Choi Seou zakończył karierę

 • 2021-03-30 14:00

38-letni Choi Seou żegna się ze sportem. Taką informację tuż po zakończeniu sezonu 2020/21 podał Koreański Związek Narciarski.

Sześciokrotny olimpijczyk po raz ostatni zaprezentował się na arenie międzynarodowej przy okazji zeszłorocznych kwalifikacji do zawodów na Okurayamie w Sapporo. Tej zimy Koreańczyk trenował, natomiast nie zdecydował się na start w żadnym konkursie pandemicznego sezonu w Europie.

- Wyjazd do Pekinu w 2022 roku był moim celem, natomiast stan mojego ciała z powodu częstych urazów nie jest zadowalający, a wyniki satysfakcjonujące - informuje skoczek za pośrednictwem oficjalnej strony swojej federacji.

- Po krótkiej przerwie zamierzam wykorzystać swoje doświadczenie w skokach narciarskich i zaangażować się w trening juniorów. To nie jest przerażająca dyscyplina sportu, chcę przyczynić się do większej liczby zawodników, którzy będą ją uprawiać - mówi południowokoreański zawodnik, który zadebiutował w Pucharze Świata 1 stycznia 1999 roku w Garmisch-Partenkirchen. Dwa dni później na Bergisel w Innsbrucku zdobył pierwszy punkt do klasyfikacji generalnej.

Choi Seou w trakcie swojej kariery czterokrotnie wskakiwał do punktowanej "30" Pucharu Świata. Najlepszy wynik osiągnął 7 lutego 2007 roku w Klingenthal, kiedy uplasował się na 25. lokacie. Warto odnotować, iż latem tego samego roku dwukrotnie plasował się w czołowej "10" zawodów z cyklu Letniego Grand Prix, co miało miejsce w Hakubie. W 2005 roku wygrał konkurs rangi Pucharu Kontynentalnego w Brotterode, przy okazji ustanawiając obowiązujący do dziś rekord Inselbergschanze (123,5 metra). 38-latek ma w swoim dorobku medale zimowej uniwersjady oraz zimowych igrzysk azjatyckich. 


Dominik Formela, źródło: instagram.com/korea_ski_association
oglądalność: (9672) komentarze: (67)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • nie byłem ci ja okabe ani watanabe stały bywalec
  @Bernat__Sola

  Ja też się przyłączam do podziękowań :)
  Tak jak napisał ktoś poniżej, Koreańczycy swoim pojawieniem się na skoczni zawsze budzili mój pogodny uśmiech :) Bardzo cenne uczucie ;) Nie ma dwóch takich samych ludzi, ale mam nadzieję, że egzotycznych skoczków nam nie zabraknie.
  Dziękuję, Seou!

 • Kolos profesor
  @Fan Tkaczenki i Aalto

  Jak pisałem: miałem na myśli Koreańczyków z pelrswem startu w PŚ a więc prezentujących jakikolwiek sensowny poziom a nie totalnych buloklepów na poziomie FC czy PK. Takich znalazłoby się jeszcze kilku-kilkunastu w wynikach w ciągu ostatnich 20 lat.

 • Bernat__Sola profesor

  Seou, dziękuję za punkty PŚ i podia PK, za 9. miejsce na MŚJ, za drużynówkę na ZIO 2002 i za wieloletnie reprezentowanie swojego kraju na arenie międzynarodowej. Korea Południowa się wykrusza...

 • Fan Tkaczenki i Aalto weteran
  @Kolos

  a Sungwoo Cho?

 • Fan Tkaczenki i Aalto weteran
  @pandiskijumping

  O witaj Pandi, to ja VinesX :)

 • W Punkt doświadczony

  Ciekawe co powoduje, że kariery nie przerwał drugi z Czojów.
  Pewnie masowe sukcesy, które odnosi i których szkoda przerywać tylko z tej błahej przyczyny, że się za chwilę przekroczy 40-tkę.
  Te koreańskie skoki to tak jakby siedzibę w Korei Północnej miały. Może to najbardziej na południe wysunięta placówka Kima?

