejszą i najlepszą z zawodników obecnie skaczących ;)

 • wiola4697 profesor
  @xzcvvy

  Kamil zawsze szuka błędów u siebie i potrafi się do nich przyznać. Jest jednym z niewielu zawodników, którzy tak robią

 • StochMistrz4658 doświadczony
  @Nobody

  Racja Trochę żle zrozumiałem.Skoro Kamil ma formę na pierwszą 6 a nawet 3 to tylko lepiej to znaczy że przy w marę równych warunkach i dość dobrze ustawionej belce Kamil może niemal regularnie stawać na podium także jest jak najbardziej ok.

 • Nobody doświadczony
  @StochMistrz4658

  Źle to zrozumiałeś. Kamil powiedział że te skoki już są na miejsca 6-10 tylko przez wiatr dzisiaj wyszło jak wyszło, a szuka więcej żeby było na 1-6. To jest całkiem co innego. Oczywiście nie powiedział tego o wietrze wprost, tylko nazwał to "przy dobrym układzie".

 • kibicsportu profesor
  @erytrocyt_ka

  W sumie Kamil zajął 16 miejsce jak na warunki jakie miał, to jest ok. Nawet po wyjściu z progu w drugiej serii miał wysokość, ale potem na dole brakło, to było widać.
  Czy jutro będzie lepiej? Zobaczymy. Niestety jutro może do walki wkroczyć mocny wiatr, więc może być róznie. Może nie być w ogóle skakania, może byc jedna loteryjna seria, a może wiatr oszczędzi skoczków jutro..

 • erytrocyt_ka profesor

  Przede wszystkim to czego brakowało Kamilowi, to szczęścia... Nie ma to jak w drugiej serii, przy takim, na przestrzeni całego konkursu, wietrze pod narty, dostać jako jedyny wiatr w plecy - to już naprawdę pech... Moze jutro będzie lepiej, o ile wogóle jakiekolwiek skakanie będzie.

 • xzcvvy profesor
  @zsuetaM

  Widzę że niezrozumiałeś. Chodzi mi o odpowiedź na pytanie a nie stricte zwalanie winy na warunki przez Stocha. On chyba szuka najpierw błędów u siebie a na końcu w warunkach. I w ogóle jaki związek ma twój komentarz z moim?

 • StochMistrz4658 doświadczony

  Kamil powiedział że nie wiele brakuje żeby przy dobrym układzie skakać na poziomie 10,6 czy nawet pierwszej 3.Sam mówi że chce czegoś więcej czyli widać że Kamil ma motywacje do dalekiego skakania i widać że to go nie zadowala.Kamil chce wygrywać i stawać na podium na każdej skoczni.Kamil spokojnie do przodu.Poprawić pozycję dojazdową,dynamikę w odbiciach na progu,oraz swobodną sylwetkę w locie i będzie bardzo dobrze.Wierzę w Ciebie i twoja znakomitą wypracowaną technikę.

 • zsuetaM bywalec
  @xzcvvy

  Znasz takie powiedzenie?
  Szczęście sprzyja lepszym.

 • xzcvvy profesor

  W jakim celu dowalaja się do wywiadu te hieny dziennikarskie z innych portali że swoimi arcyciekawymi pytaniami..
  Tak bo na pewno panie dziennikarzu Stoch ci powie że jego dzisiejsze miejsce to wina pecha do warunków. Tak,tak

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).