Vojtech Stursa zakończył karierę

 • 2021-06-25 22:13

W wieku 25 lat karierę skoczka narciarskiego zakończył Vojtech Stursa. Czech, który w minionych sezonach nie spisywał się zbyt dobrze, poinformował o tym fakcie za pomocą mediów społecznościowych.

- Od dwudziestu lat nie oddalałem się od uprawiania tego sportu. Nie pamiętam, co było przed skokami narciarskimi, nie wiem jak wygląda życie bez nich. Wiem jednak, że moja głowa jest już bardzo daleko od nich. Po długim rozmyślaniu, które trwało kilka miesięcy, postanowiłem, że już nigdy nie założę kombinezonu skoczka – poinformował reprezentant Czech.

Zawodnik reprezentujący klub Dukla Liberec zadebiutował w Pucharze Świata 10 lat temu. W swoim premierowym starcie nie przebrnął kwalifikacji w Ruce, zaś tydzień później w Lillehammer sklasyfikowany został na 49. miejscu. Przez kolejne lata trudno było mu się przedrzeć do ekipy występującej w zmaganiach najwyższej rangi. Udało się to w sezonie 2016/17, który okazał się dla niego najlepszy w karierze. 88 zgromadzonych „oczek” pozwoliło mu na zajęcie 36. pozycji w klasyfikacji generalnej PŚ. Kolejne zimy nie były już tak owocne dla skoczka pochodzącego z Polički. W ubiegłym sezonie zaprezentował się podczas MŚ w Oberstdorfie, indywidualnie plasując się w czwartej i piątej dziesiątce. Startował również parokrotnie w konkursach PŚ, lecz ani razu nie udało mu się zapunktować.

- Główną przyczyną mojej rezygnacji jest syndrom wypalenia, który nie pozwala mi kontynuować. Równocześnie, nieco przypadkiem, znalazłem wyjątkową możliwość rozwoju zawodowego w lubianej przeze mnie okolicy. Oprócz tego jest jeszcze sporo powodów, mniej lub bardziej racjonalnych, ale zatrzymam je dla siebie i moich najbliższych. To krok w nieznane, nie da się go cofnąć. Nie wiem, co mnie czeka, ale mocno wierzę, że nie będę tego żałować  – oznajmił Stursa.

 


Piotr Bąk, źródło: facebook.com/stursa.v
oglądalność: (8898) komentarze: (62)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • ironicznie_skikomicznie doświadczony
  @Elsa

  On jest niereformowalny. Cały czas mu tłukłem o formie przymiotnikowej, a ten dalej kaleczy język. Dziewczynę Piotruś ma, nazywa się prawa ręka. :)

  @Pavel ale on ma takie wyobrażenie, chłop ma tak biedny berecik, że ocenia po swojemu. Wystarczyłoby mu do życia sponsorowanie przez związek. Ambicje godne ameby.

 • Pavel profesor
  @Kolos

  Mieszkanie, jedzenia, ubranie, utrzymanie ewentualnych dzieci, ich edukacja, jakieś wakacje, sprzęt elektroniczny, samochód, cokolwiek. Serio uważasz, że 25-letni chłop jedyne co potrzebuje do życia to sprzęt do trenowania i finansowanie treningów? :)

 • Kolos profesor
  @Pavel

  Tak w ogóle to 100 pkt (i więcej) w PŚ zdobyło w ubiegłym sezonie zdobyło 35 skoczków, naprawdę uważasz że cała reszta która zdobyła mniej punktów jest na finansowym deficycie?

  Członkowie kadr wszystkich najlepszych ekip i większości drugiego szeregu mają zapewnione pełne finansowanie treningów, sprzętu i startów w zawodach, Stursa też miał zapewnione.

 • Kolos profesor
  @Pavel

  Nie chodzi o gratyfikacje za trenowanie a jedynie opłacenie treningów, sprzętu, i startów w zawodach. To wszystko Stursa miał zapewnione jako członek kadry A w której miejsce miał pewne. Żadne kokosy ale spokojne życie jeszcze przez parę lat na pewno.

  Tutaj jednak głównym czynnikiem było wypalenie no a do tego Stursa dostał propozycję innej pracy. Ale to nie jest tak, że skończył karierę z przyczyn finansowych.

 • Elsa stały bywalec
  @INOFUN99

  To i tak duzo, powinien dolaczyc do Stursy, bo jest jeszcze slabszy i Vancury.

 • INOFUN99 profesor
  @Elsa

  Sakala ma 25 lat.

 • Elsa stały bywalec
  @nie byłem ci ja okabe ani watanabe

  Sakala jest stary, 27 to juz weteran, czy jest jeszcze jeden?

 • nie byłem ci ja okabe ani watanabe stały bywalec

  Szkoda. Kilka sezonów temu myślałem, że Stursa i Vancura mają jakiś potencjał na przyszłość i te czeskie skoki troszkę wyciągną z dołka. Nie ma już obu. Jednego wycięły kontuzje, drugi pewnie nie miał siły już być kościotrupem ( tamten wpis nieprzemyślany, pewnie wielu będzie z tego pamiętać Sturse). Mam nadzieję, że się Czesi odrodzą na poziomie TOP 8 i dwóch w TOP 35 PŚ. Kibicuję juniorowi Sakali, nie jest w ciemię bity. Niech w końcu mu się uda zapunktować ;)

 • Elsa stały bywalec
  @Oczy Aignera

  Jaki wpis?

  Nieszanujacy oczywiscie

 • Elsa stały bywalec
  @Pavel

  Prawdziwy profesor. Ty i Seba aka krzychu potraficie sie wypowiedziec skladnie i merytorycznie. Julix musialam zignorowac, bo juz mi nerwy puszczaly. Kolos i Styrian to sa analfabeci, nie szanujacy netykiety i siebie. I zachowuja sie jakby nie mieli zycia poza ta strona. Chłopaki, slowniki w dlon i idzcie na miasto. Poznajcie plec kobieca, nie zadne lgntqwerty.

 • Elsa stały bywalec
  @Kolos

  Z kolei - nie koleji
  czeskich skokow -> to przymiotnik
  Zebym ja musiala podstawy staremu profesorowi tlumaczyc...masz dziewczyne?

 • Pavel profesor
  @Kolos

  Tak, a kto by go finansował w tej kadrze? Nawet u nas za sam pobyt w strukturach centralnego szkolenia nikt gratyfikacji finansowych nie otrzymuje. Z resztą w Polsce, z tak olbrzymim rynkiem, jeszcze taki delikwent za sam udziała w PŚ jakiegoś sponsora by przytulił i jakoś przetuptał kilka sezonów, ale w Czechach, gdzie skoki mają zerowe zasięgi? Niestety nie punktujesz, nie zarabiasz, a żeby jako tako zbilansować roczny budżet musiałbyś te 100pkt w sezonie naciułać, a pan Stursa tyle przez całą karierę nie zebrał.

 • ironicznie_skikomicznie doświadczony
  @Kolos

  Kolos, dużo bierzesz?

 • Oczy Aignera profesor
  @INOFUN99

  Jego wpis na Instagramie wskazuje na to.

 • Kolos profesor
  @Pavel

  W kraju gdzie jest 4 skoczków na krzyż z prawem startu w PŚ? Przy pewnym miejscu w kadrze A? To akurat o finanse martwić się nie musiał. Powiedział w wywiadzie o wypaleniu i to jest twardy fakt a nie twoje domysły i wymysły.

  Oczywiście słabe wyniki to też pewnie jedno z wielu powodów ale nie najważniejszy ani drugi czy trzeci z rzędu powód w przypadku Stursy.

  Gdyby każdy skoczek miał kończyć karierę po słabszym roku - dwóch to już w ogóle nie byłoby skoków narciarskich bo nie byłoby komu skakać....

 • Pavel profesor
  @Kolos

  Tak sobie tłumaczy na potrzeby wywiadu, a prawda jest taka, że w wieku 25 lat albo jadł by tynk ze ścian i dalej bawił się w skoczka, albo skończył "karierę" i zabrał się za normalną robotę. Nie punktujesz w PŚ nie zarabiasz, proste i klarowne.

 • Kolos profesor
  @Pavel

  Można być na szczycie i być wypalonym - czego najlepszym przykładem jest Sven Hannavald. Z koleji jak dotąd praktycznie nikt, nawet bez wyników nie tłumaczył kończenia kariery wypaleniem.

  Bo gdyby tak było to 90% skoczków kończyłoby z zawodowym sportem wypaleniem zawodowym a tak nie jest.

 • Fan Tkaczenki i Aalto weteran
  @StochMistrz{29465894}

  Może i istnieją, ale wyników jakoś nie widać, kadra ogółem chyba nie do pozbierania

 • Pavel profesor
  @Kolos

  Na 100% "wypalenie" nie miało związku z tym, że przez ostatnie 3 lata zdobył 3 pkt PŚ :)

 • INOFUN99 profesor
  @Oczy Aignera

  Skąd źródło?

 • Oczy Aignera profesor
  @Elsa

  Z Radkiem Rydlem jest jeden problem - także zakończył kar... przygodę ze skakaniem.

 • Kolos profesor
  @janbombek

  Dla skoków jako takich katastrofą nie jest zakończenie kariery przez kogokolwiek. Ale dla Czeskich skoków to katastrofa. Czechom zostało teraz tylko 4 skoczków z prawem startu w PŚ. W tym Koudelka z problemami zdrowotnymi.

  Po za tym Stursa nie zakończył kariery z powodu braku wyników ale wypalenia.

 • Kolos profesor
  @Pavel

  Byrt został zmarnowany bo mu nikt nie pomógł. Niestety.

 • janbombek stały bywalec
  @Kolos

  Nie chodzi o to, że rację bytu mają tylko skoczkowie regularnie punktujący. W przypadku Wojtka, zakończenie przez niego kariery w tak młodym wieku nie jest jakąś katastrofą dla skoków, a niech by sobie skakał i przez kolejne 15 lat. Jego skoki i tak nie budziły żadnych emocji. Może na jego miejsce pojawi się skoczek bardziej utalentowany.

 • Elsa stały bywalec
  @Maks113

  Stursa to 90 procent. Aha.

 • Elsa stały bywalec
  @Major_Kuprich

  Sam sobie zaplusowales, bo totalnie niesmieszny. Jakim cudem ty i kolos macie profesora? Wasz poziom to julix05 i stochmistrz. Kraft to mistrz ms, Granerud ps.

 • Elsa stały bywalec
  @INOFUN99

  Ja tak myślałam 5 lat temu, ze Czesi out, bo poza Koudelka gruz skacza. Koudelka tez skacze gruz, wiek duży, powinien zakonczyc. Janda ciagnal i nic to nie dalo.

 • Elsa stały bywalec
  @Kolos

  Mogą wziac Rydla. Kiedy w jakiejś druzynowce cos osiagneli? Skonczmy z tym szkodowaniem.

 • Pavel profesor
  @Kolos

  Ogólnie to zmarnował się sam, marny zawodnik, a myślał, że pozjadał wszystkie rozumy i stał się gwiazdą sportu, spory w tym udział dziennikarzy, którzy skutecznie mu wmówili. Co prawda talent był z niego marny, ale zawsze na poziom ciułania punktów w PŚ mógłby wejść, a tak robi co robi. Jego historia powinna być przedstawiana naszym skoczkiniom żeby naocznie się przekonały czym się kończy przerost ego, kwestionowanie umiejętności trenerów i idący tuż obok absolutny brak wyników. Taka pouczająca lekcja, wszak lepiej uczyć się na cudzych błędach niż własnych.

 • Kolos profesor
  @Pavel

  Byrt był sporym talentem, ale niestety zmarnowanym przez PZN.

 • Pavel profesor
  @Kolos

  Dokładnie pół swojej "kariery", miał dwa sezony w PŚ i PK, jeden gdzieś coś tam skakał i drugi gdzie jechał już na podstawie tych 2pkt, a później go wyrzucili. Jego wcześniejsze uklepywanie FisCupów nawet namiastką "kariery" nie nazwę. A junior też był z niego przeciętny 14 i 24 miejsce na MŚJ mówi samo za siebie. Po prostu trafił na okres gdzie Kruczek swoją kadrę doprowadził na dno i na tym tle nawet marny Byrt jakoś tam wyglądał, a że Polacy lubią każdemu Czesiowy, który coś tam w PŚ skoczy i ma mniej niż 25 lat dopiąć łatkę "wielkiego talentu" to i przeciętny Byrt nim został. Co gorsza sam zawodnik w to uwierzył i ego poszybowało w kosmos dzięki temu stracił fajną fuchę skoczka narciarskiego i musiał wziąć się za normalną pracę, rok temu pizze rozwoził.

 • Kolos profesor
  @Pavel

  Najpierw sprawdź, potem pisz... Byrt zdobył swoje pkt PŚ w 2011 roku, a z kadr wyleciał w 2012 roku. Gdzie tu jechanie pół kariery na 2 pkt PŚ? Po za tym jako dziecko i junior był dużym talentem. No ale niestety został zmarnowany (nie on pierwszy i nie ostatni niestety).

  Co do Stursy to jak na warunki Czeskie jego kończenie kariery to duża strata. No ale też wyraźnie w tekście pisze, że przyczyną zakończenia przez niego kariery jest wypalenie a więc problemy natury psychicznej a nie słabe wyniki czy problemy finansowe.

 • Maks113 stały bywalec
  @Adam90

  Oby...

 • Pavel profesor
  @Julixx05

  U nas Byrt pół swojej niesamowitej kariery jechał na 2 pkt. PŚ i starcie w drużynówce w Lahti, jakby miał miejsce w 10-tce to nawet by przymknęli oko na jego podejście do treningu i jeszcze kilka lat by się poturlał w różnych kadrach.

 • Julixx05 doświadczony
  @janbombek

  Nie no jeśli ktoś zajął choć raz miejsce w top 10 i to w młodym wieku, to jakiś talent musi posiadać

 • Pavel profesor
  @janbombek

  Gdyby był Polakiem to kolejne 5-6 lat uklepywałby bulę w jakiś Lotos Cupach, co lepsze jeszcze może załapałby się do kadry A i jakąś wycieczkę do Turcji czy innego kurortu przy okazji zaliczył jak swego czasu Krzysztof "Krzysio" Miętus.

 • ironicznie_skikomicznie doświadczony

  Szkoda, świat już nigdy nie będzie taki sam. Ten ogrom emocji, jakie przeżywaliśmy kiedy skakał Stursa, to mrowienie w nogach, gdy wyświetlało się na ekranie jego nazwisko. Te niezapomniane przeżycia z jego przepięknych, dalekich lotów na bulę, te łzy szczęścia, gdy udało się przejść kwalifikacje. To se ne vrati, proponuję ogłosić żałobę narodową, świat stracił niesamowitego sportowca, nietuzinkowego zawodnika, fajtera, ikonę godną naśladowania.

  A teraz wersja dla nierozumiejących sarkazmu/ironii, czyli 90% tutaj: wreszcie, jednego buloklepa mniej, niech pozostali giganci przestworzy wezmą z niego przykład, wtedy można będzie powiedzieć, że do czegoś się przydał.

 • Kolos profesor
  @janbombek

  Czyli, że rację bytu mają tylko skoczkowie którzy regularnie zajmują miejsca w top 10 PŚ?

  W takim razie nie powinno być więcej niż 20 aktywnych skoczków...

 • janbombek stały bywalec

  Ja wiem czy szkoda. Jeżeli skoczek raz w swojej karierze wskakuje do 10 PŚ to znaczy, że rzeczywiście powinien zająć się czymś innym. Gdyby był Polakiem to pewnie zakończył by karierę w wieku juniorskim, nie maiłby szans się przebić.

 • Kolos profesor

  Szkoda, bo teraz Czechom trudno będzie zebrać 4 skoczków do drużynówki...

 • Prekursor Skoczni Vip doświadczony

  Szkoda jest..ale ostatnio skakal bardzo przecietnie. Czeskie skoki niedlugo rzeczywiscie nie beda mialy zadnego przedstawiciela w PŚ, ni chyba ze Radek Rydl albo inny Sikola odpali

 • Oreo weteran
  @sheef

  a to Wasiljewa zakończenie nie zostało zdementowane ostatecznie? :P

 • Nowyskoczek5 profesor

  Wielka szkoda . Myślałem że jeszcze da sobie jedną szanse bo przecież przyszły sezon to IO .
  Niewykorzystany talent . Szkoda że tak to się potoczyło. Najpierw Vancura teraz Stursa....coraz słabiej to wygląda jeśli chodzi o Czechy. Został tylko Polasek bo z Sakali wątpie żeby coś było.
  Mimo wszystko powodzenia w dalszym życiu Wojciechu !

 • INOFUN99 profesor
  Do redakcji

  Dlaczego pierwszy komentarz pod tym artykułem, czyli mój zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach xd?

  ----- moderacja -----
  Spróbuj włączyć wątki w komentarzach, powinien być wtedy widoczny. Czasem z powodu jakichś "niedoskonałości" skryptu części komentarzy nie widać, choć nikt ich nie usuwał.
  --------------------------

 • Adam90 weteran
  @Maks113

  E tragedii nie ma. Myślę, ze Czechom nie zabraknie ich w pucharze...po prostu marnie punktują...

 • StochMistrz{29465894} profesor
  @Fan Tkaczenki i Aalto

  Do póki jest kadra Czech to czeskie skoki narciarskie istnieją

 • Julixx05 doświadczony
  @Elsa

  O Elsa nagle się zmieniłaś, wielka pani hejterka Polek i Polaków. Na mój nos miałaś inne konto przedtem gdy skakał Czyż i sobie nie radził. Teraz po nim płaczesz, a wcześniej po nim jechałaś i go hejtowałeś gdy mu nie szło

 • Julixx05 doświadczony
  @INOFUN99

  Tylko to były dwie inne sytuacje

 • Julixx05 doświadczony
  @Fan Tkaczenki i Aalto

  Istnieją dopóki są zawodnicy i kadra, w Szwecji można powiedzieć że skoki nie istnieją

 • Maks113 stały bywalec

  Szkoda bo przez to skoki czeskie już w 90% upadną

 • sheef weteran
  Skoczkowie, którzy zakończyli przygodę ze skokami (aktualizacja)

  Lista zawodników, którzy postanowili ogłosić zakończenie przygody ze skokami w trakcie lub po zakończeniu sezonu zimowego 2020/2021 (stan na 25 czerwca 2021 roku):

  1. Rok Justin (Słowenia),
  2. Tom Gerisch (Niemcy),
  3. Sebastian Rombach (Niemcy),
  4. Shinya Komaba (Japonia),
  5. Seou Choi (Korea Południowa),
  6. Paul Brasme (Francja),
  7. Paul Winter (Niemcy),
  8. Tim Hettich (Niemcy),
  9. Jernej Damjan (Słowenia),
  10. Dmitrij Wasiljew (Rosja),
  11. Vojtech Stursa (Czechy).

  Jak dotąd przygodę ze skokami zdecydowało się zakończyć czterech Niemców, dwóch Słoweńców, jeden Japończyk, jeden Koreańczyk, jeden Rosjanin, jeden Czech oraz jeden Francuz.

