Niepewna przyszłość Simona Ammanna

 • 2020-03-17 14:50

Miniony sezon skoków narciarskich zakończył się przedwcześnie wraz z ogłoszeniem decyzji o odwołaniu ostatnich konkursów z powodu pandemii koronawirusa. Możliwe, iż po raz ostatni na skoczni mieliśmy okazję do podziwiania poczynań 38-letniego Simona Ammanna. Zdobywca Kryształowej Kuli za sezon 2009/10 chce sobie jednak dać czas do namysłu.

Zawodnik urodzony w Grabs ma za sobą już 23 sezony rywalizacji w zmaganiach najwyższej rangi. Łącznie w Pucharze Świata stanął aż 80-krotnie na podium, w tym 23 razy na jego najwyższym stopniu. Ostatni skok, oddany w kwalifikacjach na obiekcie Granaasen w Trondheim, dał mu 39. pozycję w gronie 61 startujących zawodników. Miniona zima była dla niego najgorszą od sezonu 2000/01, gdy został zdegradowany do szwajcarskiej kadry B. W styczniowej rozmowie z Przeglądem Sportowym wspominał, iż niejednokrotnie myślał o zakończeniu swojej wspaniałej przygody ze sportem. Zasugerował również dość jednoznacznie, że może to być jego ostatni sezon. - Na ten moment, po MŚ w Planicy naprawdę nie widzę przyszłości w skokach - powiedział.

Tuż po słowach Waltera Hofera kończących Puchar Świata 2019/20, Ammann stwierdził, że na odwieszenie nart na przysłowiowy kołek jest jeszcze zbyt wcześnie. - To nie był odpowiedni dzień na ogłoszenie moich planów dotyczących przyszłości - przyznał Szwajcar. Dodał również, że ostatecznej decyzji nie podjąłby też w Planicy, przy okazji pierwotnie planowanych na obecny tydzień mistrzostw świata w lotach. W planach ma podsumowanie zimowych startów, po czym zastanowi się nad ewentualną kontynuacją swojej kariery.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

This year's season ending. It's all a bit sureal....

Post udostępniony przez Simon Ammann (@windrider1981)

Czterokrotny mistrz olimpijski opublikował za pomocą mediów społecznościowych wideo, na którym symbolicznie żegna się ze swoimi kolegami z kadry oraz trenerem, Martinem Kuenzle. - Sezon się zakończył. Wygląda to surrealistycznie... - przyznał mistrz świata z 2007 roku z Sapporo.

Czy było to również pożegnanie ze skokami czterokrotnego mistrza olimpijskiego? Możliwe, że jego finalnej decyzji nie poznamy w najbliższych tygodniach. - Kiedy z dnia na dzień stracę w sobie tę iskrę i powiem, że wystarczy, Szwajcaria nie będzie po mnie płakać. Coś takiego mi odpowiada - przyznał Ammann na łamach Przeglądu Sportowego dwa miesiące temu.


Piotr Bąk, źródło: nzz.ch/Przegląd Sportowy
oglądalność: (12131) komentarze: (43)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • sheef weteran
  Szwajcarzy z punktami Letniego Grand Prix (+ 100 pkt.)

  Poniżej zestawienie szwajcarskich skoczków, którzy w czasie swojej kariery zdobyli minimum 100 punktów Letniego Grand Prix:

  1. Simon Ammann - 3261 punktów,
  2. Andreas Kuettel - 1651 punktów,
  3. Gregor Deschwanden - 672 punkty,
  4. Killian Peier - 577 punktów,
  5. Bruno Reuteler - 265 punktów*,
  6. Michael Moellinger - 256 punktów,
  7. Sylvain Freiholz - 224 punktów*,
  8. Luca Egloff - 126 punktów,
  9. Marco Steinauer - 117 punktów.

  *W latach 1994-95 obowiązywała punktacja według not. Punkty z tych lat zostały przyznane według obecnej punktacji.

 • Bartt stały bywalec
  @anonim

  Czyli według ciebie to że Ahonen parę ostatnich lat skakał bez sukcesów ujmuje coś z jego klasy? Przecież tytułów które zdobył wcześniej to nie anuluje :) Poza tym, nikt nie może z góry założyć przystępując do jakiegoś sezonu, że "już się skończył" i więcej sukcesów już nie odniesie. Zawsze można próbować. Wedle twojego rozumowania Kasai powinien zakończyć karierę już w 2012 roku. Miał już wtedy 40 lat i zajął ledwie 51 miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ. Pewnie jakby poszperać to można by już wtedy znaleźć komentarze że się błaźni tym że dalej skacze i powinien już dawno skończyć, bo się "rozmienia". Tymczasem zdecydował się kontynuować i na lata 2013-2016 przypadła jego druga młodość - omal nie zdobył w Soczi olimpijskiego złota.

 • Bernat__Sola profesor
  @anonim

  Na ten moment nie, bo WADA zawiesiła Rosję na 4 lata i podobnie jak wcześniej, pod flagą neutralną będą mogli wystąpić sportowcy bez wcześniejszych "przygód" z dopingiem. Ale Rosjanie złożyli odwołanie, więc nic jeszcze nie jest pewne.

 • Bernat__Sola profesor
  @anonim

  No i co z tego? Wszyscy wiemy, jakie mieli sukcesy i wiemy, że byli wielkimi zawodnikami. Zresztą Małysz też mógłby jeszcze trochę poskakać, no ale zadecydował, jak zadecydował.

 • Bernat__Sola profesor
  @Oczy Aignera

  Dziękuję bardzo.

 • Oczy Aignera profesor
  @Bernat__Sola

  Sam znak zapytania pojawił się na kasku Stefana pod koniec sezonu zimowego. Był widoczny również latem.
  Wywiad: https://youtu.be/IUHwK_KLDrM
  Skoki w tym kasku:
  1. Trondheim: https://youtu.be/FzrQ2mkz3GQ
  2. Kuopio: https://youtu.be/KBQkd3j5rzk
  3. Klingenthal: https://youtu.be/edj4mjdWH_E

 • Bernat__Sola profesor
  @Oczy Aignera

  Masz może zdjęcie tego kasku ze znakiem zapytania? Ja w tym filmie go nie widzę: youtube . com / watch ? v=hEzhOtFPcNI

 • Bernat__Sola profesor
  @anonim

  A co, Kasai czy Ammann rozmieniają na drobne? Czy ktoś zapomni o ich sukcesach? Nie sądzę.

 • Bernat__Sola profesor
  @kibicsportu

  Tylko że Hula i tak w tym sezonie był Polakiem nr 6, jeśli spojrzysz na klasyfikację PŚ. Sam miałem nadzieję, że Zniszczoł go wyprzedzi w końcówce, ale się niestety nie udało. Tak więc Hula w kadrze A powinien nadal być, natomiast można ją oczywiście powiększyć.

 • Bernat__Sola profesor
  @Paweł39

  Tepes myślę, że jeszcze pociągnie kolejny sezon ze względu na MŚwL, Freund jakby chciał skończyć, to by raczej w ogóle nie wracał po operacji z lutego zeszłego roku.

 • Bernat__Sola profesor
  @alo

  Fettner mówił, że nie zamierza kończyć kariery po tym sezonie, Wasiljew już trochę czasu temu, ale jednak deklarował walkę o igrzyska w Pekinie (pytanie, czy zdoła wygrać z organizmem). Damjan być może, on się chyba po MŚ w Seefeld już zastanawiał nad odwieszeniem nart na kołek, a z Korniłowem zobaczymy, skoro w Pucharze Rosji nadal skaczą Sardyko czy Bojarincew, to Dienis może postąpić jak Funaki (nie zakończy kariery, ale będzie występował właściwie hobbystycznie w lokalnych zawodach). Z drugiej strony on się nadal czasem łapie do kadry na PŚ i punktuje w PK.

 • Bernat__Sola profesor
  @tik_tak

  Akurat teraz Kolos napisał prawdę. "rozprzestrzenianie się negatywnych emocji" jest lepsze od oszukiwania się.

 • wiatrhula111 weteran
  @Oczy Aignera

  No to obstawiam, że jednak skończy i zajmie się szyciem kombinezobów/ pom[***] w Eve-nemencie
  A tym kaskiem z [***]iem to mnie zaskoczyłeś trochę, w tamtym sezonie Stefan trochę startował i dziwię się że nie zapamiętałem tego

 • Oczy Aignera profesor
  @wiatrhula111

  W ostatnich latach Stefan kilkakrotnie podpisywał kontrakty w nowymi sponsorami. Z firmą Isover zawarł długoterminową umowę. Jej logo widniało na kasku Stefana od sezonu 2013/14 do 2015/16. Kontrakt z AdiFeed obowiązywał przez kolejne dwie kampanie. W kolejnym sezonie zawodnik ze Szczyrku zyskał wsparcie od 4Tlab, natomiast przed minionym cyklem stracił sponsora.
  I jeszcze ciekawostka - w sezonie 2012/13 nasz reprezentant skakał w kasku, na którym widniał znak zapytania.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).