Okiem Samozwańczego Autorytetu: Takie sztuczki nie ze mną.

  • 2021-02-22 00:07

W języku obiegowym funkcjonuje wiele przekręconych cytatów. Zapadły one w pamięć tak bardzo, że mało kto pamięta, że w oryginale brzmiały zupełnie inaczej. Od starożytności po współczesną popkulturę ludzie przekręcali i przekręcają wypowiedzi, a potem zapamiętują te przekręcone wersje.

Juliusz Cezar na chwilę przed śmiercią wcale nie spytał "I Ty Brutusie przeciwko mnie?" ale "Ty także, mój synu?". Tadeusz Mazowiecki nigdy nie wspominał o "grubej kresce", tylko powiedział: "przeszłość odkreślamy grubą linią". Franz Maurer nie powiedział w "Psach"; "Co ty wiesz o zabijaniu", tylko "Nie mów mi o zabijaniu, bo ja coś o tym wiem". A jak już jesteśmy przy kinematografii, to prawdziwą kopalnią przekręconych cytatów jest serial "Stawka większa niż życie". Może komuś właśnie robię filmowy przewrót kopernikański, ale tak się składa, że Kloss nigdy nie powiedział "Brunner, Ty świnio", tylko "prawdziwa z Ciebie kanalia, Brunner". Nie padają też słowa "rączki, rączki, Hans", natomiast Brunner mówi "ręce, ręce, ręce, Kloss!". No i nie ma serialu zwrotu "Nie ze mną te numery, Brunner" tylko "Takie sztuczki nie ze mną, Brunner". 



Dlatego też Sepp Gratzer wcale nie powiedział w ten weekend "Nie ze mną te numery, chłopaki", tylko "Takie sztuczki nie ze mną, chłopaki". Chłopaki to oczywiście Halvor Egner Granerud oraz Markus Eisenbichler. A tym samym Alexander Stöckl oraz Stefan Horngacher. Oczywiście również Elias Medwed oraz Valentin Foubert, ale ze zrozumiałych względów dyskwalifikacja tych dwóch zawodników nie wzbudziła takiej samej sensacji, co dyskwalifikacja lidera i wicelidera pucharu świata. Bo przepisy przepisami, idea ideą, ale wiadomo, że niestety ten świat jest tak urządzony, że niektórym wolno trochę więcej. Na wyskoki możnych zwykle przymyka się trochę oko. W Râșnovie jednak nie przymknięto oka. Odpowiedzialny za kontrolę sprzętu Gratzer powiedział "takie sztuczki nie ze mną" i zdyskwalifikował zwycięzcę konkursu i lidera cyklu w jednym, oraz jeszcze na dokładkę wicelidera.  



Oczywistym jest, że zarówno Norweg jak i Niemiec testowali jakiś trick, który miał dać im przewagę nad konkurencją podczas zbliżających się mistrzostw świata. Próbowali, czy się uda nagiąć przepisy, na granicy których większość ekip balansuje od dawna. A Gratzer tupnął nogą i powiedział, że się nie uda. Ryzyko było wkalkulowane. Widać to było wyraźnie w reakcjach zawodników. Jakże innych, niż tej w wykonaniu Andrzeja Stękały w Zakopanem. Sztaby norweski i niemiecki zapewne tylko pokiwały głowami i zweryfikowały swoje plany co do imprezy w Oberstdorfie. 



Zweryfikowane, i to dość brutalnie, zostały również wypowiedzi niektórych zawodniczek startujących w pucharze świata pań. Wypowiedzi o tym, że poziom kobiecych skoków podniósł się już tak bardzo, że niewiele ustępuje skokom w wykonaniu mężczyzn. Mikst to konkurencja, która nie zdarza się zbyt często. Daje nam szansę bezpośredniego porównania poziomu elity panów i pań w tym samym miejscu, w tym samym czasie, w tych samych warunkach. Ostatnio mogliśmy ją oglądać dwa lata temu podczas mistrzostw w Seefeld. Od tamtego czasu nic się nie zmieniło. Tak w Seefeld, jak i w Râșnovie panie skakały z rozbiegu dłuższego od panów o dziesięć belek. To wciąż olbrzymia różnica. Można spokojnie założyć, że gdyby nawet najlepsze skoczkinie - jak Sara Takanashi, Nika Kriznar, Marita Kramer czy Maren Lundby - postanowiły rywalizować ze skoczkami w jednym konkursie, skakałyby średnio po 20 metrów krócej od czołowych skoczków. I to na skoczni normalnej. Na dużej, byłoby to pewnie ze trzydzieści metrów. Oznacza to, że mistrzynie olimpijskie czy zdobywczynie pucharu świata raczej sporadycznie i wyjątkowo szczęśliwie mogłyby liczyć na pojedyncze przypadki awansu do drugiej rundy. 



Dlaczego o tym piszę? Bynajmniej nie po to, by robić paniom jakąkolwiek przykrość. Od zawsze kibicowałem dziewczynom, które chciały skakać na nartach i walczyły o to, by organizować zmagania na skoczniach w ramach pucharu, mistrzostw, czy igrzysk olimpijskich. Tak jest ten świat urządzony, że statystycznie mężczyźni są więksi, wyżsi, szybsi i silniejsi, niż kobiety. Ale nie oznacza to, że sport w wykonaniu pań nie może być ciekawy. Przez pierwszą dekadę tego tysiąclecia emocjonowaliśmy się rywalizacją Swietłany Fieofanowej z Jeleną Isinbajewą (oraz Moniką Pyrek i Anną Rogowską - oczywiście) i nikt się specjalnie nie przejmował, że kobiecy rekord świata był o półtora metra gorszy, niż męski, który Serhij Bubka ustanowił półtorej dekady wcześniej. Cieszę się również, że na niemieckim czempionacie panie zadebiutują w rywalizacji o medale na skoczni dużej. Tym samym, indywidualnie będą miały tyle samo szans na medale, co mężczyźni. Więc po co o tym piszę? Piszę o tym po to, by jednak twardo stąpać po ziemi. Walka o równouprawnienie w sporcie jest słuszna. Ale w słusznej sprawie używać trzeba słusznych i prawdziwych argumentów. Nie ma sensu naginać faktów, bo można sprawie raczej zaszkodzić, niż pomóc.



Jak już jesteśmy przy paniach, to słów kilka poświęcę wspomnianej wyżej Sarze Takanashi. Japonka wygrała w Râșnovie swój sześćdziesiąty konkurs PŚ. Ten sezon jest dla niej powrotem na jej kosmiczny poziom dominacji w skokach narciarskich. Takanashi to zjawisko, które w skokach męskich nigdy nie zaistniało i nigdy nie zaistnieje. Jednym z powodów jest wciąż relatywnie niski poziom konkurencji, ale przede wszystkim niesamowity talent urodzonej w Kamikawie zawodniczki. Takanashi przypomina trochę Schlierenzauera, tylko pomnożonego przez 5. Zaczęła skakać w pucharze kontynentalnym w wieku 12 lat, w pucharze świata zadebiutowała w wieku 15. Od tego czasu na dziesięć sezonów zgarnęła cztery Kryształowe Kule, raz była druga, dwa razy trzecia i dwa razy czwarta. Gdyby w sezonie 2014/2015 nie dała się wyprzedzić Danieli Iraschko-Stolz o 34 punkty, miała 5 zwycięstw w klasyfikacji generalnej z rzędu. W konkursach zwyciężała - jak wspomniałem - 60 razy (u panów najlepszy jest Schlierenzauer z 53 zwycięstwami) i 105 razy stawała na podium (u panów rekord dzierży Ahonen - 108 razy). Tylko weźmy jeszcze pod uwagę, że Sara niedawno skończyła 24 lata. I to, że o ile u panów konkursów w sezonie jest zwykle prawie trzydzieści, o tyle u pań po kilkanaście. U panów drugi po Austriaku pod względem zwycięstw jest Nykänen - 46 zwycięstw. U pań? Maren Lundby z 30. Potem Daniela Iraschko-Stolz z 16 i Sarah Hendrickson z 13. Czyli trzy kolejne zawodniczki nie wygrały wspólnie tyle, co jedna Sara. Albo powiedzmy to jeszcze inaczej - Sara Takanashi wygrała 40% konkursów pś, w których startowała. W dwóch trzecich z nich stawała na podium. Kosmos. A jednocześnie  - podobnie jak Schlierenzauer - ta megagwiazda i absolutna dominatorka regularnie zawodzi na najważniejszych imprezach. Indywidualny dorobek olimpijski? Jeden brąz. Mistrzostwa Świata? Jedno srebro i jeden brąz. Szokujące.

Forma Japonki rośnie przed mistrzostwami i podobnie jest z Japończykiem. Kobayashi właśnie wygrał swój drugi konkurs tej zimy i to tydzień po tygodniu. Dwa lata temu jechał do Seeefeld jako murowany faworyt a skończyło się na czwartym i czternastym miejscu. Takanashi prawie zawsze jeździła jako faworytka. To by była historia, gdyby oboje w Oberstdorfie sięgnęli po złote medale. W skokach męskich Japończycy czekają na mistrzostwo świata od lat '90 ubiegłego wieku i ery słynnych samurajów. Przy czym  jedynym japońskim mistrzem świata na skoczni dużej pozostaje Masahiko Harada. Na skoczni normalnej reprezentantom Kraju Wschodzącego Słońca wiosło się lepiej. Nie tylko mają aż trzech mistrzów - Haradę, Okabe i Funakiego, ale też mogą pochwalić się kompletem medali. w 1999 roku w Ramsau Funaki, Miyahira i Harada wzięli podium dla siebie i był to jedyny taki przypadek w czasach nowożytnych. Wcześniej zdarzało się to jedynie Norwegom przed II wojną światową.


Radek Židek, Michal Doležal, Grzegorz Sobczyk

Dygresje dygresjami a warto wspomnieć o Polakach. Weekend w Rumunii pokazał, że przed mistrzostwami w Oberstdorfie możemy mieć tyleż nadziei, co obaw. Kamil Stoch przeplata miejsca na podium występami na poziomie drugiej i trzeciej dziesiątki. Jest regularny jak sejsmograf chory na Parkinsona. Podobnie jest w przypadku Piotra Żyły i Andrzeja Stękały. Nieco bardziej stabilny jest Dawid Kubacki, ale on swoją formę ustabilizował troszeczkę poniżej poziomu, jakiego byśmy sobie wszyscy, wliczając w to mistrza świata, liczyli. Pociechą jest to, że do strefy medalowej brakuje naprawdę niewiele. Oczywiście najpoważniejszym faworytem do obu tytułów pozostaje Granerud, ale przecież wszyscy wiemy, jak to z tymi faworytami w skokach jest. Więc chyba daruję sobie te wszystkie analizy, proroctwa i rozkminki. Na chwilę obecną mam - jak zawsze - swoich faworytów dyktowanych przez serce. I na tym poprzestanę. Rozum podpowiada mi, że faworytów jest wielu. Przeczucie śpi jak suseł, a próby szturchnięcia skutkują jedynie niechętnymi pomrukiwaniami.

Czołówka PŚ 20.02.2021
Lp zmiana zawodnik kraj przybytek pkt. strata1 strata2
1   Halvor Egner Granerud Norwegia 2 1544 0 0
2   Markus Eisenbichler Niemcy 1 1018 526 526
3   Kamil Stoch Polska 80 944 600 74
4   Robert Johansson Norwegia 24 774 770 170
5      +1 Dawid Kubacki Polska 50 758 786 16
6      -1 Anže Lanišek Słowenia 0 749 795 9
7   Piotr Żyła Polska 45 743 801 6
8     +1 Ryōyū Kobayashi Japonia 100 659 885 84
9      -1 Marius Lindvik Norwegia 20 612 932 47
10   Karl Geiger Niemcy 60 566 978 46

Wydaje się, że bez względu na to, ile w Planicy odbędzie się konkursów indywidualnych, znamy już skład i kolejność na podium sezonu. Choć po dyskwalifikacji Markusa Eisenbichlera wzrosły szanse Kamila Stocha na zajęcie drugiego miejsca. Za ich plecami może wydarzyć się jeszcze bardzo wiele i mam nadzieję, że Dawid i Piotr zakończą zimę na czwartym i piątym miejscu. 
Poczet Zwycięzców PŚ 20.02.2021
Lp zawodnik kraj liczba wPŚ
1 Halvor Egner Granerud Norwegia 11 1
2 Kamil Stoch Polska 3 3
3 Markus Eisenbichler Niemcy 2 2
4 Ryōyū Kobayashi Japonia 2 8
5 Robert Johansson Norwegia 1 5
6 Dawid Kubacki Polska 1 6
7 Marius Lindvik Norwegia 1 9
8 Karl Geiger Niemcy 1 10

Jestem gotów się założyć, że Golas nie pobije rekordu Petera Prevca i nie wygra piętnastu konkursów w sezonie. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to same loty do końca sezonu. Patrząc wstecz, Norweg nie jest wybitnym lotnikiem, na mamutach radzi sobie mniej-więcej tak samo, jak na skoczniach dużych. 
 
Poczet Podiumowiczów PŚ 20.02.2021
Lp zawodnik kraj 1 2 3 suma wPŚ
1 Halvor Egner Granerud Norwegia 11 2 0 13 1
2 Kamil Stoch Polska 3 4 1 8 3
3 Markus Eisenbichler Niemcy 2 3 2 7 2
4 Ryōyū Kobayashi Japonia 2 0 0 2 8
5 Robert Johansson Norwegia 1 1 3 5 4
6 Marius Lindvik Norwegia 1 1 3 5 9
7 Karl Geiger Niemcy 1 1 3 5 10
8 Dawid Kubacki Polska 1 0 3 4 5
9 Anže Lanišek Słowenia 0 3 1 4 6
10 Piotr Żyła Polska 0 2 3 5 7
11 Daniel-Andre Tande Norwegia 0 2 0 2 11
12 Daniel Huber Austria 0 1 1 2 14
13 Bor Pavlovčič Słowenia 0 1 1 2 16
14 Andrzej Stękała Polska 0 1 0 1 15
15 Stefan Kraft Austria 0 0 1 1 17

Jak już zauważono, Geiger dużo zawdzięcza Granerudowi. Co jakaś wpadka Norwega na "G", to zyskuje Niemiec na "G". Tym razem Szerszeń zyskał kolejne pudło. Poza tym - nihil novi super nivem. Te same twarze w tabelce.
 
Polacy 20.02.2021
Lp zawodnik przybytek pkt wPŚ
1 Kamil Stoch 80 944 3
2 Dawid Kubacki 50 758 5
3 Piotr Żyła 45 743 7
4 Andrzej Stękała 9 444 15
5 Jakub Wolny 12 146 27
6 Klemens Murańka 15 139 28
7 Aleksander Zniszczoł 0 81 38
8 Paweł Wąsek 0 62 43
9 Maciej Kot 0 17 57
10 Stefan Hula 0 2 72
11 Tomasz Pilch 0 1 74

Bardzo liczyłem na to, że więcej niż sześciu polskich skoczków (siedmiu, lub może nawet ośmiu) zakończy sezon z co najmniej stoma punktami. Przed drugim weekendem w Zakopanem wydawało się to dość prawdopodobne, przed Râșnovem jeszcze możliwe. Teraz, wobec faktu, że Polska na ostatni period będzie miała limit sześciu zawodników, jest to już niemal nerealne. Trudno. Może za rok?
 
Bracia 20.02.2021
Lp Bracia kraj pkt.
1 Kobayashi Japonia 760
2 Huber Austria 447
3 Prevc Słowenia 364

Tu już chyba nic się nie zmieni. 
 
Plastikowa Kulka 20.02.2021
Lp zawodnik kraj liczba wPŚ
1 Tilen Bartol Słowenia 12,3 47
2 Naoki Nakamura Japonia 10,3 42
3 Władimir Zografski Bułgaria 10 59
4 Maciej Kot Polska 10 57
5 Severin Freund Niemcy 10 25
6 Junshiro Kobayashi Japonia 6,3 33
7 Peter Prevc Słowenia 6,3 24
8 Gregor Deschwanden Szwajcaria 6 23
9 Keiichi Satō Japonia 6 18
10 Daiki Itō Japonia 5 54
11 Niko Kytosaho Finlandia 5 49
12 Anders Håre Norwegia 5 46
13 Paweł Wąsek Polska 5 43
14 Sander Vossan Eriksen Norwegia 5 42
15 Jewgienij Klimow Rosja 5 34
16 Constantin Schmid Niemcy 5 30
17 Martin Hamman Niemcy 5 22
18 Yukiya Satō Japonia 5 12

Bartol na czele a ostatnie konkursy w Słowenii...
 

Regulamin Turnieju o Plastikową Kulkę można znaleźć w tym felietonie.

Cytat zupełnie na temat:
"Olivier Giroud urodził się 15 metrów przed Alessandro Batbym". 
Przemysław Babiarz.

Jacyś ludzie kpią z poziomu telewizji publicznej. To nie ludzie! To wilki! Poziom merytoryczny, a szczególnie edukacyjny stoi na najwyższym poziomie. Ja wiem, że jak słucham komentarza podczas zawodów sportowych, takich jak skoki narciarskie, to mogę liczyć nie tylko na fachowe informacje sportowe, krótką lekcję historii i mini-wykład z teologii, ale jeszcze pochylenie się nad arcyciekawym zagadnieniem z zakresu fizyki, czyli wytłumaczenie czym jest czasoprzestrzeń - na prostym, klarownym przykładzie. TVP bawiąc - uczy a ucząc - bawi!

Cytat zupełnie nie na temat:
"A Irlandia podobno jest taka zielona jak włosy syreny o świcie"
Kowalski

I to by było na tyle z Râșnova. Kolejny przystanek to Oberstdorf, gdzie odbędzie się najważniejsza impreza sezonu. W Oberstdorfie tylko dwie rzeczy są pewne. Testy i maseczki. Takie czasy.

Ceterum autem censeo notas style esse decedam.
***
Felieton jest z założenia tekstem subiektywnym i wyraża osobistą opinię autora, nie stanowiąc oficjalnego stanowiska redakcji. Przed przeczytaniem tekstu zapoznaj się z treścią oświadczenia dołączonego do artykułu, bądź skonsultuj się ze słownikiem i satyrykiem, gdyż teksty z cyklu "Okiem Samozwańczego Autorytetu" stosowane bez poczucia humoru zagrażają Twojemu życiu lub zdrowiu. Podmiot odpowiedzialny - Marcin Hetnał, skijumping.pl. Przeciwwskazania - nadwrażliwość na stosowanie językowych ozdobników i żartowanie sobie z innych lub siebie. Nieumiejętność odczytywania ironii. Nadkwasota. Zrzędliwość. Złośliwość. Przewlekłe ponuractwo. Funkcjonalny i wtórny analfabetyzm. Działania niepożądane: głupie komentarze i wytykanie literówek. Działania pożądane - mądre komentarze, wytykanie błędów merytorycznych i podawanie ciekawostek zainspirowanych tekstem. Kamil Stoch ostrzega - nieczytanie felietonów Samozwańczego Autorytetu grozi poważnymi brakami wiedzy powszechnej jak i szczegółowej o skokach.

P.S. Kochani, nie karmcie mi tu trolli. Ja też się będę starał. 


Marcin Hetnał, źródło: Informacja własna
oglądalność: (18633) komentarze: (122)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Wojciechowski profesor
    @MarcinBB

    Wydaje mi się, że zbyt wiele czynników złożyło się wtedy na triumfy Nieminena – a jednego z nich możemy już nawet nie zaznać nigdy, czyli radykalnej zmiany stylu skakania. Wstrzelił się w idealny moment, także z tym, że pogubili lub nawet bardzo pogubili się Weißflog, Thoma, Nikkola, z radaru zniknął Ploc, loty obniżyli najmłodsi z czołówki jak Kuttin, Horngacher czy Zünd, a Felderowi i Vettoriemu trochę dłużej zajęło opanowanie nowego stylu.

    Musiałby się objawić jakiś gigant na miarę Schlierenzauera. Domen Prevc dość szybko nie wytrzymał, a innych kandydatów po Austriaku nie było.

  • MarcinBB redaktor
    @Wojciechowski juniorzy

    To jest w sumie szokujące, co się dzieje z juniorami ostatnimi laty. Ciekawe, czy jeszcze się kiedyś doczekamy w skokach kogoś takiego, jak Nieminen.

  • MarcinBB redaktor
    @Roxor

    Nie po to mi Bill z Sandro płacą judaszowe srebrniki i umaczane we krwi dolary od big pharmy, żebym pisał cokolwiek, co nie jest po linii NWO i sprzymierzonych z nimi (nami) iluminatów, reptilian i marsjan. Wszystko jest cacy, FIS cudowny, umie w kowida i zrobił skoki great again a Marita Kramer sama jest sobie winna. Pewnie to wszystko wymyślona przez nią ustawka dla fejmu i lajków na insta.

  • MarcinBB redaktor
    @firefly Marita Kramer

    No i po co te zarzuty, po co ta agresja, po co imputowanie złych intencji?
    Człowiek czasem kończy pisać artykuł o pierwszej w nocy, rano trzeba iść do pracy i albo po prostu już się nie chce o czymś pisać, albo nie ma weny.
    Ja to dla przyjemności robię, nikt mi za nic nie płaci i nikt nie będzie ode mnie wymagał o czym mam pisać. Nie mam obowiązku zabierać głosu w każdej sprawie. Nie należę też do osób, które wskakują na każdy chwytliwy temat i wtrącają swoje trzy grosze pod każdy "trendujący" hasztag.
    Maricie Kramer poświęciliśmy na portalu dwa artykuły, wspomnieliśmy o niej w trzecim. Sprawa jest oczywista, mamy skandal, dziewczyna została skrzywdzona. Co miałbym napisać? To samo, co napisali już wcześniej mądrzejsi ode mnie? Od samego mieszania herbata nie zrobi się słodsza.
    Podobnie jak ktoś, kto już wyraził swoje zdanie w komentarzu, mam nadzieję, że w Oberstdorfie los jej wynagrodzi tę niesprawiedliwość.

  • Mluki bywalec

    Granerud jest bardzo mocny i choć miałem nadzieję, że po TCS trwale osłabnie, okazało się że złapał drugi oddech i raczej już do końca sezonu będzie w ścisłej czołówce. Na pewno jest głównym faworytem do medali z najcenniejszego kruszcu.
    Jeśli chodzi o Polaków, to pocieszam się faktem, że przed zasadniczymi konkursami będzie kilka sesji treningowych, zwłaszcza na skoczni normalnej. Może to pozwoli naszym odnaleźć tę jakże ważną powtarzalność i automatyzm? Tylko w takim wypadku będą się naprawdę liczyć w obecnej, bardzo wyrównanej stawce. Bo kandydatów do medalu jest w tym roku naprawdę sporo. Jak widać nie tylko Polakom brakuje stabilności, stąd tak ciężko wytypować faworytów - wyjątkiem jest wspomniany Granerud.

  • kewa stały bywalec
    @Jellycrusher

    Jak ogladam skoki to najpierw sprawdzam, kto komentuje skoki na TVP - jak Babiarz przełączam na eurosport. Nie mogę słuchac jego komentarza, za bardzo podnosi mi ciśnienie.

  • Jellycrusher bywalec
    Babiarz takie numery odstawiał, że włos się jeżył.

    Na belce Stękała, który przecież wygląda zupełnie inaczej niż Wolny, a Babiarz spokojnie "A teraz Jakub Wolny, w poprzedni weekend rekordowe drugie miejsce w Zakopanem". Druga seria, Wolny spier*.* skok konkursowo (85 m), a Babiarz "Niezły skok, ale czy pozwoli na objęcie prowadzenia?" Za dużo kadzidła, to już narkotyczne odurzenie.

  • dar06_ weteran
    @MarcinBB

    Marcin napisz felieton o Polkach w skokach to będzie prawdziwe wyzwanie he

  • GOTS weteran
    @MarcinBB

    Jak już się tak sentymentalnie zrobiło z tymi cytatami to dorzucę swoje dwa ulubione:
    " Brunner alkohol i kobiety wyczuwa na kilometr"
    " Ręce, ręce, ręce Kloss!"
    Ahhh to był serial, byłby hitem na Netflixie :D

  • Sympatyczny_Wąsacz bywalec
    @kwak11234@wp.pl

    Wow chłop co pierwszy raz dał coś na potwierdzenie tych rozmów.

  • dervish profesor
    @MarcinBB

    Ha ha ha. :D

  • MarcinBB redaktor
    @dervish

    Zając, Zając. Grał go Sochnacki.
    "A to świnia. Ochla... mógł mnie ochlapać"
    I natychmiast jedna z najlepszych ripost Brunnera:
    "Nie mogę patrzeć na bitego człowieka. Jeżeli bije ktoś inny" :-)
    Swoją drogą - nazwać Zająca świnią, to też trzeba mieć poczucie humoru.
    Ciekawe, czy wpadł na to Szypulski, czy Safjan.

  • MarcinBB redaktor
    @dervish

    Jesteś okrutny.
    Tak brutalnie zabić marzenie, które pchnęło mnie do rozpoczęcia kariery redaktora na tej stronie 15 lat temu...
    No nic. Zostaje mi jeszcze marzenie, że Charlize Theron mnie zhejtuje podczas gali Oscarów za to, co kiedyś napisałem na forum Pudelka.

  • MarcinBB redaktor
    @butczan1

    Oczywiście pomyłka. Był czwarty i czternasty. Znów pisałem z pamięci, a w pamięci tylko ta czwórka jakoś mi została...

  • butczan1 weteran

    Kobayashi 2 razy 4 miejsce na MŚ w Seefeld? Raz na duzej skoczni indywidualnie a drugi raz?

  • butczan1 weteran
    @Aby

    Stoch akurat ląduje bardzo ładnie. A że dostaje 19 za lot na punkt K tylko dowodzi temu że ostatnio noty dostaje się za za odległość a jak jest inaczej wywołuje to szok i niedowierzanie.

  • Wojciechowski profesor
    @Introverder

    Został namaszczony przez Redaktora Włodzimierza i na tym dyskusja chyba się zamyka. ;)

  • Introverder profesor
    @Maradona

    Swoją drogą, nikt mu też nie każe chyba komentować każdego sportu, zwł. że są tacy, którzy chyba komentują skoki znacznie dłużej niż on.

  • Introverder profesor

    Urokliwa i pełna wdzięku Sara Takanashi to fenomen - życzę jej podwójnego złota na MŚ, a nawet poczwórnego (bo rozumiem, że będą 2 x ind. i drużynówka i jeszcze mikst). Niech potwierdzi na nich jak wielką zawodniczką jest i niech nadrobi straty sprzed lat w tej materii..

  • Maradona profesor
    @firefly

    Babiarz jakoś nie czuje tych skoków. Potrafi beznamiętnym, obojętnym tonem skomentować rekord skoczni Sato w Zakopanem, by potem podniecać się 122 metrowym skokiem Kota.

    Nawet kilka dni temu oglądałem halowe zawody lekkoatletyczne, które komentowali razem z Sebastianem Chmarą i da się odczuć, że lekkoatletyka to jego pasja, lubi i czuje tę dyscyplinę. Do skoków ktoś go wcisnął ale to nie był najlepszy pomysł, mimo że doceniam jego progres w komentarzu skoków.

  • Mucha125 profesor

    Moje typy na skocznie(na pewno zmienią się po treningach)
    Normalna indywidualnie: Największe szanse Mistrz Świata Kubacki, Stoch(przez jego wspaniały styl oraz ostatni występ na skoczni normalnej), Kraft(stylowo swietnie więc na liście, ale może zawieść przez swoje wykończenie organizmu+ ozdrowieniec),Kobayashi Ryoyu(przez swoje ostatnie występy, ale przez to że był dominatorem może zawieść jak Gregor i inni), Geiger(silny na skoczni normalnej, ale słabsza forma plus fatum gospodarza), Pius(za dobry występ na skoczni normalniej plus podobny do Huli więc ma szansę na medal) na końcu faworyt dominator sezonu co może zawieść akurat na mistrzostwach jak to robili wcześniej Japończyk i Austriak oraz Kamil .
    Miks : Niemcy i Norwedzy(najsilniejsi) oraz Słowenia(bardzo mocne kobiety)
    Duża skocznia : Czwórka Polaków (najmniejsze szansę Żyła przez brak stabilizacji), Dominatorzy sezonów tego i wcześniejszych(Kraft , Granerud, Kobayashi, Kamil),Dwóch najlepszy Słoweńców , Niemcy brak ze względu na to że są u siebie i Markus jest mocno emocjonalny, 4 najlepszy Norwegów(Największa szansa dla Johanssona z tego powodu że ma dużo medali a najmniejsza dla Lindvika przez wahania formy ) na końcu może Huber lub Sato

  • firefly profesor
    @Nikt_ważny

    Sam Kraft niedawno mówił, że podziwia telemark Kamila i stara się go naśladować. To mówi samo za siebie.
    W ogóle jeśli chodzi o styl to dla mnie większość skoczków wygląda w powietrzu jak rozczapierzona żaba xD Wiem, że z technicznego punktu widzenia i nawet ocen sędziowskich to nie ma znaczenia, ale dla mnie Kamil jest jednym z wyjątków, na którego sylwetkę w locie po prostu przyjemnie popatrzeć.

  • firefly profesor
    @dar06_

    Babiarza świetnie się słucha podczas zawodów lekkoatletycznych, natomiast w skokach jak dla mnie o wiele za bardzo się podnieca. Ta dyscyplina jednak wymaga budowania emocji w nieco inny sposób. Momentami to aż się czuję zażenowana jego poziomem ekscytacji.

  • Mucha125 profesor
    @ZXCVBNM_9999

    Wpierw najważniejszy test o nazwie negatywne testy na covid. Więcej info o formie na danej skoczni dopiero po treningach(najlepiej obstawiać po kwalifikacjach )

  • Wojciechowski profesor
    @dar06_

    Niestety co najwyżej przy wybranych skokach, zwłaszcza Polaków. Wiele innych prób po prostu zagaduje, tak jak większość polskich komentatorów obecnie zagaduje niemal każdą dziedzinę sportu.

  • Wojciechowski profesor
    @Aby

    Nie no, w 15 to akurat też nie wierzę.

  • dar06_ weteran
    @Aby

    No własnie jest pandemia a rygor u Niemców jest o wiele drastyczny niż my mamy
    Nie wykluczam nawet ze MŚ mogą odwołać ,albo przez ich testy nasza drużyna wykluczona
    Wszystko może się wydarzyć

  • KrzyK_ stały bywalec
    @Xenkus

    Ja też, składa się na to wiele czynników, takich jak podobny ostatni nick, podobny styl pisania, znów jakieś mniejsze kłótnie itd.

  • Xenkus profesor
    @Aby

    Jestem przekonany, że jesteś Blumiś, Bimberka, Shinosuke, Batby itd...

    ----- moderacja -----
    OK, na tym kończymy "rozliczenia". Kto ma wiedzieć, ten wie. Ze swojej strony mogę powiedzieć, że @Shinosuke to nie @Blumiś i @Biberka naraz, bo to dawny @Spot, do czego sam się zresztą przyznał.

    Resztę komentarzy ze zgadywanką kto jest kim będziemy kasować, bo to nie na temat, trochę śmietnik.
    -----------------------------

  • Aby początkujący
    @Wojciechowski

    No właśnie ale jest plandemia w zwyklych czasach bylo 11 jak w seefeld
    Wiec jakie 15
    10 to bedzie bardzo dobry wynik

  • Cypek! weteran

    Dawid, jeśli on ma walczyć o medale, to musi lepiej lądować, ale jest chyba na to za późno, nie wiem, może sędziowie mu pomogą trochę tak jak zawsze.

  • Xenkus profesor
    @Aby

    Siema Blumiś. Zwłaszcza Eisenbichler jest "stabilny"

  • dar06_ weteran
    @KrzyK_

    Blumiś znowu jest tutaj ? wraca jak bumerang mimo ciężkiej pracy mode nad nim

  • Aby początkujący
    @bomos

    Co ty bredzisz czlowieku?jakimi faworytami?jak będzie jakikolwiek medal to bedzie sukces a faworytami sa granerud kobayashi i eisenbichler.dolezal to amator,nie ma pojecia o trenowaniu,nie przygotowal wgl naszych zawodnikow na ms.zaden z nich nie jest stabilny,a noty nastepnym razem dostanie Stoch jak reszta.stylista to Granerud,on i Kraft moga dostac wyzej

  • KrzyK_ stały bywalec
    @Aby

    Dlaczego nie przyjadą? Na MŚ zawsze jedzie więcej drużyn, Czesi i Włosi są bardzo prawdopodobni, bo co im szkodzi wystąpić w drużynówce? A może przy odrobinie szczęścia awansowaliby do drugiej serii?
    A tak w ogóle, cześć Blumiś

    @dar06_ tak podejrzewam przynajmniej, znów ten sam styl pisania i znów zaczyna się od takich mniejszych kłótni. No i nick do poprzedniego bardzo podobny

  • dar06_ weteran
    @ZXCVBNM_9999

    Ale za to przyjemnie jego słucha mimo wpadek którzy geniusze mają
    Daję takie energie w swoim przekazie ze czujesz ze jesteś wraz ze skoczkiem przy oddaniu skoku

  • ZXCVBNM_9999 profesor
    @dar06_

    No Babiarz to generalnie szkoła aktorska, ale o ile w tej lekkoatletyce się sprawdza, tak często w skokach się myli, o czymś zapomina itp.

  • dar06_ weteran

    Babiarz często w swoim komentarzu się myli .tak jak legendarny Jan Ciszewski
    Tylko z nim można porównać jakie stwarza emocje w naszych domach, reszta nie ma takiej kultury osobistej czy jak w tym fachu odpowiedniej dykcji a miernoty których nie da się słuchać lądują w eurosportach czy w Polsacie

  • ZXCVBNM_9999 profesor
    @kwak11234@wp.pl

    Na podstawie czego sądzisz, że nie ma psychiki? Odkąd przerzucił szczyt letni na szczyt zimowy, to udowadnia, że ją jednak ma. Problem w tym, że nie ma aktualnie tak dobrej formy jak np. w Ga-Pa czy rok temu.

  • ZXCVBNM_9999 profesor
    @bomos

    Nie ukrywam, że mam cichą nadzieję na medal Stękały na dużej. Brąz bym wziął w ciemno.

  • Wojciechowski profesor
    @Aby

    Na mistrzostwach akurat niemal zawsze startuje w drużynówce więcej ekip, niż w drużynówkach PŚ.

  • bomos doświadczony

    Gratzer jak zawsze przed MŚ uderzył najmocniej jak się da, bo nie szukał rozwiązań lżejszego kalibru tylko od razu zdyskwalifikował najlepszych skoczków PŚ. Ci dwaj zaś zapewne coś tam testowali przed MŚ, po prostu ryzykowali i nie wyszło, a nic specjalnego ta DSQ nie przyniosła.
    Co do MŚ to wiadomo, kandydatów do medali jak zawsze będzie kilku. Jakiś zawodnik może wyskoczyć i powtórzyć Peiera sprzed dwóch lat, są kandydaci na tzw. czarnego konia. Polacy jak wszystko pójdzie dobrze to mogą nawet zdobyć dwa złote medale indywidualnie, Stoch i Kubacki są największymi faworytami na normalnej. Stoch zyska dużo notami, Kubacki zaś ma to atomowe wybicie i jak skoczy bezbłędnie to jak najbardziej na wygraną. Specjalista od normalnej Geiger wydaje mi się, że nie w aż takiej formie na wygraną, ale na medal może starczyć. Na dużej też Polacy będą faworytami, zwłaszcza Stoch bo pasuje mu ta skocznia. Kobayashi też sobie tam świetnie radził. Zagadka będzie forma Krafta, który zawsze odnosił tam dobre rezultaty. Może trening pod MŚ coś da. Nie jestem przekonany co do tego faworyzowania Graneruda, w grudniu nie skakał najlepiej w Obersdorfie.

  • Aby początkujący
    @kwak11234@wp.pl

    Zadni Czesi, wlosi nie przyjada.bo niby po co?zwrocilem ci uwagę wczoraj,ze mamy plandemie,ostatnio bylo 12 druzyn albo 11

  • asiasx bywalec

    Też się zgadzam, że brakuje jakiegokolwiek słowa o Kramer. Co do MŚ dla mnie Granerud i Kobayashi są najpoważniejszymi kandydatami do złota. Potem jest naprawdę sporo skoczków, którzy są w stanie dopełnić podium. Jeśli chodzi o Polaków, to i tak większego rozczarowania niż po Lahti 2017 nie będzie.

  • Robert Johansson252 profesor
    @Seba Aka Krzychu Jak dla mnie

    1. Stoch
    2. Geiger
    3. Kraft
    4. Andre Tande (ale nie zawsze)
    Z czołówki najgorzej lądują Lindvik i Eisenbichler

  • Seba Aka Krzychu profesor
    @Nikt_ważny

    Ogólnie Stoch i Kraft to są najlepsi styliści w stawce.

  • Seba Aka Krzychu profesor
    @Kolos

    Taaa, gdyby Granerud skakał cały sezon w nieregulaminowym kombinazenie to by cały czas łapał DSQ.

  • Nikt_ważny profesor
    @Xenkus

    Kubacki ląduje bardzo brzydko. On zazwyczaj dostaje za wysokie noty.
    Natomiast Stoch ma lądowania naprawdę perfekcyjne. I zasłużenie dostaje takie noty, podobnie jak np: Kraft.

  • Xenkus profesor
    @Aby

    Lądowania Stocha to dwie klasy wyżej od Kubackiego który mam wrażenie, ze spada z wysokiego pułapu.

  • Seba Aka Krzychu profesor
    @kwak11234@wp.pl

    Przecież Kubacki ma bardzo mocną psychikę, już nie raz to udowadniał.

  • Aby początkujący
    @kwak11234@wp.pl

    Stoch ma czesto zawyzane noty,za nazwisko,tak jakby mafia fisowska chciala go przeczolgac.nie tak jak Kuback-ten w ogole paralityczniei,ale kluja w oczy te za wysokie noty.

  • Xenkus profesor

    Fakt Kubacki traci lądowaniami, na MŚ na normalnej takimi notami może przegrać medal, a Stoch wygrać.

  • Kolos profesor
    @Qrls

    Bo Granerud prawdopodobnie cały sezon skacze na sprzęcie niezgodnym z regulaminem, tylko akurat w Rasnovie z okazji zbliżających się MŚ, mu za to pogrozili palcem w postaci DSQ. W mikście Granerud skakał w tym samym kombinezonnie za który dzień wcześniej dostał DSQ, więc mnie nie dziwi, że w mikście skakał tak dobrze.

  • kwak11234@wp.pl profesor
    @Cinu

    Dla mnie on nie ma psychiki. I te lądowania aż oczy bolą.

    Maestria to Kamil Stoch

  • Cinu profesor
    @kwak11234@wp.pl

    Kubacki akurat ma mocną psychę. Obalił mit słabej psychy w Bisho 2020

  • kwak11234@wp.pl profesor
    @Seba Aka Krzychu

    z jego psychiką już to widzę..

  • Seba Aka Krzychu profesor
    @dervish

    Wedlug mnie Kubacki jest jednym z faworytów na skoczni normalnej, na dużej z resztą też, nie zdziwiło by mnie, gdyby z tych MŚ wrócił z trzema medalami.

  • kwak11234@wp.pl profesor

    Jak to niektórzy mówią- " Z moich mitycznych rozmów" powiedziałem, że Francuzi nie wystartują na MŚ.

    A o to dowód.
    http://www.ffs.fr/news/selections-mondiaux-de-saut-et-combine-nordique-64242

    Powołania Francuzów na MŚ.

  • Nikt_ważny profesor

    Zgadzam się z tym, że zabrakło wzmianki o Kramer.
    O tej sytuacji trzeba mówić jak najwięcej, żeby nikt tego tak po prostu nie zapomniał i nie zamiótł pod dywan. I tu nie chodzi o to, żeby nagle anulowali te zawody, tylko o to, żeby nigdy się coś tak absurdalnego nie powtórzyło.

  • dervish profesor
    @MarcinBB

    Jest jeszcze jeden kultowy cytat : "schowaj tę pukawkę, durniu, póki jeszcze mam ochotę z tobą rozmawiać". Pasuje do niektórych dyskusji niekoniecznie o zabarwieniu militarystycznym. ;)

    A Hans Kloss tylko raz użył słowa "świnia" i było to w odniesieniu do znokautowanego przed chwilą polskiego zdrajcy czy tez kolaboranta niejakiego Zająca (o ile nie pomyliłem nazwiska). :)

    P.S.
    Genialny pomysł z wpleceniem kultowych cytatów w opisywaną w felietonie rzeczywistość.

  • Cinu profesor

    Sepp Gratzer wygląda trochę jak Wilhelm Strasse z Wolfensteina.

  • Xenkus profesor

    Ja bym tak Stocha na normalnej nie skreślał.

  • Robert Johansson252 profesor
    @kwak11234@wp.pl

    Pavlovcic będzie walczył a Johansson i Eisenbichler nie? Bez jaj...

  • kwak11234@wp.pl profesor
    @firefly

    Zobaczymy.
    Po to są MŚ, żeby czarny koń nam się objawił - ostatnio Szwajcar Kilian Peier.
    Kto następny? :)

  • firefly profesor
    @kwak11234@wp.pl

    No i znowu: jeśli wymieniasz Ryoyu w gronie faworytów to nie może on być czarnym koniem. Byłby nim gdyby nadal skakał tak jak jeszcze w grudniu, a na MŚ nagle wystrzelił. Ale w tym momencie wszyscy spodziewają się jego dobrych wyników.

  • KX_Keytinho stały bywalec
    @kwak11234@wp.pl

    Gdyby się tak potwierdziło, to bardzo ciekawe.
    Bardzo dużo zespołów w drużynówce.
    Decyzja Francuzów i Turków o odpuszczeniu dziwna. Może jakieś zasady związkowe? Zwłaszcza u Francuzów, gdzie spokojnie mogliby wystawić niezły skład na drużynówkę albo przynajmniej na mikst. Zobaczymy oficjalnie jutro wieczorem jak będzie.

  • Qrls weteran
    @firefly

    Obstawiając i typując tak zwanego czarnego konia, włącza się go do grona faworytów. Różnica polega na tym że jeśli Czarny Koń wróci z niczym to zawodu nie będzie, jak wróci cały na biało to będzie czarnym koniem a normalny faworyt jak wróci z niczym to będzie można mówić że zawiódł.

  • dervish profesor
    @break90

    Jedyna słuszna telewizja nie przeprowadza transmisji ze skoków.

  • Wojciechowski profesor
    @KamO

    Dzięki za wychwycenie, akurat Włochów musiałem skopiować ze złego pliku. Już załatwiam poprawkę.

  • Xenkus profesor
    @kwak11234@wp.pl

    Stękała nie skacze coraz gorzej, na LH skacze dobrze, a na NH druzynówki nie ma, a poza tym można było się spodziewać, ze na normalnej słabiej będzie mu szło.

  • dervish profesor
    @MarcinBB

    Chciałbyś. :D
    Marzenie ściętej głowy Marcinie. Przemek Babiarz ma zbyt dużą kulturę osobistą by na antenie wciskać komukolwiek szpile o zabarwieniu osobistym nawet jeżeli ten ktoś wręcz o tym marzy. Co najwyżej możesz liczyć na pozdrowienia ;)

  • firefly profesor

    Po słabym występie Andrzeja w Rasnovie zastanawiam się, czy jest możliwa opcja, że na normalnej skoczni wystąpią Wolny i Murańka, a Stękała tylko na dużej i w drużynie. Moim zdaniem jeśli w treningach będą skakać lepiej od niego to powinni, ale widziałam tu w weekend głosy, że nawet jeśli będzie w treningach skakać gorzej od nich obu to trener go wystawi. A ja się zastanawiam: niby dlaczego?
    Jak dla mnie taki podział byłby nawet fajny, bo w ten sposób każdy z tej trójki dostałby szansę się zaprezentować i nikt nie jechałby tam na wycieczkę.

  • dervish profesor

    Thomas Morgenstern faworyta na normalnej upatruje w Kubackim. Myślę, ze nie bez podstaw i nie z grzeczności.

  • Xenkus profesor
    @kwak11234@wp.pl

    Kubackiego bym dał w walce o medal na NH.

    I czemu Polska w walce o brąz? Wydaje mi sie, ze srebro powinno przynajmniej być.

  • Roxor profesor
    @firefly

    Autor artykułu wielokrotnie się wdawał w dyskusje dotyczace covida broniąc oczywiście wszystkiego co z pandemia związane, więc pewnie głupio by mu teraz było napisać coś negatywnego o całej sytuacji.

  • kwak11234@wp.pl profesor

    Kto na ten moment będzie walczył o medal na normalnej skoczni?
    * Granerud
    * Geiger
    * Lindvik
    * Rjoju Kobajashi
    * Kubacki ( ale w niego nie wierzę, brak chłodnej głowy i zawsze te okropne lądowanie, co dla mnie nie wiem dlaczego zawsze dostaje 18.5 naprawdę)
    * Kraft

    Kto będzie walczył o medal na dużej skoczni?
    * Granerud
    * Pavlovcic
    * Stoch
    * Lanisek
    * Rjoju Kobajashi


    Czarny koń turnieju - Rjoju Kobajasji ( mówiłem o tym od stycznia)
    Kto zaskoczy? Według mnie, któryś z Finów zapewne Niko Kytosaho i Rosjan.

    Ekipa na złoto?
    Norwegia zdecydowanie.
    Polska w walce o brąz.


    Oczekiwania?

    minimum 2 medale na MŚ, jeśli nie to poważnie zastanówmy się nad trenerem Doleżalem i znalezieniem kogoś innego.


    Czemu brąz?
    Brak stabilności czwartego skoczka, Stękała co raz gorzej skacze. To jest ten mankament. A ktoś z Austrii, Słoweni wyskoczy z formą i będzie dobrym czwartym skoczkiem.

  • Robert Johansson252 profesor
    @Roxor

    No może nie totalnie ale się nie zgadzam.
    Lelenie strasznie nisko ocenili Johanssona, Żyłę, czy Laniszka

  • Roxor profesor
    @Robert Johansson252

    "Totalnie się nie zgadzam", ale twoje typy w połowie są praktycznie takie same, a roznice niewielkie xD

  • MarcinBB redaktor
    @GOTS

    Money makes the world go round.

  • KX_Keytinho stały bywalec
    @Wojciechowski Francja

    Bardzo ciekawe! Zapewne wiele zrobił termin rozgrywania konkursu - wielu panów zrezygnowało. U pań też np. nie było Kazaszek ani Szwajcarek. No ale to dało szansę Francji na punkty i dobrze, mam nadzieję, że będą się rozwijać, mają teraz paru niezłych juniorów.

  • kwak11234@wp.pl profesor
    @Robert Johansson252

    Nie jestem trener tej reprezentacji, nie wiem. Ale jest to potwierdzona informacja o reprezentacji Turcji i Francji, obie nie wystartują.

    Ale 78 skoczków na treningach to i tak super liczba. I w końcu będą prawdziwe kwalifikacje.
    Ponadto możemy być pozytywnie zaskoczeni, czwórką Rumunów i Ukraińcach :)
    I 16 latku z Stanów Zjednoczonych- Eric Belshaw.

  • break90 weteran
    @MarcinBB

    Na szczęście nie będę miał okazji się o tym przekonać. Obym już nigdy nie był zmuszony do oglądania transmisji w wykonaniu "jedynej słusznej telewizji".

  • Robert Johansson252 profesor
    @kwak11234@wp.pl

    Czemu Francuzi nie chcą startować?
    Przecież w miksie mają szansę na top 8...

  • KamO doświadczony
    @Wojciechowski

    Przecież Bresadola skakał w Bischo a Insam zdobył punkt w Zakopanem
    Zapomniałeś o tym?

  • kwak11234@wp.pl profesor

    Składy na MŚ

    6 POL ( Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Zyla, Andrzej Stekala, Klemens Muranka, Jakub Wolny)
    6 NOR ( Johann Andre Forfang, Halvor Granerud, Daniel Andre Tande, Marius Lindvik, Robert Johannson, AndersHaare)
    6 RUS ( Yewgeni Klimow, Denis Kornilow, Mikhail Nazarow, Ilja Mankow, Daniel Sandriejew, Mikhail Purtov)
    6 AUT ( Philipp Aschenwald, Manuel Fettner, Michael Hayboeck, Daniel Huber, Jan Hoerl, Stefan Kraft)
    6 SLO ( Anze Lanisek, Bor Pavlovcic, Cene Prevc, Peter Prevc, Domen Prevc, Jelar Ziga)
    6 GER ( Constantin Schmid, Pius Pashke, Martin Hamann, Marcus Eisenbichler, Karl Geiger, Severin Freund)
    5 JPN ( Rjoju Kobajashi, Junshiro Kobajashi, Yukija Sato, Keichi Sato, Naoki Nakamura)
    4 SUI ( Andreas Schuler, Simon Ammann, Gregor Deschwanden, Dominik Peter)
    4 FIN ( Eetu Nousainen, Jarko Matta, Niko Kytosaho, Aanti Aalto) - rezerwowy Pohloja
    4 ROU ( Mihnea Alexandru Spulber, Nicolae Sorin Mitrofan, Andrei Feldorean, Danil Andrei Cacina)
    4 USA ( Eric Belshaw, Decker Dean, Casey Larson, Andrew Urlaub)
    4 ITA ( Daniel Moroder, Giovani Bresadola, Alex Insam, Francesco Cecon)
    4 KAZ ( Sergey Tkachenko, Nikita Dewjatkin, Danil Vassiliew, Sabirżan Muminow)
    4 UKR ( Anton Korchuk, Yewgen Marusiak, Vitalyi Kaliniczenko, Andrii Vaskul)
    4 CZE ( Vojtech Stursa, Filip Sakala, Viktor Polasek, Cestmir Kozisek)

    15 ekip w drużyncówce na ten moment. Ale skład Włoch, Rumunii, Ukrainy obowiązuje narazie na K-90.

    2 CAN ( Matthew Soukup, Mackenzie Boyd Clowes)
    2 EST ( Artti Aigro, Kevin Maltsev)
    1 BUL ( Vladimir Zografski)

    Nie wystartują na 99%
    Francja
    Turcja

    Około 78 skoczków na treningach, w kwalifikacjach 65. Wstępnie oczywiście.

    Kto wystartuje w mikście?
    * Polska
    * Słowenia
    * Austria
    * Norwegia
    * Niemcy
    * Japonia
    * USA
    * Kanada
    * Rumunia
    * Czechy
    * Finlandia
    * Włochy
    * Rosja

    *** 13 ekip w konkursie mikstów. ***

    Lista startowa jutro po 20:30.

    @RoberJohannson
    Odpowiadam- Nie wiem dlaczego, ale Foubert i Contamine potwierdzili że Francja nie wystartuje na żadnej skoczni w Obersdorfie.


    Problemem na MŚ mogą być ekstremalnie wysokie temperatury w czasie mistrzostw, nawet do 17 C, a w słońcu 20 ( czwartek, piątek)

  • MarcinBB redaktor
    @break90

    [facepalm].
    Ciekawe, czy redaktor Babiarz będzie mi wsadzał jakieś szpile podczas kolejnej transmisji.
    Bo miałby do tego pełne prawo.

  • Robert Johansson252 profesor
    @thegawron Na dużej skoczni (choć wszystko się może zdarzyć)

    1. Norwegia - Mają Graneruda, który raczej nie spadnie z formą, Johanssona, który w drużynówkach nie zawodzi, Lindvika, który potrafi odpalić bombę poza HS i Tandego, który jest dość równy i solidny.
    2. Polska - Żyła zazwyczaj się mobilizuje na drużynówki, Stoch jest zagadką, ale stawiam że będzie mocny. Kubacki musi ogarnąć problem z utratą paraboli i przedwczesnym lądowaniem, a Stękała oddać dwa równe skoki. Są w stanie to zrobić.
    3. Austria - Nie wiem co pokaże Kraft, ale stawiam, że będzie skakał dobrze. Aschenwald, Huber i Hayboeck w drużynówkach skaczą zazwyczaj daleko. Nawet jak im nie idzie w indywidualnych.
    4. Niemcy - Eisenbichler się zmobilizuje na mistrzostwa, Geiger lubi tą skocznię i podnosi się z dołka. Paschke jest solidny, ale mogą mieć problem z tym czwartym, podobna sytuacja do Polaków sprzed roku - 3 dobrych skoczków i długo nic.
    5. Słowenia - Jest Laniszek, jest Pavlovcic, ale pozostała dwójka to zagadka. Nie mam pojęcia w jakiej formie jest Peter, Jelar się do drużyny nie nadaje, Cene może skoczyć świetnie, ale może też zepsuć, podobnie Domen.
    6. Japonia - Choć Kobayashi jest mocny, to Sato jest bardzo nierówny, a Keichii solidny, ale bez błysku. Czwarty będzie pewnie Nakamura, on może dobrze skoczyć, ale nie musi. Raczej 130 m nie przeskoczy.
    Na małej:
    1. Słowenia - Dojdzie Lanisek i Pavlovcic + zostaną panie Kriżnar i Klinec i będzie złoto
    2. Norwegia - Ciekawe kogo wezmą jako czwartego, ale mają Graneruda, który nabije im sporo punktów.
    3. Austria - Nawet bez Krafta i Hubera byli na podium, jak dojdzie ta dwójka to medal raczej będzie.
    4. Niemcy - Eisenbichler + Geiger + dwie przyzwoite zawodniczki. Medalu raczej nie będzie, ale 4 miejsce w zasięgu.
    5. Japonia - Takanashi i Kobayashi klasa, ale nie wiadomo co z resztą.
    6. Polska - O Kubackiego i Stocha się nie martwię, gorzej z paniami i presją. Liczę na wyprzedzenie Ruskich, choć jak dojdzie Nazarov to może być ciężko.

  • MarcinBB redaktor
    @pogromca januszy

    Byłoby to arytmetycznie niemożliwe, jako że Junshiro ma tylko 101.
    No, chyba, że redaktor Babiarz udowodni, że jest inaczej, pochylając podczas kolejnej transmisji nad zagadnieniem działań z liczbami ujemnymi ;-)

  • break90 weteran
    Kobayashi właśnie wygrał swój drugi konkurs z rzędu

    Jeśli nie liczymy konkursów wygranych przez Graneruda to faktycznie ;)

  • MarcinBB redaktor
    @Robert Johansson252

    No tak.
    Kiler (Cezary Pazura), udając Maurera z Psów (Bogusław Linda) w Kilerze przekręcił słynny cytat i teraz wiele osób uważa, że właśnie te słowa wypowiedział Linda w Psach.

  • thegawron stały bywalec

    @Robert Johansson252

    Kto faworytem drużynówki panów na dużej skoczni?

    1. Norwegia vs Polska

    2. Przegrany z pary wyżej

    3. Niemcy

    4. Słowenia

    5. Japonia

    6. Austria

    Napisz dlaczego takie a nie inne miejsce przewidujesz danej reprezentacji?

  • firefly profesor
    @Qrls

    Nie można być jednocześnie faworytem i czarnym koniem.

  • firefly profesor

    Ale że w całym felietonie ani słowa o sytuacji z Maritą Kramer? Gdyby to miało miejsce u panów to cały felieton byłby temu poświęcony... no i gdzie to równouprawnienie?

  • Robert Johansson252 profesor
    @Nikt_ważny Dokładnie

    Sezon jest lepszy niż poprzedni - nie ma tylu poodwoływanych zawodów przez wiatr, konkursy są mniej loteryjne, Polacy nie mają jedynie 3 dobrych skoczków itp, ale faktycznie nikt oprócz Graneruda nie świeci. On po prostu nie ma rywali na dłuższą metę:
    Austria - Huber był mocny na początku, później ustabilizował się na 2 dziesiątkę. Kraft nic nie pokazał, wygrywa jedynie serie próbne, a na podium był tylko raz. Hayboeck po Planicy zleciał z poziomem, a Aschenwald jest nijaki.
    Niemcy - Bichler świetnie wszedł w sezon, od wpadki w Tagile zaczął słabnąć. Jest nierówny - czasem wbije na podium, ale już nie raz był poza dziesiątką. Geiger wpadł w dołek i dobrze skacze jedynie na swoich ulubionych obiektach (Rasznov i Lahti), Paschke to zawodnik drugiej dziesiątki, reszta się nie liczy zupełnie.
    Norwegia - Granerud to kozak, Tande niby dwa razy był na podium, ale jest jakiś nijaki w tym sezonie, już poprzedni miał lepszy. Johansson potrafi wygrać konkurs, potem serię próbną, a w konkursie być w drugiej dziesiątce. Lindvik jest potwornie nierówny, a Forfang ten sezon może spisać na straty.
    Słowenia - Laniszek jest solidny, ale nie jest jakimś wirtuozem skoków. Pavlovcic miał dobry weeknd w Klingenthal, gdzie mu podpasowała skocznia i od razu został dużym faworytem do medalu. To dobry skoczek, ale bez przesady. Reszta Słoweńców się nie liczy.
    Japonia - Kobayashi zaczął słabo, potem wbijał do top 10, w Zakopcu nieoczekiwanie wygrał, potem 9 miejsce, no i nieco fuksiarski triumf w Rasznowie. Medal w zasięgu jest, bo forma dobra, a pewnie będzie chciał się odkuć za Innsbruck. Sato miał dobry początek, ale to jeden z najbardziej nierównych zawodników w stawce. Reszta się nie liczy.
    Polska - Stoch potrafi być 20, a w następnym konkursie wbić na podium, z nim nigdy nic nie wiadomo. Kubacki dobrze czuje się na małych skoczniach i nie spada tam aż tak jak na dużych. Z Żyłą i Stękałą podobna sprawa jak ze Stochem.

  • Lukkier doświadczony
    @Nikt_ważny

    No właśnie przez to w tym sezonie jest bardzo duża szansa, że wyskoczy znowu jakiś Benković, który zaskoczy wszystkich

  • Nikt_ważny profesor
    @Xenkus

    Wiadomo, że najpewniejszym kandydatem do medali jest Granerud.
    Ale kto jest potem to już nie mam pojęcia, naprawdę nie czuję się na siłach by jakoś ich ułożyć w kolejności.

  • Xenkus profesor
    @Nikt_ważny

    Niby nie, ale tak czysto typując to wiadomo, że Granerud jest głownym faworytem do zgarnięcia 2 złotych medali, później pewnie Stoch właśnie z Kobayashim, później Biśla, jeszcze troszkę później Kubacki itd...

  • Nikt_ważny profesor
    @Robert Johansson252

    Jakoś nie lubię takiego ustawienia faworytów.

    Ten sezon jest bardzo dziwny. Tak naprawdę nikt oprócz Graneruda nie miał stabilnej formy przez kilka konkursów z rzędu.

    Ogólnie wygląda to tak, jakby wszyscy już na początku sezonu odpuścili sobie kulę, kompletnie nikt nie potrafi ustabilizować się na poziomie choćby TOP6
    > Norwegowie? Lindvik potrafi wygrać, a za tydzień klepnąć bulę. Tande niby od jakiegoś czasu jest powtarzalny, ale nie na tym najwyższym poziomie. Johansson również ma dziwne wpadki.
    > Polacy podobnie; każdy z naszej czwórki teoretycznie może zdobyć medal... I równie dobrze może być 20
    > Biśla? Chyba bardziej nierówny niż Stoch. Geiger niby się budzi, ale formy to on nie ma
    > Słoweńcy? Bor jest w czołówce od niedawna, a już w Zakopanem trochę słabł. Laniszek to też nie jest gość, po którym wiadomo co zrobi. On nawet w dobrej formie był w stanie odpaść w kwalifikacjach.
    > Ryoyu niby zaczął łapać teraz stabilizację, ale czy to już ten moment, gdy będzie 100% że nie zepsuje, to ręki sobie obciąć nie dam.
    > Austria? Kraft, który jest królem treningów, Huber czy Hayboeck, którzy również dwa dni z rządu jeszcze nie skakali na równym poziomie (oprócz początku sezonu)
    W życiu bym nie ustawił tych zawodników w kolejności od największych faworytów do najmniejszych.

    Każdy z tych zawodników może zrobić wszystko. Zależy jak komu podpasuje skocznia i jaka będzie dyspozycja dnia. Tak trudnej sytuacji do typowania medali to nie było już dawno. Zazwyczaj jest jednak kilku zawodników, którzy przez większość sezonu regularnie zajmują miejsca chociaż w 10. A w tym sezonie takim zawodnikiem jest tylko Norweg. I tak się składa, że on akurat zazwyczaj wygrywa.

  • Robert Johansson252 profesor
    Faworyci mistrzostw według TVP

    1* Żyła, Johansson, Stękała, Lindvik
    2* Pavlovcic, Laniszek, Geiger, Andre Tande
    3*Kubacki, Eisenbichler, Kraft
    4* Stoch, Kobayashi
    5* Granerud

    Totalnie się nie zgadzam z tą kolejnością. Jak dla mnie
    1* Sato, Stękała, Andre Tande, Huber
    2* Pavlovcic, Lindvik, Geiger (NH),
    3* Lanisek, Kraft, Kubacki, Żyła, Johansson
    4* Kobayashi, Eisenbichler, Stoch
    5* Granerud

  • GOTS weteran

    Co do tych dwóch pewnych rzeczy, testów i maseczek, dorzuciłbym jeszcze to, że to będą bardzo drogie testy. Ktoś sobie nieźle zarobi, co dwa dni, każdy zawodnik, członek sztabu, obsługi, dziennikarze.

  • Qrls weteran

    Co do MŚ, myślę że czarnym koniem jest Kobayashi którego uważam za największego faworyta, gość dojrzał i ewidentnie zbudował formę pod tą imprezę, myślę że będzie chciał udowodnić że nie jest jednosezonowcem a jego rozdział dopiero zaczyna się pisać. Oczywiście Granerud dalej jest w świetnej formie i będzie chciał wyrwać na niej skalp w postaci złota bo na razie nie wiemy i on sam nie wie czy to forma na lata w czołówce czy jednosezonowy strzał, Granerud natomiast może się podpalić jak to mówią. Do walki o złoto włączą się Stoch, można mówić dużo o jego stabilności i wieku ale on jest zadaniowcem nie długodystansowcem i jak nikt inny potrafi na imprezę docelową dołożyć coś ekstra a obecny weekend pokazał że fizycznie jest bardzo dobrze :) Stawiam że o medale po za wymienioną trójką powalczą Kubacki, Eisenbichler, Johansson i Tande, zaskoczyć może Kraft, Żyła, Lanisek, Lindvik, Gaiger, Pavlovcić.

    Co do dyskwalifikacji to ewidentnym jest że to nie jest przypadek a próby przemycenia czegoś nowego, jakiegoś triku przed MŚ, może Polacy też coś próbowali (Kto wie!). Z jednej strony ryzyko wpisane w takie rzeczy, o tyle czy Granerud w obecnej formie potrzebuje takich rzeczy by wygrywać? Konkurs drużyn mieszanych udowodnił że nie, więc czy warto było by ryzykować na MŚ przy takiej formie gdyby udało się w piątek, mogło mu to podkopać pewność siebie ale sobota pokazała że raczej go to nie obeszło. Eisenbichlerowi zaś brakuje do Graneruda by wygrać z nim gdy ten oddaje swoje optymalne próby i tutaj szukanie dodatkowych bonusów jest zrozumiałe gdzie na MŚ szczególnie na małej skoczni liczy się każda dziesiąta punktu ale u niego znów ryzyko i dyskwalifikacja spowodowały że przy drugim miejscu Stocha mocno spłaszczyła się różnica w PŚ i przez takie konkursy może stracić drugą pozycję na rzecz Stocha, którego wszyscy tutaj lubią nazywać niestabilnym ale na chwilę obecną ma większą średnia punktów na konkurs niż Eisenbichler...

  • pogromca januszy weteran
    Tabelka rywalizacji braterskiej

    Albo o czymś nie wiemy, albo Junshiro został ukarany odjęciem 129 punktów :0

  • naczelny.ironista bywalec

    Bardzo dobry artykuł.Doceniam nieskazitelne pióro autora i wybitną ineligencję.

    PS. @Wojciechowski, z tego co ciepły Pertile opowiadał, to 26 krajów na poważnie uprawia skoki i jeszcze zapowiadał nam więcej. Ten gość jest komiczny bardziej od Tajnera, dyrektora ds. niczego czy innych oszołomów z publicznej TV:).

  • Wojciechowski profesor

    Drobna jeszcze ciekawostka – po raz pierwszy od sezonu 2013/2014 w Pucharze Narodów punktuje 16 reprezentacji. Co prawda Francja ma punkty tylko za konkurs mieszany w Râșnovie i pewnie nic się już pod tym kątem nie zmieni, ale zawsze coś. W ostatnich dwóch sezonach Francja nie była klasyfikowana, ale nie punktowały też wtedy albo Włochy, albo Kazachstan.

    Rekord Pucharu Narodów to 18 reprezentacji notowanych nieprzerwanie w czterech sezonach 2003–2007, gdy swoje cegiełki dołożyły też Białoruś i Ukraina. Więcej niż 16 ekip, a konkretnie 17, klasyfikowano ostatnio w sezonie 2010/2011 (w porównaniu z obecnym sezonem nie było Estonii, ale punkty miały Korea Południowa i Szwecja).

    Towarzysz dyrektor Pertile może więc świętować mikrosukces! Łyżką dziegciu musi być jednak mizerna liczba uczestników konkursu mieszanego PŚ w Rumunii, skoro osiem i dziewięć lat temu wystąpiło w nich odpowiednio 14 i 13 ekip...

  • Lukkier doświadczony
    @Wojciechowski

    Akurat taką koszulkę to bym w PŚ z chęcią zobaczył

  • Wojciechowski profesor
    @Wojciechowski OUTSIDERZY W PUCHARZE ŚWIATA – wybór reprezentacji subiektywny [4/4]

    UKRAINA
    ostatni raz w konkursie ind.: 19.02.2021, Râșnov (37. Witalij Kaliniczenko, 46. Jewhen Marusiak)
    ostatnie punkty ind.: 03.02.2010, Klingenthal (28. Witalij Szumbareć)
    najwyższe miejsce ind.: 21. (Witalij Szumbareć, 22.01.2010, Zakopane)
    ostatni raz w konkursie druż.: 27.11.2009, Ruka (14.)
    najwyższe miejsce druż.: 9. (29.11.2008, Ruka)

    WĘGRY
    ostatni raz w konkursie ind.: 26.03.1989, Planica (90. László Fischer, 96. Attila Marosvölgyi)
    jedyne punkty ind.: 15.12.1984, Lake Placid (12. László Fischer)
    najwyższe miejsce ind.: 12. (László Fischer, 15.12.1984, Lake Placid)

    WIELKA BRYTANIA
    ostatni raz w kwalifikacjach: 05.01.2002, Bischofshofen (Glynn Pedersen)
    ostatni raz w konkursie ind.: 01.01.1989, Garmisch-Partenkirchen (94. Eddie Edwards)
    najwyższe miejsce ind.: 67. (Eddie Edwards, 17.01.1988, Gallio)

    WŁOCHY
    ostatni raz w konkursie ind.: 14.02.2021, Zakopane (42. Alex Insam)
    ostatnie punkty ind.: 17.01.2021, Zakopane (30. Alex Insam)
    najwyższe miejsce ind.: 7 zwycięstw (ostatni raz Roberto Cecon, 04.02.1995, Falun)
    ostatni raz w konkursie druż.: 24.03.2018, Planica (10.)
    najwyższe miejsce druż.: sześciokrotnie 8. (ostatni raz 31.01.2015, Willingen)
    ostatni raz w konkursie miesz.: 06.12.2013, Lillehammer (6.)
    najwyższe miejsce miesz.: 3. (23.11.2012, Lillehammer)

    ----- moderacja -----
    Edytowano omyłkę na prośbę.
    --------------------------

  • Wojciechowski profesor
    @Wojciechowski OUTSIDERZY W PUCHARZE ŚWIATA – wybór reprezentacji subiektywny [3/4]

    RUMUNIA
    ostatni raz w konkursie ind.: 19.02.2021, Râșnov (42. Daniel Cacina)
    najwyższe miejsce ind.: 45. (Eduard Torok, 26.01.2014, Sapporo)
    jedyny raz w konkursie miesz: 20.02.2021, Râșnov (9.)

    SŁOWACJA
    ostatni raz w kwalifikacjach: 22.11.2013, Klingenthal (Tomáš Zmoray)*
    ostatni raz w konkursie ind.: 09.12.2011, Harrachov (48. Tomáš Zmoray)
    ostatnie punkty ind.: 18.12.2005, Engelberg (29. Martin Mesík)
    najwyższe miejsce ind.: 12. (Martin Švagerko, 14.03.1993, Oslo)
    ostatni raz w konkursie druż.: 30.01.1999, Willingen (11.)
    najwyższe miejsce druż.: dwukrotnie 11.
    *Zmoray został zgłoszony także do kwalifikacji 06.12.2013 w Lillehammer, ale nie pojawił się na starcie

    STANY ZJEDNOCZONE
    ostatni raz w konkursie ind.: 14.02.2021, Zakopane (41. Decker Dean)
    ostatnie punkty ind.: 29.11.2020, Ruka (28. Casey Larson)
    najwyższe miejsce ind.: 3 zwycięstwa (ostatni raz Mike Holland, 06.01.1989, Bischofshofen)
    ostatni raz w konkursie druż.: 23.01.2021, Lahti (9.)
    najwyższe miejsce druż.: 7. (25.03.2017, Planica)
    ostatni raz w konkursie miesz.: 06.12.2013, Lillehammer (13.)
    najwyższe miejsce miesz.: 5. (23.11.2012, Lillehammer)

    SZWECJA
    ostatni raz w kwalifikacjach: 15.03.2015, Oslo (Christian Inngjerdingen, Carl Nordin)
    ostatni raz w konkursie ind.: 26.01.2014, Sapporo (65. Carl Nordin)
    ostatnie punkty ind.: 09.01.2011, Harrachov (30. Fredrik Balkåsen)
    najwyższe miejsce ind.: 7 zwycięstw (ostatni raz Staffan Tällberg, 23.03.1991, Planica)
    ostatni raz w konkursie druż.: 15.03.2008, Planica (9.)
    najwyższe miejsce druż.: 4. (12.01.1992, Predazzo)

    TURCJA
    ostatni raz w kwalifikacjach: 14.03.2018, Trondheim (Muhammed Ali Bedir, Ayberk Demir, Fatih Arda İpcioğlu)

  • Wojciechowski profesor
    @Wojciechowski OUTSIDERZY W PUCHARZE ŚWIATA – wybór reprezentacji subiektywny [2/4]

    HISZPANIA
    ostatni raz w konkursie ind.: 20.12.1992, Sapporo (59. Francisco Alegre)
    jedyne punkty ind.: 24.01.1987, Sapporo (14. Bernat Solà)
    najwyższe miejsce ind.: 14. (Bernat Solà, 24.01.1987, Sapporo)

    HOLANDIA
    ostatni raz w konkursie ind.: 15.03.2015, Oslo (51. Lars Antonissen)
    ostatnie punkty ind.: 09.02.2003, Willingen (29. Ingemar Mayr)
    najwyższe miejsce ind.: 22. (Ingemar Mayr, 26.01.2002, Sapporo)
    ostatni raz w konkursie druż.: 27.01.2002, Sapporo (11.)
    najwyższe miejsce druż.: 10. (09.12.2001, Villach)

    KANADA
    ostatni raz w konkursie ind. i ostatnie punkty: 14.02.2021, Zakopane (27. Mackenzie Boyd-Clowes)
    najwyższe miejsce ind.: 14 zwycięstw (ostatni raz Horst Bulau, 10.12.1983, Thunder Bay)
    ostatni raz w konkursie druż.: 15.02.2004, Willingen (10.)
    najwyższe miejsce druż.: 9. (25.03.1994, Thunder Bay)
    ostatni raz i najwyższe miejsce w konkursie miesz.: 06.12.2013, Lillehammer (8.)

    KAZACHSTAN
    ostatni raz w konkursie ind.: 19.02.2021, Râșnov (40. Danił Wasiljew, 44. SABIRŻAN Muminow)
    ostatnie punkty ind.: 10.03.2020, Lillehammer (27. Siergiej Tkaczenko)
    najwyższe miejsce ind.: 11. (Dionis Wodniew, 19.12.1992, Sapporo; Radik Żaparow, 13.03.2007, Kuopio)
    ostatni raz w konkursie druż.: 17.11.2018, Wisła (11.)
    najwyższe miejsce druż.: 6. (11.02.2007, Willingen)

    KIRGISTAN
    ostatni raz w kwalifikacjach: 05.01.2002, Bischofshofen (Dmitrij Czwykow)
    ostatni raz w konkursie ind.: 04.01.2002, Innsbruck (42. Dmitrij Czwykow)
    najwyższe miejsce ind.: 31. (Dmitrij Czwykow, 16.12.2001, Engelberg)

    KOREA POŁUDNIOWA
    ostatni raz w kwalifikacjach: 02.02.2020, Sapporo (Choi Heung-chul, Choi Seou)
    ostatni raz w konkursie ind.: 19.01.2020, Titisee-Neustadt (42. Choi Heung-chul)
    ostatnie punkty ind.: 14.03.2015, Oslo (29. Choi Seou)
    najwyższe miejsce ind.: 11. (Choi Heung-chul, 26.02.2000, Iron Mountain)
    ostatni raz w konkursie druż.: 22.02.2016, Kuopio (9.)
    najwyższe miejsce druż.: 8. (27.01.2002, Sapporo)

  • Wojciechowski profesor
    OUTSIDERZY W PUCHARZE ŚWIATA – wybór reprezentacji subiektywny [1/4]

    BIAŁORUŚ
    ostatni raz w kwalifikacjach: 08.03.2008, Oslo (Maksim Anisimow)
    ostatni raz w konkursie ind.: 03.02.2008, Sapporo (47. Maksim Anisimow)
    ostatnie punkty i najwyższe miejsce ind.: 18.03.2007, Oslo (24. Piotr Czaadajew)
    jedyny raz w konkursie druż.: 15.02.2004, Willingen (11.)

    BUŁGARIA
    ostatni raz w konkursie ind. i ostatnie punkty: 19.02.2021, Râșnov (21. Władimir Zografski)
    najwyższe miejsce ind.: 6. (Władimir Zografski, 24.11.2018, Ruka)
    jedyny raz w konkursie druż.: 12.01.1992, Predazzo (13.)

    CHINY
    ostatni raz w kwalifikacjach: 15.01.2010, Sapporo (Li Yang, Tian Zhandong)
    ostatni raz w konkursie ind.: 22.01.2006, Sapporo (37. Li Yang, 50. Tian Zhandong)
    najwyższe miejsce ind.: 37. (Li Yang, 22.01.2006, Sapporo)
    jedyny raz w konkursie druż.: 15.02.2004, Willingen (12.)

    ESTONIA
    ostatni raz w konkursie ind.: 14.02.2021, Zakopane (43. Kevin Maltsev)
    ostatnie punkty ind.: 31.01.2021, Willingen (20. Artti Aigro)
    najwyższe miejsce ind.: 6. (Kaarel Nurmsalu, 09.03.2014, Oslo)
    ostatni raz w konkursie druż.: 03.03.2012, Lahti (10.)
    najwyższe miejsce druż.: trzykrotnie 9. (ostatni raz 12.03.2011, Lahti)

    FRANCJA
    ostatni raz w konkursie ind.: 19.02.2021, Râșnov (45. Alessandro Batby, DSQ Valentin Foubert)
    ostatnie punkty ind.: 11.03.2018, Oslo (25. Jonathan Learoyd)
    najwyższe miejsce ind.: 1. (Nicolas Dessum, 22.01.1995, Sapporo)
    ostatni raz w konkursie druż.: 07.03.2015, Lahti (10.)
    najwyższe miejsce druż.: dwukrotnie 5. (ostatni raz 09.12.1995, Planica)
    ostatni raz w konkursie miesz.: 20.02.2021, Râșnov (8.)
    najwyższe miejsce miesz.: 7. (06.12.2013, Lillehammer)

    GRECJA
    ostatni raz w kwalifikacjach: 19.03.2015, Planica (Nikos Polichronidis)
    ostatni raz w konkursie ind.: 26.01.2014, Sapporo (38. Nikos Polichronidis)
    najwyższe miejsce ind.: 38. (Nikos Polichronidis, 26.01.2014, Sapporo)

    GRUZJA
    ostatni raz w kwalifikacjach: 06.01.2002, Bischofshofen (Kachaber Cakadze)
    ostatni raz w konkursie ind.: 28.11.1999, Kuopio (79. Kachaber Cakadze)
    najwyższe miejsce ind.: 39. (Kachaber Cakadze, 20.03.1994, Planica)

  • nicoz weteran

    Tym razem gwiazdą w tym reportażu jest Sara i zdecydowanie wyprzedza rodaka Ryoyu. Inne gwiazdy to raczej czarne dziury z których największa Seep rzeczywiście przypomina polującego na mniejsze ofiary sępa. Wspaniały wybieg Samozwańczego Autorytetu aby coś powiedzieć a tak naprawdę nic nie wyjaśnić.

  • Wojciechowski profesor

    Skoku Roku niestety tym razem nie zamieszczam, bo z bliżej niezrozumiałych dla mnie powodów system komentarzy nie chce ich przepuścić. I nie chodzi tu bynajmniej o limit znaków.

    W każdym razie Granerud – wiadomo dlaczego – stracił ponownie prowadzenie na rzecz Kubackiego i z 65,5 m przewagi zostało mu 31 m straty. Mimo braku tego jednego skoku i tak jest piąty, dla Norwega i tak szczęśliwie, że to akurat skocznia normalna. Pierwsza piątka: 1. KUBACKI, 2. STOCH, 3. Johansson i R. Kobayashi, 5. Granerud.

  • Wojciechowski profesor
    „ZIELONY PLASTRON” – KLASYFIKACJA PŚ U-23

    Jak to wyglądałoby, gdyby wzorem PŚ w biegach narciarskich FIS prowadził również u skoczków klasyfikację U-23, której lider skakałby w zielonym plastronie?

    W nawiasie lokata w klasyfikacji generalnej PŚ.

    1. Lindvik .......... NOR ... 612 (9.)
    2. Pavlovčič .....-- SLO ... 418 (16.)
    3. Schmid ........-- GER ... 131 (31.)
    4. Prevc D. ......--- SLO ... 109 (32.)
    5. Hörl ................ AUT ..... 75 (40.)
    6. Eriksen .........- NOR ..... 63 (42.)
    7. WĄSEK ..........- POL ..... 62 (43.)
    8. Zajc ..............-- SLO ..... 58 (45.)
    9. Håre ............-- NOR ..... 52 (46.)
    10. Kytösaho ...--- FIN ..... 47 (49.)
    11. Aigro ............. EST ..... 45 (50.)
    12. Tschofenig ... AUT ..... 30 (51.)
    13. Leitner .......-- AUT ..... 27 (52.)
    14. Peter ...........-- SUI ..... 25 (53.)
    14. Markeng ...... NOR ..... 15 (60.)
    15. Haagen .......- AUT ..... 13 (62.)
    16. Kahofer ........ AUT ....... 9 (63.)
    17. Bresadola ...... ITA ....... 8 (64.)
    18. Sadriejew ..-- RUS ....... 6 (66.)
    20. Larson ......--- USA ....... 3 (70.)
    20. Presečnik ..... SLO ....... 3 (70.)
    22. PILCH ........... POL ....... 1 (71.)

    Tylko Bresadola, Haagen, Peter, Presečnik, Sadriejew i Tschofenig są w wieku juniorskim. Do „starej” kategorii juniorskiej (U-18) należałby... jedynie Rosjanin.

  • Wojciechowski profesor
    KLASYFIKACJA „MEDALOWA” KONKURSÓW PŚ NA SKOCZNIACH NORMALNYCH

    W nawiasie łączna liczba miejsc na podium PŚ.

    1. Nykänen Matti .................... FIN ... 15-7-3 ... 25 (76)
    2. Weißflog Jens .................-- GER ... 12-4-7 ... 23 (73)
    3. Felder Andreas .................. AUT ..... 9-7-1 ... 17 (51)
    4. Vettori Ernst ..................-- AUT ..... 8-4-10 ... 23 (54)
    5. Bulau Horst ....................... CAN ..... 8-4-2 ... 14 (29)
    6. Kogler Armin ....................- AUT ..... 5-3-2 ... 10 (37)
    7. Ruud Roger ....................... NOR ..... 5-3-1 ..... 9 (16)
    8. Harada Masahiko .............- JPN ..... 5-0-2 ..... 7 (21)
    9. Nikkola Ari-Pekka ............... FIN ..... 4-6-6 ... 16 (42)
    10. Ulaga Primož ................... YUG ..... 4-3-2 ..... 9 (23)
    11. Bremseth Ole .................. NOR ..... 4-0-1 ..... 5 (12)
    12. Ahonen Janne ................-- FIN ..... 3-4-2 ..... 9 (108)
    13. Goldberger Andreas .......- AUT ..... 3-3-3 ..... 9 (63)
    14. Funaki Kazuyoshi ..........-- JPN ..... 3-2-3 ..... 8 (38)
    15. Geiger Karl ......................- GER ..... 3-2-1 ..... 6 (19)
    16. Opaas Vegard .................- NOR ..... 3-1-4 ..... 8 (17)
    17. Cecon Roberto ...............--- ITA ..... 3-1-1 ..... 5 (17)
    17. Schlierenzauer Gregor ..... AUT ..... 3-1-1 ..... 5 (88)
    19. Freund Severin .............--- GER ..... 3-1-0 ..... 4 (53)
    20. Nieminen Toni ................... FIN ..... 3-0-0 ..... 3 (12)
    ...
    25. MAŁYSZ Adam .................- POL ..... 2-1-1 ..... 4 (92)
    51. BOBAK Stanisław ............- POL ..... 1-0-0 ..... 1 (4)
    51. KOT Maciej ....................--- POL ..... 1-0-0 ..... 1 (3)
    77. STOCH Kamil ..................-- POL ..... 0-1-1 ..... 2 (79)
    109. KUBACKI Dawid .............. POL ..... 0-0-2 ..... 2 (23)
    117. MALIK Janusz ...............-- POL ..... 0-0-1 ..... 1 (1)

  • Major_Kuprich profesor
    Errata

    "Dwa lata temu jechał do Seeefeld jako murowany faworyt a skończyło się na dwóch czwartych miejscach."

    Powinno być:

    "Dwa lata temu jechał do Seefeld jako murowany faworyt a skończyło się na czwartym i czternastym miejscu."

  • Wojciechowski profesor
    NAJSTARSI NA PODIUM KONKURSU PŚ – aktualizacja po Râșnovie

    Kasai Noriaki ..............- 44'293 ... 16364 dni ... 2017-03-26 ... Planica (m)
    OKABE Takanobu .......- 38'135 ... 14015 dni ... 2009-03-10 ... Kuopio (d)
    Ammann Simon ........-- 36'202 ... 13351 dni ... 2018-01-13 ... Tauplitz/Bad Mitterndorf (m)
    Kranjec Robert ..........-- 34'247 ... 12666 dni ... 2016-03-20 ... Planica (m)
    DAMJAN Jernej ........--- 34'182 ... 12601 dni ... 2017-11-26 ... Ruka (d)
    Żyła Piotr ....................- 34'15 ..... 12434 dni ... 2021-01-31 ... Willingen (d)
    Neumayer Michael .....- 34'12 ..... 12431 dni ... 2013-01-27 ... Vikersund (m)
    Stoch Kamil ................- 33'270 ... 12324 dni ... 2021-02-19 ... Râșnov (n)
    Małysz Adam .............-- 33'107 ... 12160 dni ... 2011-03-20 ... Planica (m)
    Matura Jan ...............--- 33'5 ....... 12059 dni ... 2013-02-03 ... Harrachov (m)

    WERSALIKAMI oznaczeni zwycięzcy danych konkursów.

    W tym momencie ten sezon ma zdecydowanie najwyższą średnią wieku, jeśli chodzi o zawodników na podium poszczególnych konkursów – 28,1 roku. Dotychczasowy rekord to 27 lat w sezonie 2013/2014 (wtedy to Kasai aż sześć razy bił swoje rekordy „starszeństwa”, dziewięciokrotnie na podium stał Bardal, byli też tam obecni Ammann, Damjan czy Kranjec).

  • Robert Johansson252 profesor

    "co ty wiesz o zabijaniu"to akurat tekst z Killera

  • bardzostarysceptyk profesor
    @bardzostarysceptyk

    ciąg dalszy i ostatni

    Zestawienie które prowadziłem w tamtym sezonie, mecz między Doleżalem a Horngacherem. Kontekst,
    dlaczego akurat pomiędzy nimi, jest chyba dla wszystkich oczywisty.
    W sezonie 2019/20 zakończył się bardzo wyraźnym zwycięstwem Horngachera 22 : 10. Wynik nie dziwi,
    bowiem Niemcy wygrały Puchar Narodów, a Polska była czwarta.

    A oto mecz Doleżal - Horngacher czyli Polska - Niemcy, w obecnym sezonie.

    Wisła DR (Polska) punkty 300 - 350, wynik 0 : 1
    Wisła (Polska) punkty 107 - 221, wynik 0 : 2
    Ruka 1 (Finlandia) punkty 224 - 200, wynik 1 : 2
    Ruka 2 (Finlandia) punkty 110 - 173, wynik 1 : 3
    Niżny Tagił 1 (Rosja) punkty 63 - 72, wynik 1 : 4
    Niżny Tagił 2 (Rosja) punkty 52 - 128, wynik 1 : 5
    Engelberg 1 (Szwajcaria) punkty 196 - 117, wynik 2 : 5
    Engelberg 2 (Szwajcaria) punkty 153 - 135, wynik 3 : 5
    Oberstdorf (Niemcy) punkty 143 - 151, wynik 3 : 6
    Garmisch-Parten. (Niemcy) punkty 245 - 124, wynik 4 : 6
    Innsbruck (Austria) punkty 235 - 75, wynik 5 : 6
    Bischofshofen (Austria) punkty 190 - 86 wynik 6 : 6
    Titisee-Neustadt 1 (Niemcy) punkty 268 - 101, wynik 7 : 6
    Titisee-Neustadt 2 (Niemcy) punkty 112 - 103, wynik 8 : 6
    Zakopane DR (Polska) punkty 350 - 150, wynik 9 : 6
    Zakopane 1 (Polska) punkty 92 - 87, wynik 10 : 6
    Lahti DR (Finlandia) punkty 350 - 300, wynik 11 : 6
    Lahti (Finlanida) punkty 74 - 173, wynik 11 : 7
    Willingen 1 (Niemcy) punkty 159 - 63, wynik 12 : 7
    Willingen 2 (Niemcy) punkty 183 - 114, wynik 13 : 7
    Klingenthal 1 (Niemcy) punkty 199 - 74, wynik 14 : 7
    Klingenthal 2 (Niemcy) punkty 114 - 123, wynik 14 : 8
    Zakopane 2 (Polska) punkty 147 - 45, wynik 15 : 8
    Zakopane 3 (Polska) punkty 60 - 39, wynik 16 : 8
    Rasnov (Rumunia) punkty 211 - 137, wynik 17 : 8
    Rasnov DR MIX (Rumunia) punkty 50 - 100 wynik 17 : 9

    Czyli obecnie, po 22 konkursach indywidualnych i 4 drużynowych (w tym MIX) wynik jest 17 do 9.

  • bardzostarysceptyk profesor
    @bardzostarysceptyk

    ciąg dalszy

    Ile razy skoczkowie poszczególnych państw punktowali w dotychczasowych 22 konkursach indywidualnych
    42 PŚ 2020/21.
    `
    112 razy w 30-tce - Polska
    100 razy w 30-tce - Norwegia
    95 razy w 30-tce - Niemcy
    95 razy w 30-tce - Austria
    85 razy w 30-tce - Słowenia
    80 razy w 30-tce - Japonia
    26 razy w 30-tce - Szwajcaria
    26 razy w 30-tce - Rosja
    15 razy w 30-tce - Finlandia
    11 razy w 30-tce - Kanada
    6 razy w 30-tce - Estonia
    4 razy w 30-tce - Bułgaria
    2 razy w 30-tce - Czechy
    2 razy w 30-tce - Włochy
    1 raz w 30-tce - USA

  • bardzostarysceptyk profesor
    @bardzostarysceptyk

    ciąg dalszy

    Ile razy na podium zawodów znalazło się trzech - podium narodowe (lewa kolumna) i dwóch (prawa
    kolumna) skoczków poszczególnych państw w dotychczasowych konkursach 42 PŚ 2020/21.


    Norwegia .... 1 .... 5
    Polska -........ 0 .... 4
    Niemcy --..... 0 .... 2

    Liczba zawodów w których punktowało siedmiu (lewa kolumna) i sześciu (prawa kolumna) skoczków
    poszczególnych państw w dotychczasowych konkursach 42 PŚ 2020/21.

    Polska --...... 2 .... 6
    Norwegia -.. 1 .... 2
    Austria ........ 1 .... 2
    Słowenia .... 1 .... 0
    Niemcy ....... 0 .... 2

    Ile razy skoczkowie poszczególnych państw zdobyli 200 i więcej punktów w dotychczasowych
    zawodach 42 PŚ 2020/21.

    Norwegia ..... 7 razy (z tego raz ponad 300 pkt)
    Polska .......... 5 razy
    Niemcy --...... 2 razy

    Liczba zawodów w których skoczkowie poszczególnych państw zdobyli cztery (lewa kolumna) i trzy (prawa
    kolumna) miejsca w pierwszej dziesiątce dotychczasowych konkursów 42 PŚ 2020/21.

    Polska ......... 3 .... 8
    Norwegia .... 3 .... 6
    Austria --...... 0 .... 3
    Niemcy --..... 0 .... 3

  • bardzostarysceptyk profesor
    @bardzostarysceptyk

    ciąg dalszy

    Podia indywidualne (po lewej) i drużynowe (po prawej z mieszanym) w dotychczasowych konkursach
    42 PŚ 2020/21.

    Norwegia .. 13 --- 6 --- 6 ... razem 25 ............... Austria ...... 2 -- 0 -- 1 ... razem 3
    Polska ......... 4 --- 7 --- 7 ... razem 18 ............... Norwegia .. 2 -- 0 -- 1 ... razem 3
    Niemcy -...... 3 --- 4 --- 5 ... razem 12 ............... Polska -...... 0 -- 2 -- 1 ... razem 3
    Japonia ....... 2 --- 0 --- 0 ... razem 2 -............... Niemcy ---.. 0 -- 1 -- 1 ... razem 2
    Słowenia --.. 0 --- 4 --- 2 ... razem 6 ................. Słowenia ... 0 -- 1 -- 0 ... razem 1
    Austria -....... 0 --- 1 --- 2 ... razem 3

    Podia indywidualne i drużynowe na imprezach mistrzowskich, na razie MŚwL.

    Niemcy ....... 1 - 0 - 1 ....... Norwegia ... 1 - 0 - 0
    Norwegia -.. 0 - 1 - 0 -...... Niemcy --.... 0 - 1 - 0
    ---..................................... Polska ........ 0 - 0 - 1

    Dawno temu ustaliłem obligatoryjnie, że 10 indywidualnych podiów Polaków w sezonie, to sezon dobry.

    Oto sezony PŚ z 10 i więcej polskimi podiami w zawodach indywidualnych, xxxx - sezon obecny.
    I tak ni z tego ni z owego, sezon stał się wiceliderem "podiumodajnych"" Pucharów Świata w historii.
    A Doleżal wepchał się w sezony "horngacherowskie" czyli 40, 39 i 38 PŚ.

    40 PŚ 2018/19 ....... 3 - 9 - 10 = 22
    42 PŚ 2020/21 ....... 4 - 7 - 7 = 18 xxxx
    39 PŚ 2017/18 ....... 9 - 4 - 4 = 17
    38 PŚ 2016/17 ....... 9 - 4 - 3 = 16
    41 PS 2019/20 ....... 7 - 1 - 8 = 16
    35 PŚ 2013/14 ....... 8 - 3 - 4 = 15
    22 PŚ 2000/01 ..... 11 - 2 - 1 = 14
    23 PŚ 2001/02 ....... 7 - 5 - 2 = 14
    28 PŚ 2006/07 ....... 9 - 0 - 4 = 13
    32 PŚ 2010/11 ....... 4 - 2 - 6 = 12
    24 PŚ 2002/03 ....... 3 - 3 - 4 = 10

  • bardzostarysceptyk profesor

    Próba remanentu 42 Pucharu Świata 2020-2021, po konkursach w Rosnovie (Rumunia), przed MŚ.

    Konkursy indywidualne 42 PŚ od najlepszego do najsłabszego pod względem ilości punktów zdobytych przez polskich
    skoczków. Niżej, pod kreską, konkursy drużynowe przy klasyfikacji indywidualnej, na końcu zajęte miejsce. Pozwoliłem
    sobie uwzględnić konkursy mistrzowskie, na razie z MŚwL w Planicy a w drużynowych zawody mieszane.
    Stan po 22 konkursach indywidualnych i 4 drużynowym oraz po MŚwL, indywidualnym i drużynowym, * - reprezentacja B.

    268 pkt Titisee-Neustadt 1 (Niemcy)
    245 pkt Garmich-Partenkirchen (Niemcy)
    235 pkt Innsbruck (Austria)
    224 pkt Ruka 1 (Finlandia)
    211 pkt Rasnov (Rumunia)
    199 pkt Klingenthal 1 (Niemcy)
    196 pkt Engelberg 1 (Szwajcaria)
    190 pkt Bischofshofen (Austria)
    183 pkt Willingen 2 (Niemcy)
    159 pkt Willingen 1 (Niemcy)
    153 pkt Engelberg 2 (Szwajcaria)
    147 pkt Zakopane 2 (Polska)
    143 pkt Oberstdorf (Niemcy)
    114 pkt Klingenthal 2 (Niemcy)
    112 pkt Titisee-Neustadt 2 (Niemcy)
    110 pkt Ruka 2 (Finlandia)
    110 pkt PLANICA (SŁOWENIA) MŚwL
    107 pkt Wisła (Polska)
    92 pkt Zakopane 1 (Polska)
    74 pkt Lahti (Finlandia)
    63 pkt Niżny Tagił 1 (Rosja) *
    60 pkt Zakopane 3 (Polska)
    52 pkt Niżny Tagił 2 (Rosja) *
    -----------------------------------------
    148 pkt Zakopane (Polska) 2m
    132 pkt Wisła (Polska) 3m
    126 pkt Lahti (Finlandia) 2m
    105 pkt PLANICA (SŁOWENIA) 3m MŚwL
    103 pkt Rasnov (Rumunia) 7m MIX

  • bardzostarysceptyk profesor
    Wrzucę parę rzeczy. Na początek ....

    Podia wszystkich dotychczasowych konkursów drużynowych mieszanych, wyżej chronologicznie, niżej wg państw.
    Łamane numery PŚ i LGP to najpierw numer cyklu męskiego, później damskiego.
    Rozegrano dotychczas 13 zawodów: Mistrzostwa Świata - 4, Puchar Świata - 3, Letnia Grand Prix - 6.
    W nawiasie na końcu miejsce Polaków / Polek, nst - nie startowali

    1) 19/1 LGP 14.08.2012 Courchevel (Francja) --................ 1. Japonia 2. Niemcy 3. Austria ......... (nst)
    2) 19/1 LGP 18.08.2012 Hinterzarten (Niemcy) ................ 1. Austria 2. Japonia 3. Niemcy ......... (nst)
    3) 34/2 PŚ 23.11.2012 Lillehammer (Norwegia) --............ 1. Norwegia 2. Japonia 3. Włochy ..... (nst)
    4) 49 MŚ 24.02.2013 Val di Fiemme (Włochy) ................... 1. Japonia 2. Austria 3. Niemcy ......... (nst)
    5) 20/2 LGP 27.07.2013 Hinterzarten (Niemcy) ................ 1. Japonia 2. Słowenia 3. Niemcy ---.. (nst)
    6) 20/2 LGP 14.08.2013 Courchevel (Francja) --................ 1. Niemcy 2. Japonia 3. Francja ......... (nst)
    7) 35/3 PŚ 6.12.2013 Lillehammer (Norwegia) -............... 1. Japonia 2. Austria 3. Norwegia ...... (14)
    8) 50 MŚ 22.02.2015 Falun (Szwecja) --..............................1. Niemcy 2. Norwegia 3. Japonia -.... (nst)
    9) 51 MŚ 26.02.2017 Lahti (Finlandia) --............................ 1. Niemcy 2. Austria 3. Japonia --....... (nst)
    10) 25/7 LGP 8.09.2018 Czajkowski (Rosja) ...................... 1. Japonia 2. Słowenia 3. Norwegia -- (nst)
    11) 52 MŚ 2.03.2019 Seefeld (Austria) --............................ 1. Niemcy 2. Austria 3. Norwegia ....... (6)
    12) 26/8 LGP 27.07.2019 Hinterzarten (Niemcy) .............. 1. Niemcy 2. Japonia 3. Słowenia ...... (10)
    13) 42/10 PŚ 20.02.2021 Rasnov (Rumunia) --.................. 1. Norwegia 2. Słowenia 3. Austria --.. (7)

    Japonia ..... 5 - 4 - 2
    Niemcy ...... 5 - 1 - 3
    Norwegia -. 2 - 1 - 3
    Austria --.... 1 - 4 - 2
    Słowenia ... 0 - 3 - 1
    Włochy -..... 0 - 0 - 1
    Francja -..... 0 - 0 - 1

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl