Kadra będzie trenować w Bawarii, Kot i Wolny zostają w kraju

 • 2020-09-12 10:30

Już w niedzielę nasza kadra narodowa skoczków narciarskich rozpocznie kolejne zagraniczne zgrupowanie w ramach przygotowań do sezonu 2020/21. Tym razem celem Polaków jest południe Niemiec.

Dla Biało-Czerwonych będzie to ostatnie zgrupowanie przed jedynymi tego latami zawodami rangi Letniego Pucharu Kontynentalnego, które będą okazją do powiększenia kwot startowych na początek sezonu zimowego. Organizacji takich konkursów, podobnie jak w przypadku Letniego Grand Prix, podjęła się tylko Wisła. Zmagania zaplanowano na 19-20 września, a na starcie stanie aż dwunastu naszych rodaków.

Zobacz też: Polska dwunastka na Letni Puchar Kontynentalny w Wiśle

Dziesięcioosobowa grupa zawodników i towarzyszący im członkowie sztabu szkoleniowego od 13 września będą przebywać w Garmisch-Partenkirchen. Biało-Czerwoni będą szlifować swoje umiejętności na doskonale znanej z noworocznych zmagań 142-metrowej skoczni położonej u podnóża Zugpsitze. Zajęcia na Große Olympiaschanze - w kontekście zawodników startujących w Letnim Pucharze Kontynentalnym - potrwają do 16 września.

Wśród zgłoszonych do drugoligowych konkursów zabrakło liderów reprezentacji Polski. Na obiekcie im. Adama Małysza nie pojawią się Dawid Kubacki, Kamil Stoch oraz Piotr Żyła, którzy w sierpniu na tej arenie nie mieli sobie równych w starciu elity. Ta trójka pozostanie w Niemczech dzień dłużej, a w terminie wiślańskich zawodów będzie realizować plan treningów siłowych.

Ostatnie starty Kubackiego, Stocha i Żyły w Pucharze Kontynentalnym
Zawodnik Data Obiekt Kraj Wynik
Piotr Żyła 07.02.2016 Planica (HS139) 4. miejsce
Dawid Kubacki 10.01.2016 Garmisch-Partenkirchen (HS140) 2. miejsce
Kamil Stoch 26.09.2010 Ałmaty (HS105) 1. miejsce

W tym samym czasie na obiekcie Skalite w Szczyrku trenować będą Jakub Wolny oraz Maciej Kot. Duet, potrzebujący aktualnie większej liczby skoków na obiekcie normalnym, będzie trenować w województwie śląskim pod okiem Radka Žídka.

Warto dodać, że na ten moment niepewny jest udział trenera Michala Doležala w niemieckim zgrupowaniu. Czeski szkoleniowiec, ze względu na przepisy obowiązujące na terenie naszych zachodnich sąsiadów, musi wykazać negatywny test na koronawirusa w momencie wjazdu na teren Niemiec. Wyniki badania przeprowadzonego w ojczyźnie głównego trenera polskich skoczków pojawią się jeszcze w ten weekend.


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (3982) komentarze: (20)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • nanus111@onet.pl doświadczony

  Ciekawe czy Wolny nauczy się czegoś od Kota i na odwrót - myślę, że fajnie jakby z Kotem został Stoch, z Wolnym - Kubacki

 • SchwarzerAdler weteran

  Zimą nie będzie skakania , chyba że tylko w Polsce . Wybijmy sobie z głowy Planicę , T4S , Niemcy itp...
  Mieszkam za granicą i widzę co się dzieje a jeszcze nie ma sezonu grypy. Duże wzrosty i lokalne ograniczenia w Niemczech, Czechach i Austrii, Włoszech tak tylko na przykład. Radzę się nie napalać na skoki....

 • dejw profesor
  @Janeman

  Słusznie, dlatego też mam na myśli perspektywę długofalową, okres 5-10 lat i możliwość walki o 7, 8 miejsce, a nie że na pewno zrobią to bez problemu ;) Owszem jest to trochę myślenie życzeniowe, i owszem muszą zbudować to od podstaw (tutaj pewnego rodzaju przyczułkiem może być dyspozycja Leroyda z sezonu 17/18 kiedy jako 17latek notował świetne serie w PK i punktował w PŚ) ale budulec jest solidny ;) Na pewno warto obserwować ich rozwój, począwszy choćby od Alpenów.

 • Janeman profesor
  @dejw

  Ale wtedy jednak był jakiś trzon reprezentacji, zdobyty przyczółek w PŚ i zawodnicy do których młodzież mogła równać.
  Teraz jest budowanie wszystkiego od zera,a stworzyć w tej sytuacji reprezentację na miarę startów w PŚ to rzecz która we wspołczesnych skokach nikomu się jeszcze nie udała. Sam wiesz ile rzeczy może się po drodze nie udać, znasz też przykłady z życia wzięte, więc nie bedę się tu na ten temat rozpisywał. Oczywiście chciał bym zobaczyć Francję w top8 drużynówki w PŚ, ale obecnie większe szanse na to ma chyba nawet Kazachstan, więc droga jest bardzo daleka.

