Kadra Polski na PŚ w Titisee-Neustadt

 • 2020-01-12 22:10

Trener Michal Dolezal ogłosił skład reprezentacji Polski na najbliższe zawody Pucharu Świata w niemieckim Titisee-Neustadt (HS142). W porównaniu z konkursami w Predazzo, dojdzie do jednej zmiany w kadrze Biało-Czerwonych.

Po zawodach we Włoszech, trener Michal Dolezal ogłosił, iż na najbliższe konkursy w Titisee-Neustadt udadzą się Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Piotr Żyła, Maciej Kot, oraz Stefan Hula. Dodatkowo jako szósty zawodnik do Niemiec pojedzie Aleksander Zniszczoł. Zawodnik Kadry B zastąpi Jakuba Wolnego, który będzie trenował w Polsce pod okiem Zbigniewa Klimowskiego.

Zawody w Schwarzwaldzie rozegrane zostaną w ramach miniturnieju Titisee-Neustadt 5. Zwycięzca imprezy, który zgromadzi najwyższą notę punktową z pięciu ocenianych serii (piątkowe kwalifikacje oraz sobotni i niedzielny konkurs) otrzyma nagrodę w wysokości 25 tysięcy euro.Kadra Polski na PŚ w Titisee-Neustadt (HS142):

- Dawid Kubacki (4. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ 2019/2020);

- Kamil Stoch (6. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ 2019/2020);

- Piotr Żyła (13. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ 2019/2020);

- Maciej Kot (34. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ 2019/2020);

- Stefan Hula (39. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ 2019/2020);

- Aleksander Zniszczoł.

PROGRAM ZAWODÓW:

Piątek, 17.01.2020
14:00 - Odprawa techniczna
16:00 - Oficjalny trening
18:00 - Kwalifikacje (Titisee-Neustadt Five)

Sobota, 18.01.2020
15:00 - Seria próbna
16:00 - Pierwsza seria konkursowa (Titisee-Neustadt Five)

Niedziela, 19.01.2020
14:15 - Seria próbna
15:15 - Pierwsza seria konkursowa (Titisee-Neustadt Five)


Adam Bucholz, źródło: PZN
oglądalność: (12518) komentarze: (40)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • ZKuba36 profesor
  @stivus

  Masz rację, jeżeli skoki Stękały, Zniszczoła i Murańki rozpatrywać w wariancie skoków w PK.
  W PŚ żaden z tych skoczków nie będzie walczył o miejsca w połowie stawki. Progiem będzie zakwalifikowanie się do 30 a więc tylko pierwszy skok, bo drugiego może nie być. Zniszczoł ma formę dość ustabilizowaną. Murańka też.
  Tylko Stękała ma szansę zaskoczenia nas wszystkich a nawet trenera, bo zaczynał od 0, jest uparty i jego forma ciągle wzrasta. Inni skoczkowie powinni brać z niego przykład.

 • stivus profesor
  @ZKuba36

  Nie do końca logiczne jest to co piszesz, bo nawet sumując skoki w konkursie i zakładając, że Stękała w niedzielę w 2.serii uzyskałby podobny wynik jak Zniszczoł, sobotnie i niedzielne konkursy wyszłyby na remis. Mam na myśli oczywiście porównanie punktowe. Olek wygrał w sobotę ok. 3,5 pkt, Andrzej po 1. serii miał podobną nad nim przewagę. Więc twoja teoria, nawet pomijając skoki treningowe, jest trochę na wyrost. Skaczą dokładnie to samo, ja też wolałbym Stękałę, ale trener Maciusiak zdecydował sie jednak na Olka. On mimo wszystko wie trochę więcej niż my.

 • mokulowski@wp.pl bywalec

  Olek Zniszczoł powinien był skakać od TCS!!!!!! No ale lepiej późno niż wcale. Bo Kubie naprawdę jest potrzebny spokojny trening na k-60, a następnie na k-90. Żaden wielki, bądź solidny skoczek nie dochodzi do optymalnej formy poprzez starty. I tak jak powiedziałem wielokrotnie odnośnie wycofania zawodnika tak teraz to się stało. I dobrze - Kuba naprawdę ma potencjał na niezłe skakanie, szczególnie na mamucie tylko, że na takie sprawy trzeba od razu reagować, a nie czekać na zbawienie że nagle wróci forma i automatyzm.

 • zimowy_komentator profesor
  @dervish

  Dlaczego każda najmniejsza zmiana musi być roztrząsana i urosnąć do rangi problemu narodowego ? Rzecz dotyczy tylko wymiany słabego skoczka na skoczka z zaplecza. Takie zmiany są normą wśród innych reprezentacji, ale tylko u nas stają się powodem rozległych dyskusji. Dlaczego ? Jaka to różnica czy pojedzie Zniszczoł, Stękała czy Murańka ? To nie ma znaczenia, bo ich poziom sportowy jest porównywalny.

 • gelsonek bywalec
  jaki taki

  Dolezal mógłby jeszcze wymienić hulę za np. stękałę....hula jest tak bezpłciowy zarówno na skoczni jak i poza nią, że szkoda słów...stękała przynajmniej jest "jakiś" !!!!

 • PGr weteran
  Trzeba próbować...

  Trener wie co najlepsze i ma rację, prawie zawsze rację ;)
  Jak zwolniło się miejsce, to można wziąć Zniszczoła; lepsze to niż wakat zostawiać.
  Trzymam kciuki za dobrze przepracowany ten czas przez Zbyszka i Jakuba.

 • ZKuba36 profesor
  @Labrador_Retriever

  Dość skomplikowana jest Twoja logika. Jak można porównywać skoki treningowe ze skokami w konkursie.
  Najważniejsze są skoki w 1. serii konkursowej, bo to one decydują o tym, czy skoczek zdobędzie punkty czy nie.
  Z Twojego zestawienia wynika, że zdecydowanie lepszym skoczkiem jest Stękała!
  Były 2 konkursy i dwukrotnie większe szanse na występ w 2. serii miał Stękała.
  Gdybyś był trenerem i miał 2. skoczków. Skoczek A byłby bardzo stabilny i na skoczni HS 140 regularnie skakał 120m.
  Skoczek B na treningach by skakał (wzorem Amanna, Kasai i kilku innych) 110m a w konkursie 130m to którego byś wystawiał do zawodów?

 • dawe19 doświadczony
  Jak to??

  Dlaczego Zniszczoł a nie Stękała lub Murańka? Zniszczoł chyba najgorzej z tej trójki się prezentował.. dziwne

 • dejw profesor

  Lepiej późno niż wcale. I dobrze, że Zniszczoł, uczciwie powołano najlepszego zawodnika w Bischo, bez patrzenia na to, co by było gdyby Stękała nie zrobił błędu na rozbiegu. Nikt nie kazał mu go robić ;)

  Nie rozumiem po co dorabiać tu jakieś dziwną ideologią dotyczącą systemu awansów i spadków, nieoczekiwane dary od losu itp, skoro mamy tu do czynienia ze zwykłą podmianą słabiutkiego zawodnika na skoczka rokującego na wyniki lepsze. Decyzja spóźniona, ale rozsądna i logiczna- tak samo zazwyczaj robią trenerzy wszystkich innych TOPowych kadr, gdy jeden z ich podstawowych zawodników wpada w głębszy kryzys i osiąga wyniki dalece niezadowalające.

 • stivus profesor
  @Labrador_Retriever

  Masz rację, rzeczywiście po tych wynikach widać, że Olek jest o "machnięcie skrzydłem muchy" lepszy. Jednak Stękała, który już przecież miał odejść od skoków, mogłby dostać szansę wystepu w 1.lidze. Olek dostal ją w zeszłym roku, kiedy był w teoretycznie trochę wyższej formie niż obecnie i jej nie wykorzystal . Tak czy inaczej dla obu będzie to swojego rodzaju prezent za absencję Wolnego, bo żaden z nich nie dał mocnego sygnału trenerowi Dolezalowi, że to miejsce mu się należy.

 • Labrador_Retriever weteran
  @Morgensternowy_

  Jeden błąd - Maciej Kot jest z 1991 toku, nie z 1990 ;)

 • Morgensternowy_ doświadczony
  @dervish

  No cóż...są dwa typy ludzi
  Pierwsi mówiący o betonowanie kadry przez Doleżala, zaś drudzy zaprzeczają tej tezie. No ale zauważ, że jedziemy na skoczkach będących praktycznie przed 1990 rokiem, a dokładnie dwóch z 1987 roku,jeden z 1986 roku, dwóch z 1990 roku i jeden z 1995. Norwegowie mają kadrę mającą średnio wiekowo 25 lat. My mamy średnią wieku kadry 29,5 lata, bo Wolny zaniża średnią wieku, choć gdyby go odjąć, wychodzi nawet równa 30-tka. W Norwegii skaczą skoczkowie debiutujący max od sezonu olimpijskiego w Sochi (wyjąwszy Fannemela, który jest kontuzjowany i kij wie, czy nie zakończy kariery będąc katowanym przez kontuzje), a w Polsce jest 60% kadry skacząca od czasów dominacji Jandy, ostatnich świetnych startów Widhoelzla, Hoellwartha czy Ljokelsoeya. W międzyczasie, kiedy nieprzerwanie od 2006 roku skaczą Stoch, Żyła i Hula zdążyła się zmieniać drużyna Norwegii i zamiast Hilde, Jacobsena, Bardala i Romorena byli Velta, Fannemel, Gangnes, Forfang, Stjernen, i potem Johansson, Tande, Stjernen, Forfang i Granerud, a teraz jest Tande, Johansson, Forfang, Lindvik, Haare, Ringen.
  W Niemczech np: z kadry Urhmann, Neumayer, Spath Hocke i Schmitt byli potem Freund, Freitag, Neumayer, Wank, następnie Freund Freitag, Wellinger i Kraus, a teraz jest Geiger, Eisenbichler, Leyhe, Schmid, Paschke.
  Ile się pozmieniało na przestrzeni kilku lat w drużynie niemieckiej i norweskiej for example? Dużo, a u nas niezmienna trójka.
  Nie jestem przeciwko STARTOM Żyły, Stocha, Kubackiego i Huli, ale piszę jak się zmieniały kadry w dwóch reprezentacjach, bo nie skaczą już Velta, Bardal, Stjernen, Jacobsen, Hilde, Romoren, Gangnes, Neumayer, Spath, itd.

 • Labrador_Retriever weteran
  @stivus

  Dosyć odważna teza z tym, że Stękała jest w lepszej formie od Zniszczoła. Nawet pomijając wczorajszą drugą serię (przy czym nie do końca można to liczyć tak, że na pewno Andrzej utrzymałby swoją pozycję i wirtualnie usadowić go w czołówce) wygląda to tak:
  Trening w sobotę: 3. Murańka, 6. Zniszczoł, 11. Stękała
  Seria próbna w sobotę: 8. Murańka, 9. Zniszczoł, 34. Stękała
  I seria w sobotę: 7. Stękała, 8. Zniszczoł, 9. Murańka
  II seria w sobotę: 3. Zniszczoł, 5. Stękała, 11. Murańka
  Seria próbna w niedzielę: 6. Zniszczoł, 7. Murańka, 16. Stękała
  I seria w niedzielę: 4. Stękała, 9. Zniszczoł, 16. Murańka

  Tak jak mówiłem, pomijam II serię w niedzielę . I możemy uznać, że konkursy są dużo ważniejsze niż treningi, zgadzam się, ale w konkursach Zniszczoł od Stękały jakoś nie odstawał, ba, w sobotę z nim na tym polu wygrał. Był zresztą bardzo powtarzalny przez cały weekend, bardziej od Andrzeja, bo oddał jeden jedyny skok na poziomie słabszym niż czołowa dziesiątka, niestety był to skok konkursowy z niedzieli z tej serii, której tu nie wpisuję. I żeby było jasne - ja nie uważam, że między nimi jest jakaś przepaść, skaczą na podobnym poziomie, ale skoro ostatecznie zdecydowaliśmy się na tylko jedną zmianę w składzie, to biorąc pod uwagę wszystko, czyli zdobyte w Austrii punkty i postawę przez cały weekend, wybór Zniszczoła jest po prostu sprawiedliwy.

 • stivus profesor

  Wydaje mi się, że to Stękała powinien zastąpić Kubę, bo on jednak ma minimalnie lepszą forme od Olka Zniszczoła. Wczorajsza wpadka w 2. serii była spowodowana błędem na rozbiegu, wytracił prędkość i nie odleciał tyle co mógł. Gdyby to był w miarę normalny skok skończyłby pewnie w TOP5. No, ale przegląd zaplecza odbędzie się i tak w Zakopanem i myślę, ze tam któryś z trójki kontynentalowców sprawi niespodziankę.
  Na chwilę obecną decyzja jak najbardziej słuszna, tylko że wg. mnie Stękała jednak powinien jechać do Tittisee. Ale Dolezal z Maciusiakiem z pewnością wiedzą co robią.

 • alo profesor

  Decyzja prawidłowa. Dawno już taka powinna być podjęta. Skoro Hula i Kot też mają trenować w środku tygodnia to można ich zostawić na weekend razem z Wolnym i by potrenowali. W zamian tego powołać w ich miejsce Stękałę i Murańkę.

 • dervish profesor

  Beton rozwalony? O czym mówicie? Jaki beton?
  To nie jest zmiana w sensie zamiana miejsc. Wolny nie został zdegradowany do PK a Zniszczol nie awansował do PŚ. Po prostu skorzystał z wakatu czyli wolnego miejsca które się pojawiło w wyniku wycofania ze startów Wolnego.
  Olek nie zasłużył w znaczeniu: nie wywalczył sobie awansu do PŚ. Dostal nominacje w prezencie bo akurat w ten weekend pojawił się wakat a on okazał się być najlepszym na zapleczu. Najlepszym w ogólnej mizerii. Mieliśmy juz takie sytuacje za Stefana Horngachera. Wówczas taki wakat pojawił się dwukrotnie i nic długofalowego z niego nie wyniknęło. Zastępcy pojawili się i niczego nie osiągając wrócili do PK .
  Jak to się mówi? Na bezrybiu i rak ryba? ;)

  Czy tym razem Zniszczoł wykorzysta ten nieoczekiwany dar od losu? Zobaczymy, czasami cuda się zdarzają. Na przykład może sie zdarzyć, ze nie uda się naprawić Wolnego na tyle by był ponad poziom najlepszych z zaplecza. Wtedy chciał nie chciał, lider zaplecza nawet nie radząc sobie w PK na dłużej trafi do PŚ bo póki co do końca sezonu mamy w PŚ aż 6 miejscówek.

 • tjzE profesor
  @anonim

  Wyniki Kota to PZN chyba zadowalają od sezonu 2017/2018.

 • Jannush profesor
  @ZKuba36

  Z tego co piszą, to w II serii Stękała miał podobny wypadek co kiedyś Loitzl i Zniszczoł, mianowicie o mało nie wywrócił się na rozbiegu i jeszcze wiązania sprawdzał, tak więc prędkość i pozycję najazdową szlag trafił i tak podziw, że 114,5 metra z tego wyciągnął. Jeśli tak się sprawa przedstawia, to może i powinien wymienić Kota lub Hulę.

 • tjzE profesor
  @ZKuba36

  W Zakopanem zobaczy się który jest lepszy z kadry B. Jeżeli Stękała pokaże się z dobrej strony to może zostanie dołączony na następne konkursy PŚ za któregoś z kadry A.

 • mjKeszely początkujący
  Dobra i rozsądna decyzja

  Moim zdaniem podjęto na tą chwilę dobrą decyzję, a za dwa tygodnie wszyscy będą mieli równe szanse, żeby się pokazać w Zakopanem. Będą dwa oficjalne treningi, kwalifikacje, drużynówka i konkurs indywidualny, także każdy będzie mieć równe szanse, by powalczyć o powołanie. Wtedy można bardziej pokombinować

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).