Odwołany konkurs w Ruce wygenerował 300 tysięcy euro strat. Finowie chcą dodatkowych zawodów w Lahti

 • 2019-12-02 17:18

Organizatorzy zawodów Pucharu Świata w Ruce nie mieli w niedzielę powodów do radości. Zaplanowany konkurs indywidualny został odwołany z powodu zbyt silnego wiatru. Jak przyznaje Fiński Związek Narciarski, ta decyzja kosztowała federację 300 tysięcy euro.

- Panujące warunki wietrzne stanowiły zagrożenie dla zdrowia zawodników. Jury nie miało innego wyboru niż odwołać zawody - mówi Seppo Linjakumpu, przewodniczący komitetu organizacyjnego Pucharu Świata w Ruce.

Decyzja o odwołaniu zawodów oznacza dla Fińskiego Związku Narciarskiego potężne straty finansowe: - Zakładamy utratę 300 tysięcy euro z racji odwołania niedzielnego konkursu. Nie wiemy jeszcze jak ta sytuacja ostatecznie wpłynie na budżet związku, ale staramy się znaleźć satysfakcjonujące rozwiązanie - zapewnia Ismo Hamalainen, dyrektor wykonawczy Fińskiego Związku Narciarskiego.

Władze związku liczą, iż odwołane zawody w Ruce uda się przenieść do Lahti. Wtedy na Salpausselce (HS130) zostałyby rozegrane trzy konkursy w trakcie jednego weekendu (28 lutego-1 marca 2020).

Aktualnie prowadzone są już konsultacje na temat potencjalnych dodatkowych zawodów. Wiadomo jednak, iż nawet trzeci konkurs w Lahti nie zrekompensuje strat finansowych poniesionych w niedzielę w Ruce.

- Zawody na Salpausselce mogą najwyżej zmniejszyć o połowę poniesione straty - przyznaje Hamalainen: - Oczywiście, te 150 tysięcy euro to duże pieniądze, ale będziemy musieli radzić sobie bez nich.

Problemy finansowe dotkną także organizatorów weekendu Pucharu Świata w Ruce koło Kuusamo: - Nasz udział w zyskach wynosi 10 procent, co oznacza stratę 15 lub 30 tysięcy euro - przyznaje Linjakumpu.

- Wolą wszystkich jest zawsze starać się rozegrać dodatkowe zawody w kraju, w którym rywalizację odwołano. Postaramy się znaleźć rozwiązanie do końca przyszłego tygodnia - zapewnia Hamalainen.

Jak informują organizatorzy, tegoroczny weekend z zawodami Pucharu Świata w narciarstwie klasycznym w Ruce przyciągnął 21 tysięcy kibiców. Największe zainteresowanie wzbudziła rywalizacja w biegach narciarskich.

- Mieliśmy naprawdę wspaniały weekend i szkoda, że musieliśmy odwołać kulminacyjne wydarzenie, jakim miał być niedzielny konkurs skoków - dodaje Linjakumpu.

Finowie mają pierwszeństwo w organizacji dodatkowych zawodów Pucharu Świata. Taką informację przekazał dyrektor cyklu, Walter Hofer, w rozmowie telefonicznej z dziennikarzami Telewizji Polskiej. Jeżeli jednak gospodarze ostatniego weekendu nie zgłoszą chęci przeprowadzenia dodatkowego konkursu za Rukę, to wtedy otwiera się szansa dla innych związków.

W niedzielę, goszczący w studiu Telewizji Polskiej, prezes PZN Apoloniusz Tajner, zapowiedział, iż w przypadku braku zainteresowania ze strony Finów, będzie zachęcał organizatorów Pucharu Świata w Zakopanem o organizację dodatkowych zawodów.

- Wbrew pozorom jest mało czasu. Musimy wydrukować bilety. Znaleźć reklamodawców. Być może pojawiłby się też problem z noclegami w tym terminie. Wszyscy chcieliby przyjechać wcześniej - tonuje nastroje Andrzej Kozak, dyrektor Pucharu Świata w Zakopanem: - Jeśli FIS się do nas zwróci z potrzebą, wówczas pomyślimy. Przeanalizujemy wszystkie "za" i "przeciw". Bo nie chodzi o to, aby zrobić coś, tylko po to, żeby to zrobić. My w Zakopanem jak się za coś już bierzemy, to tylko z pełną parą.

