Virág Vörös kończy karierę: "Nie widzę szans na kontynuację"

 • 2021-11-24 14:14

W przededniu rozpoczęcia nowego sezonu Pucharu Świata kobiet w skokach narciarskich, jedyna reprezentantka Węgier w elicie ogłosiła zakończenie kariery. Virág Vörös tłumaczy swoją decyzję brakiem sił do walki o olimpijską przepustkę.

Jak informuje Virág Vörös, po ostatniej poważnej kontuzji oraz zmianie trenera, węgierska zawodniczka nie czuje się wystarczająco silna, aby walczyć o prawo startu w zimowych igrzyskach olimpijskich w Pekinie.

- Po długich rozważaniach podjęłam decyzję o zakończeniu sportowej kariery. Niestety, nie czuję się wystarczająco ambitna, aby powrócić do poziomu sprzed dwóch lat. Ostatni okres z kontuzjami i zmianą trenera był ekstremalnie wykańczający... Czuje się zmęczona ostatnimi dwoma laty i nie widzę szans na kontynuację. Jestem bardzo dumna z wyników jakie osiągnęłam i nie zamierzam całkowicie rozstawać się ze skokami - informuje Vörös na łamach portalu Węgierskiego Związku Narciarskiego.

22-letnia Virág Vörös zapisała się w historii skoków narciarskich jako pierwsza reprezentantka Węgier, która wywalczyła punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W sezonie 2019/2020 zawodniczka z klubu Kőszegi SE wywalczyła 12 punktów, zaś w Ljubnie zajęła najwyższe w karierze, 25. miejsce.

Ostatnia zima nie była jednak udana dla reprezentantki Węgier, która musiała przedwcześnie zakończyć sezon. W kwietniu zamieściła emocjonalny wpis na Instagramie, informujący o jej ostatnich przeżyciach: - Myślę, że byłam w najgorszym momencie całego mojego życia. W przeddzień mojego badania lekarskiego trener powiedział mi, że rezygnuje ze stanowiska (Vasja Bajc - przyp. red.), następnego dnia zdiagnozowano u mnie łagodne zapalenie płuc. Możecie sobie wyobrazić, jak źle się czułam!! Szczerze, chciałem rzucić to wszystko. To było dla mnie naprawdę trudne. Czułam się pozostawiona sama sobie po tym wszystkim przez co przeszłam: kontuzja kolana, nieudany sezon, koronawirus, zapalenie płuc, rezygnacja trenera…

Zobacz też: Voros o koszmarze ostatnich tygodni: "Miałam problemy ze zdrowiem psychicznym, chciałam to wszystko rzucić"

Zawodniczka była bliska podjęcia decyzji o zakończeniu kariery, ale po namowach postanowiła zmienić zdanie. Teraz, w przeddzień rozpoczęcia nowego sezonu Pucharu Świata, zdecydowała się jednak na zawieszenie nart na kołku.

- Nasz związek starał się zapewnić wszelkie finansowe i moralne wsparcie dla Virág, od której odwrócił się trener Vasja Bajc. Kiedy jednak zdecydowała się kontynuować przygotowania, zarząd Węgierskiego Związku Narciarskiego w rekordowym czasie znalazł dla niej nowego trenera (Mitja Oranic, odszedł po nieudanych letnich występach zawodniczki - przyp. red.), z którym dobrze rozpoczęła współpracę mającą na celu udział w igrzyskach olimpijskich. Szanujemy decyzję Virág i życzymy jej sukcesów w nowej karierze! - mówi Barbara Petráhn, sekretarz generalna węgierskiej federacji.

Jak dodaje Węgierski Związek Narciarski, Virág Vörös chce obecnie skupić się na profesjonalnej pomocy młodym zawodnikom, przekazując im swoją wiedzę i doświadczenie.


Adam Bucholz, źródło: Ski Hungary
oglądalność: (3447) komentarze: (20)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Arianin początkujący
  @kwak11234@wp.pl

  Caly watek to nienawisc. Do skasowania.

 • j_sakala bywalec

  Umówmy się, dla Węgrów skoki to kosztowna zabawa, bo praktycznie nie ma możliwości prowadzenia treningów na miejscu, cały sztab trzeba ściągać z zagranicy itd.
  Biorąc pod uwagę, że Madziarzy są potęgą w wielu sportach letnich, gdzie zresztą odpływa najbardziej uzdolniona młodzież - nie ma sensu finansowanie na dłuższą metę takiej Voros czy Molnara, nawet jeśli ich talenty dawały nadzieję, przy odpowiednich nakładach, na regularne punktowanie w PŚ.
  W oparciu o takie rodzynki nie ma po prostu sensu budowanie całego systemu, jeśli się wie, że podobne talenty z grona kilku trenujących dzieciaków wyłowi się raz na 5-10 lat np. a i tak ich osiągnięcia będą wyglądały mizernie na tle kolekcji medali, jakie Węgrzy przywożą z każdych letnich igrzysk.
  I tak byłem zdziwiony, że przez te kilka sezonów w ogóle w węgierskich skokach coś poważniejszego się działo, bo wcześniej przez z górą dwie dekady była to amatorska zabawa kilku ,,skokowych'' rodzin.

