Poznaliśmy kadry PZN na sezon 2022/23!

 • 2022-05-06 10:02

Zarząd Polskiego Związku Narciarskiego zatwierdził składy Kadr Narodowych w skokach narciarskich mężczyzn na sezon 2022/2023. Powołane zostały trzy grupy szkoleniowe: Kadra Narodowa A, B i Młodzieżowa. Stworzone zostały również dwa ośrodki bazowe i grupy treningowe w Beskidach i na Podhalu.

Do składu reprezentacji Polski mężczyzn w skokach narciarskich powołanych zostało łącznie 23 zawodników. Kadra Narodowa A prowadzona przez Thomasa Thurnbichlera będzie liczyła pięciu skoczków. W grupie B Macieja Maciusiaka znalazło się sześciu zawodników, a do Kadry Narodowej Młodzieżowej Daniela Kwiatkowskiego powołanych zostało dziewięciu sportowców. Również w ośrodkach bazowych zawodnicy będą przygotowywali się do kolejnego sezonu. W grupach regionalnych szkoleniem centralnym objętych zostało trzech skoczków narciarskich.

Wraz z nowym sezonem powrócono do systemu z podziałem na trzy grupy szkoleniowe w skokach narciarskich mężczyzn. – Powołane zostały: Kadry Narodowe A, B i Młodzieżowa. W pierwszej drużynie pod okiem Thomasa Thurnbichlera szkolonych będzie pięciu zawodników. W grupie młodzieżowej mamy dziewięciu skoczków narciarskich. Natomiast w Kadrze Narodowej B z Maciejem Maciusiakiem trenować będzie sześciu zawodników, a dodatkowych trzech sportowców szkolonych będzie w kadrach regionalnych. Ci zawodnicy mają zapewnione pełne wsparcie PZN oraz status kadrowicza, czyli otrzymają wszystko to, co jest im potrzebne, ale będą trenowali ze szkoleniowcami w ośrodkach bazowych – wyjaśnił Adam Małysz, dyrektor koordynator ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w PZN. – W grupie regionalnej beskidzkiej mamy dwóch zawodników: są nimi Stefan Hula i Jarosław Krzak, a w zakopiańskiej będzie to Klemens Murańka – dodał. – Zmiana trenera przyniosła za sobą pewną zmianę systemu, dlatego powstały dwa ośrodki bazowe i dwie grupy regionalne w tych miejscach. Np. w Austrii również są zawodnicy, którzy teoretycznie powołani zostali do kadry narodowej, a trenują na miejscu w ośrodkach bazowych. Podział został stworzony po to, aby bardziej zmotywować tych zawodników i żeby oni chcieli dostać się w zasadzie nawet nie do Kadry B, ale od razu do Kadry A. Jeśli skoczkowie z grup regionalnych będą prezentowali odpowiedni poziom, to będą mieli możliwość wspólnych treningów i zgrupowań czy to z Kadrą A, czy Kadrą B. Ścisła współpraca pomiędzy grupami szkoleniowymi i ośrodkami bazowymi umożliwia to i ma spowodować rozwój sportowy zarówno tych młodych zawodników, jak i tych starszych, którzy wciąć mają szanse na wygrywanie. Wiem, że ten nowy system i nasza ścisła współpraca będzie miała odzwierciedlenie w wynikach – przyznał Adam Małysz. – Chciałbym dodać jeszcze jedną rzecz o tym, jak została podzielona praca wśród trenerów w ośrodkach bazowych. Głównym trenerem w grupie beskidzkiej będzie Krzysztof Biegun, a w podhalańskiej Wojciech Topór i oni w tych regionach będą odpowiadali za trening seniorów. Natomiast Zbigniew Klimowski i Piotr Fijas są to trenerzy współpracujący z nimi, którzy wykonują już swoją prace na stanowiskach trenerów regionalnych, ale głownie będą zajmowali się szkoleniem juniorów – podsumował dyrektor koordynator ds. skoków i KN w PZN.

Końca dobiega pierwsze wspólne zgrupowanie zawodników i sztabów szkoleniowych Kadry Narodowej A i B. Od wtorku do piątku podopieczni Thomasa Thurnbichlera i Macieja Maciusiaka trenowali w ośrodku Kolna, niedaleko Krakowa.

Kadra Narodowa A mężczyzn
Zawodnicy:
1. Kamil Stoch – KS Eve-nement Zakopane
2. Piotr Żyła – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
3. Dawid Kubacki – TS Wisła Zakopane
4. Jakub Wolny – LKS Klimczok Bystra
5. Paweł Wąsek – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

Sztab szkoleniowy:
1. Thomas Thurnbichler – trener główny
2. Marc Nölke – asystent trenera głównego
3. Krzysztof Miętus – asystent trenera głównego
4. Mathias Hafele – trener techniczny
5. Łukasz Gębala – fizjoterapeuta
6. Kacper Skrobot – serwismen
7. Kamil Skrobot – serwismen

Osoby współpracujące:
1. Krzysztof Biegun – trener bazowy w ośrodku beskidzkim
2. Wojciech Topór – trener bazowy w ośrodku podhalańskim
3. Adam Małysz – dyrektor koordynator ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej
4. Aleksander Winiarski – lekarz
5. Piotr Krężałek – biomechanik
6. Paweł Witczak – kierownik organizacyjny

Kadra Narodowa B mężczyzn
Zawodnicy:
1. Andrzej Stękała – AZS Zakopane
2. Kacper Juroszek – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
3. Tomasz Pilch – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
4. Aleksander Zniszczoł – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
5. Maciej Kot – AZS Zakopane
6. Jan Habdas – LKS Klimczok Bystra

Zawodnicy z grupy regionalnej*
1. Stefan Hula – KS Eve-nement Zakopane
2. Jarosław Krzak – PKS Olimpijczyk Gilowice
3. Klemens Murańka – TS Wisła Zakopane

*zawodnicy, którzy mają status kadrowicza i otrzymają pełne wsparcie PZN, ale trenować będą w ośrodkach bazowych pod okiem trenerów regionalnych

Sztab szkoleniowy:
1. Maciej Maciusiak – trener główny
2. Radek Židek – asystent trenera głównego
3. Paweł Gurbusz – fizjoterapeuta
4. Maciej Kreczmer – serwismen
5. Michał Wilk – trener przygotowania motorycznego

Osoby współpracujące:
1. Krzysztof Biegun – trener bazowy w ośrodku beskidzkim
2. Wojciech Topór – trener bazowy w ośrodku podhalańskim
3. Adam Małysz – dyrektor koordynator ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej
4. Aleksander Winiarski – lekarz
5. Piotr Krężałek – biomechanik
6. Paweł Witczak – kierownik organizacyjny

Kadra Narodowa Młodzieżowa mężczyzn
Zawodnicy:
1. Tymoteusz Amilkiewicz – AZS Zakopane
2. Klemens Joniak – LKS Poroniec Poronin
3. Marcin Wróbel – AZS Zakopane
4. Jakub Wisełka – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
5. Wiktor Szozda – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
6. Arkadiusz Jojko – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
7. Szymon Zapotoczny – KS Eve-nement Zakopane
8. Adam Niżnik – TS Wisła Zakopane
9. Kacper Tomasiak – LKS Klimczok Bystra

Sztab szkoleniowy:
1. Daniel Kwiatkowski – trener główny
2. Grzegorz Miętus – asystent trenera głównego
3. Magdalena Wójcik – fizjoterapeutka

Osoby współpracujące:
1. Piotr Fijas – trener bazowy w ośrodku beskidzkim
2. Zbigniew Klimowski – trener bazowy w ośrodku podhalańskim
3. Adam Małysz – dyrektor koordynator ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej
4. Aleksander Winiarski – lekarz
5. Piotr Krężałek – biomechanik
6. Paweł Witczak – kierownik organizacyjny