Ostateczną decyzję, czy i gdzie zostanie zorganizowany dodatkowy konkurs Pucharu Świata, powinniśmy poznać w najbliższych tygodniach.

 


Adam Bucholz, źródło: Ilta-Sanomat/TVP
oglądalność: (6744) komentarze: (21)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • MK92 doświadczony
  Finlandia

  Fajnie by było, gdyby ten konkurs rozegrano w marcu w Kuopio, ale to pewnie niemożliwe ze względu na koszty, no i nie wiem, jak sprawa homologacji skoczni tam wygląda.

 • gracz75 doświadczony

  nie da sie tego całego Kozaka wypierdzielić ze struktur PZN , pamiętam ze od zawsze stwarza jakies problemy , myśli ze jak jest prezesem TZN to jest panem , pamietam ze o tym wspominał nawet Małysz kiedyś ze cieżko nawet PZN-owi sie dogadać z TZN

  jeszcze nikt na poważnie nie wspominał o dodatkowym konkursie w Zakopcu ( Tajner luzno nawiazał) a ten już na nie
  Ciekawe ze jak ktoś inny dostanie te dodatkowe zawody to bedzie bardzo zadowolony , komuś sie opłaci
  ale Kozakowi nie , znajduje tyle wymówek że wyglada że bardzo nie chce tych zawodów

 • Morgensternowy_ doświadczony
  @mario1_94 Większości Polaków chętnie ogląda drużynówki

  odkąd Horni zbudował drużynę na miarę zwycięstwa. Wcześniej tak nie było i podium wydawało się zaskoczeniem, a tu 2 i 3 miejsce niektórzy z nas odbierają za porażkę. Te drużynówki spadły do takiego stopnia, że tylko 6 krajów jest w stanie nawiązać walkę o podium, Szwajcaria zajmuje siódme miejsce, A ósme to przypada zwykle Ruskim, Czechom. Rzadziej Finom. Drzewiej były bardziej nieprzewidywalne. Pomyśleć, że Ruskie były w stanie walczyć o podia, nawet Szwajcarzy i Czesi, a teraz by musieli machnąć DSQ Austriaka, Norwega, Niemca, Japończyka, by tak było.

 • W Punkt doświadczony

  Chciałbym zobaczyć te fińskie wyliczenia.
  Dla mnie podane kwoty wyglądają jak wyssane z palca.
  Co nie zmienia faktu, że Lahti powinno mieć pierwszeństwo w przyznaniu dodatkowego konkursu. Tyle, że w Lahti wieje jeszcze gorzej niż w Kuusamo:)

 • pogromca januszy doświadczony
  @Sousuke

  Ale Niemcy to nie Finlandia, z nimi ciężko rywalizować o przejęcie konkursu (choć nie twierdzę, że było to niemożliwe).

 • Sousuke bywalec
  @Morgensternowy_

  W zeszłym roku odwołano weekend w Titisee-Neustadt, też mówiło się, że Zakopane zrobi konkursy za to i nic z tego nie wyszło, nie byli chętni.

 • mario1_94 bywalec

  Niech już będzie ten dodatkowy konkurs w Zakopanem, byle tylko nie drużynowy. W Polsce z jakiegoś powodu na każdej skoczni zawsze musi być drużynówka... W ogóle to nie jestem fanem Wielkiej Krokwi. A jeśli chodzi o Finlandię, miło by było wrócić do Kuopio.

 • SebaSzczesny profesor

  Ja Lahti nie lubię. Ta skocznia mi się nie podoba, Ale skoro Finowie chcą to powinni dostać bo sie im należy.

 • Qrls doświadczony
  @Oczy Aignera

  Tylko ze każdy związek ma swoją kasę i swój budżet, Formuła 1 raczej nie dofinansuje związku narciarskiego a jakie są skoki fińskie tu i teraz, wszyscy wiemy. Dobrze że dalej są mocni w innych zimowych sportach bo jeszcze całkowicie by zrezygnowali z tego biznesu a przecież trochę skoczni tam mają. Swoją drogą zastanawiam się czasem dlaczego Szwedzi i Duńczycy nie skaczą.

 • Oreo profesor

  Teraz chociaż wiadomo o jaką kasę w PŚ chodzi ^^

 • Oczy Aignera profesor
  @pogromca januszy

  Finowie sobie odbiją to w sportach motorowych, np. Formule 1 i WRC.

 • Brygadzista doświadczony

  Ale o co chodzi? W koncu bylo to prawdziwe nordyckie otwarcie sezonu, ktorego wszyscy tak bardzo wyczekiwali:
  200 osob na trybunach i odwolany konkurs.

 • pogromca januszy doświadczony
  Ej, Polo, ty się nie oglądaj na Finów...

  ...tylko wyłóż Hoferowi kawę na ławę.
  Dodatkowe 20 tysięcy kibiców w Zakopanem kontra 500 (w porywach) podczas piątkowego konkursu w Lahti. O wpływach z reklam telewizyjnych itp. nie wspominając. Mając takie mocne karty w rękach nie ma co się zastanawiać.
  A że Finowie będą na minusie? Cóż wyrazy współczucia, ale sportowy biznes to nie działalność charytatywna.

 • miko123 początkujący
  Skocznia

  Skoki w Finlandii są naprawdę fajne, bo tam w sezonie jest ładnie biało. A Salpausselkä jest bardzo dobrą skocznią. Jeszcze lepiej by było jakby zorganizowano skoki w Kuopio, ale to dużo większe koszty.

 • SzybkiBil początkujący

  Lahti to fajna skocznia zresztą Kamil ją lubi ostanie 2 konkursy to dwa zwycięstwa Kamila

 • kibicsportu profesor

  Nie no Lahti jest spoko.
  Jak ktoś wcześniej napisał, brakuje skoków w Kuopio. Lubiłem oglądać zawody na tej skoczni.

 • mateo3235 bywalec

  A ja bym widział dodatkowy konkurs w Val di Fiemme :)
  Chociaż wiadomo, czasu mało, a myślę, że Włosi nie bardzo chcą wykładać dodatkową kasę. No i te kwestie logistyczne. Myślę, że ostatecznie dostanie ten konkurs Lahti właśnie.

 • Bajlandopl weteran

  300 tys. euro, dosyć sporo płaci za wejście renifer, miś polarny i rodzina z dzieckiem jeżdżącym podczas zawodów na jabłuszku. Te komediowe wyliczenia Finów rozbawiły nawet chyba ich samych:). PS. Gdyby ktoś wspomniał o TV i reklamach - te są niezależne od tego, czy konkurs był czy go nie było.

  PS. 300 tys. euro to niewiele mniej niż cały budżet Finów na skoki:)

 • Morgensternowy_ doświadczony
  Czyli jednak!

  Zastąpienie Zakopanego nie jest łatwym planem, jakim mogłoby się wydawać. Nie tylko o konkurencje chodzi, lecz o bilety, noclegi itd. W Zakopanem byłoby w sumie spoko. Ostatni konkurs w Zakopanem odwołano w 2014 roku, a właściwie anulowano 2 serię, kiedy to legendarny Alex Pointner zaczął się rzucać jak burek przy budzie i znieważył flagę Austrii, choć te flaga ze Stieglem to raczej nie jest flaga Austrii. Pasy w fladze AUT są proste i poziome, a nie na ukos, więc barw Austrii nie znieważył. Ale wracając, to lepszym wariantem jest Zakopane. Skocznia w Lahti jest bardziej narażona na podmuchy wiatru od Wielkiej Krokwi.

 • Mesiek bywalec

  Ciekawe czy w najbliższym czasie Finowie planują powrót Kuopio do PŚ? Te konkursy w środku tygodnia miały fajny klimat

 • Kolos profesor

  Wiadomo było, że będą chcieli dodatkowego konkursu w Lahti.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).