Nowe skocznie w Trondheim. "Działacze chcą supernowoczesnych rozwiązań"

 • 2021-06-21 18:45

Jak informowaliśmy niedawno na łamach naszego portalu rozbiórka skoczni w Trondheim, które mają zyskać nowe oblicze w związku z mistrzostwami świata w 2025 roku, jest w zaawansowanym stadium. Na budowę nowych obiektów portowe miasto będzie czekać ledwie rok, bowiem już przyszłego lata prace mają się zakończyć. Skocznie będą wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne.

Za budowę najazdu skoczni odpowiedzialna jest firma znanego w świecie skoków konstruktora Petera Riedla, który instalował nowoczesne mrożone tory najazdowe własnego pomysłu na ponad dziewięćdziesięciu skoczniach świata. W młodości sam uprawiał przez jakiś czas skoki na nartach, jednak dużo więcej zawdzięczają mu one teraz, gdy zajmuje się nimi z innej perspektywy.

- Z Trondheim czuję się szczególnie związany emocjonalnie. Tam 13 lat temu wszystko się zaczęło, tam instalowałem swoje pierwsze tory. Teraz ja i mój zespół znów możemy stać się częścią czegoś wielkiego w miejscu, w którym wystartowaliśmy. Jestem dumny z tego, że to ja mogę się tym zająć. Traktuję to jako docenienie tego, co robimy od wielu lat na skoczniach - mówi Riedel w rozmowie z Freie Presse. 

Dotychczasowe wyposażenie najazdu skoczni Graanasen jest w tak dobrym stanie, że wciąż nadaje się do użytku. Całe jego zaplecze techniczne udało się właścicielowi obiektu sprzedać do Oslo. Riedel nieustannie ulepsza swoje rozwiązania, nie zajmuje się już tylko torami na rozbiegu, ale jego kompleksowym urządzeniem.

- Tak rozbudowane zlecenie po raz pierwszy realizowaliśmy w Zakopanem. Teraz robimy to w Trondheim, ponieważ lokalnym działaczom zależy na tym, by podczas mistrzostw ugościć zawodników na obiektach o supernowoczesnym wyposażeniu. Urządzimy cały najazd łącznie z konstrukcją schodów, systemem belek startowych i wszystkim co ma związek z torami najazdowymi. To ogromne zlecenie, w grę wchodzi sześciocyfrowa suma.

Skocznia ma być gotowa latem przyszłego roku, zimą 2023 roku obiekt ma powrócić do Pucharu Świata i stać się ponownie częścią turnieju Raw Air.


Adrian Dworakowski, źródło: Freiepresse.de
oglądalność: (3147) komentarze: (11)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Maks113 bywalec

  Mam nadzieje że nie będzie to typowe 125-140 (rozmiar) skoczni

 • Elsa bywalec
  @Adamrams1

  Tunele to nawet w dsj by zaslanialy. Rozpraszaja skoczkow.

 • Elsa bywalec

  Ja chce tylko jednego, zeby Granerud byl normalny.
  I liste Polakow z podzialem na zaszczepionych i niezaszczepionych prosze.

 • Pavel profesor
  @Adamrams1

  Wybacz, ale Małysz cz Hofer nie jest autorytetem w dziedzinie inżynierii, aby powowolywanie się na niego miało większy sens. Tworzenie konstrukcji, która nie będzie służyć niczemu jest pozbawione większego sensu. Tym bardziej, że wygeneruje to spore koszta, a co gorsza może wpłynąć ruch powietrzu na progu.

 • Wojciechowski profesor
  @Adamrams1

  Gdzie tu jakąś zawiść widzisz? Jesteś pewny, że wiesz, co to znaczy? Nie mam przekonania...

 • Adamrams1 początkujący

  A mnie się wydaje, że wy za dużo marudzicie, z tego co oglądałem relacje to Hofer i nasz Adam Małysz wypowiadali się pozytywnie, jak i inni skoczkowie, ja jestem za nowymi rozwiązaniami, tunel ma sens. Pewnie gdybyście mogli to byście skakali na drewnianych nartach? ludzie przestańcie być zawistni

 • Oczy Aignera profesor
  @Roxor

  Ja osobiście nie traktuję tunelu na rozbiegu za nowoczesne rozwiązanie. Takie rzeczy muszą wnosić coś konkretnego, a w tym przypadku tak nie jest.

 • Robert Johansson252 weteran
  @tomsport2008@gmail.com

  Jak dla mnie Innsbruck jest bardziej klimatyczny od Bischofshofen

 • tomsport2008@gmail.com początkujący
  @Roxor

  Najbardziej klimatycznie subiektywnie prezentuje się Ruka, Engelberg, Zakopane, Bischofshofen, Oberstdorf (duży). Są jednak takie skocznie jak Bergisel, gdzie tego klimatu brakuje. Ogólnie wolę nocne zawody.

 • Roxor weteran

  Jak chcą supernowoczesne rozwiązania, to niech wybudują sobie tunel na rozbiegu.
  Mam nadzieję, że ta skocznia nie podzieli losu skoczni w Zakopanem czy Engelbergu i zachowa swój urok.

 • MK92 stały bywalec

  Bardzo lubiłem klimat skoczni w Trondheim. Urokliwie wyglądały te w dużej mierze drewniane konstrukcje, pomalowane na typowy dla Skandynawii ciemnoczerwony kolor, wkomponowane w skaliste wzgórze, otoczone lasem. Mam nadzieję, że nowy kompleks nie będzie się składał wyłącznie z betonu i metalu.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).