Raw Air Pań w Oslo: 63. wygrana Takanashi, Kriznar triumfatorką turnieju

• 2022-03-06 19:53

Sara Takanashi wygrała finałowy konkurs Raw Air pań na Holmenkollbakken (HS134) w Oslo. Reprezentantka Japonii odniosła 63. pucharowe zwycięstwo w karierze po skokach na odległość 130 m oraz 128 m. Druga była Ursa Bogataj, trzecia Yuki Ito, a czwarta Nika Kriznar, która triumfowała w norweskim turnieju. W finale wystąpiła Kinga Rajda, która została sklasyfikowana na dwudziestej ósmej pozycji.

06.03.2022 - Podium Raw Air Pań 202206.03.2022 - Podium Raw Air Pań 2022
Sara TakanashiSara Takanashi
Nika KriznarNika Kriznar
Nika Kriznar i reprezentacja SłoweniiNika Kriznar i reprezentacja Słowenii

W pierwszej serii konkursowej rywalkom odleciała Sara Takanashi. Japonka wylądowała na 130 metrze i na półmetku zmagań prowadziła z przewagą 2,9 punktu nad Ursą Bogataj (127 m) oraz 5,6 pkt. nad Chiarą Kreuzer (127 m). Czwarta była Yuki Ito (123 m), a tuż za nią plasowały się Nika Kriznar (122,5 m) i Marita Kramer (123 m).

Siódme miejsce na półmetku zajmowała Katharina Althaus (120 m) przed Silje Opseth (119,5 m) i Jerneją Brecl (122 m). Czołową dziesiątkę zamykała Josephine Pagnier (113 m).

Awans do finału wywalczyła Kinga Rajda. Reprezentantka Polski dzięki próbie na 105 metr zajmowała na półmetku dwudziestą ósmą lokatę.

Nicole Konderla oddała skok na 97 metr i zakończyła zawody na Holmenkollbakken na trzydziestym trzecim miejscu.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 25. i 23. belki startowej.

W serii finałowej Sara Takanashi wylądowała na 128 metrze i po raz 63. w karierze triumfowała w zawodach Pucharu Świata. Japonka stanęła na podium w towarzystwie Ursy Bogataj (130,5 m) oraz Yuki Ito (127 m). Na czwartej pozycji sklasyfikowana została Nika Kriznar (127 m), a na piątej Marita Kramer (126 m).

Czołową dziesiątkę konkursu skompletowały Silje Opseth (121 m), Katharina Althaus (119,5 m), Jerneja Brecl (122,5 m) oraz Lisa Eder (117,5 m).

Kinga Rajda w serii finałowej wylądowała na 103 metrze i zakończyła zmagania na dwudziestej ósmej pozycji.

Rundę finałową przeprowadzono z 25. i 24. platformy.

Triumfatorką cyklu Raw Air została Nika Kriznar (1592,7 pkt.), która nie wygrała żadnego z czterech konkursów wchodzących w skład turnieju. Słowenka pokonała o 40,6 punktu Sarę Takanashi (1552,1 pkt.) oraz o 46,7 pkt. Ursę Bogataj (1546,0 pkt.). Najlepsza z Polek, Kinga Rajda (925,4 pkt.) zajęła dwudziestą szóstą lokatę.

Niemal pewna Kryształowej Kuli jest Marita Kramer (1226 pkt.). Na dwa konkursy przed końcem sezonu, reprezentantka Austrii ma 195 punktów przewagi nad Niką Kriznar (1031 pkt.). Trzecie miejsce zajmuje Ursa Bogataj (1031 pkt.). Czterdziesta druga jest Kinga Rajda (35 pkt.), a czterdziesta piąta Nicole Konderla (19 pkt.).

W Pucharze Narodów liderują Słowenki (4012 pkt.) przed Austriaczkami (3584 pkt.) i Japonkami (2045 pkt.). Polki z wynikiem 179 punktów są sklasyfikowane na jedenastym miejscu.

Do zakończenia sezonu 2021/2022 Pucharu Świata pań pozostały jeszcze dwa konkursy, które zostaną rozegrane za tydzień, 12-13 marca w Oberhofie (HS100).