"To dwie różne kultury" - norweskie echa zwolnienia Kojonkoskiego

 • 2021-10-10 09:31

Wciąż nie milkną echa decyzji Chińskiej Federacji Narciarskiej, która zdecydowała się zwolnić z funkcji głównego trenera tamtejszych skoczków i skoczkiń Mikę Kojonkoskiego. W tej sprawie głos zabrał również menadżer ds. skoków w Norweskim Związku Narciarskim Clas Brede Braathen, który także sparzył się swego czasu na umowie z działaczami z Państwa Środka. 

W 2018 roku Norweski Związek Narciarski zawarł umowę o współpracy ze stroną chińską, która przewidywała, że ​​22 młodych tamtejszych sportowców zacznie w Norwegii uczyć się skakania na nartach. Umowa miała obowiązywać do 2022 roku, ale jesienią 2019 roku skoczkowie i towarzyszący im specjaliści z dnia na dzień opuścili Norwegię, zostawiając za sobą bałagan w wynajmowanych hotelach i niezapłacone rachunki. Odpowiedzialnym po stronie norweskiej za cały projekt był Clas Brede Braathen.

- Mam jasną opinię o tym, jak potrafią zachować się Chińczycy, bo wiadomo, jak zachowali się wobec nas - mówi norweski działacz w rozmowie z dziennikiem Nettavisen. - Nie wiem na tyle dużo o sprawie Miki, by móc te sytuacje porównywać, ale odbieram to jako coś zupełnie innego niż to, do czego przywykliśmy w tego typu umowach o współpracy, jakie mamy w Europie. Sami mieliśmy podobne zadanie jak Mika. To było ogromne wyzwanie, ale widzieliśmy bardzo duży postęp, jaki udało się nam osiągnąć. Nasz projekt miał szanse spełnić swoje założenia, ale nagle w Planicy rozegrano coś, co nazwali mistrzostwami Chin. Nie byli zadowoleni z wyników, wysłali nam wiadomość e-mailową, zostawili zrujnowane mieszkania i wyjechali. Dla nas był to bardzo nietypowy sposób na zerwanie umowy.

Długie miesiące trwał proces dochodzenia swoich roszczeń przez Norwegów w związku z zakończeniem współpracy. Chińczycy byli winni Skandynawom około 4-5 milionów koron. Ostatecznie po zawarciu ugody zapłacili 2 miliony. - Nie jesteśmy do tego przyzwyczajeni w naszym systemie działania, ale to są dwie różne kultury. Chińczycy mają zupełnie inny system funkcjonujący wokół swojego sportu. Ale tak czy inaczej jestem bardzo zaskoczony tym co się teraz wydarzyło, głównie z uwagi na postęp, jaki tam się dokonał - wyznał Braathen, który wciąż toczy zdającą się nie mieć końca wojnę ze swoją federacją narciarską.

W kończącym się tygodniu sponsorowanie kadry zawiesił jeden z najważniejszych sponsorów norweskiej federacji, LO czyli Norweska Konfederacja Związków Zawodowych stojąca w tym konflikcie po stronie menedżera. Podjęcie podobnych kroków rozważają pozostali partnerzy związku. W ostatnim czasie z pracy w norweskim związku zrezygnowało kilka osób pełniących ważne funkcje, w tym Bjoern Einar Romoroen, choć on akurat poinformował, że jego decyzja nie ma związku z trwającym konfliktem. 


Adrian Dworakowski, źródło: Nettavisen
oglądalność: (3440) komentarze: (1)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Arturion doświadczony

  Chińczycy to Chińczycy, ale widać, że i u Norwegów może być krucho. Z tym, że oni sobie wcześniej, czy później, poradzą.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).