Skocznia mamucia w Chinach? Ma być gotowa w przyszłym roku!

  • 2020-12-07 10:11

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o nowo utworzonej bazie dla chińskich skoczków w Laiyuan, w której spędzą oni czas dzielący ich od igrzysk olimpijskich w Pekinie. Do dyspozycji mają skocznie HS106 i HS140 oraz nowoczesny tunel aerodynamiczny. Niedawne otwarcie tych obiektów zwieńczyło pierwszą fazę projektu. Wiadomo już jak będą wyglądać kolejne. Są to zgoła sensacyjne informacje.

W miniony wtorek, 2 grudnia o godzinie 10:55 pierwszy zawodnik odepchnął się od belki skoczni K-95, symbolicznie otwierając w ten sposób pierwszą część nowego kompleksu, który docelowo ma stać się największym tego typu na świecie. Gigantomania made in China dotrze w ten sposób do świata skoków narciarskich. Pierwszy etap projektu – skocznie, tunel, wyciąg i infrastruktura towarzysząca - pochłonął 400 milionów juanów.

Jak informuje portal Dball.com drugi etap prac opiewający na 500 milionów juanów ma zakończyć się w październiku przyszłego roku. W jego ramach ma powstać skocznia do narciarstwa dowolnego oraz cztery kolejne obiekty do skoków – HS20, HS40, HS75 oraz, wisienka na torcie, skocznia do lotów narciarskich o rozmiarze 240 czyli dokładnie takim samym jak w przypadku największych skoczni na świecie, w Vikersund i Planicy. 

Trzecia faza projektu to budowa obiektów stricte komercyjnych składających się na miasto z lodu i śniegu, wielką atrakcję, która ma przyciągać setki tysięcy turystów rocznie. Będzie to też najdroższy etap całego przedsięwzięcia, mający opiewać na kwotę 2,1 miliarda juanów.

W tej chwili Chiny dysponują sześcioma skoczniami dopasowanymi swoimi parametrami do miedzynarodowych wymogów. Obok kompleksu olimpijskiego w Zhangjikau i omawianego w Laiyuan są to zmodernizowane niedawno obiekty normalne w Jilin oraz Yabuli, które przed dziesięcioma laty było gopodarzem zimowe uniwersjady. Na modernizację czeka jeszcze tamtejszy duży obiekt. Wszystko wskazuje na to, że to nie koniec. Obecnie Chińczycy przymierzają się do budowy kolejnego ośrodka narciarskiego, w Tonghua, gdzie poza stokami do szusowania, także mają mieścić się skocznie. Tonghua to miejscowość, w której w 1953 roku stanęła pierwsza w Państwie Środka skocznia narciarska. Co ciekawe, przez dwa lata od powstania nie była używana, gdyż nie znalazł się żaden śmiałek, który miałby odwagę z niej skoczyć.

Pierwszy projekt skoczni mamuciej w Chinach pojwił się już w 2006 roku. W planach było postawienie trzech skoczni w Changai shan, jedną z nich miała być arena o punkcie konstrukcyjnym K-195. Plany na zawsze pozostały na papierze, w tym przypadku ma być jednak inaczej. Przypomnijmy, że po rezygnacji Harrachova wciąż nieobsadzony jest termin mistrzostw świata w lotach w 2024 roku. W przypadku powodzenia drugiej fazy projektu w Laiyuan Chińczycy mogą stać się poważnym kandydatem do przeprowadzenia tej imprezy.

O plany budowy skoczni do lotów w Państwie Środkami i stanowisko Międzynarodowej Federacji Narciarskiej w tym zakresie zamierzaliśmy zapytać Sandro Pertile, obecnego dyrektora zawodów Pucharu Świata. Niestety póki co uniemożliwiły to problemy zdrowotne włoskiego działacza.

Projekt Laiyuan stanowi też część chińskiej ofensywy w kierunku popularyzacji narciarstwa. Plan jest taki, by do 2030 roku miłością do nart zarazić 300 milionów obywateli. W tej chwili szusowanie na dwóch deskach uprawia około 5-6 milionów Chińczyków.


Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (20425) komentarze: (48)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Bernat__Sola profesor
    @Kolos

    Że Ci się jeszcze chce to robić w sytuacji, w której skoki powyżej 200 m spowszedniały. Doceniam.

  • Naczelny Ironista stały bywalec
    @lopekerno

    Człowieku, słyszałeś kiedyś w szkole o interpunkcji? Bełkot jak u alkoholika.

  • nicoz weteran
    @Robert Johansson252

    Do następnej olimpiady mogą to zmienić na inną konkurencję tak by wilk był syty i owca cała. Dlaczego nie można zmienić to tylko na olimpiadę w Chinach. Pożyjemy, pomarzymy,...

  • Cinu profesor

    Oby za infrastrukturą poszły też wyniki sportowe bo u Kazachów słabo to wygląda.

  • lopekerno początkujący

    Mamut w azji ciekawe zjawisko ale tylko dla tursytów i skoczków europejskich i japończykóww bo chinole to będą sprawdzać śnieg na buli ale skąd na pieniądze poszły ktoś maczał w tym palce.

  • Nobody stały bywalec
    @Fan Tkaczenki i Aalto

    Opłaca się, bo masz promocje miast i a nóż coś wypali z tego, a jakie są minusy? No pewnie trochę ludzi umrze, trochę hajsu stracą, ale to se odbiją na ludziach no i więcej w sumie nie ma minusów. Oczywiscie dla tych co budują. Temu się opłaca.

  • Shoutaro doświadczony

    Chińczykom jestem w stanie uwierzyć - mają ten gen szaleństwa (i hajs), który pozwala im takie odjechane projekty realizować. Pewnie ta skocznia rzeczywiście powstanie, a czy i kiedy będzie się na niej skakało - to już druga kwestia.

    Szkoda tylko, że modernizację Čerťáka i Copper Peak to już najprawdopodobniej możemy sobie wybić z głowy.

  • Naczelny Ironista stały bywalec
    @Krycham

    Dzięki Bogu:).

  • Krycham stały bywalec
    @Naczelny Ironista

    akurat ironizowałem tutaj :)

  • kuba923 stały bywalec
    @Krycham

    Który był z kontenerów i tymczasowy ;)

  • Naczelny Ironista stały bywalec
    @Krycham

    Fake newsy są dla takich ludzi jak ty. Doczytaj.

  • Krycham stały bywalec
    @pogromca januszy

    żeby tylko ten mamut nie rozleciał się po roku jak ten Chiński pierwszy szpital covidowy co w 10 dni bodajże w Wuhan zbudowali :)

  • Nowyskoczek5 profesor

    Zamiast mamuta w Chinach wolałbym odbudowy w Harrachovie .

  • Pavel profesor
    @Blumiś

    Chińczycy jak sobie wymyślą Mamuta to go wybudują dla nich to jak pstryknąć palcami. Zobacz sobie jak wygląda ośrodek treningowy Guangzhou Evergrande, oni jak coś budują to musi być największe i najlepsze na świcie, ot taka ich mania wielkości.

  • Blumiś bywalec

    Niech buduja, przerabialem już skocznie k300 w Austrii, polski Harrachov i mityczny Ironwood :)))
    W razie co, bedzie sie dobrze burzyc, bo Chinczycy chcieli cały okres dojrzewania przeskoczyć i w 2 lata sie nauczyć skakac, a to sie tak nie da :)))

  • Pavel profesor
    @Bocian

    Bieda - sport, to przeważnie piłkarze z Brazylii czy "Czarnej Afryki". Azja to zupełnie inna bajka.

  • Bocian stały bywalec
    @Pavel

    Hahaha, racja. Chiny to może nienajlepszy przykład na ową korelację. Rzeczywiście ta występuje częściej, w stosunku bieda-sport, niż reżim-sport.

  • Pavel profesor
    @Bocian

    Nie chciałbyś trafić do "fabryk sportowców" rodem z Chin :) Wierz mi nie ma to nic wspólnego z naszym postrzeganiem sportu, a już o "wyrywaniu się z systemu" nie ma mowy. Nie przykładaj kultury z dalekiego wschodu do Europy bo to niebo, a ziemia.

  • Bocian stały bywalec
    @Pavel

    Trochę to jednak koreluje ze sobą. Kiedy system Cię gniecie, to masz ambicje wyrwać się z niedoli. Sport jest wtedy furtką, więc więcej osób na tę furtkę próbuje się załapać. W zachodnim świecie niewolnicy, tacy jak my, mają więcej luzu, bo większość prac jest zautomatyzowanych. Skoro więc u nas jest znośnie, to niewielu chce sobie odmawiać zabawy, aby trenować.

  • Kolos profesor
    @wiatrhula111

    Od "kultury" pracy rodem z Koreii południowej lepiej trzymajmy się jak najdalej. W ogóle Azja to fatalny wzorzec w tych kwestiach.

  • Fan Tkaczenki i Aalto profesor

    Fajnie fajnie, ale nwm czy się opłaca - chińscy skoczkowie nawet w PŚ nie mogą startować.

  • Pavel profesor
    @wiatrhula111

    Tylko nie ma to nic wspólnego z "ambicją", a człowiek jest tam mrówką w mrowisku. Oczywiście daje to olbrzymie możliwości rozwoju całego kraju, ale zabija indywidualność. Wolę europejską kulturę z jej wolnością jednostki i kulturą pracy :)

  • kuba923 stały bywalec
    @nicoz

    Jesteś trzeźwy?? Tak tylko się pytam. Tym bardziej wtedy kraje by się zgłaszały po organizacje ZIO, bo nie mają co z pieniędzmi zrobić tylko na jednorazowego mamuta wydać...

  • wiatrhula111 weteran
    @Pavel

    Pierwsze zdanie nie tyczyło się tylko Chin, ale całej Azji, zresztą popatrz sobie w jakich krajach powstawały najnowsze odkrycia techniczne i naukowe, gdzie ludzie są najinteligentniejsi (bo wykształcenie to tak naprawdę ma tylko znaczenie w kwestii zarobków gdy nie pracuje się "na swoim").
    Porównaj sobie kulturę pracy Europy zachodniej, a chociażby tej z Korei Południowej

  • Prekursor Skoczni Vip weteran

    Oby to nie były tylko atrakcje turystyczne i w Chińskich skokach rzeczywiście coś ruszyło

  • Kolos profesor
    @Pavel

    Norwegowie coś tam chcieli w ramach starań o IO 2022 robić olimpijskie loty w Vikersund, ~ ale nawet na poważnie swojej kandydatury nie zgłosili więc obecnie tematu nie ma. Ale nie wkluczamałbym, że kiedyś pokazowo w ramach IO takie loty będą. Ale póki co żaden kraj mający skocznię mamucią nie ma woli organizacji IO.

  • Robert Johansson252 profesor
    @nicoz Tak

    I wszystkie miejscowości, które będą chciały organizować IO będą budować mamuta. To jes prawdopodobne tak samo jak to, że Arttu Pohjola zdobędzie złoto w Planicy

  • Bocian stały bywalec
    @wiatrhula111

    Proximity flying ma swoją ligę (nomen omen w Chinach), gdzie zawodnicy celują w tarczę. Są ludzie, którzy skaczą z helikoptera na szczyt góry i zjeżdżają na nartach, po czym skaczą i lecą na wingsuicie (niektórzy nawet na rowerach zjeżdżają), ale to nie miałoby zbyt wiele wspólnego ze skakaniem na nartach. Proximity flying jest fantastyczne, podziwiam ludzi, którzy to robią, najbardziej na świecie, ale jest to zupełnie inna bajka, niż skoki narciarskie, gdzie tylko lekko luźniejszy kombinezon wydłuża znacznie skok. Może kiedyś gdzieś w Andach kiedyś powstanie taki obiekt do zjazdu na nartach z trasą do lotu na wingsuicie, ale to będzie tak różne od skoków, jak motocross od żużla, a nawet bardziej.

  • Pavel profesor
    @nicoz

    Nie dołączą.

  • nicoz weteran

    Może loty dołączą do dyscyplin na olimpiadzie? Co jakiś czas coś tam się zmienia w przepisach więc będziemy czekać.

  • Bocian stały bywalec
    @Robert Johansson252

    Z fisem, jak z nartami - kweatia odpowiedniego posmarowania. A tak bardziej serio, to nie ma przepisów, których nie da się zmienić, a już widzę, jak fis odmawia homologacji na nowiuteńką skocznie HS 250. Przecież tyle już jest tych mamutów, że chińczycy łaski nie robią, nie? Osobiście myślę, że nawet, jak zrobią HS 240, to i tak profil tej skoczni pozwoli skakać najdalej, bo to przyniesie rozgłos i chwałę.

  • Pavel profesor
    @wiatrhula111

    Ehh ten ambitny, przeciętny Chińczyk, dla którego szczytem marzeń jest pracować po 12 godzin dziennie przez 7 dni w tygodniu, aby potęga Chin rosła, a to wszystko w zasadzie za miejsce do spania i coś do zjedzenia :) Bardzo światowy gość z ciebie :)

  • Sweet weteran
    @Robert Johansson252

    czemu nie? jak naprawde zrobia i bedzie bezpieczna to napewno fis zrobi od razu!!!

  • Sweet weteran

    alee!!!!!!! SZOK!! brawo!!! powodzenia

  • wiatrhula111 weteran

    W Europie niestety ludzie są coraz mniej ambitni, co przekłada się również na ilość osób uprawiających, czy interesujących się danymi sportami w tym skokami właśnie, tak więc tutaj te plany Chin mogą naprawdę wiele dać nam jako fanom i zapaleńcom tych dyscyplin, do tego mamut a jak wiadome to loty są solą tej dyscypliny i to tutaj nawet Amerykanie zaczynają mówić o latających wiewiórkach na nartach

  • pogromca januszy weteran

    No zobaczymy, co z tego będzie. Czy Chinole zawstydzą Polaków i Czechów i wybudują od podstaw mamuta zanim tamci zdążą wymienić choć jedno przęsło w Harrachovie? Wcale bym się nie zdziwił.

  • Kolos profesor
    @Karpp

    W seriach oficjalnych było takich skoków 6722, do tego jeszcze 396 skoków w seriach nieoficjalnych, a przynajmniej tyle udało mi się skatalogować tych skoków przedskoczków.

    W sumie więc daje to 7118 skoków

  • kuba923 stały bywalec
    @Robert Johansson252

    Ale FIS sam nie przestrzega własnych przepisów...

  • Karpp profesor
    @Kolos

    To ile jest w sumie tych lotów powyżej 200 m?

  • Kolos profesor
    @Karpp

    Oczywiście, że tak. Choć wymagałoby to zapewne dodatkowych tabelek z jakimiś rozróżnieniami na lato i zimę.

  • Karpp profesor
    @Kolos

    I co dopisywałbyś te wyniki powyżej 200 m skoczkom ?

  • Kolos profesor
    @Karpp

    Ponoć w planach jest i igielit na tym chińskim mamucie. Ciekawe czy to wypali. Letnie loty to by było coś

  • Kolos profesor

    No cóż tylko temu przyklasnąć, skokom narciarskim przyda się taki świeży powiew i nowa skocznia mamucia. Oby tylko pandemia nie krzyżowała planów a FIS nie rzucał kłód pod nogami.

  • Karpp profesor

    Tym posunięciem Chiny zapewnią sobie organizacje PŚ średnio co dwa lata.

    Kraj w którym zima jest, aż szkoda, żeby tego niewykorzystać. Pewnie kiedyś bedzie tam wiecej PŚ w sportach zimowych. W coraz bardziej ocieplającej się Europie niedługo w grudniu w ogole nie da się niczego zorganizowac

  • Robert Johansson252 profesor
    @kuba923 Na ten moment

    Przepisy Fis-u nie pozwalają na większą skocznię

  • Seba Aka Krzychu profesor
    @kuba923

    Skocznia Kulm ma HS 235.

  • kuba923 stały bywalec

    Nie oszukujmy się, igrzyska w Pekinie to najlepsze co spotkało skoki narciarskie w ostatnim czasie. Prędzej zawody odbędą się tam niż w Libercu. Szkoda tylko, że nie pokuszą się by zbudować skocznie choć ciutkę większą niż Vikersund czy Planica a nie taką samą, tylko zawsze lepsze to niż HS 225 jak Kulm

  • Robert Johansson252 profesor
    I tak pewnie

    Nie zrobią na niej zawodów w ciągu najbliższych lat

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl