Puchar Świata znów nie dla Liberca

 • 2020-04-28 00:50

Trwa saga związana z próbą powrotu najlepszych skoczków narciarskich do Czech. Pomimo szumnych zapowiedzi i wielu deklaracji - Puchar Świata i Letnie Grand Prix znów nie zawitają do naszych południowych sąsiadów. Ci tłumaczą, że na drodze do realizacji planów stanęły pieniądze.

- Modernizacja skoczni miała być finansowana z dotacji Ministerstwa Szkolnictwa, Młodzieży i Sportu, z udziałem miasta i regionu Liberec. Do tej pory czekamy na decyzję dotyczącą jej przyznania, więc nie byliśmy w stanie zagwarantować Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) niezbędnej przebudowy obiektu - przyznaje Jakub Cerovsky, sekretarz generalny Czeskiego Związku Narciarskiego. Warunkiem postawionym przez FIS był m.in. montaż siatek przeciwwietrznych oraz nowoczesnych torów najazdowych z systemem mrożenia.

Przypomnijmy, iż jesienią minionego roku część polityków zadeklarowała wsparcie finansowe kompleksu Jested, który w 2009 roku był areną mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. O szczegółach niezrealizowanych dotąd planów informowaliśmy >>>TUTAJ<<<.

Czesi pierwotnie znaleźli się w prowizorycznym kalendarzu Letniego Grand Prix 2020 oraz Pucharu Świata 2020/21. Przetarciem przed tymi zawodami miały być trzecioligowe konkursy zaliczane do klasyfikacji generalnej. Te najpierw przełożono z początku na koniec lutego, a następnie odwołano z powodu wysokich temperatur i braku śniegu.

Światowa elita miała pojawić się w kraju libereckim w pierwszej połowie stycznia 2021 roku, tuż po 69. Turnieju Czterech Skoczni. Tak się jednak nie stanie, a miejsce Czechów zajęło Titisee-Neustadt. Niemcy zwolnili miejsce w terminarzu dla Planicy, która w grudniu zamierza przeprowadzić mistrzostwa świata w lotach narciarskich. Cały plan najbliższego sezonu znajduje się >>>TUTAJ<<<.

- Najbliższa zima będzie bardzo pracowita, więc szybko doszliśmy do porozumienia z przedstawicielami FIS - odnosi się do tych ruchów Jan Baier, wiceprezes ds. skoków narciarskich w tamtejszej federacji.

Czesi nie zamierzają składać broni i - po raz kolejny - powalczą o miejsce w kalendarzu Pucharu Świata w skokach. - Będziemy dążyć do powrotu w najbliższych latach - deklaruje Lukas Hermansky, prezes Czeskiego Związku Narciarskiego.

Liberec po raz ostatni gościł zawodników w ramach konkursów Pucharu Świata w 2008 roku, kiedy najlepsi okazali się Thomas Morgenstern i Anders Jacobsen. Zorganizowany w 2010 roku etap Letniego Grand Prix padł łupem Adama Małysza. Na najniższym stopniu podium stanął wówczas Kamil Stoch.


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (5485) komentarze: (20)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Bernat__Sola profesor
  @Adam90

  A kto nim będzie? Myślisz, że Vaculik uratuje Polaska?

 • Adam90 weteran
  @Oczy Aignera

  No ,ale wiesz pojawi się jakiś drugi Jakub Janda i moze cos z tego będzie :).

  Ja to na to liczę , ale moze juz będzie za późno na takei coś, jak sam piszesz ze same sie skreslą :)

 • Oczy Aignera profesor
  @Adam90

  One same się skreślą.

 • Bernat__Sola profesor
  @Kolos

  Nawet jakby tę skocznię zmodernizowali, to pewnie i tak by się w ostatniej chwili wycofali, bo znowu problem z transmisją czy jeszcze co innego. Zresztą kiedyś chyba pisałeś, że HS134 to obiekty archaiczne, nie powinieneś się cieszyć, że może powiększyliby rozmiar?

 • ann81 profesor
  Never ending story

  Ja rozumiem, ciężkie czasy. Ale który to już raz plany Liberca w PŚ spaliły na panewce?

 • SebaSzczesnyy doświadczony

  Skoki za 10 lat upadną całkiem. Nie będzie już tego sportu.

 • Nowyskoczek5 profesor

  Ehh szkoda....wielka szkoda.....
  Niby byłby to konkurs w Czechach ale i tak pewnie patrząc na kibiców czułbym się jak w Polsce .

 • kuba923 doświadczony
  @marekguarnera@gmail.com

  Przecież w tym terminie będzie Titisee. Kwestia zawodów na Skalite była poruszana. Trybuny były by najprawdopodobnie za małe na polskich kibiców, a zawody na normalnej skoczni są nieopłacalne w Polsce

 • marekguarnera@gmail.com początkujący
  Szczyrk zamiast nich

  Może PZN wystosuje, aby zamiast Liberca konkursy pozostały w tej części Europy i odbyły się w Szczyrku, na Skalitem

 • Adam90 weteran

  Co do skoków czeskich ,to też bym nie skreślał tak szybko.. :).

 • Wojciechowski profesor
  @jannar24

  W ceramicznych torach wycinali rowki...?

 • Tomek88 profesor

  Szkoda,że skoki w Czechach się sypią. Jeszcze nie tak dawno - w sezonach 2014/2015 i 2015/2016 Czesi we wszystkich konkursach drużynowych wchodzili do drugiej serii zajmując zazwyczaj 6-7 miejsca a 2 razy nawet byli na 5. W konkursach indywidualnych oprócz będącego wtedy w świetnej formie Koudelki punktowali dosć regularnie Matura,Hlava czy Janda. Teraz niestety ich skoki upadły. Koudelka w sezonie 18/19 skakał dobrze ale w ubiegłym już gorzej. Polasek tak naprawdę stoi w miejscu i się nie rozwija. Sakala nie jest w stanie nawiązać do osiągnięć ojca. Dobrze zapowiadający się Stursa miejący w przeszłości niezły sezon jest cieniem samego siebie a równie utalentowany Vancura już skończył ze skokami.

  Mam nadzieję,że w przyszłym sezonie Koudelka wróci do lepszej formy i zakończy zimę w Top 15 Pucharu Świata. Ciekawe jak będzie z innymi zawodnikami ale na zbyt wiele bym nie liczył. Czesi teraz muszą liczyć tylko na Koudelkę. On jednak już niedługo raczej skończy karierę i wtedy skoki u naszych sąsiadów mogą całkowicie upaść.

 • jannar24 bywalec
  @Kolos

  Tory w Seefeld są ceramiczne, tylko wtedy były zalepione mokrym śniegiem.

 • alo profesor

  Ten Liberec niech się już nie kompromituje. Robią w bambuko FiS,na siłę szukając organizacji zawodów. A jak przychodzi co do czego to umywają ręce. Więcej bym tam zawodów nie odbywał. Kwintesencję sytuacji Czech w skokach obecnie prezentuje Liberec

 • Szamgar początkujący
  Kraj hokeja

  W Czechach liczy się tylko hokej. Potem długo nic i piłka nożna i tenis. Potem jest jeszcze koszykówka, a skoki może na piątym miejscu. Dlatego nie ma na nie pieniędzy. Skocznia w Libercu stoi i niszczeje od lat, tam trzeba włożyć miliony koron żeby spełniała wszystkie normy.

 • Adam90 weteran

  Ale po co Czechom konkurs skoków narciarskich ?? Ja rozumiem ,ze jakby kibice przyszli czescy, ale tam jest garstka kibiców z Czech. Głównie polacy przyjeżdzają.

 • Kolos profesor

  Niby nic nowego. Szkoda tylko, że FIS nie jest tak stanowczy w kwestii sztucznych torów najazdowych w przypadku Austrii... Mistrzostwa świata mogą s ię odbywać na topiącym się najeździe (Seefeld) a zwykły PŚ w Czechach to nie wiadomo co...

 • Żuczek bywalec

  2020-znów Liberec nie ma pieniędzy
  2030-znów Liberec nie ma pieniędzy

 • Skokowy66 bywalec

  A to zaskoczenie, no kto by się spodziewał

 • Wojciechowski profesor

  Tam to już chyba tylko we Frensztacie może się coś urodzić. Bo tylko tam przynajmniej w dobrym stanie utrzymują, co już mają, są w stanie organizować coś na serio. Tylko skoczni dużej brak...

  A Liberec jest przeklęty. Nic dziwnego, skoro do dziś wspomnienia MŚ 2009 to głównie wspomnienia kompletnie przestrzelonego budżetu.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).