Czarne chmury nad powrotem Liberca

 • 2020-05-21 16:32

Ponownie oddala się wizja powrotu najlepszych skoczków świata na kompleks Ještěd w Libercu. Rada miasta nie otrzymała dotacji państwowej na remont areny, co miało umożliwić włączenie czeskiego obiektu do kalendarza Pucharu Świata w niedalekiej przyszłości.

Wedle niedawnych założeń kolejny powrót Liberca w roli gospodarza zawodów najwyższej rangi miał nastąpić w 2020 roku, na kiedy Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) zaplanowała zawody z cyklu Letniego Grand Prix za naszą południową granicą. W styczniu 2021 roku na dużej skoczni Ještěd miał z kolei odbyć się Puchar Świata. Wybuch pandemii koronawirusa i opieszałość Czechów w kontekście modernizacji obiektu negatywnie zweryfikowały te plany.

Wobec odwołania marcowych mistrzostw świata w lotach narciarskich, a następnie przesunięcia ich na grudzień tego roku, w kalendarzu FIS doszło do roszad. Organizatorzy Titisee-Neustadt 5 zwolnili grudniowy termin Planicy, a następnie przejęli datę zarezerwowaną pierwotnie dla Czechów, którzy nieszczególnie walczyli o jej utrzymanie. Powodem jest brak funduszy na konieczną z perspektywy FIS przebudowę skoczni, bez której powrót najlepszych zawodników świata nie będzie możliwy.

- Modernizacja skoczni miała być finansowana z dotacji Ministerstwa Szkolnictwa, Młodzieży i Sportu, z udziałem miasta i regionu Liberec. Do tej pory czekamy na decyzję dotyczącą jej przyznania, więc nie byliśmy w stanie zagwarantować Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) niezbędnej przebudowy obiektu - mówił w kwietniu sekretarz generalny tamtejszej federacji.

Zobacz też: Puchar Świata znów nie dla Liberca

Jak czytamy na iSport.cz, sprawa skomplikowała się jeszcze bardziej. Radka Loučková Kotasová, zastępczyni burmistrza miasta, poinformowała o odmowie w sprawie wniosku Liberca o dofinansowanie modernizacji ze środków państwowych. Taki ruch polityków sprawia, że obiekt przez kolejne lata może nie doczekać się niezbędnej przebudowy, której fundamentalnymi założeniami były instalacja sztucznie mrożonych torów najazdowych oraz siatek przeciwwietrznych. Inwestycja miała pochłonąć 30 mln koron czeskich (około 5 mln złotych), z czego miasto i region zgodziły się pokryć kwotę 7,5 mln. Kolejne 15 mln miało przekazać Ministerstwo Szkolnictwa, Młodzieży i Sportu, jednak Liberec nie spełnił warunków przyznania dotacji.

Co dokładnie stanęło na przeszkodzie? Wsparcie przyznawane jest na rzecz obiektów sportowych, które należą do miast i gmin. Najemcami ośrodka narciarskiego w Libercu, w skład którego wchodzą skocznie, od grudnia 2017 roku jest prywatna spółka Tatry Mountain Resorts Ještěd. W celu pozyskania państwowych środków miasto musiałoby przejąć władzę nad obiektami przeznaczonymi dla skoczków, co zdaniem lokalnych polityków nie wchodzi w grę z powodu kosztów utrzymania. Taka sytuacja sprawia, że lokalne władze prawdopodobnie nie skorzystają z opcji ponownego złożenia wniosku.

Puchar Świata w Libercu gościł po raz ostatni w 2008 roku, co było próbą generalną przed mistrzostwami świata w narciarstwie klasycznym 2009. Od tego momentu miasto kilkukrotnie zapowiadało powrót do kalendarza FIS, jednak zawsze na przeszkodzie stawały kwestie ekonomiczne.


Dominik Formela, źródło: iSport.cz
oglądalność: (3030) komentarze: (16)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Kolos profesor
  @Wojciechowski

  W Czechach mają dziwne podejście... pozwoli popaść w ruinę skoczniom w Harrahovie, a teraz też i w Libercu. Na samych małych i średnich obiektach daleko nie zajdą....

 • Wojciechowski profesor
  @alo

  Gdyby Harrachov należał już od 1945 do Polski, to „mamuta” raczej by tam nigdy nie było. ;)

 • alo profesor
  @Wojciechowski

  Mamut w Harrachovie sam się rozpadnie. Skoro oni funduszy nie mają na duże obiekty to co dopiero na mamuty. Szkoda że ta miejscowość nie należy do Polski....

 • W Punkt doświadczony
  Bogu niech będą dzięki!

  Nigdy więcej Liberca w kalendarzu!
  Takich numerów Pucharowi Świata nie robiła w historii żadna inna miejscowość-gospodarz.
  Miejsce Liberca na śmietniku historii PŚ.

 • Nowyskoczek5 profesor

  Ja już straciłem nadzieję. Nie będzie żadnych konkursów w Czechach...

 • Wojciechowski profesor
  @Fanskokowpolska

  Mamucia w Harrachovie raczej skończyła żywot, duża być może też, ale mniejsze powstają z martwych.

 • Tomek88 profesor

  Wydaje mi się,że Liberec już chyba nigdy nie wróci do organizacji zawodów Pucharu Świata.

 • Fanskokowpolska bywalec
  @Oczy Aignera Liberec

  Skocznie skończą żywot ja te w Harrahovie

 • Seba Aka Krzychu doświadczony

  Liberec to już chyba nigdy nie zorganizuje zawodów najwyższej rangi. Prędzej bym widział Frenstat.

 • dawid19 bywalec
  @Kolos

  Może USA coś zorganizuje bo w Iron Mountain przebudowa już pełną parą.Co do komentarza to zgadzam ię w 100%.Oni nawet Fis Cupu nie potrafią zorganizować a myślą o Pucharze Świata.

 • Oczy Aignera profesor
  Obiekty w Libercu

  Skocznie w Libercu należą do prywatnej spółki, ale stadion lokalnego Slovana należy do miasta. Ten klub jest 3-krotnym mistrzem Czech.

 • janbombek bywalec

  Skoki w Czechach się sypią na całego, a szkoda bo takie piękne tradycje.

 • Domin10 profesor

  Z zawodami w Libercu jest jak z lekiem/szczepionką na koronawirusa, ciągle mowią ze już będzie a tu nie ma jak zwykle

 • alo profesor

  Jedyny sensowny komentarz: xd
  Tak jak powiedział pod spodem Kolos że prędzej bym się zdziwił gdyby rzeczywiście się coś odbyło w Libercu. Szkoda słów,więcej szans Czechom bym nie dawał już. Robią na okrągło FIS w bambuko a co z tego wychodzi wiadomo.

 • Kolos profesor

  Nihil novi sub sole.... Bardziej by się zdziwił gdyby się udało przeprowadzić zawody LGP/PŚ w Libercu...

 • Wojciechowski profesor

  Błędne koło. Skoro lokalni decydenci nie chcą ponosić kosztów utrzymania kompleksu, to po co im w ogóle modernizacja? Przecież te koszty po niej nie zmalałyby.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).