LPK Pań w Kuopio: Triumf Shao, Karpiel jedenasta

• 2021-07-17 08:37

Birun Shao została zwyciężczynią pierwszego sobotniego konkursu Letniego Pucharu Kontynentalnego pań na skoczni Puijo (HS100) w Kuopio. Reprezentantka Chin wygrała dzięki skokom na odległość 91 m oraz 95 m. Druga była Julia Muehlbacher, a trzecia Marija Jakowlewa. Kamila Karpiel zajęła jedenaste miejsce.

17.07.2021 - Podium LPK Pań w Kuopio17.07.2021 - Podium LPK Pań w Kuopio

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdowała się Marija Jakowlewa. Reprezentantka Rosji poszybowała na 98 metrz i wyprzedzała o 0,4 punktu Austriaczkę Julię Muehlbacher (94 m) oraz o 6,9 pkt. Chinkę Birun Shao (91 m). Czwarta była Hannah Wiegele (86,5 m), piąta Ping Zeng (87,5 m), zaś szósta Kurumi Ichinohe (90 m).

Do finału awansowała jedna reprezentantka Polski. Kamila Karpiel po skoku z upadkiem na 90 metr zajmowała jedenastą lokatę.

Już na pierwszej serii konkursowej udział w zawodach zakończyły trzydziesta druga Natalia Słowik (56,5 m) oraz trzydziesta trzecia Pola Bełtowska (59 m).

Pierwszą rundę zawodów rozegrano z 25. belki startowej. Marija Jakowlewa jako jedyna oddawała swoją próbę z 24. platformy.

W finale sukces odniosła Birun Shao. Niespełna 18-letnia Chinka poszybowała na 95 metr i ostatecznie triumfowała w zawodach z przewagą 8,6 punktu nad Julią Muehlbacher (84,5 m). Liderka po pierwszej serii, Marija Jakowlewa (82,5 m) ostatecznie była trzecia, przed Xueyao Li (95 m), Hannah Wiegele (84 m) oraz Anastasiją Subotiną (85 m).

Kamila Karpiel w drugiej próbie wylądowała na 83 metrze i zakończyła zawody na jedenastej pozycji.

Rundę finałową rozegrano z 25. platformy. Marija Jakowlewa oddawała swoją próbę z 23. belki.

Dzięki wygranej, Birun Shao (100 pkt.) została pierwszą liderką tegorocznej edycji Letniego Pucharu Kontynentalnego pań. Druga jest Julia Muehlbacher (80 pkt.), a trzecia Marija Jakowlewa (60 pkt.). Kamila Karpiel z dorobkiem 24 "oczek" zajmuje jedenastą lokatę.

O 10:20 czasu polskiego rozpocznie się drugi sobotni konkurs kobiet w Kuopio.