Liczna, bo dziewięcioosobowa Kadra Narodowa Młodzieżowa również w tym tygodniu rozpoczęła już przygotowania do sezonu. – Najmłodszym w naszej grupie będzie Kacper Tomasiak, którego przygotowania będą opierały się głównie o treningi w Szkole Mistrzostwa Sportowego. Od tego sezonu Kacper ma już prawo startu w zawodach międzynarodowych FIS, dlatego chcemy mieć go w kadrze. Zależy nam również na tym, aby Kacper miał przepisowy sprzęt. Chcemy mieć na tym kontrolę, abyśmy w każdej chwili mogli powołać go do składu na zawody – poinformował Daniel Kwiatkowski, główny szkoleniowiec Kadry Narodowej Młodzieżowej. – Po rozmowach z trenerem Hankusem doszliśmy do wniosku, że Kacper jest jeszcze młodym zawodnikiem i takie rozwiązanie, jak treningi z rówieśnikami w szkole, będzie dla niego lepsze na ten moment. Będzie miał plan treningowy ułożony pod młodszych zawodników i będzie trenował ze Sławkiem Hankusem. W jego wieku specjalistyczny trening siłowy nie jest jeszcze konieczny – dodał Kwiatkowski.

W czwartek podopieczni Daniela Kwiatkowskiego rozpoczęli dwudniową konsultację w Szczyrku. W przyszłym tygodniu czekają ich badania w Centralnym Ośrodku Medycyny Sportowej w Warszawie, a następnie zgrupowanie w nadmorskim Cetniewie. – Konsultacja szkoleniowa w Szczyrku jest spotkaniem bardziej organizacyjnym. Chcemy lepiej poznać się z zawodnikami, bo mamy kilku nowych skoczków w grupie oraz porozmawiać z każdym indywidualnie o tym sezonie i naszych celach na ten rok – przyznał Daniel Kwiatkowski. – Tuż po badaniach w Warszawie udamy się na obóz do Cetniewa, gdzie będziemy trenowali do piątku. Wzorem minionych sezonów chcemy na kilka dni zmienić klimat i bazę treningową. Jest to dla nas dodatkowy impuls, gdyż praktycznie większość sezonu trenujemy w Szczyrku oraz w Zakopanem – podsumował Kwiatkowski.

Powołana została także Kadra Narodowa Kobiet w skokach narciarskich, w ramach której treningi będą odbywały się w dwóch ośrodkach bazowych: podhalańskim i beskidzkim. Szczegóły przedstawione zostaną w kolejnym tygodniu.

Od tego sezonu nową rolę pełnić będzie Łukasz Kruczek, który został koordynatorem ds. skoków narciarskich odpowiedzialnym za wsparcie i współpracę z klubami, Szkołami Mistrzostwa Sportowego oraz rozwój merytoryczny Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej – „LOTOS Szukamy Następców Mistrza”. – Rozpocząłem już działania na nowym stanowisku. Jest to w pewnym sensie nowe wyzwanie, aczkolwiek część z zadań była już wcześniej wykonywana przeze mnie, teraz jednak wychodzą one na pierwszy plan działania. Obszar pracy jest większy i wymagający nieco innej organizacji. Cały czas zostaję jednak szkoleniowcem i w miarę jak będą potrzeby, jestem w gotowości do pomocy – przyznał Łukasz Kruczek.


Redakcja, źródło: Komunikat prasowy PZN
oglądalność: (21725) komentarze: (95)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Brisco bywalec
  @Qrls

  Ja bym dał Stękałę do A, na podstawie wyników i wieku. Gdyby mi zaczął jojczyć, męska rozmowa, skaczesz na naszych warunkach, albo wcale (ewentualnie za własne pieniądze). To skandal by zawodnik mówił, gdzie chce skakać. Jeżeli wywalono Karpiel, Andrzeja powinno spotkać to samo, nie można stosować różnych systemów walutowych, bo to krzywdzące.

 • Qrls weteran
  @Bernat__Sola

  Ze Stękała jest ten problem ze gość przez takie uparte decyzję hamuje swój rozwój, jest zamknięty na zmiany, sportowiec musi zrobić krok do przodu, musi zaryzykować. On się boi i na moje jeśli to on miał być 6 ale mu poszli na rękę to powinien dostać ultimatum albo idziesz do kadry A i nowego trenera albo zostajesz z Maciusiakiem ale na zasadach jak Muranka. Ja rozumem że Stoch czy nawet Kubacki/Żyła stawiali jakieś warunki po swoich sukcesach ale Stękała jest nic nie znaczącym zawodnikiem by twierdzić że coś działało...

 • Bernat__Sola profesor

  Kadry całkiem niezłe.
  Trochę głupio wygląda tak mała kadra A, ale to wynika ze szczególnej relacji Maciusiaka ze Stękałą - skoro dało to efekty w przeszłości, to być może warto spróbować raz jeszcze, a umieszczenie tam kogokolwiek innego byłoby po prostu niesprawiedliwe, nikt inny na nią nie zasłużył.
  Pilch do kadry B został trochę wciągnięty za uszy, zasłużył co najwyżej na ośrodek regionalny. Rzeczone ośrodki to ciekawy pomysł, sprawiają, że i wilk syty (zawodnicy o wątpliwych perspektywach na przyszłość, ale nadal pozostający na pewnym poziomie sportowym dostają wsparcie), i owca cała (nikomu nie jest zabrane miejsce w kadrze).
  Dobrze, że w kadrze młodzieżowej pozostali Arek Jojko i Niżnik, powinni dostać jeszcze jedną szansę. Włączenie do niej Szozdy, Tomasiaka i Wróbla to żadna niespodzianka. Jako że nie znam się na skokach juniorskich, to mam pytanie do lepiej zorientowanych: czy Wisełka to duży talent?
  Gruszka i Szymek Jojko wylecieli z kadr, dołączając do rocznikowych pozakadrowych kolegów (Ciszka, Kiety i Niemczyka). Ten pierwszy niestety nie pokazał nic, co dawałoby mu szansę na utrzymanie tegoż miejsca. Tego drugiego mimo wszystko zatrzymałbym w ośrodku beskidzkim "w nagrodę" za zdobyte punkty PK. Może nie było to wybitne osiągnięcie, ale jego brat, Joniak i Niżnik nie potrafili osiągnąć w tamten weekend nawet tego.

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  @Monzanator

  Ta? A Thurnbichler na pewno nie wypali? Na 100% nic nie będzie z Wąska, Wolnego, Stękały, Juroszka itp?

  Czasem się zastanawiam, czy możliwość komentowania nie powinna być dozwolono po przekroczeniu odpowiedniego progu testu inteligencji...

 • Monzanator doświadczony

  Maciusiak jest trzymany w kadrach tylko po to, żeby przejąć kadrę A jak karierę zakończy medalowa trójca (albo jak tylko zostanie Żyła, który będzie na siłę ciągnął karierę do 40tki). Bo wtedy skończą się wyniki w Top 10 i nie będzie pieniędzy sponsorów na inwestowanie w orkę na ugorze, żaden trener z zagranicy tu nie przyjdzie i zostanie polska opcja po taniości, czyli właśnie Maciusiak (bo przecież nie żadne Miętusy, ani Bieguny).

 • Brisco bywalec
  @Qrls

  ,,sezonie 2015/16 jego podopiecznymi w kadrze B byli: Krzysztof Biegun, Dawid Kubacki, Bartłomiej Kłusek, Stefan Hula, Maciej Kot, Andrzej Stękała, Jakub Wolny. Od sezonu 2016/2017 ponownie został trenerem grupy szkoleniowej C polskiej kadry juniorskiej w skokach narciarskich. Od sezonu 2018/2019 ponownie został głównym trenerem grupy szkoleniowej B reprezentacji Polski."

  Gosc wylatywal juz z B. W czym jest lepszy od Zidka? Chce zeby Dolezal wrocil, skoro nowy trener ma trenowac tych, co moga juz nic nie osiągnąć z racji wieku. To juz Maciusik powinien do A isc, a Thurnbichler do B trenowac 9.

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  @MrRadzio

  W tamtym sezonie który przywołujesz Stękała rozwalił sobie sam sezon

 • ivo bywalec

  Dobra wiadomość jest taka, że nareszcie odstawiono Stefanka na bocznicę, a zła, że to szóste miejsce w kadrze A jest zarezerwowane właśnie dla niego ;)

 • Qrls weteran

  Myślę że przyszły sezon finalnie określi jakim warsztatem dysponuje Maciusiakbo wygląda na to że dostanie dużo swobody.

 • Pavel profesor
  @dervish

  To tak, bardziej chodziło mi o nakreślenie różnicy pomiędzy zawodnikiem z wsparciem kadry od zawodnika bez takiego. Ogólnie chyba te warunki kadr A i B powinny się wyrównać, o czym świadczy przerzucenie tam Stekaly czy Habdasa i fakt, że ktoś z tej grupy w PS startować musi (oczywiście i ile nie będzie katastrofy i straty miejsca w PS).

 • dervish profesor
  @Pavel

  To że dostaną sprzęt to jest jasne. Kadrowicze zawsze dostawali sprzęt. Różnice między kadrami były w ilości tego sprzętu. Kadra A od czasów Horna miała praktycznie nieograniczone dostawy a już kadra B mocno limitowane. Zdaje się mówił o tym Ziobro i chyba jeszcze inny członek kadry B (Kot?) pytany o różnice w byciu członkiem kadry A i kadry B.

 • SaraT początkujący

  Na razie to mi wygląda na taki niemiecki ordnung. Wszystko ładnie poukładane i zapisane.
  Zobaczymy co wyjdzie w praktyce.

 • margorzata_a bywalec

  Pomysł z pięcioosobową kadrą A wydaje mi się dobry. Lepiej wziąć tam mniej zawodników i dać szansę komuś kto się aktualnie wybija na prowadzenie niż dać je zawczasu komuś kto się tam będzie tylko kisić bez specjalnych osiągnięć.

  Grupy regionalne mogą być szansą dla młodych zawodników (bo jak rozumiem będzie ich tam więcej niż ta trójka tylko ta trójka ma status kadrowiczów ? ) ale dla Huli i Murańki to takie trochę zesłanie. Z drugiej strony no nie dziwę się... i jeden i drugi mieli już sporo szans na wykazanie się i myślę że oni po prostu nie osiągną już więcej. Może się im trafić losowo jakieś lepsze miejsce w konkursie ale to będzie raczej okazjonalnie.

  Widzę że w PZN stanowisko koordynatora to takie dobre stanowisko do upchnięcia kogoś kto ma wykonywać właściwie różne obowiązki. Wydawało mi się, że Małysz również ma koordynować pracę klubów itp bo jak sama nazwa mówi jest koordynatorem a tu proszę Kruczek też koordynator. Nie mam nic do Kruczka uważam, że pewnych zasług mu jednak odmówić nie można, myślę też że nawet jeśli nie jest najlepszym szkoleniowcem jest wykształcony, w pewnych kwestiach już dobrze ogarnięty i na innych stanowiskach może się sprawdzić ale zaskoczył mnie drugi koordynator :)

 • MrRadzio doświadczony
  @Julixx05

  A jak inaczej wytłumaczyć gościa o gigantycznym talencie który powinien szturmować PŚ a zamiast tego nawet punktów PK poprzedniej zimy nie zdobył? To nie kwestia mentalności czy problemów. Tylko braku chęci i jeździe na tym że jest "siostrzeńcem mistrza". To że Stękała powinien być w kadrze A to wiadomo. Tylko też w wywiadzie z Thurnbichlerem było że [trener] docenia Maciusiaka. Więc jakim sensem byłoby siłowe upychanie zawodnika gdzie nie chce być? Skoro to działa to lepiej zostawić bo przypomnij sobie co się z Andrzejem stało jak trafił "pod opiekę" Horngahera. Tylko dzięki pomocy właśnie Maciusiaka oraz własnej woli walki zdołał się po latach przebić znów do kadr.

 • Pavel profesor
  @dervish

  Co oznacza komunikat o wsparciu kadrowicza? Po prosta dostaną sprzęt, plan treningowy, jakąś opiekę fizjoterapeutów i innych członków sztabu oraz skocznie do dyspozycji, tyle. A np jak trenować będzie tam losowy Gruszka, to za swoje i na swoim sprzęcie.

  W trakcie sezonu Hula i Murańka to będzie kadra B, samą siłą rzeczy. Ktoś tam z B pojedzie na 6 na PŚ (chyba, że stracimy miejsce), ktoś zapewne będzie w marnej formie, a więc to miejsce w tych grupach musi być "rotacyjne".

 • Monzanator doświadczony

  Murańka relegowany do grupy regionalnej razem z Krzakiem (perspektywy na PŚ żadne) i 35-letnim Hulą ;-) Oj, chyba nawet w PZN postawili krzyżyk na Murańce. To głęboka rezerwa przewidziana na doraźne sztukowanie w razie potrzeby. Aż dziwne, że nawet Maciusiak nie chciał Murańki w Kadrze B?

 • dervish profesor
  @dervish

  Zobaczymy jak będzie w tym sezonie. Być może słowa Pana Dyrektora o wolnym miejscu w kadrze A należy traktować dosłownie i rzeczywiście w trakcie sezonu (na przykład pod koniec lata) ktoś zostanie oficjalnie dopisany do jej składu. A może okazać się, że to jednak będzie tylko wolne rotacyjne miejsce w grupie Thurna i nie będzie się łączyło ze zmianą statusu kadrowego.

  Eksperyment z tym wolnym miejscem zapowiada się ciekawie bo oprócz Kadry B o to miejsce mogą ubiegać się również 3 kadrowicze z grup regionalnych.

 • dervish profesor

  Okazuje sie że mamy teraz dwóch panów koordynatorów do spraw skoków narciarskich. Pola działania obu Panów nie kolidują ze sobą ale dla mnie to wyglada, że jedna posada jak zwykle będzie "malowana" tylko na papierze, a druga która na papierze wygląda bardziej konkretnie i dużo mniej atrakcyjnie rzeczywiście może dać pole do działań koordynacyjnych.

  I na koniec jeszcze jedna watpliwość.
  Jak interpretować zapis dotyczacy trójki kadrowiczów z grupy regionalnej?
  "*zawodnicy, którzy mają status kadrowicza i otrzymają pełne wsparcie PZN, ale trenować będą w ośrodkach bazowych pod okiem trenerów regionalnych"

  Chodzi o to, że do tej pory jak był podział na kadre A i B to jezeli chodzi o wsparcie PZN statusy kadrowiczów z obu grup nie były identyczne. Mozna znaleźć wywiady ze skoczkami którzy wyjaśniali różnice: kadra A żyła "na bogato" i niczego zawodnikom nie brakowało, w kadrze B w porównaniu z kadrą A wsparcie było dużo uboższe. Dlatego dla zawodników ważne było czy są przydzieleni do kadry A czy do B.
  Jeżeli tak miałoby być i w tym sezonie to co miałby oznaczać komunikat o pełnym wsparciu dla kadrowiczów z regionalnej? Czy chodziłoby od identyczny status jaki maja członkowie kadry B czy może jednak bez wzgledu na przydział do kadr wszyscy kadrowicze będą mieli identyczne wsparcie?

 • dervish profesor
  @Nikt_ważny

  Ciekawy eksperyment z tym wolnym miejscem w kadrze A.
  Składy kadr to są chyba ustalane raz na cały sezon- tak zdaje się było do tej pory. I podczas ich ustalania obowiązywała procedura zawarta w Wytycznych Sportowych PZN , pewną role odgrywać tu może ranking PZN który nie jest jednoznaczny z rankingiem PŚ + PK + FC bo obejmuje także imprezy krajowe.


  I tu ciekawostka bo aktualny ranking PZN seniorów wyglada tak:
  1. STOCH KAMIL 1987 KS EVE-NEMENT ZAKOPANE 240 TZN
  2. ŻYŁA PIOTR 1987 WSS WISŁA W WIŚLE 200 ŚBZN
  3. KUBACKI DAWID 1990 TS WISŁA ZAKOPANE 160 TZN
  4. WOLNY JAKUB 1995 LKS KLIMCZOK BYSTRA 140 ŚBZN
  5. STĘKAŁA ANDRZEJ 1995 AZS ZAKOPANE 120 TZN
  6. JUROSZEK KACPER 2001 WSS WISŁA W WIŚLE 112 ŚBZN
  7. KOT MACIEJ 1991 AZS ZAKOPANE 104 TZN
  8. ZNISZCZOŁ ALEKSANDER 1994 WSS WISŁA W WIŚLE 96 ŚBZN
  9. WĄSEK PAWEŁ 1999 WSS WISŁA W WIŚLE 88 ŚBZN
  10. HULA STEFAN 1986 KS EVE-NEMENT ZAKOPANE 80 TZN
  11. MURAŃKA KLEMENS 1994 TS WISŁA ZAKOPANE 72 TZN

  Wytyczne zawierają szereg warunków które po spełnieniu (wystarczy że skoczek wypełni jeden z nich) dają kwalifikację do kadr PZN. Skład osobowy poszczególnych kadr proponuje główny trener a zatwierdza PZN. Limity miejsc w kadrach zawarte są w wytycznych. Na ten sezon kadra A mogla liczyć max 8 skoczków. Trener ma do dyspozycji jedną dzika kartę - czyli może powołać do kadr jednego skoczka według własnego uznania.

  Teraz z tego co mówi Pan Dyrektor jest wakujące miejsce w kadrze A. Nie bardzo wiadomo jak te sytuację interpretować. Pan Dyrektor nie jest zbytnio precyzyjny jeżeli chodzi o wypowiedzi w takich sprawach.
  Tu może chodzić nie o miejsce w kadrze A tylko o miejsce w grupie treningowej prowadzonej przez Thurna czyli w grupie startującej w PŚ. Rotacje miedzy grupami treningowymi były zawsze. O ile dobrze pamiętam to rotacja czyli przejście w trakcie sezonu z grupy kontynentalnej do grupy startującej w PŚ o ile transfer okazał się długotrwały łączyło się z przejęciem danego skoczka przez głównego trenera i nie oznaczała automatycznej zmiany statusu kadrowego. Zmiany w kadrach następowały dopiero po zakończeniu sezonu.

  Takie wnioski niejako potwierdzały dokumenty PZN dotyczące składu kadr na dany sezon. W trakcie sezonu te dokumenty nigdy nie były zmieniane i w swojej niezmienionej formie pozostają w archiwach. Byc może ma to związek z jakimiś procedurami wymaganymi przez ministerstwo sportu?

 • Julixx05 weteran
  @MrRadzio

  Dobra Stękała może woli Maciusiaka ale powinien się znaleźć w kadrze A. To by go podciągnęło do góry. Skąd wiesz, że Pilchowi nie chcę się trenować? Przeczytałeś to w jakimś wywiadzie? Może Tomek ma problemy mentalne albo zdrowotne

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl