Wielka Krokiew już z lodowymi torami, Polacy potrenują we Francji

  • 2021-10-10 15:15

Tydzień po zakończeniu tegorocznej edycji Letniego Grand Prix, Wielka Krokiew jest już gotowa do przeprowadzania treningów pod kątem zimowego sezonu. Na zakopiańskim obiekcie uruchomiono tory lodowe, z których skorzystali już reprezentanci Słowenii.

O szybkim przystosowaniu torów Wielkiej Krokwi poinformował w sobotę Centralny Ośrodek Sportu - Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem. Tym samym zawodnicy już na początku października mogą trenować w zimowych warunkach na rozbiegu skoczni.

"Wielka Krokiew w Zakopanem jest pierwszą skocznią narciarską w Europie, przygotowaną pod kątem treningu w sezonie zimowym. Obiekt funkcjonuje obecnie w warunkach hybrydowych - najazd odbywa się po profesjonalnym torze lodowym, a lądowanie na nawierzchni igelitowej", czytamy w oświadczeniu COS OPO Zakopane.

Z przygotowanych torów lodowych na Wielkiej Krokwi zdążyli już skorzystać Słoweńcy, którzy jeszcze kilka dni temu w Kranju uczestniczyli w letnich mistrzostwach kraju. Inny kurs obrali z kolei Polacy. Jak informuje Przegląd Sportowy, Biało-Czerwoni w nadchodzącym tygodniu wyruszą na zgrupowanie do Courchevel. Po treningach we Francji podopieczni Michala Doležala mają zawitać do Zakopanego. Wówczas mrożony rozbieg ma być gotowy również na pozostałych skoczniach w zimowej stolicy Polski.

W dniach 28-29 października na Średniej Krokwi w Zakopanem rozegrane zostaną przełożone z lipca letnie mistrzostwa Polski. Dla czołowych reprezentantów naszego kraju będzie to ostatni sprawdzian przed inauguracją nowego sezonu Pucharu Świata w Niżnym Tagile (19-21 listopada).


Adam Bucholz, źródło: COS OPO Zakopane/Przegląd Sportowy
oglądalność: (7485) komentarze: (32)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • StochMistrz{29465894} profesor
    @Arturion

    Z tym to raczej Ameryki nie odkryłeś. O zagranicznych stronach

  • Pavel profesor
    @StochMistrz{29465894}

    Możesz być i ograniczony do 15, tylko co za różnica jak dalej nie podałeś źródła swoich rewelacji i dalej są tylko mądrości gościa z nickiem "stochmistrz" :)

  • Arturion profesor
    @StochMistrz{29465894}

    NIKT nie jest ograniczony do jednego portalu. Inna sprawa, czy się komuś chce być na różnych, zwłaszcza cudzoziemskich. :-)

  • StochMistrz{29465894} profesor
    @Arturion

    Myśli że jestem ograniczony do jednego poratalu To się grubo myli. Dlatego taki odzew :-)

  • Arturion profesor
    @StochMistrz{29465894}

    Jak ty tak możesz do Zdzisia? On wyszczekany, bo z niejednej miski zupę chłeptał. ;-)

  • StochMistrz{29465894} profesor
    @Pavel

    Jeżeli ci się wydaje że jestem ograniczony do jednego portalu czy jednej strony internetowej to się bardzo mylisz. A ty uważaj żeby ci się od tego wyszczekania czasem język w trąbę nie zwinął :-) :-)

  • Pavel profesor
    @StochMistrz{29465894}

    Czyli to twoja interpretacja na podstawie niczego, dobrze, że sobie to ustaliliśmy :)

  • StochMistrz{29465894} profesor
    @Pavel

    Nie tylko z przed TV czy transmisji na żywo w necie, ale też za kulis i wypowiedzi skoczków. Profil skoczni przy progu jest podobny jak w Bischofshofen. Łatwo można spóżnić odbicie z progu

  • Pavel profesor
    @StochMistrz{29465894}

    Podtrzymuje pytanie, wywnioskowałeś to przed telewizorem? :)

  • Arturion profesor
    @Pavel

    Możliwe, że były zawodnik (a może i obecny?) :-)

  • StochMistrz{29465894} profesor
    @Pavel

    Profil jest słaby. Wielokrotnie wypaczał konkursy pucharu świata w Zakopanem. Głównie przez warunki wietrzne i ustawienie belki startowej. Na klasycznym profilu progu skoczni tak nie było. Nawet w trudnych warunkach dobrze się skakało na klasycznej Wielkiej Krokwi. Zeskok nowej WK jest okej tylko profil progu i nietypowa belka najazdowa

  • Pavel profesor
    @StochMistrz{29465894}

    Ty jakimś trenerem jesteś czy te wszystkie niuanse budowy skoczni zaobserwowałeś w TV? ;)

  • StochMistrz{29465894} profesor
    @ironicznie_skikomicznie

    Dobrze jest podtrenować na skoczniach które mają trudniejszy profil i bardziej techniczny próg niż wielka Korokiew. Jak skocznia Tremplin au Praz' w Courchevel. Skocznia w Zakopanym ma słabo ustawienia belki i kijowy profil skoczni, który nie jednokrotnie zweryfikował technikę wielu skoczków. W dużym stopniu naszych skoczków. O bardzo nie stabilnych warunkach nie wspomnę

  • INOFUN99 profesor
    @andbal

    Sorry, nie doczytałem.

  • andbal profesor
    @INOFUN99

    A nie było napisane?

  • INOFUN99 profesor
    @andbal

    Trzeba też dodać, iż drugi konkurs seniorów był jednoseryjny.

  • ironicznie_skikomicznie doświadczony

    Mamy pierwszą skocznię na sezon zimowy, a te melepety lecą do Francji. Apollo, kasy jak widać u was pod dostatkiem, zwłaszcza że to nie twoja, co?

    "Swoją dróg ad ciekawe" i jak zwykle "igielit", co to jest za głupek to wręcz niewiarygodne.

  • andbal profesor
    Kadra w LC

    Niektórzy z kadry A w ramach przygotowań do sezonu i MP startowali w poprzedni weekend w zawodach LC na Średniej Krokwi. Wiadomo iż wówczas odbyły się finałowe LGP. Z pozostałych zawodników kadry A wystąpili: Juroszek, Pilch i Krzak (szkoda że nie było Wąska) a z kadry młodzieżowej Gruszka i Szymon Jojko. Klasą dla siebie był Juroszek zwyciężając w dwóch konkursach tyle że w drugim razem z Tomkiem Pilchem. Pilch w pierwszym był drugi. Jarek w pierwszym był trzeci zaś w drugim piaty wyprzedzony przez Dawida Jarząbka i Mateusza Gruszkę. Z kadry juniorów Habdas, Niżnik, Zapotoczny i Arek Jojko skakali w kategorii junior a Joniak i Amilkiewicz w kat. junior młodszy (są z rocznika 2005). W pierwszy dzień juniorzy obstawili 4 pierwsze miejsca w kolejności Habdas, Niżnik, Zapotoczny, Jojko, zaś w drugi Zapotoczny, Niznik Habdas a Jojko był 5. W juniorach młodszych w pierwszy dzień kolejność Joniak, Amilkiewicz i Wróbel (zaliczył niezły występ w lecie w FC) w drugi to samo tyle że Wróbel czwarty. W drugi dzień zawody były jednoseryjne to i stąd czasami trochu rózniące się.
    Zatem główny cel kadry A jest zmieszczenie się w 10tce a zawodników jest 13. Kto wypadnie poza już będzie wiadomo za 2 tygodnie. Oby pogoda dopisała.

  • Kolos profesor
    @Pavel

    To prawda, ale widać nie ma dążeń by aż tak wydłużać kalendarz PŚ, przynajmniej od końca w kwietniu. Bo listopad to inna bajka.

