PŚ w Sapporo: Triumf Y. Sato, Kubacki trzeci!

 • 2020-02-01 09:20

Yukiya Sato został zwycięzcą sobotniego konkursu Pucharu Świata na Okurayamie (HS137) w Sapporo. Reprezentant gospodarzy triumfował dzięki skokom na odległość 137,5 m oraz 138,5 m. Drugie miejsce zajął Austriak Stefan Kraft, a trzeci był Dawid Kubacki. Pucharowe punkty zdobyło trzech Polaków.

Yukiya SatoYukiya Sato
fot. Tadeusz Mieczyński

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdował się Ryoyu Kobayashi. Obrońca Kryształowej Kuli poszybował na odległość 141,5 metra i wyprzedzał o 6,1 punktu Stefana Krafta (138 m). Trzecie miejsce zajmował Dawid Kubacki (136 m), tracący 9,8 pkt. do lidera. Czwarty był Karl Geiger (132 m), a piąty - Piotr Zyła (132,5 m).

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowani byli Yukiya Sato (137,5 m), Stephan Leyhe (130,5 m), Roman Koudelka (131 m) oraz Robert Johansson (135 m). Czołową dziesiątkę zamykał Anze Lanisek (127 m).

Awans do finału uzyskał jeszcze Kamil Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski po skoku na 130 metr zajmował dwudziestą pierwszą lokatę.

Już na pierwszej serii udział w zawodach zakończyli czterdziesty pierwszy Aleksander Zniszczoł (109 m), czterdziesty piąty Andrzej Stękała (98 m) oraz czterdziesty szósty Klemens Murańka (98,5 m).

W finale czołówkę konkursu zaskoczył Yukiya Sato. Szósty na półmetku, Japończyk poszybował na odległość 138,5 metra i ostatecznie odniósł drugie w karierze zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata, pokonując o 10,2 pkt. Stefana Krafta (125 m). Na najniższym stopniu podium stanął Dawid Kubacki (126 m), który wyprzedził o 1,3 pkt. Domena Prevca (136 m).

Piąty był Stephan Leyhe (129,5 m), szósty Roman Koudelka (128 m), a siódmy Peter Prevc (134,5 m). Piotr Żyła po skoku na odległość 123,5 metra ukończył konkurs na ósmej pozycji, przed Danielem Andre Tande (128 m) i Piusem Paschke (128,5 m).

Prowadzący na półmetku, Ryoyu Kobayashi w finale uzyskał 110 metrów i zanotował spadek na piętnastą pozycję.

Kamil Stoch w finale uzyskał 115,5 metra i zakończył zawody na dwudziestym pierwszym miejscu.

Początkowo na piątej pozycji zawody ukończył Jan Hoerl, który w finale poszybował na 141 metr. Austriak został jednak zdyskwalifikowany za nieregulaminowy kombinezon i spadł na trzydzieste miejsce.

Cały sobotni konkurs rozegrano z 5. belki startowej.

Dawid Kubacki po raz 19. w karierze (a dziesiąty z rzędu) stanął indywidualnie na podium zawodów Pucharu Świata. Mistrz świata z Seefeld ma obecnie na swoim koncie 4 wygrane, 5 drugich oraz 10 trzecich miejsc. To także 213. podium w historii startów reprezentacji Polski w zawodach indywidualnych PŚ.

Nowym liderem Pucharu Świata został Stefan Kraft (963 pkt.), który o 8 punktów wyprzedza Karla Geigera (955 pkt.). Dawid Kubacki z dorobkiem 884 punktów awansował na trzecią pozycję. Szósty jest Kamil Stoch (584 pkt.), a trzynasty Piotr Żyła (386 pkt.).

W klasyfikacji Pucharu Narodów prowadzą Austriacy (3208 pkt.) przed Norwegami (2909 pkt.) i Niemcami (2873 pkt.). Polacy z wynikiem 2848 punktów zajmują czwartą lokatę.

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs w Sapporo. Początek zawodów o 2:00 w nocy czasu polskiego. Godzinę wcześniej rozpoczną się kwalifikacje z udziałem sześciu Polaków.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>
Zobacz aktualną klasyfikację Pucharu Świata >>
Zobacz aktualną klasyfikację Pucharu Narodów >>
Zobacz aktualny ranking WRL >>

FOTORELACJA


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (60815) komentarze: (574)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Rico Quest bywalec
  @Złoty Orzeł

  Owszem wygrał, ale klasyfikację generalną PŚ. Triumfatorem konkursu 14 marca 2004 w Oslo był Ljokelsoey.

 • SebaSzczesnyy weteran

  Lista Obecności !!!

  Kto będzie oglądał skoki dziś o 2 w nocy daje łapkę w górę !

  Sprawdźmy ile będzie prawdziwych kibiców

 • Homeomorfismus stały bywalec
  @Złoty Orzeł

  Ale ktoś w Polsce chyba został? :D

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  Stękała udzielił krótkiego wywiadu w konkurencji

  "Stękała narzekał na warunki panujące na Okurayamie. - W 90 proc. jestem pewny, że trener mi powie, że ten skok był OK. Tylko po prostu jak na buli nie ma nic, to nie ma szans odlecieć. Oprócz tego belka jest ustawiona strasznie nisko, ciężko odlecieć - dodał w Eurosporcie."
  Mnie teraz zastanawia, czy naprawdę trenerzy mu mówią, że wszystko jest ok... Jeśli tak, to znaczy, że trenerzy nadają się do wyrzucenia. Nawet laik zauważy, że Stękała dziwnie wychodzi z progu:
  A. Rozchwiany
  B. Problem z rotacją - zbyt szybko wykłada się na nartach i obraca go w powietrzu przez co gwałtownie traci wysokość
  C. Bez mocy na progu
  Jeśli są problemy ogólne, to co dopiero mówić o eliminowaniu detali jakie zauważają trenerzy.

  PS: Tu jak tu, ale na innych stronach niektórzy leją tyle jadu na naszych skoczków w słabej formie, że szkoda gadać. A to Kot jeździ na wycieczki bo tatuś w TVP (nie ma go dłuższy czas, a sam chyba popadł w jakiś konflikt z PZN), a to "Kot nigdy nie miał dla mnie talentu, jest żałosny", a to "Stękała zajmij się kelnerowaniem, może to ci chociaż wyjdzie". To jest cholernie słabe, poziom inteligencji ameby.

 • Złoty Orzeł profesor
  @Introverder

  Już śpi? Przecież oni są w Japonii, tam jest szósta rano.

 • Introverder weteran
  @Złoty Orzeł

  Może redakcja już śpi?

  Swoją drogą "fajne" godziny sportowych wydarzeń - tenis nad ranem (jeśli kogoś to interesuje), skoki późno w nocy.

 • Złoty Orzeł profesor

  Redakcjo, gdzie temat o jutrzejszym (dzisiejszym) konkursie?

 • Złoty Orzeł profesor

  Redakcjo, gdzie temat o jutrzejszym (dzisiejszym) konkursie?

 • Introverder weteran
  @Oczy Aignera

  Czyli sugerujesz, że Sato w niedzielę może zachorować na "filipinkę"? Podobno to nie Koronawirus, ale też może zwalić z nóg i trudniej na rozbiegu zachować stabilną pozycję (co bywa dosyć istotne w skokach), jak kiedyś Żyła zwierzał się nt. skakania z tą przypadłością.

 • Homeomorfismus stały bywalec
  @SebaSzczesnyy

  Moim zdaniem na koniec sezonu będzie tak: 1. Kraft, 2. Kubacki.

 • unnameduser stały bywalec
  @Luk

  Oczywiście! Tu masz jego skok.
  youtube.com/watch?v=nrNFECQTaQ4

 • Oczy Aignera profesor
  Cytat

  Fragment wywiadu z Yukiyą Sato, który jest umieszczony na stronie klubu Megmilk Snow Brand (tłumaczenie może być trochę niedokładne):
  - "Ostatnie problemy?"
  - "Lubię alkohol, ale nie mogę za dużo pić."

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).