 • dejw profesor
  @Janeman

  To jest trochę inna sytuacja co przed 5 laty, kiedy był Descombes (wówczas już 30 letni) + Chapuis i Brasme (bo Dupland to jednak była inna skala talentu). Teraz to jest grupa sześciu młodziaków z roczników 00-03, z Learoydem i Contamine na czele + ewentualnie może jeszcze jakiś cień szansy za zreanimowanie Brasme. To miałem na myśli mówiąc o potencjale sportowym.
  Oczywiście wszystko zależy od rozwoju całej tej grupy, a wspomniana Szwajcaria, czy Rosja też mają swoje argumenty i dużo lepszą obecnie pozycję startową.

 • Janeman profesor
  @dejw

  Nie rozpędzał bym się tak z oczekiwaniami wobec Francuzów, bo pozycja obecnej Szwajcarii (tak rozumiem Twój wpis) wydaje mi się dla nich absolutnie nieosiągalna w najbliższej dekadzie, jeśli ten sport nie przewróci się do góry nartami.
  Dla mnie takim realnym celem było by aby ktoś z tej grypy zaczął kiedyś regularnie punktować w PŚ + jeszcze 1-2 przechodzących kwalifikacje - to już by było coś, patrząc na to jak te kraje spoza głównego nurtu ostatnio się prezentują.
  ps. A pamiętasz sytuację sprzed 5-6 lat ? Był jeszcze "Vincenty" doszedł młody obiecujący Chappuis, czekaliśmy tylko aż dokoptują do nich Brasme i np. Duplanda izaczną występować w drużynówkach.... A potem wszystko się posypało i nawet nagłe pojawienie się Leroyda nie zapobiegło osunięciu się Francji w skokowy niebyt.

 • Demon Prevc bywalec
  @deo Niby racja, ale...

  mało który aktywny skoczek jest starszy od Huli. W takim wieku odzyskanie formy nie przychodzi z taką łatwością. Wielu młodszych od Ammanna pokończyło kariery, nie mówiąc już o młodych, obiecujących zawodnikach znad Wisły, którzy nie mogą się przebić nie dlatego, że mają za dużo kasy i skaczą dla skakania, tylko dlatego, że nie mają odpowiedniego szkolenia i/lub decyzje osób trzecich są nietrafne, a sytuacja w zatrudnieniu zawodników jest zgoła inna niż w Niemczech lub Austrii.

 • Morgensternowy_ doświadczony
  @Kolos

  Oby źle nie było, bo jednak Maćka i Kubę naprawdę trzeba przywrócić na dobre tory. Tak szczerze powiedziawszy, kto się zadowala miejscami na końcu TOP 30 lub miejscami w czwartej lub piątej dziesiątce? Praktycznie nikt. Przypomnę tylko, że Maciek jedną nogą jest na 30-tce, a Kuba ma 25 lat, zatem Maciejowi będzie trudniej, bo lata przychodzą, a organizm jednak inny niż 5-10 lat temu.
  Przecież mamy tyle 30 latków w kadrze , że z nich moglibyśmy uzbierać skład na drużynówkę PŚ. Niby niejeden skoczek udowadniał, że po 30-tce można nadal zdobywać medale MŚ/ZIO itp. jak na przykład Kamil Stoch, Adam Małysz czy Simon Ammann, ale po 30-tce organizm się zmienia min. stopniowo spowalnia się metabolizm, starzeje się, inaczej reaguje. To jest ostatni sygnał, by jeszcze wykrzesać z Maćka dobre skoki, bo aż mi się przykro robi, kiedy Mistrz Świata drużynowo z Lahti z trudnością przekracza Punkt K.

 • Kolos profesor
  @King

  W przypadku Kota i Wolnego gorzej być nie może więc Zidek im nie zaszkodzi... Tym bardziej, że przynajmniej teoretycznie będzie realizował wytyczne Dolezala a nie własne...

  Po za tym czym inna jest praca z dwoma skoczkami (czyli niemal indywidualna) od pracy z całą kadrą, gdzie jeszcze trzeba ogarnąć logistykę itp.

 • dejw profesor
  @Oczy Aignera

  Zgadza się. Francuzi mają obecnie bardzo fajną, utalentowaną grupkę juniorów i Foubert się do niej zalicza. Pytanie tylko, czy będą się prawidłowo rozwijać i uda się z tego skleić ekipę walczącą o lidera grupy pościgowej za wielką szóstką - potencjał sportowy ku temu jest.

  Austriacy, Słoweńcy, a także Francuzi przypomnieli niemieckim juniorom ich obecne miejsce w szeregu ;) Fuchsowi, który tydzień temu był bodaj 5ty w II konkursie Pucharu Niemiec udało się tu nawet nie zapunktować.

 • Oczy Aignera profesor
  @dejw

  Ja w Valentinie Foubercie widzę potencjał już od jakiegoś czasu. W poprzednim sezonie był przecież blisko zdobycia punktów w PK. Inna sprawa to niemieccy juniorzy, którzy zostali dzisiaj szybko zweryfikowani. Claudio Haas to niesamowicie chimeryczny zawodnik, któremu odpowiadają tylko niektóre skocznie.
  Dla podglądu: https://www.fis-ski.com/DB/general/results.html?sectorcode=JP&competitorid=212387&raceid=5950

 • deo bywalec
  @kibicsportu

  Co macie do Huli ? Skacze dobrze jest 5 zawodnikiem w Polsce w ostatnich zawodach zdobył 52 punkty w 2 konkursach to czemu ciągle gp chcecie zmieniać. Wiek ? a Amman ile ma lat ?

 • dejw profesor

  Ten ruch z odpuszczeniem zgrupowania w GaPa przez Wolnego i Kota, na tydzień przed startem PK u siebie wygląda na desperacką próbę odnalezienia jakiejkolwiek formy.

  @Hazard
  Nie widziałem takich wiadomości, raczej nic mu się nie działo, więc pewnie na razie jest bez formy. Za to z kolei znakomicie wypadł Foubert, jeśli Francuzi będą mogli/chcieli przyjechać na CoC do Wisły to powinni zabrać jego, będzie szansa na zdobycie prawa startu w PŚ.
  Z tego AC poza Mogelem to bardzo przeciętnie jak na siebie wypadli Słoweńcy (Bombek chyba faktycznie mocno osłabł po kozackiej Wiśle), za to rozwalają Austriacy. I jeszcze nagle wyskoczył im Hofer, jakby mało mieli urodzaju talentów z rocznika 02 ;)

 • Morgensternowy_ doświadczony


  Oh mein Gott! Dlaczego Kot i Wolny nie pojechali do Bawarii, tak jak reszta?! Obawiam się o nich. Nie wiem czy Maćka Kota czy Kubę Wolnego, bo ciężko ogląda się zawodnika, który 2 sezon z rzędu się męczy na skoczniach, a o Kubę dlatego, że może być zmarnowany przez głupie decyzje decyzje osób trzecich.

  Przecież pamiętamy ten znakomity sezon 2018/2019 w wykonaniu Kuby, w którym odlatywał na mamucich skoczniach i ocierał się o podia lub ten 2016/2017 w wykonaniu Maćka. Nie wiem jak to będzie, nie wiem, jak ta dwójka będzie sobie radzić, ale znając Radka Żidka, to raczej zaczynam się obawiać, bo naprawdę byłoby szkoda zniszczyć Kota i ,,Szybkiego", którzy w przeszłości jak powyżej pisałem notowali świetne wyniki. Nie opłaca się rozdzielać tylko 2 skoczków na trening. Jak brać, to wszystkich w sumie. Nie rozumiem tej decyzji.

 • HAZARD profesor
  @dejw

  Orientujesz się czy Contamine miał jakiś uraz? Fatalnie wypadł dzisiaj w AC po całkiem przyzwoitej zimie. :(

 • SebaSzczesnyy weteran

  Czemu nie bedzie Stocha i Kubackiego z Żyłą. Mogli skakac jak jest w Wiśle, szkoda, nie zrozumiała decyzja

 • King profesor

  Mam nadzieję, że Dolezal wie co robi, ale jak przeczytałem o tym, że Wolny i Kot mają trenować pod okiem Zidka, to aż najgorsze scenariusze pojawiły mi się w głowie...

 • kibicsportu profesor

  Czyli dalej Kot i Wolny bez formy..
  Czyli patrząc po zawodach w Wiśle i przypuszczeniach, to w tym momencie szóstka na PŚ byłaby + siódmy z pucharu kontynentalnego.
  - Kubacki
  - Stoch
  - Żyła
  - Pilch
  - Murańka
  - Hula
  - Wąsek

  Oczywiście przyda się takie odświeżenie składu, ale wolałbym, aby na miejscu Huli , to Wolny był(Oczywiście jakby skakał na dobrym poziomie). Maciek chyba już nic wielkiego nie osiągnie.

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  Radek Żidek

  On naprawdę nie ma kompetencji do trenowania kogokolwiek, pokazał już swój kunszt trenerski. Do dziś Maciusiak - Doleżal mają problem z częścią B kadry narodowej.

 • HAZARD profesor

  "W tym samym czasie na obiekcie Skalite w Szczyrku trenować będą Jakub Wolny oraz Maciej Kot. Duet, potrzebujący aktualnie większej liczby skoków na obiekcie normalnym, będzie trenować w województwie śląskim pod okiem Radka Žídka."
  Najbardziej rozwalona dwójka będzie trenować z najbardziej rozwalającym trenerem, to musi się udać. :D U nas nie można działać racjonalnie, po prostu nie.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).