    Swoją dróg ad ciekawe czy jak w 2023 r. Loty w Planicy będą między 30 marca a 2 kwietnia czy uda się Słoweńców utrzymać śnieg na mamuciej skoczni :) Nie mają tam igielitu więc muszą :)

  • Arturion profesor
    @papa_s

    Na razie trudno to sobie wyobrazić, ale mam nadzieję, że PŚ będzie trwał cały rok - od stycznia, konkretnie od TCS w trochę późniejszych dniach do końca października. Zawodowcy będą skakać wiosną, latem i jesienią na nawierzchniach dowolnych.
    Listopad i grudzień to czas dla rodziny i przygotowania do nowego sezonu...No i zdobywca KK dostawałby tytuł Mistrza Świata. Dodatkowo można by co roku organizować Mistrzostwa Europy i innych kontynentów. Puchar Kontynentalny startowałby podobnie, tylko że, na razie, zwałby się Puchar Interkontynentalny. Zawody FIS i lokalne konkursy jak Alpen Cup, Puchar Kordylierów, Zawody o Wielkiego Smoka Azji, Puchar Karpat i Sudetów, Uralski Długi Weekend, czy Puchar Kaukazu i Azji Mniejszej odbywałyby się w miarę potrzeb.
    Ach, czasami lubię pomarzyć. ;-)

  • EmiI profesor
    @alo

    "Po treningach we Francji podopieczni Michala Doležala mają zawitać do Zakopanego. Wówczas mrożony rozbieg ma być gotowy również na pozostałych skoczniach w zimowej stolicy Polski." czyli te MP też będą na torach lodowych.

  • papa_s weteran
    @Pavel Podobno mamy globalne ocieplenie

    Więc za jakiś czas będzie puchar świata tylko na sztucznej nawierzchni. Może zostanie ulepszona?

  • Arturion profesor
    @alo

    Też bym wolał na dużej. Tym bardziej, że mówią o Średniej, iż jest trudna. Na słabszych technicznie wymusza błędy większe, niż inne obiekty.

  • alo profesor
    @Kolos

    Przyjdzie czas że nie będzie śniegu i będą musieli zabarwiać igelit na biało :) bo inaczej się skoki nie odbyłyby.
    Szkoda że Mistrzostwa Polski nie są na Wielkiej Krokwi na tych właśnie torach lodowych. Im wcześniej się odda na nich jak najwięcej skokow przed zimą tym lepiej

  • Pavel profesor
    @EmiI

    FIS ma do swoich przepisów dosyć luźny stosunek :)

  • Maks113 doświadczony
    @Kolos

    A tu już masz racje

  • EmiI profesor
    @Pavel

    No ale obecnie przepisy FIS są zupełnie odwrotne. Tor zimą może być porcelanowy bez lodu, natomiast śnieg na zeskoku musi być.

  • Pavel profesor
    @Kolos

    Zmieni, ale tu mówimy o sytuacji wydłużenia PŚ, czyli w naszym klimacie oznacza to skakanie pod koniec października przy sporym plusie i w kwietniu też ze sporym plusem, do tego awaryjnie zimą przy wysokich temperaturach, które powoli zaczynają być normą. Oczywiście jak jest możliwość przygotowania skoczni to preferowany powinien być śnieg.

  • Kolos profesor
    @Maks113

    Teoretycznie można igielit/igelit zabarwić na biało, więc nie byłoby aż takiej różnicy :) Ale z jakiegoś powodu nikt tego nie robi. Skakanie latem na białym igielicie/igelicie byłoby przecież czymś robiącym ciekawe wrażenie.

  • Kolos profesor
    @Pavel

    Zgadzam się, pytanie tylko czy igielit/igelit nie zmienia np. właściwości w niskich/ujemnych temperaturach i czy takie skakanie byłoby bezpieczne.

  • Maks113 doświadczony
    @Pavel

    Niby tak ale LGP kojarzy sie z igielitem a sezon zimowy z śniegiem ;/

  • Pavel profesor

    Ogólnie na takich torach spokojnie można by rozgrywać PŚ bez śniegu na skoczni, sama nawierzchnia, na której się ląduje jest bez większego znaczenia i równie dobrze mógłby to być igelit.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl