Vojtech Stursa zakończył karierę

 • 2021-06-25 22:13

W wieku 25 lat karierę skoczka narciarskiego zakończył Vojtech Stursa. Czech, który w minionych sezonach nie spisywał się zbyt dobrze, poinformował o tym fakcie za pomocą mediów społecznościowych.

- Od dwudziestu lat nie oddalałem się od uprawiania tego sportu. Nie pamiętam, co było przed skokami narciarskimi, nie wiem jak wygląda życie bez nich. Wiem jednak, że moja głowa jest już bardzo daleko od nich. Po długim rozmyślaniu, które trwało kilka miesięcy, postanowiłem, że już nigdy nie założę kombinezonu skoczka – poinformował reprezentant Czech.

Zawodnik reprezentujący klub Dukla Liberec zadebiutował w Pucharze Świata 10 lat temu. W swoim premierowym starcie nie przebrnął kwalifikacji w Ruce, zaś tydzień później w Lillehammer sklasyfikowany został na 49. miejscu. Przez kolejne lata trudno było mu się przedrzeć do ekipy występującej w zmaganiach najwyższej rangi. Udało się to w sezonie 2016/17, który okazał się dla niego najlepszy w karierze. 88 zgromadzonych „oczek” pozwoliło mu na zajęcie 36. pozycji w klasyfikacji generalnej PŚ. Kolejne zimy nie były już tak owocne dla skoczka pochodzącego z Polički. W ubiegłym sezonie zaprezentował się podczas MŚ w Oberstdorfie, indywidualnie plasując się w czwartej i piątej dziesiątce. Startował również parokrotnie w konkursach PŚ, lecz ani razu nie udało mu się zapunktować.

- Główną przyczyną mojej rezygnacji jest syndrom wypalenia, który nie pozwala mi kontynuować. Równocześnie, nieco przypadkiem, znalazłem wyjątkową możliwość rozwoju zawodowego w lubianej przeze mnie okolicy. Oprócz tego jest jeszcze sporo powodów, mniej lub bardziej racjonalnych, ale zatrzymam je dla siebie i moich najbliższych. To krok w nieznane, nie da się go cofnąć. Nie wiem, co mnie czeka, ale mocno wierzę, że nie będę tego żałować  – oznajmił Stursa.

 


Piotr Bąk, źródło: facebook.com/stursa.v
oglądalność: (8425) komentarze: (62)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • ironicznie_skikomicznie stały bywalec
  @Elsa

  On jest niereformowalny. Cały czas mu tłukłem o formie przymiotnikowej, a ten dalej kaleczy język. Dziewczynę Piotruś ma, nazywa się prawa ręka. :)

  @Pavel ale on ma takie wyobrażenie, chłop ma tak biedny berecik, że ocenia po swojemu. Wystarczyłoby mu do życia sponsorowanie przez związek. Ambicje godne ameby.

 • Pavel profesor
  @Kolos

  Mieszkanie, jedzenia, ubranie, utrzymanie ewentualnych dzieci, ich edukacja, jakieś wakacje, sprzęt elektroniczny, samochód, cokolwiek. Serio uważasz, że 25-letni chłop jedyne co potrzebuje do życia to sprzęt do trenowania i finansowanie treningów? :)

 • Kolos profesor
  @Pavel

  Tak w ogóle to 100 pkt (i więcej) w PŚ zdobyło w ubiegłym sezonie zdobyło 35 skoczków, naprawdę uważasz że cała reszta która zdobyła mniej punktów jest na finansowym deficycie?

  Członkowie kadr wszystkich najlepszych ekip i większości drugiego szeregu mają zapewnione pełne finansowanie treningów, sprzętu i startów w zawodach, Stursa też miał zapewnione.

 • Kolos profesor
  @Pavel

  Nie chodzi o gratyfikacje za trenowanie a jedynie opłacenie treningów, sprzętu, i startów w zawodach. To wszystko Stursa miał zapewnione jako członek kadry A w której miejsce miał pewne. Żadne kokosy ale spokojne życie jeszcze przez parę lat na pewno.

  Tutaj jednak głównym czynnikiem było wypalenie no a do tego Stursa dostał propozycję innej pracy. Ale to nie jest tak, że skończył karierę z przyczyn finansowych.

 • Elsa stały bywalec
  @INOFUN99

  To i tak duzo, powinien dolaczyc do Stursy, bo jest jeszcze slabszy i Vancury.

 • INOFUN99 profesor
  @Elsa

  Sakala ma 25 lat.

 • Elsa stały bywalec
  @nie byłem ci ja okabe ani watanabe

  Sakala jest stary, 27 to juz weteran, czy jest jeszcze jeden?

 • nie byłem ci ja okabe ani watanabe stały bywalec

  Szkoda. Kilka sezonów temu myślałem, że Stursa i Vancura mają jakiś potencjał na przyszłość i te czeskie skoki troszkę wyciągną z dołka. Nie ma już obu. Jednego wycięły kontuzje, drugi pewnie nie miał siły już być kościotrupem ( tamten wpis nieprzemyślany, pewnie wielu będzie z tego pamiętać Sturse). Mam nadzieję, że się Czesi odrodzą na poziomie TOP 8 i dwóch w TOP 35 PŚ. Kibicuję juniorowi Sakali, nie jest w ciemię bity. Niech w końcu mu się uda zapunktować ;)

 • Elsa stały bywalec
  @Oczy Aignera

  Jaki wpis?

  Nieszanujacy oczywiscie

 • Elsa stały bywalec
  @Pavel

  Prawdziwy profesor. Ty i Seba aka krzychu potraficie sie wypowiedziec skladnie i merytorycznie. Julix musialam zignorowac, bo juz mi nerwy puszczaly. Kolos i Styrian to sa analfabeci, nie szanujacy netykiety i siebie. I zachowuja sie jakby nie mieli zycia poza ta strona. Chłopaki, slowniki w dlon i idzcie na miasto. Poznajcie plec kobieca, nie zadne lgntqwerty.

 • Elsa stały bywalec
  @Kolos

  Z kolei - nie koleji
  czeskich skokow -> to przymiotnik
  Zebym ja musiala podstawy staremu profesorowi tlumaczyc...masz dziewczyne?

 • Pavel profesor
  @Kolos

  Tak, a kto by go finansował w tej kadrze? Nawet u nas za sam pobyt w strukturach centralnego szkolenia nikt gratyfikacji finansowych nie otrzymuje. Z resztą w Polsce, z tak olbrzymim rynkiem, jeszcze taki delikwent za sam udziała w PŚ jakiegoś sponsora by przytulił i jakoś przetuptał kilka sezonów, ale w Czechach, gdzie skoki mają zerowe zasięgi? Niestety nie punktujesz, nie zarabiasz, a żeby jako tako zbilansować roczny budżet musiałbyś te 100pkt w sezonie naciułać, a pan Stursa tyle przez całą karierę nie zebrał.

 • ironicznie_skikomicznie stały bywalec
  @Kolos

  Kolos, dużo bierzesz?

 • Oczy Aignera profesor
  @INOFUN99

  Jego wpis na Instagramie wskazuje na to.

 • Kolos profesor
  @Pavel

  W kraju gdzie jest 4 skoczków na krzyż z prawem startu w PŚ? Przy pewnym miejscu w kadrze A? To akurat o finanse martwić się nie musiał. Powiedział w wywiadzie o wypaleniu i to jest twardy fakt a nie twoje domysły i wymysły.

  Oczywiście słabe wyniki to też pewnie jedno z wielu powodów ale nie najważniejszy ani drugi czy trzeci z rzędu powód w przypadku Stursy.

  Gdyby każdy skoczek miał kończyć karierę po słabszym roku - dwóch to już w ogóle nie byłoby skoków narciarskich bo nie byłoby komu skakać....

 • Pavel profesor
  @Kolos

  Tak sobie tłumaczy na potrzeby wywiadu, a prawda jest taka, że w wieku 25 lat albo jadł by tynk ze ścian i dalej bawił się w skoczka, albo skończył "karierę" i zabrał się za normalną robotę. Nie punktujesz w PŚ nie zarabiasz, proste i klarowne.

 • Kolos profesor
  @Pavel

  Można być na szczycie i być wypalonym - czego najlepszym przykładem jest Sven Hannavald. Z koleji jak dotąd praktycznie nikt, nawet bez wyników nie tłumaczył kończenia kariery wypaleniem.

  Bo gdyby tak było to 90% skoczków kończyłoby z zawodowym sportem wypaleniem zawodowym a tak nie jest.

 • Fan Tkaczenki i Aalto doświadczony
  @StochMistrz{29465894}

  Może i istnieją, ale wyników jakoś nie widać, kadra ogółem chyba nie do pozbierania

 • Pavel profesor
  @Kolos

  Na 100% "wypalenie" nie miało związku z tym, że przez ostatnie 3 lata zdobył 3 pkt PŚ :)

 • INOFUN99 profesor
  @Oczy Aignera

  Skąd źródło?

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).