 • Nowyskoczek5 profesor

  Szkoda .
  Liczyłem że dotrwa do przyszłorocznych IO .

 • Adam90 weteran
  @bonifacy50

  to raczej niemożliwe dlatego ,ze to Japonia miała swoje tradycje, ale kto wie :).

 • Sousuke stały bywalec
  @Shoutaro

  Ciężko powiedzieć, ale koreańskie imiona i nazwiska, w odróżnieniu od japońskich, nie mają swojego bezpośredniego przełożenia na zapis w nasz alfabet, różnorodność i długość imion i nazwisk w Korei też jest bardzo mała, więc niektórzy, by odróżnić się od innych nazywających się w hangulu tak samo, inaczej zapisują swoje imiona i nazwiska w alfabecie romańskim niż by to wynikało z odczytu znaków. Na stronie fisu ma wpisany nickname Young Gari, ale to też nie tłumaczy tego dlaczego inaczej go podpisywano na zawodach ;)

 • Kolos profesor
  @Shoutaro

  Prawdopodobnie dlatego, że mu na tym zależało i załatwił to sobie w FIS-e.

  Natomiast nigdy żaden inny Roman Trofimov, w ogóle jakikolwiek inny Trofimov nie uprawiał skoków ani żadnej innej dyscypliny którymi zarządza FIS.

 • bonifacy50 początkujący

  Fajnie, że będzie juniorów trenował :)
  Chciałbym żeby Korea była podobną siła w szkokach jak Japonia.

 • Dawid21 początkujący
  @Antykibicsportu

  Zwłaszcza w 2002 kiedy ograli Norwegię w drużynówce na IO :D

 • Wojciechowski profesor
  @nie byłem ci ja okabe ani watanabe

  W Szczyrbskim Jeziorze był kilkakrotnie nawet Puchar Świata, i to na obu skoczniach. Trzykrotnie był tam finał PŚ, ostatni raz w 1991. Po podziale Czechosłowacji to zgasło, wcześniej Szczyrbskie Jezioro było zgłaszane do kalendarza PŚ wymiennie z Harrachovem i Libercem.

  A przede wszystkim były tam mistrzostwa świata w 1970, trzykrotnie mistrzostwa juniorów, nawet uniwersjada dwa razy (w tym złoto Kruczka).

 • nie byłem ci ja okabe ani watanabe stały bywalec
  @Oczy Aignera

  Dzięki za cenne info :) Widzę, że Oczy Aignera zawsze czujne i dobrze poinformowane :)
  Bańska Bystrzyca, Szczyrbskie Pleso. No tak, kiedyś te nazwy mi się obiły o uszy. Tam nawet jakieś zawody międzynarodowe zdaje się były? MŚJ w Szczyrbskim Plesie?

 • Oczy Aignera profesor
  @nie byłem ci ja okabe ani watanabe

  Słowackie skocznie w użytku:
  1. Bańska Bystrzyca - HS 65, HS 19, K-5.
  2. Szczyrbskie Pleso - HS 100.
  3. Selce - HS 72, HS 42, HS 22, HS15, HS 11.
  Istnieje jeszcze obiekt w Sielnicy, ale to w zasadzie jest amatorska budowa.

 • nie byłem ci ja okabe ani watanabe stały bywalec
  @Oczy Aignera

  OK. Ale żeby chociaż jeden. Zobaczymy, czy się ten młody Słowak rozkręci, czy szybko zniechęci. W tym sporcie trzeba być bardzo cierpliwym.
  Nie wiecie, jak to jest ze skoczniami na Słowacji? Jest tam choć jedna do treningów? W czasach komunistycznych istniało kilka. Pewnie już nie ma po nich śladu. A może jakieś szkielety sterczą? Bardzo ciekaw jestem

 • Shoutaro stały bywalec
  @Kolos

  Swoją drogą, czy wie ktoś dlaczego Trofimowowi zawsze zapisują to otczestwo w grafikach i statystykach FISu? Przecież otczestwo ma w Rosji każdy - np. Denis Aleksandrowicz Korniłow, Jewgienij Dmitriewicz Klimow itd., ale tylko Trofimowowi je wiecznie podają, z uporem godnym lepszej sprawy. Czy był w skokach jakiś inny Roman Trofimow i potrzebował rozróżnienia?

 • Oczy Aignera profesor
  @nie byłem ci ja okabe ani watanabe

  Petra Vlhova niedawno zdobyła KK w narciarstwie alpejskim, tak więc słowackie dzieciaki będą wolały garnąć się do tej dyscypliny sportu.

 • Oczy Aignera profesor
  @nie byłem ci ja okabe ani watanabe

  To był, jak to kiedyś powiedział śp. Bogdan Chruścicki - "drugi japoński Choi", czyli Heung-Chul Choi.

 • Kolos profesor
  @SchwarzerAdler

  Być może, nie analizowałem pochodzenia historycznego oczestwa nigdy. Ale to możliwe. Oczestwa występują także na Ukrainie i Białorusi.

 • Kolos profesor
  @Janeman

  Niewątpliwe, gdy w całej liczącej prawie 25 lat historii skoków w Korei południowej mieli tylko 4 (czterech) skoczków na jakimkolwiek sensownym poziomie to gdy karierę kończy trzeci z tej czwórki i na placu boju pozostaje jeden to warto przynajmniej taki fakt odnotować.

 • SchwarzerAdler weteran
  @Kolos

  To chyba takie naleciałości skandynawskie po czasach kiedy wikingowie zakładali na Rusi początki państwowości , dynastia Rurykowiczów etc.
  W Skandynawii przetrwało to w formie nazwisk Olafson, Johannson, Erikson i tak dalej.
  Na Rusi panuje obecnie Władimir Władimirowicz :)

 • Janeman weteran

  Odkładając żarty na bok, to jednak jakaś strata dla świata skoków jest - może nie stricte sportowo, ale w kontekście istnienia tej dyscypliny w Korei może to mieć znaczenie...
  Zrobił to chyba w najmniej spodziewanym momencie, bo na rok przed igrzyskami po sąsiedzku, ale z tego co pamiętam, to pierwszy z żelaznej czwórki też wykruszył się niespodziewanie...
  Oby ktoś się tam jeszcze dla skoków objawił - choćby z potencjałem na osiągnięcie takiej formy jak bohater artykułu kilka lat temu, gdy sportowo mieścił się w pięćdziesiątce a i punkty udało się złapać.

 • sheef weteran
  Skoczkowie, którzy odstawili narty do szafy

  Lista zawodników, którzy postanowili ogłosić zakończenie przygody ze skokami w trakcie lub po zakończeniu sezonu zimowego 2020/2021 (stan na 30 marca 2021 roku):

  1. Rok Justin (Słowenia),
  2. Tom Gerisch (Niemcy),
  3. Sebastian Rombach (Niemcy),
  4. Shinya Komaba (Japonia),
  5. Seou Choi (Korea Południowa).

  Jak dotąd swoją Karierę zdecydowało się zakończyć dwóch Niemców, jeden Słoweniec, jeden Japończyk oraz jeden Koreańczyk.

 • King profesor
  @Seba Aka Krzychu

  Kiedyś coś wspominał, dlatego go wymieniłem jako niepewnego. Był chyba artykuł z tego co pamiętam po MŚ w 2019. Pewnie wszystko będzie zależało od jego dyspozycji i również dyspozycji innych. A biorąc pod uwagę, że Niemcy mają póki co lekki kryzys jeśli chodzi o młodszych zawodników to może sprawić, że poskacze dłużej.

 • nie byłem ci ja okabe ani watanabe stały bywalec

  Pamiętam taki upadek któregoś z Koreańczyków w Engelbergu 2003. Odwołali wtedy konkurs. Kto to był? Chyba Kim?

 • Kolos profesor
  @Mucha125

  W zasadzie dwoma imieniami i nazwiskiem czyli Roman Sergeevich Trofimov - "Sergeevich" w jego personaliach to oczestwo czyli imię po ojcu. Czy raczej odojcowskie (czyli Roman syn Sergieja czyli Sergiejowicz)

 • Kolos profesor
  @Seba Aka Krzychu

  Trochę mnie dziwi, że Kraft uchodzi za młodego a przecież kończy w tym roku 28 lat. Austriacy nie są specjalnie długowieczni 32 lata to często max. Ale z tego wygląda, że faktycznie Kraft dociągnie do IO 2026.

  Za to prawie pewniakiem do zakończenia kariery za rok jest Gregor Schlierenzauer, z dużych nazwisk też Simon Amman.

 • Seba Aka Krzychu profesor
  @Mucha125

  Jeśli chodzi o Krafta to myślę, że może skakać do 2026(jak nie dłużej), myślę, że mimo tego bólu pleców (co towarzyszy mu co jakiś czas) da sobie radę i mam nadzieję, że osiągnie jeszcze dużo sukcesów. Jeśli chodzi o Wellingera to on jest jeszcze młody i myślę, że się pozbiera.

 • Adam90 weteran
  @Damins

  Kasai to juz lepiej zeby nie skakał dla własnego zdrowia. Oczywiscie to nie ja decyduje zeby nie było...

 • Mucha125 weteran
  @Dalibor1

  Zapomniałeś dodać Kraft(zdrowie niestety), ostatni z Koreańczyków, Fannemel, Siegel, Wellinger, Freitag, Kot, Rosjanin z strasznie długim imieniem i nazwiskiem, pełno Słoweńców i Austriaków z zaplecza oraz całe Niemieckie zaplecze od braków występów w PŚ, Brausme i inni

 • Damins stały bywalec

  O właśnie, jeszcze że starej szkoły zostali Ito, Kasai i Damjan (co z nim?), zapomniałem o nich. Oby skakali jak najdłużej

 • Mucha125 weteran
  @Seba Aka Krzychu

  Zależy od zdrowia( ostatnio miał problem z kolanem przecież)

 • Adam90 weteran
  @Robert Johansson252

  Nie no jeszcze poskacze ale Norwegowie faktycznie wczesniej konczą karierę skoczka..

 • Robert Johansson252 profesor
  @Seba Aka Krzychu

  Johansson w sumie może ją zakończyć wkrótce

 • Oreo weteran

  O nie!

 • Seba Aka Krzychu profesor
  @King

  Nie wydaje mi się, żeby Eisenbichler miał tak szybko zakończyć karierę.

 • King profesor
  @Dalibor1

  Dokładnie. Przełom tych lat będzie jak mniej więcej rok 2006. Do tego grona można jeszcze dorzucić kilka niewiadomych np. Kot, Fannemel, Koudelka, Damjan, Eisenbichler, Freitag, Daiki Ito i w sumie pytanie co z Boyd-Clowesem, bo on najstarszy z tej reszty świata. To może być rekordowy okres pod tym względem. Może przebije to sezon 2005/06, który był chyba rekordowy, albo to tylko tak mi się wydaje?
  Jeśli ktoś ma statystykę zawodników, którzy zakończyli karierę po sezonie 2005/06 to fajnie jakby tu wrzucił.

 • Robert Johansson252 profesor
  @Damins

  Muju nieczynne

 • Damins stały bywalec

  Trochę szkoda, kolejny skoczek że starej szkoły i egzotyki się wykrusza, został jeszcze drugi Choi (co z nim?), Vasiliew (co z nim?), Ammann, Fettner, można dorzucić Stocha, Hule, Korniłowa... Moje dzieciństwo... A co do Korei, wiadomo co z kompleksem skoczni w Muju? W bazie skoczni są zdjęcia sprzed kilku lat i wydawała się nieczynna

 • Mucha125 weteran
  @zimowy_komentator

  Kazachowie przeżyją a Koreańczycy znikają z map skoków....

 • KX_Keytinho stały bywalec

  Chyba największy sukces to 8 miejsce w drużynie na IO 2002 i pokonanie wtedy Norwegów

 • Antykibicsportu początkujący

  Nareszcie. Jak mozna być taka niemota i na sile zasyfiac puchar swiata
  Korea juz w 2002 w[***]iala, niestety nie dali sobie spokoju, a mogli po prostu uczciwie trenowac, wyniki przyszłyby.

 • tomsport2008@gmail.com początkujący

  W sumie Korea Płd. nigdy nie była jakiś "państwem skoków"

 • Kolos profesor
  @Shoutaro

  Chyba nikt go o to nie spytał. A czy ja wiem czy to aż tak niecodzienne? Dobrze znany Borek Sedlak zmieniał imię (pierwotnie skajał jako Vlastibor), pewnie jeszcze parę przypadków by się znalazło.

 • atalanta stały bywalec
  @nie byłem ci ja okabe ani watanabe

  To był Jochen Danneberg.

 • pi0ter bywalec
  @nie byłem ci ja okabe ani watanabe

  zapewne mówisz o Dannebergu

 • nie byłem ci ja okabe ani watanabe stały bywalec

  Mam nadzieję, że uformuje się nowa grupa Koreańczyków. Ostatnio w Czajkowskim tory przetarł jakiś młodzian.
  Kiedyś trenował ich taki staruszek Niemiec...kurczę, zapomniałem w tej chwili nazwiska...chyba nawet jakiś dobry skoczek w przeszłości. Zawsze lubiłem tego machającego dziadka z czerwoną twarzą. Odmrożoną albo lubił sobie wypić... Ostatni raz mignął w telewizji jakieś dwa sezony temu.

 • Kolos profesor
  @mati99

  Tak wiem, ale to totalny buloklep, a miałem na myśli tych Koreańczyków z prawem startu w PŚ. Pozostał już tylko Heung Chul Choi.

 • Seba Aka Krzychu profesor
  @Ujfry

  Dosyć istotna informacja to by była, gdyby karierę zakończył jakiś czołowy skoczek, a nie buloklep z Korei.

 • nie byłem ci ja okabe ani watanabe stały bywalec
  @Kolos

  Co się stało ze słowackimi skokami? Czy tam jest jeszcze chociaż jedna czynna skocznia? Dziwię się. Cały kraj górzysty, to chyba zobowiązuje. Przynajmniej jeden skoczek w PŚ powinien się znaleźć. Zaobserwowałem jednego młodego Słowaka w FIS Cupie, może wytrwa. Na razie skacze na bulę.

 • kwak11234@wp.pl weteran
  @Dalibor1

  Niestety, Polacy jeszcze rok i dwa zacznie Stoch skończy Dawid.
  Stoch pewnie tylko rok jeszcze bo ZIO potem powie " basta"

 • kwak11234@wp.pl weteran

  Koreanczykow nie ma juz w skokach i taka prawda, a ten drugi Choi cos tam to juz formalnosc kiedy skonczy swoja " meke" jesli uwaza to za przyjemnosc to super, ale ogladanie skokow reprezentacji Korei jest meka, pokazal to ten junior w PK w Czajkowski jak frajer zaprezentowal sie nie wykorzystal szansy a zrobili to Rumuni i Turek

 • Gerwazy doświadczony
  @Ujfry

  Ee tam gadanie. Co innego gdyby zdobywał punkty w Pucharze Świata chociaż średnio 2 razy w sezonie. Wtedy można by się zastanawiać czy jest to wielka strata dla świata skoków.
  A koleś przez 23 lata ledwie 4 razy punktował.

 • Shoutaro stały bywalec
  @Kolos

  Czy on kiedyś w ogóle wypowiadał się na temat tej zmiany imienia? Bo to w sumie dość niecodzienna sprawa. Byłbym ciekaw, co nim kierowało :D

 • mati99 początkujący
  @Kolos

  Jest jeszcze Cho sungwoo rocznik 2000 bodaj, skakał w ten weekend w pucharze kontynentalnym.

 • Dalibor1 bywalec
  @pandiskijumping

  Wysyp zapowiada się w 2022 lub na pewno 2023

  Ammann, Stoch, Kornilov, Schliri , Freund, Hula, Fettner, Vassiliev

 • Kolos profesor

  Po za tym należy też odnotować jeszcze jeden, specyficzny wyczyn Young Jik Choi alias Seou Choi a mianowicie odpadał w kwalifikacjach do zawodów PŚ 94 razy - zajmuje 4 miejsce na liście wszechczasów pod tym względem.

  Rekordzistą jest jego kolega kadrowy Heung Chul Choi (aż 174 odpadnięcia), drugi jest Słowak Martin Mesik (133 odpadnięcia) a trzeci kolejny Koreańczyk Hyun - Ki Kim (122 odpadnięcia).

 • Kolos profesor

  No i należy dodać, że Seou Choi przez sporą część kariery startował jako "Young Jik Choi".

  To teraz z aktywnych Koreańczyków pozostał w sumie tylko Heung Chul Choi.

 • zimowy_komentator profesor

  Koreańczycy i Kazachowie są na pensjach, więc wyników mieć nie muszą. I tak dostają hajs... Przecież Muminov mówił, że żyje ze skakania i to pewnie całkiem dobrze.

  A czy forma Koreańczyków to powód do śmiechu ? No nie do końca - przypominam, że podczas Turnieju Titisee 5 niejaki Chueng-Chul Choi podstarzały już zawodnik rozprawił się z Kotem jak z przedszkolakiem.

 • Ujfry bywalec

  Poziom komentarzy albo raczej komentujących na tym portalu z roku na rok co raz bardziej spada.
  Informacja jest dosyć istotna dla świata skoków. Właściwie można powiedzieć, że oficjalnie już odchodzi kolejna nacja występująca w tej dyscyplinie. Zaraz faktycznie ostaną się już tylko te max 7-8 krajów i oglądanie tychże skoków dalej będzie tracić na atrakcyjności. Szkoda

 • Shoutaro stały bywalec

  Bez absolutnie żadnych śmieszków - to JEST duża strata dla świata skoków narciarskich. Chociaż oczywiście kiedyś nadejść musiała... Oczywiście życzę mu powodzenia w pracy trenerskiej - żeby jego zaangażowanie pomogło wykrzesać jakieś talenty w południowokoreańskich skokach, żeby ta dyscyplina tam nie umarła.

  No to Heung-Chul Choi ostatnim Mohikaninem.

 • FanKamil1234 bywalec

  Sięgając pamięcią, jego występy w elicie były sporadyczne (ostatnimi czasy zerowe ze względu na pandemię), jednak sama wiedza o tym zawodniku była czymś pogodnym. Teraz pewien rozdział, szczególnie w koreańskich skokach, się zamyka. Powodzenia w innym życiu Choi!

 • Brygadzista doświadczony

  Żegnaj Włóczykiju, bez Ciebie dolina Muminków już nigdy nie będzie taka sama.

 • popex bywalec

  "Już nie będzie Seou Choia na następnych Mistrzostwach Świata..." ;)

 • Gerwazy doświadczony

  Bez niego to już nie będą te same skoki

 • pandiskijumping początkujący

  Kolejny skoczek odchodzi na "inny świat", szkoda...

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl