"Nie" dla kobiecych lotów narciarskich? Maren Lundby wychodzi z propozycją

 • 2020-03-25 14:48

Maren Lundby po raz trzeci z rzędu została zdobywczynią Kryształowej Kuli. Już w przeszłości najlepsza zawodniczka minionych sezonów wyrażała wielką chęć spróbowania swoich sił na obiektach do lotów narciarskich. Wydaje się jednak, że póki co plany te pozostaną w sferze marzeń. Nowy dyrektor PŚ, Sandro Pertile, uważa iż panie nie są jeszcze gotowe na ponad dwustumetrowe loty.

Sandro PertileSandro Pertile
Clas Brede BraathenClas Brede Braathen

- Szczerze mówiąc, nie sądzę, by był to odpowiedni czas na dyskusję, czy kobiety powinny pojawić się na skoczniach mamucich. Patrząc z technicznego punktu widzenia, tylko kilka pań byłoby w stanie rywalizować w lotach – uważa Włoch.

Pertile, który po minionym sezonie zastąpił na stanowisku Waltera Hofera, podkreślił, iż nie jest zupełnie przeciwny temu pomysłowi. Dodaje jednak, że kobiety powinny obyć się z obiektami nieco mniejszymi i udowodnić, iż czują się na nich komfortowo. Dopiero wówczas możliwe byłoby zorganizowanie konkursów w Vikersund czy w Planicy.

- Czuję, że potrzebujemy więcej czasu. Musimy działać metodą małych kroków. Już teraz dla niektórych zawodniczek sporym wyzwaniem jest oddawanie prób na obiektach o rozmiarze sięgającym 140 metrów. Nie chcemy zmuszać ich do rywalizacji na jeszcze większych skoczniach. Można wyobrazić sobie sytuację, która miałaby miejsce, gdyby którakolwiek z nich zaliczyła poważny upadek. To miałoby negatywny wpływ na pozostałe – kontynuuje Pertile na łamach vg.no.

W rozmowie z norweskimi mediami, Maren Lundby przyznała, że nie zgadza się z poglądami nowego dyrektora Pucharu Świata panów. Wzywa organizatorów zawodów w Vikersund do tego, by ubiegali się o możliwość rozegrania konkursu na obiekcie do lotów w następnym sezonie.

- Mogłybyśmy skakać w Vikersund już w przyszłym roku. Możliwe byłoby zorganizowanie finału z udziałem 10-15 najlepszych zawodniczek na świecie. By stale się rozwijać i stawać się lepszymi, musimy skakać również na tych największych skoczniach – przyznaje 25-latka. Dodała, że podobne zdanie ma kilka innych skoczkiń należących do światowej czołówki. Skandynawka o zamiarze sprawdzenia się na obiektach mamucich wspominała przed minionym sezonem, o czym można przeczytać >>>TUTAJ<<<.

Zdanie swojej rodaczki podziela Clas Brede Braathen. – Panie skaczą dzisiaj w dużo lepszym stylu oraz z lepszym sprzętem, niż rywalizowali chociażby panowie w latach 90. Wówczas nigdy nie było problemu z tym, czy wszyscy powinni wystartować. Jestem pewien, że loty narciarskie kobiet byłyby bardzo interesujące – panie stworzyłyby świetne widowisko, nie gorsze od zmagań mężczyzn – podsumował 51-latek, na co dzień dyrektor norweskiej reprezentacji.


Piotr Bąk, źródło: vg.no
oglądalność: (8219) komentarze: (32)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • MasterAnimit bywalec
  @alo

  Dla Chin (gdzie rekord ma Li Chao) liczy się jej skok

 • Bernat__Sola profesor
  @Bajlandopl

  Przepraszam, źle się wyraziłem, miałem na myśli "testowanie" mamuta przed konkursami PŚ. Choć przedskoczkiniami też by mogły być, zakładając normalne warunki, a nie takie, jak podałeś.

 • feniks212 doświadczony

  A może po prostu wystarczy zapytać samych zawodniczek (np. w formie ankiety), czy mają ochotę wystartować na mamucie? Jeśli odpowiednia grupa by się zadeklarowała to ja nie widzę przeciwwskazań. A najlepszym miejscem do pierwszego konkursu byłoby moim zdaniem Vikersund, na zakończenie żeńskiego Raw Air.

