Skoki narciarskie zimową Formułą 1? Kot zszokowany liczbą dyskwalifikacji

 • 2019-12-01 23:05

Liczne dyskwalifikacje zawodników z czołówki, podczas konkursu rangi Pucharu Świata w Ruce, spowodowały kolejne dyskusje na temat postępującej wojny technologicznej w skokach narciarskich. Maciej Kot - znany z pasji do motorsportu - porównuje swoją dyscyplinę do Formuły 1, która właśnie zakończyła tegoroczny sezon.

- Jestem pod wrażeniem szybkości podjęcia decyzji przez jury, ponieważ zawody odwołano jeszcze przed ich planowanym rozpoczęciem. Jak na standardy Ruki, poszło to naprawdę sprawnie, wobec wiatru na skoczni. W międzyczasie, w szatni, obejrzeliśmy wyścig Formuły 1 w Abu Zabi. Oczekiwanie na nasz konkurs było długie, ale zasięg w telefonach pozwolił nam śledzić wydarzenia na torze.

Robert Kubica zakończył tegoroczny sezon na przedostatnim miejscu w klasyfikacji generalnej kierowców, mając na swoim koncie jedyny punkt zdobyty przez zespół Williams w 2019 roku. - To był bardzo nieudany sezon dla tego zespołu. Nie zrobili postępu i nie wykorzystali waloru w osobie Roberta Kubicy. Chciał wnieść dużo do ekipy, a spotkało się to chyba ze ścianą ze strony Williamsa, ponieważ wykorzystali bardzo mało tych informacji. Więcej wiedzą pewnie eksperci, którzy jeżdżą na wszystkie wyścigi, ale pewne rzeczy dało się dostrzec gołym okiem, bądź usłyszeć od tych osób. Przykro, że Robert nie miał okazji pokazać pełni swojego potencjału. 

- Nasze sporty bardzo się różnią. Mam na myśli budżety czy miejsca rozgrywania zawodów. To zupełnie inny świat. Skoki narciarskie są dyscypliną zimową, a Formuła 1 jest letnią dyscypliną, natomiast jest pewna wymienność. Kiedy kończy się Formuła 1, wówczas zaczyna się Puchar Świata, więc kibic obu tych dyscyplin nie ma przestoju. Cały czas jest co oglądać. Wielu skoczków to kibice Formuły 1, ale podejrzewam, że niewielu kierowców to fani skoków narciarskich <śmiech>.

W skokach, podobnie jak w Formule 1, coraz większą rolę odgrywają kwestie sprzętowe i balansowanie w tym aspekcie na granicy regulaminu. Jak Maciej Kot przyjął informację o tak wielu dyskwalifikacjach po sobotnim konkursie w Finlandii? - Byłem w szoku, widząc liczbę tych dyskwalifikacji. Informacje nadchodziły po zawodach i dawno nie było takiej sytuacji, aby ukarano tylu skoczków z czołówki, w tym dwóch z podium. To dobrze, że od początku sezonu takie łamanie regulaminu nie jest akceptowane. To zmobilizuje wszystkie drużyny, żeby przed kolejnymi zawodami dokładnie sprawdzić sprzęt. To słuszny ruch ze strony FIS, że nie ma tolerancji nawet dla tych najlepszych. 

- W Formule 1 jest jednak dużo mniej dyskwalifikacji niż w skokach narciarskich. Tam grono ekspertów pracuje nad tym, aby być na limicie. U nas może nie jest to aż tylu ludzi, natomiast cały sztab pracuje nad tym, żeby rozwijać sprzęt i zbliżać się do limitu. Mamy trochę mniejsze pole do popisu, jednak to też wojna technologiczna, nad którą pracują sztaby we współpracy z zawodnikami. Przede wszystkim zależy nam na tym, by sprzęt był zgodny z regulaminem i pozwalał nam na walkę fair play o najwyższe laury.

Korespondencja z Ruki, Dominik Formela


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (3144) komentarze: (2)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Domin10 profesor
  F1

  Za niedlugo będziemy mieli faktycznie zimowe f1. Tak jak w f1 jest określona przez sezon liczba zespołów to mozemy miec tak samo w skokach, tylko ze w miejsce konstruktorow kraje. 6,7 góra 10 takich ekip i mamy taką dyscyplinę.

 • pogromca januszy doświadczony
  Dyskwalifikacje...

  ...zapewne spowodują, że Słoweńcy i Norwegowie, po chwilowym wyskoku, wrócą do szeregu.

  No ale to nie nasz cyrk, nie nasze małpy. My róbmy swoje.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).