Tande o kombinezonach Norwegów: Mam nadzieję, że w niedzielę wszystko będzie w porządku

 • 2019-11-30 22:41

Daniel-Andre Tande nie schodzi ze zwycięskiej ścieżki. Aktualny mistrz świata w lotach narciarskich wygrał drugi konkurs w tym sezonie i powiększył przewagę nad rywalami w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2019/20. Po siódmej wiktorii w karierze, 25-latek zabrał głos m.in. w sprawie serii dyskwalifikacji w norweskim zespole.

- Oczywiście, targają mną mieszane uczucia, ponieważ kilku moich kolegów zostało dziś zdyskwalifikowanych. Szczególnie szkoda Mariusa Lindvika, który miał za sobą najlepszy konkurs Pucharu Świata w karierze. Nie znam jednak wszystkich szczegółów, więc trudno mi powiedzieć coś więcej - zaznacza podopieczny trenera Alexandra Stoeckla.

Co dokładnie było nie tak ze strojami trzech Norwegów? Jak okazało się po sobotniej rywalizacji nieopodal Kuusamo, dyskwalifikacje były argumentowane nieprawidłowościami podczas testu przepuszczalności powietrza. Sprawa nie dotyczyła zatem długości kroku, bądź nogawek w kombinezonach Skandynawów.

- Cóż, takie rzeczy się zdarzają... Mam nadzieję, że w niedzielę wszystko będzie już w porządku, dzięki czemu Robert Johansson, Johann Andre Forfang i Marius Lindvik pokażą równie dobre skoki, co w sobotę - dodaje triumfator sobotniego konkursu.

Dyskwalifikacje dotknęły nie tylko Norwegów, ale także dwóch Słoweńców - Petera Prevca i Anze Semenica. Po zakończeniu zawodów doszło do sporego zamieszania, ponieważ ukarani przez sędziów zostali dwaj skoczkowie z podium - Lindvik oraz Prevc - których obok Tandego zastąpili następni w kolejności, czyli Austriak Philipp Aschenwald oraz Anze Lanisek ze Słowenii.

- To była dość dziwna i niecodzienna sytuacja. Dotąd nie doświadczyłem czegoś takiego w trakcie swojej kariery, jednak nie trwa ona zbyt długo - kończy Tande.

Korespondencja z Ruki, Tadeusz Mieczyński


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (4658) komentarze: (12)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Pavel profesor
  @HAZARD

  Oczywiście, że tylko ci, których na to stać i między innymi to jest powodem coraz większego rozwarstwienie pomiędzy nacjami, które mają fundusze na rozwój technologii i tymi, które w skoki się tylko bawią.

 • Homeomorfismus doświadczony

  A więc jednak za przepuszczalność powietrza. A przynajmniej tak twierdzi Tande. Ja sądziłem, że dyskwalifikacja była za te wygibasy na rozbiegu, że uznano je za naciąganie sobie kombinezonu.

 • HAZARD weteran
  @Pavel

  Ciekawi mnie czy np taki Aigro z Nomme też testują jakieś nowinki i mogliby czymś zaskoczyć Norwegów i Autów jeśli chodzi o sam sprzęt czy po prostu startują w tym co mają i w tym na co ich stać. Próbować pewnie próbują, ale możliwości niestety mają małe.

 • StrasznyRybolakOtchlani weteran
  @Pavel

  Już kiedyś pisałem wywód na ten temat, natomiast uważam, że to takie działanie przyczynia się do rozwoju dyscypliny pod kątem technologicznym i jest raczej chwalebne, niż nieuczciwe.

 • Pavel profesor
  @Bajlandopl

  Oczywiście, że chcieli sprawdzić, czy przejdą kontrolę czy nie, wszyscy tak robią, tylko tych którzy nie mają dsq nie znasz bo po prostu im się udało :) Niestety każdy kombinuje i próbuje obejść przepisy bo to gwarantuje przewagę nad rywalami, a czy nazwiesz to "oszustwem" czy zwykłą "walką technologiczną" to już twój wybór, fakt jest taki, że wszyscy tak robią :)

 • Bajlandopl weteran
  @atalanta

  Jest "drobna" różnica między amatorem Pilchem i jego butem, a trzema skoczkami z czołówki światowej tej samej nacji zdyskwalifikowanych za kombinezon. Litości.

 • atalanta doświadczony
  @Bajlandopl

  W Wiśle Pilch został zdyskwalifikowany, mimo że mamy sprzęt do pomiaru taki sam jak ma FIS.

 • Bajlandopl weteran
  @Pavel

  Mają dokładnie te same sprzęty do pomiarów, co FIS. Więc nie, to nie jest "próbowanie", tylko z premedytacją chcieli sprawdzić, czy się w FIS nie zorientują i oszustwo przejdzie. Może dla Ciebie zbyt mocne słowo, ale ja naginanie przepisów ponad normę nazywam po imieniu.

 • Pavel profesor
  @Bajlandopl

  Dlaczego "oszuści"? Próbują innych materiałów podobnie jak wszystkie inne nacje, które na to stać i przegięli trochę, dostali dsq i tyle. W tym sporcie to norma, ciągle trwa "wyścig zbrojeń" czasem się uda zmieścić w przepisach jednocześnie zyskują przewagę nad konkurentami, a czasem podczas kontroli się okaże, że trzeba zarzucić pomysł i kombinować z czymś innym. Jak ktoś zaczyna stać w miejscu to w mig konkurencja mu odjedzie.

 • Bajlandopl weteran

  Wszystko dzisiaj będzie w porządku, jak oszuści z Norwegii założą normalne kombinezony, bo przez dobę Tande te nowe nagle nie zmienią parametrów przepuszczalności powietrza. Jedno co jest pozytywne, to że się w FIS z nimi nie cackają.

 • Roxor weteran
  @StrasznyRybolakOtchlani

  Tylko czekać, aż w przyszłym roku Kobayashi znowu skopiuje styl Tande :D
  Chociaż akurat mi się wydaje, że Kobayashi zmienił styl skakania w tym sezonie.

 • StrasznyRybolakOtchlani weteran

  Paradoks - Ryoyu, gdy zaczął dominować mówił, że sylwetkę wzorował m.in. na Tande; teraz Tande, który naśladuje sylwetkę Ryoyu zaczyna sezon dominacją. Cóż za przewrotność losu ;)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).