 • Bajlandopl weteran
  @Bernat__Sola

  Dokładnie, najlepiej wtedy, jak puszczają przedskoczka po przerwie, bo wieje pod narty 10m/s i z różnych kierunków. Doskonale przyda się tutaj ogromne doświadczenie dziewczyn na mamutach.

 • Bernat__Sola profesor
  @Kolos

  Tak, tu się zgadzam, panie powinny być przedskoczkiniami na mamucie.

 • Luk profesor
  @alo

  "Nasze kobitki mogłyby się połamać."

  Akurat nasza najlepsza skoczkini, Kinga Rajda, ma bardzo fajny styl lotu i na mamutach mogła by sobie poradzić.

 • Kolos profesor
  @Bernat__Sola

  No może nie PŚ. Ale zawody pokazowe czemu nie. A już na pewno powinny się panie pokazywać wśród przedskoczków na skoczni mamuciej.

 • maziar1000 bywalec

  Najpierw wilingen

 • skortom76 weteran
  @Domin10

  Prima aprils za kilka dni dopiero.

 • Domin10 profesor
  Ja mam pomysł

  Potraktować u kobiet duze skocznie jako loty i zorganizować MŚ w lotach kobiet na dużej skoczni.

 • Bajlandopl weteran
  @Kolos

  Ty to byś pewnie zorganizował imprezę za milion euro nawet 3 menelom spod budki, bo przecież co tam ekonomia, to nie twoje pieniądze. Człowieku jaki to ma sens, zabawa dla 10-15 kobiet na mamucie? Wytrzeźwiej.

 • skortom76 weteran

  Na tą chwilę to wchodzą w grę jakieś zawody pokazowe, może przed MŚ w Planicy, tylko dla chętnych, na zawody w PŚ nie ma szans. A kto ma Polki nauczyć latać? Kruczek, który ma rekord życiowy słabszy od Tomisława Tajnera?

 • Bernat__Sola profesor
  @Kolos

  Ja dziękuję za zawody PŚ w obsadzie 15 skoczkiń. Tyle to może być na FIS Cupie.

 • Kolos profesor

  No i wychodzi, że Pertile to taki sam beton jak Hofer... Źle to wróży skokom...

  Osobiście uważam, że te 10-15 czołowych zawodniczek spokojnie mogłoby skakać na skoczni mamuciej. Skoro już 17 lat temu mogła Iraschko, wówczas ledwie 19 latka... To co teraz stoi na przeszkodzie?

  Taka Kinga Rajda dużo lepiej radząca sobie na skoczniach dużych niż normalnych na mamuciej skoczni mogłaby być jeszcze lepsza.

 • Prekursor Skoczni bywalec

  Puscic ja z 1 belki i zobaczyc jak sobie poradzi,
  mysle ze raczej by sie nie zabila

 • Bernat__Sola profesor
  @Miki19

  A np. Heini-Klopfer-Skiflugschanze? Na początek niech polatają na tych mniejszych mamutach, potem dopiero Vikersund i Planica.

 • Tomek1982 doświadczony

  Trzeba Halę do skoków wybudować bo na pustyni nie da rady.

 • wiatrhula111 profesor

  Lundby mogła by być przedskoczkinią (z kamerą lub bez), przed następnymi męski zawodami w Vikersund, bo jednak inne skoczkinie potrzebują jeszcze czasu

 • wiatrhula111 profesor
  @SchwarzerAdler

  Orientacja dużo tu nie zmienia, ale faktycznie warunki fizyczne może mieć trochę bardziej męskie niż inne skoczkinie.
  Ale i tak daleko temu przypadkowi do Caster Semenii (czy jak on się tam nazywał)

 • feniks212 doświadczony
  @SchwarzerAdler

  No jest lesbijką i ma żonę, ale chyba to nie powód żeby z niej robić Semenyę skoków. Rozumiem też, że jesteś ekspertem ds. anatomii oraz genetyki i jesteś w stanie na oko ocenić która, na pozór, kobieta ma męski genotyp.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).