 • Arturion doświadczony
  @Oczy Aignera

  Jakiś sposób to jest. ;-)

 • Oczy Aignera profesor
  @Arturion

  Tak, przyjedzie do McDonalda w Nowym Sączu i zamówi sobie polskie obywatelstwo.

 • Arturion doświadczony
  @Fan Tkaczenki i Aalto

  Jeszcze jest trochę dzieci zdolnych. Ale i ja ciemno to widzę.

 • Arturion doświadczony
  @Lataj

  Mogła jeszcze wystąpić np. o obywatelstwo polskie, Mielibyśmy czwartą do drużyny, bo pewnie Kruczek z Bachledą by ją odbudowali... ?

 • kwak11234@wp.pl doświadczony
  @Arturion

  ahahah na pewno lepsza XD
  przepraszam, ale wy macie jakąś nienawisc do tego zawodnika. Wy sie wstydzcie ludzie

 • Arturion doświadczony
  @kwak11234@wp.pl

  Co to za cudzysłów? Na razie to była lepsza kariera niż Feldoreana.

 • Lataj weteran

  Nie było nawet męskiego zawodnika z Węgier w PŚ w czasie kariery Voros. Teraz jak już jej nie ma, węgierskie skoki właściwie umarły. Myślę, że Virag zakończyła karierę w dobrym momencie. Jeśli strasznie klepała bulę, to był znak, że jednak nic z tego nie będzie. Czyli można powiedzieć, że poważna kontuzja to punkt kulminacyjny w karierze. Miała ogromne możliwości, ale zdrowie odmawiało posłuszeństwa. Nie pozostaje mi nic innego niż życzyć szczęścia na drodze do nowej kariery.

 • MaciejoS bywalec
  Upadek

  No i oficjalnie na ten moment mamy upadek węgierskich skoków w zawodach międzynarodowych najwyższej rangi. Szkoda, jednak było to do przewidzenia. Odszedł trener, przyszła kontuzja. I później już wszystko się posypało. W lecie solidnie klepała bulę, więc nawet się nie dziwię.

 • kwak11234@wp.pl doświadczony
  @Julixx05

  nie, a powiedziałem kiedyś, że robią?

 • Julixx05 doświadczony
  @kwak11234@wp.pl

  A czy przykładowo Rumuni robią karierę w skokach?

 • Julixx05 doświadczony

  Nie było warunków więc, trudno by było kontynuować. Gdyby urodziła się w innym kraju, wyniki by były dużo lepsze. Zawsze jakaś strata, że ktoś kończy ale nie odciśnie to wielkiego piętna w świecie skoków

 • Fan Tkaczenki i Aalto doświadczony

  rip węgierskie skoki

 • kasztanowyskoczek początkujący

  Szkoda, aczkolwiek do przewidzenia było :/

 • Arianin początkujący
  @Sweet

  Napisz jeszcze raz po polsku, nic nie rozumiem przez brak kropek i duzych liter :/

 • Sweet doświadczony

  no w bardzo młodych kategoriach duże możliwości pokazywala, potem kontuzja, potem powolny powrót do pewnego poziomu , wejscie na dobry poziom jak dla kobiet ale znowu kontuzja na samym koncu sezonu w Lillehammer 2020 i poprostu jak na tak mlody wiek kolano zniszczone jak u 40 letnich bez szans na odzyskanie takiej sily na progu. szkoda że na Igrzyskach Olimpijskich nie będzie Węgierki, no ale bez szans na wywalczenie quoty w tym stanie a szkoda bo jakby te 12 punktów zdobyła w zeszłym sezonie, albo 2020 liczyłby się do Quotas to by chyba miejsce dla siebie miała i nawet w tym stanie fizycznym pewnie by dociągnęła chociaż po 40 miejsce ale w Konkursie Olimpijskim to zaszczyt.

 • kwak11234@wp.pl doświadczony

  "karierę"

 • Arianin początkujący

  Ambitna dziewczyna, nie czeka na nie wiadomo co :)))

 • Robert Johansson252 weteran

  Węgrzy nigdy nic nie osiągnęli i zapewnie nie osiągną w skokach. Koniec kariery tej zawodniczki to de facto zawieszenie tej dyscypliny w kraju. Potencjał u Vorosz był, ale w ostatnim czasie klepała bulę i to solidnie.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).