 • INOFUN99 profesor
  @Fan Tkaczenki i Aalto

  Wydaje mi się, że na talent Filipa patrzono przez pryzmat wyników jego ojca. Polasek totalnie zawodzi, a na Koziska można liczyć wyłącznie w lotach narciarskich, choć nie zawsze mu się w nich udaje.
  Ważnym elementem w skokach jest czas.
  Kto by 5 lat temu pomyślał, że Czesi będący wówczas równorzędnymi rywalami dla nas i mający perspektywy na przyszłość, będą powoli zwijać się ze świata skoków narciarskich. Tak to jest kiedy nie korzysta się w ogóle z sukcesów swojej świetnej jednostki w danej dyscyplinie sportu(Janda).

 • Fan Tkaczenki i Aalto weteran
  @StochMistrz{29465894}

  To one jeszcze istnieją? Nawet Polasek i Sakala skaczą fatalnie. Sakala miałbyć takim talentem, a przejście kwalifikacji jest cudem. Polasek jakieś punkty zdobył, ale był to jednorazowy wybryk. Kozisek też. Czeskich skoków już nie ma, reprezentacja niemal zniknęła z mapy skoków, a skoczkowie zaraz dorównają poziomem Gruzinom.

 • Elsa stały bywalec
  @INOFUN99

  W punkt.

 • Julixx05 doświadczony

  Trochę zaskakujące mógł powalczyć. W Czech teraz jest trudna sytuacja. Strusa miał trochę talentu ale po prostu Czech zmarnowali utalentowaną trójce (Stursa, Polasek i Vancura. Teraz tylko jeden stąd skacze czyt. Polasek

 • Seba Aka Krzychu weteran

  Decyzja o zakończeniu kariery nie dziwi, bo w ostatnich latach skakał bardzo słabo.

 • Janeman weteran

  Trochę taki czeski murańka - wystawiali go w Pucharze Świata, gdy jeszcze zupełnie się do tego nie nadawał, rozpowiadali wszystkim zagranicznym dziennikarzom, że mają wielki talent...
  Trudno teraz powiedzieć, czy ten talent gdzieś w nim drzemał, ale nigdy się nie ujawnił (nie biorę pod uwagę dosłownie pojedynczych dobrych skoków).
  W każdym razie nie spodziewałem się, że skończy teraz a nie choćby w marcu przyszłego roku.

 • Major_Kuprich profesor
  Taki

  czeski Boyarintsev

 • StochMistrz{29465894} profesor

  Czeskie skoki chylą się ku upadkowi i likwidacji.Za chwile Polasek i Skala zakończą przygodę ze skokami i czeskie skoki narodowe przestana istnieć :( :(

 • Gerwazy doświadczony

  Pierwszą połowę sezonu 16/17 miał naprawdę ekstra, szkoda że w późniejszych latach nawet odrobinę nie zbliżył się do tamtego poziomu.
  Powodzenia w życiu pozasportowym!

 • Wierchojańsk bywalec

  Podziwiam że tyle wytrzymał z takimi wynikami, szczerze spodziewałem sie że skończy po tragicznym sezonie 18/19 gdzie kisił sie w PK, a teraz że już dociągnie do Pekinu, a tu proszę
  Jego miejsca w pierwszej dziesiątce PŚ w grudniu 2016 to jeden z najciekawszych wyskoków jakie kojarzę

 • INOFUN99 profesor

  Ta wiadomość zaskoczyła mnie tak bardzo, jak informacja o zawieszeniu nart na kołku przez Bartka Czyża. Zamurowało mnie, gdy to przeczytałem. Szkoda Vojtecha, pamiętam I połowę sezonu 2016/2017, gdzie Czech spisywał się świetnie, kibicowałem mu. Wielka szkoda, że dzisiejszego dnia, a właściwie nocy, trzeba czytać o nim, że kończy karierę, a nie, że opowiada o przygotowaniach do następnej zimy. Wielka, wielka szkoda.
  Powodzenia Vojtech w życiu pozasportowym.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl