Sześć dekad temu skakano na Wembley

 • 2021-05-31 17:35

31 maja 2021 roku mija sześćdziesiąt lat od pokazowych zawodów w skokach narciarskich, które miały miejsce na stadionie Wembley. Na rozbiegu tymczasowego obiektu w Londynie nie zabrakło gwiazd narciarstwa klasycznego.

Skoki na stadionie WembleySkoki na stadionie Wembley
fot. Archiwalne Kroniki Filmowe
Skoki na stadionie WembleySkoki na stadionie Wembley
fot. Archiwalne Kroniki Filmowe

W 1961 roku na legendarnym Empire Stadium w Wielkiej Brytanii, znanym dziś jako Wembley, w zaledwie trzy dni zbudowano aluminiową konstrukcję pokrytą drewnem. Zeskok i wybieg wyłożono sianem, na którym wysypano ponad 50 ton sztucznego śniegu powstałego z bloków skruszonego lodu. Podłoże najazdu stanowił igelit. Punkt konstrukcyjny skoczni znajdował się na 30. metrze. Głównym organizatorem pokazowych konkursów był Klub Narciarski Wielkiej Brytanii, a celem wydarzenia było zebranie funduszy na rzecz młodych narciarzy z brytyjskiej reprezentacji. Pomysłodawcą imprezy był Sir Charles Taylor, angielski biznesmen i konserwatywny polityk, który zarządzał jedną z brytyjskich firm mleczarskich. Rywalizacja trwała raptem dwa dni.

Do stolicy Zjednoczonego Królestwa zjechali przedstawiciele Austrii, Finlandii, Francji, Norwegii, Szwajcarii, Szwecji, Włoch oraz Zachodnich Niemiec. Wśród około 40 śmiałków nie zabrakło też krajowych skoczków. Pokazowe zawody przed brytyjską publicznością wygrał Veikko Kankkonen z Kraju Tysiąca Jezior - późniejszy mistrz olimpijski z Innsbrucku i dwukrotny triumfator Turnieju Czterech Skoczni. Najdłuższy skok w London Borough of Brent oddał Norweg Torgeir Brandtzæg - 34,4 metra.

Zobacz też: Fiński fenomen lat 60. - historia Veikko Kankkonena

Skocznia w brytyjskiej świątyni futbolu nie była jedyną tego typu na świecie. Już wcześniej podobne konstrukcje stawiali Amerykanie (Chicago 1937, 1954; Los Angeles 1935, 1938, 1963; Portland 1953), Kanadyjczycy (Vancouver 1958) i Japończycy (Tokio 1938, 1939, 1950).

Przypomnijmy, iż przed kilkoma laty rozważano organizację zawodów w skokach narciarskich na Stadionie Narodowym. Stolicę naszego kraju wizytował nawet Walter Hofer, ówczesny dyrektor Pucharu Świata. Kalkulacje finansowe sprawiły, iż plan spalił na panewce. W 2017 roku pojawił się pomysł dotyczący wykorzystania Stadionu Śląskiego, ale i w tym przypadku temat ucichł.

- Był pomysł związany ze skokami na Stadionie Narodowym. Rozbieg miał znajdować się za koroną stadionu. Widzowie oglądaliby skoki w ten sposób, że dojazd do progu widziany byłby na telebimach. Od momentu wybicia każdy mógłby obserwować na żywo zawodnika lecącego w powietrzu. Projekt nie został zrealizowany, ponieważ przy wyliczeniach okazało się, że organizacja takich zawodów kosztowałaby 23 miliony złotych przy potencjalnych 18 milionach zysku. To zbyt duża różnica. Gdyby coś się nie powiodło, PZN byłby za to odpowiedzialny. Pomysł jednak zupełnie nie umarł, organizacja tego typu konkursu jest nadal możliwa - powiedział w 2017 roku Apoloniusz Tajner, prezes Polskiego Związku Narciarskiego (PZN), wskazując także na chorzowski obiekt.

Zobacz też: Piłkarscy mistrzowie świata z 2014 roku trenują... pod skoczniami w Seefeld


Dominik Formela, źródło: ianvisits.co.uk + skisprungschanzen.com
oglądalność: (3001) komentarze: (0)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).