Finał Pucharu Świata bez konkursu dla najlepszej trzydziestki cyklu

 • 2020-02-12 17:51

Do zakończenia 41. sezonu Pucharu Świata w skokach narciarskich pozostał nieco ponad miesiąc. Ostatni konkurs trwającej edycji cyklu odbędzie się 15 marca na skoczni w Vikersund. W przeciwieństwie do poprzednich lat, finałowe zawody nie będą zarezerwowane dla najlepszej trzydziestki klasyfikacji generalnej PŚ.

Trwający sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich będzie pierwszym, który zakończy się na skoczni w Vikersund. Wszystko za sprawą mistrzostw świata w lotach narciarskich, które odbędą się tydzień później w Planicy, mieście regularnie goszczącym finał zimy. Zawody na Vikersundbakken będą jednak jednocześnie ostatnim etapem czwartej edycji turnieju Raw Air. Taki obrót sytuacji spowodał konflikt regulaminów obu imprez.

W oficjalnym regulaminie Pucharu Świata w skokach narciarskich mężczyzn w punkcie 4.2.1.12 czytamy, iż "w finałowym konkursie indywidualnym sezonu Pucharu Świata (na skoczni normalnej, dużej lub mamuciej) uczestniczy wyłącznie najlepsza trzydziestka zawodników klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Jeżeli organizator finału nie posiada w tym gronie czwórki reprezentantów, to ma on prawo do powiększenia listy startowej, aby uzyskać kwotę czterech zawodników z kraju gospodarza".

Sytuację komplikuje jednak regulamin zawodów Raw Air. W ramach norweskiego turnieju rozgrywanych jest 16 punktowanych rund w ciągu 10 dni na czterech skoczniach. Program zawodów dla Vikersund zapowiada zatem klasyczny układ piątkowych kwalifikacji (13 marca) do niedzielnego konkursu (15 marca), przedzielonych sobotnią rywalizacją drużynową (14 marca).

W rozmowie z naszym portalem, dyrektor Pucharu Świata Walter Hofer przyznaje, iż Międzynarodowa Federacja Narciarska dostrzegła konflikt regulaminów obu imprez wokół finałowych zawodów w Vikersund. Austriak zapewnia jednak, iż doszło już do porozumienia.

- Konflikt regulaminów został już rozwiązany. Grupa koordynująca FIS do spraw skoków narciarskich podjęła decyzję, iż w tym roku zostanie zastosowany wyjątek i podczas finałowego konkursu w Vikersund za obowiązujące zostaną przepisy turnieju Raw Air - mówi Walter Hofer.

Po raz pierwszy czołowa trzydziestka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata rywalizowała w finałowym konkursie sezonu w 2003 roku w Planicy. Od tamtej pory tylko trzykrotnie ostatni konkurs sezonu odbywał się bez tej reguły - dwukrotnie w Oslo (2004 i 2010) i raz na Bloudkovej Velikance w Planicy (2014). Ówczesny regulamin ograniczał jednak przepis dotyczący finałowego konkursu wyłącznie do skoczni mamucich. Obecny zapis tyczy się także przypadków, kiedy finał rozgrywany jest na obiekcie dużym lub normalnym.


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (31642) komentarze: (51)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • szymanek_79 bywalec
  @Wojciechowski

  Finał Pucharu Świata bez konkursu dla najlepszej trzydziestki cyklu o ten artykuł mi chodzi?

 • szymanek_79 bywalec

  Finał Pucharu Świata bez konkursu dla najlepszej trzydziestki cyklu o ten artykuł mi chodzi?

 • Wojciechowski profesor
  @szymanek_79

  No właśnie nie wiem, czego tu można nie rozumieć.
  To znaczy nie rozumiem, gdzie tu jest napisane, że TOP 30 nie będzie skakać...

 • julek0716 doświadczony
  @SebaSzczesnyy

  zawsze jakoś stoch w 15/16 był w słabej formie Żyła jescze w gorszej a latał 20m dalej Żyła jest lotnikiem tylko jesteś sezonowcem

 • szymanek_79 bywalec
  @Wojciechowski

  to znaczy co dokładnie?

 • szymanek_79 bywalec
  @Wojciechowski

  to znaczy co?

 • Raptor202 weteran

  Odnośnie tematu tego artykułu - nawet jeśli jest to jakiś, jak to nazywacie, sztuczny norweski twór, albo jak ja zwykłem to nazywać - śmieszny turniej bez większego prestiżu, to i tak zapewnienie uczciwej rywalizacji dla skoczków w ramach tego turnieju (której nota bene i tak nie ma - ZOGRAFSKI) jest bez porównania bardziej istotne od jakiejś tam bzdetnej "tradycji" o 30 skoczkach w finałowym konkursie. Jak sentymentalistom się coś nie podoba, to niech sobie zorganizują dodatkowy konkurs w Planicy po sezonie, który nie będzie wliczany do PŚ i niech sobie ronią łzy wzruszenia podczas oglądania go.

 • Tomek1982 doświadczony
  Spoko że skaczą.

  Ten przepis o tylko 30-u zawodnikach w ostatnim konkursie jest w moim przekonaniu nietrafiony. Dosłownie przygnębiający jest.

 • Wojciechowski profesor
  @szymanek_79

  Artykuł wyjaśnia sprawę do bólu dokładnie...

 • nanus111@onet.pl doświadczony
  @Wojciechowski

  Wiem, tylko, że mogli pomyśleć przed sezonem. Wymieniam opcje, wiem, że nie realne, tylko, że FIS w przeciwieństwie do FIFA/ UEFA, choć tam się to zmienia - lubi mieć wszystko ustalone na ostatnią chwilę

 • szymanek_79 bywalec

  co to znaczy że zawodnicy z top30 nie będą skakać?

 • Wojciechowski profesor
  @nanus111@onet.pl

  Ale jak mogli zrobić? Organizatorzy Raw Air za nic w świecie zmieniliby terminu, a ci z Lahti też, bo musieliby poprzestawiać też kalendarze pucharowe biegów i dwuboju. Nierealne jak dla mnie.

 • Kolos profesor
  @break90

  Formalnie nie, ale nazwa "mamucią skocznia" jest tak mocno zakorzeniona w świadomości polskich kibiców, mediów i pojawia się w słowie pisanym (prasa, książki), że głupotą byłoby tę nazwę rugować z użytku.

 • tik_tak doświadczony
  @break90

  Po angielsku to byłoby "Mammoth Hill". xD
  Może FIS przekonałby się do stosowania tej nazwy? xD

 • Lestek profesor

  "- Konflikt regulaminów został już rozwiązany. Grupa koordynująca FIS do spraw skoków narciarskich podjęła decyzję, iż w tym roku zostanie zastosowany wyjątek i podczas finałowego konkursu w Vikersund za obowiązujące zostaną przepisy turnieju Raw Air - mówi Walter Hofer."

  Oczywiście poprawiliście to w tym pucharowym regulaminie, przecież tak poważne zawody nie odbywają się na podstawie ustnych ustaleń.

  Prawda?*

  *pytanie, z gatunku tych, na które - jak mawiał kpt. Wagner z Sátoraljaújhely - nie oczekuje się odpowiedzi

 • alo profesor

  Lista przedskoczków na Kulm
  https://twitter.com/Skijumpingpl/status/1227924637360836609?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Eembeddedtimeline%7Ctwterm%5Eprofile%3ASkijumpingpl&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.skijumping.pl%2F

 • nanus111@onet.pl doświadczony
  @unnameduser

  Ja mam na myśli powrót do regularnych Turniejów, co były przed PŚ - Puchar Beskidów, Alpen Cup, który ciągle jest, ale pełni rolę jakby drugiego FIS Cup, Pucharu, Turnieju Schwarzwaldzkiego, Pucharu Karpat (pewnie teraz nierealne, ale można zmienić w Puchar Polskich Gór, jest Raw Air, Turnieju Trzech Państw - co miało jakiś tam sens, również Tydzień Lotów Narciarskich - wtedy mam wrażenie idea IO, MŚ, czy MŚ w Lotach miała większą rangę niż obecnie

 • unnameduser doświadczony
  @Raptor202

  W temacie turniejów - jeszcze śmieszniejszy był ten w Neustadt, gdzie bez Koreańczyków nie byłoby żadnego "five" :)

 • unnameduser doświadczony
  @nanus111@onet.pl

  Tylko jak to rozegrać, by nie mieszać za bardzo w kalendarzu? Wcisnąć niemiecki i austriacki mamut pomiędzy Vikersund a Planicę i ryzykować brak śniegu?

 • unnameduser doświadczony
  @Raptor202

  53 zawodników to przepaść w porównaniu do takiego TCS. Bez grupy krajowej w Oberstdorfie było 65 zawodników, w Ga-Pa 67, w Innsbrucku 66, a w Bischofshofen 65.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).