Zakończono budowę skoczni olimpijskich na Pekin'22

  • 2020-10-15 18:07

Budowniczowie centrum narciarskiego w Zhangjiakou, gdzie odbędzie się część konkurencji w ramach Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2022 roku ogłosili się, że budowa Narodowego Centrum Biathlonu, Narodowego Centrum Narciarstwa Biegowego i Narodowego Centrum Skoków Narciarskich została ukończone i obiekty te są "gotowe do użytku".

Teraz konstruktorzy skoczni HS140 i HS106 muszą oczyścić teren z pozostałości po budowie i pozostaje im czekać na przedstawicieli FIS, którzy będą wizytować to miejsce w dniach 10-11 listopada. Wówczas skoczniom zostanie przyznany certyfikat, uprawniający je do goszczenia zawodów międzynarodowych. Jeszcze w listopadzie rozpocznie się naśnieżanie skoczni, co umożliwi oddanie na niej pierwszych skoków testowych w warunkach zimowych. 

Chińskie media nie ukrywają swojego zachwytu nad, bądź co bądź, nieco egzotyczną dla nich areną, nazywając ją "najbardziej lśniącym klejnotem" spośród wszystkich obiektów przygotowanych pod kątem igrzysk. Zwracają uwagę na niesamowity widok roztaczający się z góry  skoczni oraz na specyfikę samej konstrukcji. Jest to pierwsza na świecie w całości żelbetonowa skocznia posiadająca na górze pomieszczenie w kształcie ogromnego pierścienia, które w przyszłości znajdzie swoje przeróżne zastosowania. Ów pierścień pełni też ważną funkcję estetyczną, nadając skoczni kształt ruyi, chińskiego talizmanu szczęścia.

- Kiedy zauważyliśmy, że skocznia narciarska swym wyglądem może przypominać literę S, stwierdziliśmy, że dobrze by było ją wystylizować do wyglądu ruyi - mówi szef budowy Li Zhang. - Pierścień na górze i okrągła przestrzeń na dole tworzą naturalnie kształt, który jest wysoce kompatybilny z ruyi. Taka konstrukcja sprawia, że obiekt nabiera bardziej dynamicznego wyglądu, a jednocześnie odnosi się do chińskiej kultury i tradycji.  

Trybuny pod skocznią pomieszczą blisko dziesięć tysięcy widzów, składać się będzie na nie 4850 miejsc siedzących i 5000 miejsc stojących. Organizatorzy chcą być przygotowani na wszelkie możliwe wypadki losowe, stąd po prawej stronie skoczni powstała droga, po której będzie można ekspresowo wwieźć zawodników na górę, w przypadku gdyby awarii uległ wyciąg. Na etapie planowania poczyniono też szereg zabiegów, by ograniczyć wpływ wiatru:

-  Bardzo pomógł nam w tej kwestii Ingo Hopfgartner, wybitny austriacki ekspert. Przeprowadził wietrzną symulację topografii terenu i stworzył trójwymiarowy model w oparciu o dane klimatyczne i strategiczne punkty planowanego obiektu. Takie a nie inne umiejscowienie skoczni ma zminimalizować wpływ wiatru na przebieg rywalizacji. 

Skocznie w Zhangjiakou mają być miejscem rywalizacji w zawodach FIS także po igrzyskach, a ponadto będą wykorzystywane w celach komercyjnych, do organizacji koncertów czy, podobnie jak w przypadku skoczni olimpijskich w Pjongczangu, meczów piłki nożnej. 

Zawody testowe w skokach narciarskich mężczyzn i kombinacji norweskiej zaliczane do Pucharu Świata mają się odbyć 13 i 14 lutego, wcześniej, bo 11 i 12 lutego na obiekcie Snow Ruyi powinny zaprezentować się panie. 


Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (11006) komentarze: (0)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl