PŚ w Sapporo: Triumf Y. Sato, Kubacki trzeci!

 • 2020-02-01 09:20

Yukiya Sato został zwycięzcą sobotniego konkursu Pucharu Świata na Okurayamie (HS137) w Sapporo. Reprezentant gospodarzy triumfował dzięki skokom na odległość 137,5 m oraz 138,5 m. Drugie miejsce zajął Austriak Stefan Kraft, a trzeci był Dawid Kubacki. Pucharowe punkty zdobyło trzech Polaków.

Yukiya SatoYukiya Sato
fot. Tadeusz Mieczyński

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdował się Ryoyu Kobayashi. Obrońca Kryształowej Kuli poszybował na odległość 141,5 metra i wyprzedzał o 6,1 punktu Stefana Krafta (138 m). Trzecie miejsce zajmował Dawid Kubacki (136 m), tracący 9,8 pkt. do lidera. Czwarty był Karl Geiger (132 m), a piąty - Piotr Zyła (132,5 m).

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowani byli Yukiya Sato (137,5 m), Stephan Leyhe (130,5 m), Roman Koudelka (131 m) oraz Robert Johansson (135 m). Czołową dziesiątkę zamykał Anze Lanisek (127 m).

Awans do finału uzyskał jeszcze Kamil Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski po skoku na 130 metr zajmował dwudziestą pierwszą lokatę.

Już na pierwszej serii udział w zawodach zakończyli czterdziesty pierwszy Aleksander Zniszczoł (109 m), czterdziesty piąty Andrzej Stękała (98 m) oraz czterdziesty szósty Klemens Murańka (98,5 m).

W finale czołówkę konkursu zaskoczył Yukiya Sato. Szósty na półmetku, Japończyk poszybował na odległość 138,5 metra i ostatecznie odniósł drugie w karierze zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata, pokonując o 10,2 pkt. Stefana Krafta (125 m). Na najniższym stopniu podium stanął Dawid Kubacki (126 m), który wyprzedził o 1,3 pkt. Domena Prevca (136 m).

Piąty był Stephan Leyhe (129,5 m), szósty Roman Koudelka (128 m), a siódmy Peter Prevc (134,5 m). Piotr Żyła po skoku na odległość 123,5 metra ukończył konkurs na ósmej pozycji, przed Danielem Andre Tande (128 m) i Piusem Paschke (128,5 m).

Prowadzący na półmetku, Ryoyu Kobayashi w finale uzyskał 110 metrów i zanotował spadek na piętnastą pozycję.

Kamil Stoch w finale uzyskał 115,5 metra i zakończył zawody na dwudziestym pierwszym miejscu.

Początkowo na piątej pozycji zawody ukończył Jan Hoerl, który w finale poszybował na 141 metr. Austriak został jednak zdyskwalifikowany za nieregulaminowy kombinezon i spadł na trzydzieste miejsce.

Cały sobotni konkurs rozegrano z 5. belki startowej.

Dawid Kubacki po raz 19. w karierze (a dziesiąty z rzędu) stanął indywidualnie na podium zawodów Pucharu Świata. Mistrz świata z Seefeld ma obecnie na swoim koncie 4 wygrane, 5 drugich oraz 10 trzecich miejsc. To także 213. podium w historii startów reprezentacji Polski w zawodach indywidualnych PŚ.

Nowym liderem Pucharu Świata został Stefan Kraft (963 pkt.), który o 8 punktów wyprzedza Karla Geigera (955 pkt.). Dawid Kubacki z dorobkiem 884 punktów awansował na trzecią pozycję. Szósty jest Kamil Stoch (584 pkt.), a trzynasty Piotr Żyła (386 pkt.).

W klasyfikacji Pucharu Narodów prowadzą Austriacy (3208 pkt.) przed Norwegami (2909 pkt.) i Niemcami (2873 pkt.). Polacy z wynikiem 2848 punktów zajmują czwartą lokatę.

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs w Sapporo. Początek zawodów o 2:00 w nocy czasu polskiego. Godzinę wcześniej rozpoczną się kwalifikacje z udziałem sześciu Polaków.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>
Zobacz aktualną klasyfikację Pucharu Świata >>
Zobacz aktualną klasyfikację Pucharu Narodów >>
Zobacz aktualny ranking WRL >>

FOTORELACJA


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (63028) komentarze: (574)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Rico Quest bywalec
  @Złoty Orzeł

  Owszem wygrał, ale klasyfikację generalną PŚ. Triumfatorem konkursu 14 marca 2004 w Oslo był Ljokelsoey.

 • SebaSzczesnyy weteran

  Lista Obecności !!!

  Kto będzie oglądał skoki dziś o 2 w nocy daje łapkę w górę !

  Sprawdźmy ile będzie prawdziwych kibiców

 • Homeomorfismus stały bywalec
  @Złoty Orzeł

  Ale ktoś w Polsce chyba został? :D

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  Stękała udzielił krótkiego wywiadu w konkurencji

  "Stękała narzekał na warunki panujące na Okurayamie. - W 90 proc. jestem pewny, że trener mi powie, że ten skok był OK. Tylko po prostu jak na buli nie ma nic, to nie ma szans odlecieć. Oprócz tego belka jest ustawiona strasznie nisko, ciężko odlecieć - dodał w Eurosporcie."
  Mnie teraz zastanawia, czy naprawdę trenerzy mu mówią, że wszystko jest ok... Jeśli tak, to znaczy, że trenerzy nadają się do wyrzucenia. Nawet laik zauważy, że Stękała dziwnie wychodzi z progu:
  A. Rozchwiany
  B. Problem z rotacją - zbyt szybko wykłada się na nartach i obraca go w powietrzu przez co gwałtownie traci wysokość
  C. Bez mocy na progu
  Jeśli są problemy ogólne, to co dopiero mówić o eliminowaniu detali jakie zauważają trenerzy.

  PS: Tu jak tu, ale na innych stronach niektórzy leją tyle jadu na naszych skoczków w słabej formie, że szkoda gadać. A to Kot jeździ na wycieczki bo tatuś w TVP (nie ma go dłuższy czas, a sam chyba popadł w jakiś konflikt z PZN), a to "Kot nigdy nie miał dla mnie talentu, jest żałosny", a to "Stękała zajmij się kelnerowaniem, może to ci chociaż wyjdzie". To jest cholernie słabe, poziom inteligencji ameby.

 • Złoty Orzeł profesor
  @Introverder

  Już śpi? Przecież oni są w Japonii, tam jest szósta rano.

 • Introverder weteran
  @Złoty Orzeł

  Może redakcja już śpi?

  Swoją drogą "fajne" godziny sportowych wydarzeń - tenis nad ranem (jeśli kogoś to interesuje), skoki późno w nocy.

 • Złoty Orzeł profesor

  Redakcjo, gdzie temat o jutrzejszym (dzisiejszym) konkursie?

 • Złoty Orzeł profesor

  Redakcjo, gdzie temat o jutrzejszym (dzisiejszym) konkursie?

 • Introverder weteran
  @Oczy Aignera

  Czyli sugerujesz, że Sato w niedzielę może zachorować na "filipinkę"? Podobno to nie Koronawirus, ale też może zwalić z nóg i trudniej na rozbiegu zachować stabilną pozycję (co bywa dosyć istotne w skokach), jak kiedyś Żyła zwierzał się nt. skakania z tą przypadłością.

 • Homeomorfismus stały bywalec
  @SebaSzczesnyy

  Moim zdaniem na koniec sezonu będzie tak: 1. Kraft, 2. Kubacki.

 • unnameduser stały bywalec
  @Luk

  Oczywiście! Tu masz jego skok.
  youtube.com/watch?v=nrNFECQTaQ4

 • Oczy Aignera profesor
  Cytat

  Fragment wywiadu z Yukiyą Sato, który jest umieszczony na stronie klubu Megmilk Snow Brand (tłumaczenie może być trochę niedokładne):
  - "Ostatnie problemy?"
  - "Lubię alkohol, ale nie mogę za dużo pić."

 • Luk profesor
  @Boski Apollo

  A czy 13 letni Klimek zdołał w końcu zapunktować?

 • Luk profesor
  @FanSN

  Z naszej kadry lotnikami są Wolny oraz ew. Żyła. Natomiast Stoch i Kubacki skaczą dobrze na wszystkich typach obiektów, od K-90 do K-200. Więc ciężko wywnioskować czy taki Dawid lub Kamil jest lotnikiem czy też nie.

 • Homeomorfismus stały bywalec
  @Introverder

  Na przykład Małysz w 2007 roku nie usłyszał hymnu za wygraną w Turnieju Nordyckim, tylko fanfary dla zwycięzcy. Trzeba też wziąć uwagę, że czasem skoczek może usłyszeć swój hymn kilka razy jednego dnia, jak to miało miejsce choćby w tym roku, kiedy to w Bischoshofen zagrali Kubackiemu raz hymn za wygraną konkursu, a drugi raz za wygraną całego TCS...

 • Boski Apollo początkujący
  Wyniki niedzielnych zawodów.

  Cześć. Piszę z Japonii, a tam jest o osiem godzin późniejsza strefa czasowa niż w Polsce. Dochodzi teraz piąta rano. Zawody już się skończyły. Wygrał Kraft, drugi był Kubacki, a trzeci Sato.

 • Maradona profesor
  @SebaSzczesnyy

  Ze średnią 52 pkt na konkurs jak najbardziej można zdobyć PŚ w sezonie, gdzie jest wyrównany poziom i nie ma dominatora. Przywoływany tu wielokrotnie w tym sezonie Bardal wygrał Kulę mając średnią raptem 51 pkt. Primoż Peterka triumfował w generalce z jeszcze słabszą średnią 48,3 pkt. Małysz w 2003 roku miał niewiele lepszą - 54,3 pkt, podobnie Stoch zdobywając pierwszą swoją KK - 54,6 pkt.

 • Morgensternowy_ doświadczony
  @FanSN

  a Ci znów się boją dawać Kubackiego jako lotnika, ehh...lotnikiem może być każdy. Przecież wystarczy mieć technikę lotu do takich typów skoczni, by latać daleko. Nie od razu Rzym zbudowano. Zatem jeśli Kamil zacząłby skakać stylem słoweńskim lub Norweskim, to byłby lotnikiem. O Kubę Wolnego rok z 2 lata temu też się niektórzy martwili jak będzie latał, a się okazało, że potrafi latać bardzo daleko. To trzeba też umieć prowadzić narty w powietrzu. Patrząc na ostatnie filmiki ze skokami Dawida na skoczniach do lotów, można go uznać za lotnika. Nie ma czegoś takiego jak urodzony lotnik.
  A więc lotnikiem może być każdy, tylko trzeba zmienić sylwetkę w locie, a konkretnie ,,nakryć się" na narty jak to robią Słoweńcy. Kamil w najlepszych sezonach też ,,nakrywał się" na narty. Fakt lotnik się też wyróżnia tym, że na mniejszych skoczniach osiąga słabsze wyniki niż na tych do lotów, ale są też świetni skoczkowie na każdych skoczniach jak np Ahonen, Ammann itp.

 • Triv44 bywalec
  @SebaSzczesnyy

  Podium generalki Kubackiego będzie dużym osiągnięciem, wygrał pewnie TCS, ma już 3 zwycięstwa, 10 podiów. Niesamowity sezon, co roku było coraz lepiej, 2 ostatnie sezony świetne, a teraz to już w ogóle. Oby mu jak najlepiej szło do końca sezonu

 • SebaSzczesnyy weteran

  Kraft bierze Kulę.

  Nie widzę nikogo kto miałby mu zagrozić . Kobayashi skoczy świetnie raz na 10 skoków konkursowych. Jest nie równy

  Geiger będzie słabł i odstawał coraz bardziej .

  Kubacki nie jest dominatorem i nie bedzie wygrywał . To on musiałby być przed Kraftem ! żeby odrobić.
  3 miejsce w każdym konkursie może nie wystarczyc . Bo średnia pkt to tylko 60 .

  Obecnie średnia pkt Kubackiego to 52pkt , Z takim czymś nie ma co myśleć o zdobyciu KK !!!

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl