"W Wiśle warunki były dużo trudniejsze" - czołówka Pucharu Świata chwali Niżny Tagił

 • 2021-11-22 20:00

Historyczna inauguracja Pucharu Świata w skokach narciarskich w Niżnym Tagile za nami. W Rosji, mimo zmiennych warunków wietrznych, odbyły się dwa konkursy indywidualne w iście zimowej aurze. Start rywalizacji o Kryształową Kulę w takich warunkach docenili skoczkowie, którzy rządzili i dzielili w miniony weekend na kompleksie Bocian w obwodzie swierdłowskim. W pokonkursowych wypowiedziach nie zabrakło porównań do wiślańskich inauguracji z poprzednich lat.

- Bardzo lubię tę skocznię, osiągnąłem tutaj wiele satysfakcjonujących wyników. To było naprawdę dobre miejsce, by rozpocząć sezon - twierdzi Halvor Egner Granerud.

Obrońca Kryształowej Kuli przystępował do zmagań na śniegu z wieloma znakami zapytania, natomiast kluczowe okazały się zajęcia poprzedzające piątkowe kwalifikacje. - Szczególnie udany był czwartkowy trening, ponieważ zawsze brakuje skoków na początku zimy. Przeanalizowałem skoki z tego dnia i znalazłem kilka odpowiedzi, bardzo się z tego cieszę - mówi Granerud, dla którego niedzielna wiktoria była dwunastą w karierze i pierwszą w sezonie olimpijskim.

Sobotnie zawody w obwodzie swierdłowskim padły łupem Karla Geigera. Dzień później Niemiec finiszował drugi, co pozwoliło mu utrzymać fotel lidera cyklu. 

- Co weekend chcę po prostu wskakiwać na swój najwyższy poziom. Byłbym naprawdę szczęśliwy, gdybym mógł zrobić to również podczas igrzysk, ale staram się dawać z siebie wszystko każdego dnia. Postaram się obronić żółty plastron, ale ewentualna utrata w Ruce nie będzie powodem do niepokoju. Przed nami jeszcze wiele weekendów Pucharu Świata - zachowuje spokój Bawarczyk.

Wygrana w Rosji była dla 28-latka jubileuszową. Geiger celebrował w Niżnym Tagile 10. zwycięstwo w Pucharze Świata. - Tu jest fajnie, a do tego naprawdę zimowo. W Wiśle, gdzie zaczynaliśmy sezon w poprzednich latach, warunki były dużo trudniejsze. Tutaj było świetne i myślę, że wszyscy możemy być zadowoleni z takiej inauguracji - aktualny mistrz świata w lotach narciarskich komentuje zmianę zaproponowaną przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS), która zamieniła kolejność wizyt w Niżnym Tagile i Wiśle w zimowym kalendarzu.

Podopiecznemu Stefana Horngachera wtóruje Stefan Kraft z Austrii, aktualny mistrz świata z dużej skoczni. - To zimowa kraina czarów. Skocznia jest doskonale przygotowana i myślę, że wszyscy cieszyliśmy się z tego otwarcia - uważa mieszkaniec Salzburga.

Odpadnięcie Krafta było największą sensacją piątkowych kwalifikacji. W niedzielę Austriak wskoczył na najniższy stopień podium. - Chcę być ponownie jednym z najlepszych skoczków narciarskich, teraz nie jestem na najwyższym poziomie, wciąż mam problemy. Moim celem jest konsekwentne plasowanie się w czołowej "10". Medal olimpijski to oczywiście moje wielkie marzenie - uzupełnia skoczek, który nie ma w swoim dorobku krążka z igrzysk.


Dominik Formela, źródło: FIS
oglądalność: (3275) komentarze: (13)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Fan Tkaczenki i Aalto weteran
  @raffi

  W Tatrach xDDDD

 • Fan Tkaczenki i Aalto weteran
  @Wojciechowski

  To też
  Ale to jest Polska - tutaj jednego dnia może padać śnieg, a drugiego być 10 stopni na plusie

 • Wojciechowski profesor
  @Fan Tkaczenki i Aalto

  Akurat w marcu łatwiej powinno być w Wiśle łatwiej ze śniegiem niż w listopadzie czy na początku grudnia.

 • raffi początkujący
  @Fan Tkaczenki i Aalto

  Ale jak to? Przecież w Tatrach śnieg leży do maja

 • Fan Tkaczenki i Aalto weteran
  @raffi

  Zgadzam się - dla Wisły idealny był termin przed czy tam po Zakopcu - styczeń, śnieg, zimno.
  Na jesień to u nas pada deszcz, a w marcu nie ma co myśleć o śniegu - przesuwanie Wisły w kalendarzu to błąd.

 • Lataj weteran

  W przypadku najlepszych skoczków kluczowe były czwartkowe zajęcia na miejscu, a taki Tajner [...], że skoro z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę nie było wyraźnej poprawy, to nie jest pewien, że byłaby wtedy, gdyby zaplanowali przylot na czwartkowe treningi. Do tego dochodzi zasłanianie się spokojnym wchodzeniem w sezon i tym, że jeszcze wiele konkursów przed nimi. Apollo coraz starszy, ale nadal w formie.
  ***
  2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin -(...) napisanych wulgarnym językiem, (...) itp.

 • raffi początkujący
  @Fan Tkaczenki i Aalto

  I z czego się cieszysz. Te 3 tygodnie nic nie dają i będzie tak samo jak w poprzednich latach. Wisłę interesuje termin w marcu. Koniec roku nigdy nie będzie dobry.

 • bomos doświadczony
  @Seba Aka Krzychu

  Zdecydowanie najrówniejszy skoczek ostatnich lat, wciąż go stać na sukcesy. Ale też potrafi wyrwać spektakularne gongi, jak chociażby pamiętne TCS i Ga-Pa, czy tutaj to odpadnięcie w kwali, albo zeszłoroczna Wisła. A ogólnie myślę, że brak olimpijskiego medalu "zaniża" niejako jego pozycję i odbiór, jakby go zdobył to go to mocno wywinduje.

 • grzmiwuj doświadczony

  Kluczowe okazały się zajęcia poprzedzające piątkowe kwalifikacje. - Szczególnie udany był czwartkowy trening, ponieważ zawsze brakuje skoków na początku zimy. Przeanalizowałem skoki z tego dnia i znalazłem kilka odpowiedzi, bardzo się z tego cieszę.

  Jeszcze jakieś pytania a propos taktyki Polaków?

 • Robert Johansson252 profesor
  @Fan Tkaczenki i Aalto

  A obie skocznie loteryjne, choć Wistula chyba bardziej

 • Cinu weteran

  Za tydzień znowu piękna zima i temperatury dochodzące do -20 stopni. Zimno nawet jak na Kuusamo.

 • Fan Tkaczenki i Aalto weteran

  W Wiśle to była lekko przymrożona woda na której skakali przy dodatniej temperaturze. W kwestii przygotowania skoczni to Tagił jest o 2 klasy wyżej.

 • Seba Aka Krzychu weteran

  Kraft mimo tego, że wciąż ma problemy to i tak potrafi zajmować miejsca na podium, to pokazuje jak wielkim skoczkiem jest Austriak, jak będzie w optymalnej formie to może stawać seryjnie na podium czego mu życzę.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl