Virág Vörös kończy karierę: "Nie widzę szans na kontynuację"

 • 2021-11-24 14:14

W przededniu rozpoczęcia nowego sezonu Pucharu Świata kobiet w skokach narciarskich, jedyna reprezentantka Węgier w elicie ogłosiła zakończenie kariery. Virág Vörös tłumaczy swoją decyzję brakiem sił do walki o olimpijską przepustkę.

Jak informuje Virág Vörös, po ostatniej poważnej kontuzji oraz zmianie trenera, węgierska zawodniczka nie czuje się wystarczająco silna, aby walczyć o prawo startu w zimowych igrzyskach olimpijskich w Pekinie.

- Po długich rozważaniach podjęłam decyzję o zakończeniu sportowej kariery. Niestety, nie czuję się wystarczająco ambitna, aby powrócić do poziomu sprzed dwóch lat. Ostatni okres z kontuzjami i zmianą trenera był ekstremalnie wykańczający... Czuje się zmęczona ostatnimi dwoma laty i nie widzę szans na kontynuację. Jestem bardzo dumna z wyników jakie osiągnęłam i nie zamierzam całkowicie rozstawać się ze skokami - informuje Vörös na łamach portalu Węgierskiego Związku Narciarskiego.

22-letnia Virág Vörös zapisała się w historii skoków narciarskich jako pierwsza reprezentantka Węgier, która wywalczyła punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W sezonie 2019/2020 zawodniczka z klubu Kőszegi SE wywalczyła 12 punktów, zaś w Ljubnie zajęła najwyższe w karierze, 25. miejsce.

Ostatnia zima nie była jednak udana dla reprezentantki Węgier, która musiała przedwcześnie zakończyć sezon. W kwietniu zamieściła emocjonalny wpis na Instagramie, informujący o jej ostatnich przeżyciach: - Myślę, że byłam w najgorszym momencie całego mojego życia. W przeddzień mojego badania lekarskiego trener powiedział mi, że rezygnuje ze stanowiska (Vasja Bajc - przyp. red.), następnego dnia zdiagnozowano u mnie łagodne zapalenie płuc. Możecie sobie wyobrazić, jak źle się czułam!! Szczerze, chciałem rzucić to wszystko. To było dla mnie naprawdę trudne. Czułam się pozostawiona sama sobie po tym wszystkim przez co przeszłam: kontuzja kolana, nieudany sezon, koronawirus, zapalenie płuc, rezygnacja trenera…

Zobacz też: Voros o koszmarze ostatnich tygodni: "Miałam problemy ze zdrowiem psychicznym, chciałam to wszystko rzucić"

Zawodniczka była bliska podjęcia decyzji o zakończeniu kariery, ale po namowach postanowiła zmienić zdanie. Teraz, w przeddzień rozpoczęcia nowego sezonu Pucharu Świata, zdecydowała się jednak na zawieszenie nart na kołku.

- Nasz związek starał się zapewnić wszelkie finansowe i moralne wsparcie dla Virág, od której odwrócił się trener Vasja Bajc. Kiedy jednak zdecydowała się kontynuować przygotowania, zarząd Węgierskiego Związku Narciarskiego w rekordowym czasie znalazł dla niej nowego trenera (Mitja Oranic, odszedł po nieudanych letnich występach zawodniczki - przyp. red.), z którym dobrze rozpoczęła współpracę mającą na celu udział w igrzyskach olimpijskich. Szanujemy decyzję Virág i życzymy jej sukcesów w nowej karierze! - mówi Barbara Petráhn, sekretarz generalna węgierskiej federacji.

Jak dodaje Węgierski Związek Narciarski, Virág Vörös chce obecnie skupić się na profesjonalnej pomocy młodym zawodnikom, przekazując im swoją wiedzę i doświadczenie.


Adam Bucholz, źródło: Ski Hungary
oglądalność: (3884) komentarze: (20)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Arianin początkujący
  @kwak11234@wp.pl

  Caly watek to nienawisc. Do skasowania.

 • j_sakala stały bywalec

  Umówmy się, dla Węgrów skoki to kosztowna zabawa, bo praktycznie nie ma możliwości prowadzenia treningów na miejscu, cały sztab trzeba ściągać z zagranicy itd.
  Biorąc pod uwagę, że Madziarzy są potęgą w wielu sportach letnich, gdzie zresztą odpływa najbardziej uzdolniona młodzież - nie ma sensu finansowanie na dłuższą metę takiej Voros czy Molnara, nawet jeśli ich talenty dawały nadzieję, przy odpowiednich nakładach, na regularne punktowanie w PŚ.
  W oparciu o takie rodzynki nie ma po prostu sensu budowanie całego systemu, jeśli się wie, że podobne talenty z grona kilku trenujących dzieciaków wyłowi się raz na 5-10 lat np. a i tak ich osiągnięcia będą wyglądały mizernie na tle kolekcji medali, jakie Węgrzy przywożą z każdych letnich igrzysk.
  I tak byłem zdziwiony, że przez te kilka sezonów w ogóle w węgierskich skokach coś poważniejszego się działo, bo wcześniej przez z górą dwie dekady była to amatorska zabawa kilku ,,skokowych'' rodzin.

 • Arturion weteran
  @Oczy Aignera

  Jakiś sposób to jest. ;-)

 • Oczy Aignera profesor
  @Arturion

  Tak, przyjedzie do McDonalda w Nowym Sączu i zamówi sobie polskie obywatelstwo.

 • Arturion weteran
  @Fan Tkaczenki i Aalto

  Jeszcze jest trochę dzieci zdolnych. Ale i ja ciemno to widzę.

 • Arturion weteran
  @Lataj

  Mogła jeszcze wystąpić np. o obywatelstwo polskie, Mielibyśmy czwartą do drużyny, bo pewnie Kruczek z Bachledą by ją odbudowali... ?

 • kwak11234@wp.pl doświadczony
  @Arturion

  ahahah na pewno lepsza XD
  przepraszam, ale wy macie jakąś nienawisc do tego zawodnika. Wy sie wstydzcie ludzie

 • Arturion weteran
  @kwak11234@wp.pl

  Co to za cudzysłów? Na razie to była lepsza kariera niż Feldoreana.

 • Lataj weteran

  Nie było nawet męskiego zawodnika z Węgier w PŚ w czasie kariery Voros. Teraz jak już jej nie ma, węgierskie skoki właściwie umarły. Myślę, że Virag zakończyła karierę w dobrym momencie. Jeśli strasznie klepała bulę, to był znak, że jednak nic z tego nie będzie. Czyli można powiedzieć, że poważna kontuzja to punkt kulminacyjny w karierze. Miała ogromne możliwości, ale zdrowie odmawiało posłuszeństwa. Nie pozostaje mi nic innego niż życzyć szczęścia na drodze do nowej kariery.

 • MaciejoS stały bywalec
  Upadek

  No i oficjalnie na ten moment mamy upadek węgierskich skoków w zawodach międzynarodowych najwyższej rangi. Szkoda, jednak było to do przewidzenia. Odszedł trener, przyszła kontuzja. I później już wszystko się posypało. W lecie solidnie klepała bulę, więc nawet się nie dziwię.

 • kwak11234@wp.pl doświadczony
  @Julixx05

  nie, a powiedziałem kiedyś, że robią?

 • Julixx05 doświadczony
  @kwak11234@wp.pl

  A czy przykładowo Rumuni robią karierę w skokach?

 • Julixx05 doświadczony

  Nie było warunków więc, trudno by było kontynuować. Gdyby urodziła się w innym kraju, wyniki by były dużo lepsze. Zawsze jakaś strata, że ktoś kończy ale nie odciśnie to wielkiego piętna w świecie skoków

 • Fan Tkaczenki i Aalto weteran

  rip węgierskie skoki

 • kasztanowyskoczek początkujący

  Szkoda, aczkolwiek do przewidzenia było :/

 • Arianin początkujący
  @Sweet

  Napisz jeszcze raz po polsku, nic nie rozumiem przez brak kropek i duzych liter :/

 • Sweet doświadczony

  no w bardzo młodych kategoriach duże możliwości pokazywala, potem kontuzja, potem powolny powrót do pewnego poziomu , wejscie na dobry poziom jak dla kobiet ale znowu kontuzja na samym koncu sezonu w Lillehammer 2020 i poprostu jak na tak mlody wiek kolano zniszczone jak u 40 letnich bez szans na odzyskanie takiej sily na progu. szkoda że na Igrzyskach Olimpijskich nie będzie Węgierki, no ale bez szans na wywalczenie quoty w tym stanie a szkoda bo jakby te 12 punktów zdobyła w zeszłym sezonie, albo 2020 liczyłby się do Quotas to by chyba miejsce dla siebie miała i nawet w tym stanie fizycznym pewnie by dociągnęła chociaż po 40 miejsce ale w Konkursie Olimpijskim to zaszczyt.

 • kwak11234@wp.pl doświadczony

  "karierę"

 • Arianin początkujący

  Ambitna dziewczyna, nie czeka na nie wiadomo co :)))

 • Robert Johansson252 profesor

  Węgrzy nigdy nic nie osiągnęli i zapewnie nie osiągną w skokach. Koniec kariery tej zawodniczki to de facto zawieszenie tej dyscypliny w kraju. Potencjał u Vorosz był, ale w ostatnim czasie klepała bulę i to solidnie.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl