Poznaliśmy kadry PZN na sezon 2022/23!

 • 2022-05-06 10:02

Zarząd Polskiego Związku Narciarskiego zatwierdził składy Kadr Narodowych w skokach narciarskich mężczyzn na sezon 2022/2023. Powołane zostały trzy grupy szkoleniowe: Kadra Narodowa A, B i Młodzieżowa. Stworzone zostały również dwa ośrodki bazowe i grupy treningowe w Beskidach i na Podhalu.

Do składu reprezentacji Polski mężczyzn w skokach narciarskich powołanych zostało łącznie 23 zawodników. Kadra Narodowa A prowadzona przez Thomasa Thurnbichlera będzie liczyła pięciu skoczków. W grupie B Macieja Maciusiaka znalazło się sześciu zawodników, a do Kadry Narodowej Młodzieżowej Daniela Kwiatkowskiego powołanych zostało dziewięciu sportowców. Również w ośrodkach bazowych zawodnicy będą przygotowywali się do kolejnego sezonu. W grupach regionalnych szkoleniem centralnym objętych zostało trzech skoczków narciarskich.

Wraz z nowym sezonem powrócono do systemu z podziałem na trzy grupy szkoleniowe w skokach narciarskich mężczyzn. – Powołane zostały: Kadry Narodowe A, B i Młodzieżowa. W pierwszej drużynie pod okiem Thomasa Thurnbichlera szkolonych będzie pięciu zawodników. W grupie młodzieżowej mamy dziewięciu skoczków narciarskich. Natomiast w Kadrze Narodowej B z Maciejem Maciusiakiem trenować będzie sześciu zawodników, a dodatkowych trzech sportowców szkolonych będzie w kadrach regionalnych. Ci zawodnicy mają zapewnione pełne wsparcie PZN oraz status kadrowicza, czyli otrzymają wszystko to, co jest im potrzebne, ale będą trenowali ze szkoleniowcami w ośrodkach bazowych – wyjaśnił Adam Małysz, dyrektor koordynator ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w PZN. – W grupie regionalnej beskidzkiej mamy dwóch zawodników: są nimi Stefan Hula i Jarosław Krzak, a w zakopiańskiej będzie to Klemens Murańka – dodał. – Zmiana trenera przyniosła za sobą pewną zmianę systemu, dlatego powstały dwa ośrodki bazowe i dwie grupy regionalne w tych miejscach. Np. w Austrii również są zawodnicy, którzy teoretycznie powołani zostali do kadry narodowej, a trenują na miejscu w ośrodkach bazowych. Podział został stworzony po to, aby bardziej zmotywować tych zawodników i żeby oni chcieli dostać się w zasadzie nawet nie do Kadry B, ale od razu do Kadry A. Jeśli skoczkowie z grup regionalnych będą prezentowali odpowiedni poziom, to będą mieli możliwość wspólnych treningów i zgrupowań czy to z Kadrą A, czy Kadrą B. Ścisła współpraca pomiędzy grupami szkoleniowymi i ośrodkami bazowymi umożliwia to i ma spowodować rozwój sportowy zarówno tych młodych zawodników, jak i tych starszych, którzy wciąć mają szanse na wygrywanie. Wiem, że ten nowy system i nasza ścisła współpraca będzie miała odzwierciedlenie w wynikach – przyznał Adam Małysz. – Chciałbym dodać jeszcze jedną rzecz o tym, jak została podzielona praca wśród trenerów w ośrodkach bazowych. Głównym trenerem w grupie beskidzkiej będzie Krzysztof Biegun, a w podhalańskiej Wojciech Topór i oni w tych regionach będą odpowiadali za trening seniorów. Natomiast Zbigniew Klimowski i Piotr Fijas są to trenerzy współpracujący z nimi, którzy wykonują już swoją prace na stanowiskach trenerów regionalnych, ale głownie będą zajmowali się szkoleniem juniorów – podsumował dyrektor koordynator ds. skoków i KN w PZN.

Końca dobiega pierwsze wspólne zgrupowanie zawodników i sztabów szkoleniowych Kadry Narodowej A i B. Od wtorku do piątku podopieczni Thomasa Thurnbichlera i Macieja Maciusiaka trenowali w ośrodku Kolna, niedaleko Krakowa.

Kadra Narodowa A mężczyzn
Zawodnicy:
1. Kamil Stoch – KS Eve-nement Zakopane
2. Piotr Żyła – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
3. Dawid Kubacki – TS Wisła Zakopane
4. Jakub Wolny – LKS Klimczok Bystra
5. Paweł Wąsek – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

Sztab szkoleniowy:
1. Thomas Thurnbichler – trener główny
2. Marc Nölke – asystent trenera głównego
3. Krzysztof Miętus – asystent trenera głównego
4. Mathias Hafele – trener techniczny
5. Łukasz Gębala – fizjoterapeuta
6. Kacper Skrobot – serwismen
7. Kamil Skrobot – serwismen

Osoby współpracujące:
1. Krzysztof Biegun – trener bazowy w ośrodku beskidzkim
2. Wojciech Topór – trener bazowy w ośrodku podhalańskim
3. Adam Małysz – dyrektor koordynator ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej
4. Aleksander Winiarski – lekarz
5. Piotr Krężałek – biomechanik
6. Paweł Witczak – kierownik organizacyjny

Kadra Narodowa B mężczyzn
Zawodnicy:
1. Andrzej Stękała – AZS Zakopane
2. Kacper Juroszek – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
3. Tomasz Pilch – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
4. Aleksander Zniszczoł – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
5. Maciej Kot – AZS Zakopane
6. Jan Habdas – LKS Klimczok Bystra

Zawodnicy z grupy regionalnej*
1. Stefan Hula – KS Eve-nement Zakopane
2. Jarosław Krzak – PKS Olimpijczyk Gilowice
3. Klemens Murańka – TS Wisła Zakopane

*zawodnicy, którzy mają status kadrowicza i otrzymają pełne wsparcie PZN, ale trenować będą w ośrodkach bazowych pod okiem trenerów regionalnych

Sztab szkoleniowy:
1. Maciej Maciusiak – trener główny
2. Radek Židek – asystent trenera głównego
3. Paweł Gurbusz – fizjoterapeuta
4. Maciej Kreczmer – serwismen
5. Michał Wilk – trener przygotowania motorycznego

Osoby współpracujące:
1. Krzysztof Biegun – trener bazowy w ośrodku beskidzkim
2. Wojciech Topór – trener bazowy w ośrodku podhalańskim
3. Adam Małysz – dyrektor koordynator ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej
4. Aleksander Winiarski – lekarz
5. Piotr Krężałek – biomechanik
6. Paweł Witczak – kierownik organizacyjny

Kadra Narodowa Młodzieżowa mężczyzn
Zawodnicy:
1. Tymoteusz Amilkiewicz – AZS Zakopane
2. Klemens Joniak – LKS Poroniec Poronin
3. Marcin Wróbel – AZS Zakopane
4. Jakub Wisełka – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
5. Wiktor Szozda – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
6. Arkadiusz Jojko – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
7. Szymon Zapotoczny – KS Eve-nement Zakopane
8. Adam Niżnik – TS Wisła Zakopane
9. Kacper Tomasiak – LKS Klimczok Bystra

Sztab szkoleniowy:
1. Daniel Kwiatkowski – trener główny
2. Grzegorz Miętus – asystent trenera głównego
3. Magdalena Wójcik – fizjoterapeutka

Osoby współpracujące:
1. Piotr Fijas – trener bazowy w ośrodku beskidzkim
2. Zbigniew Klimowski – trener bazowy w ośrodku podhalańskim
3. Adam Małysz – dyrektor koordynator ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej
4. Aleksander Winiarski – lekarz
5. Piotr Krężałek – biomechanik
6. Paweł Witczak – kierownik organizacyjny

Liczna, bo dziewięcioosobowa Kadra Narodowa Młodzieżowa również w tym tygodniu rozpoczęła już przygotowania do sezonu. – Najmłodszym w naszej grupie będzie Kacper Tomasiak, którego przygotowania będą opierały się głównie o treningi w Szkole Mistrzostwa Sportowego. Od tego sezonu Kacper ma już prawo startu w zawodach międzynarodowych FIS, dlatego chcemy mieć go w kadrze. Zależy nam również na tym, aby Kacper miał przepisowy sprzęt. Chcemy mieć na tym kontrolę, abyśmy w każdej chwili mogli powołać go do składu na zawody – poinformował Daniel Kwiatkowski, główny szkoleniowiec Kadry Narodowej Młodzieżowej. – Po rozmowach z trenerem Hankusem doszliśmy do wniosku, że Kacper jest jeszcze młodym zawodnikiem i takie rozwiązanie, jak treningi z rówieśnikami w szkole, będzie dla niego lepsze na ten moment. Będzie miał plan treningowy ułożony pod młodszych zawodników i będzie trenował ze Sławkiem Hankusem. W jego wieku specjalistyczny trening siłowy nie jest jeszcze konieczny – dodał Kwiatkowski.

W czwartek podopieczni Daniela Kwiatkowskiego rozpoczęli dwudniową konsultację w Szczyrku. W przyszłym tygodniu czekają ich badania w Centralnym Ośrodku Medycyny Sportowej w Warszawie, a następnie zgrupowanie w nadmorskim Cetniewie. – Konsultacja szkoleniowa w Szczyrku jest spotkaniem bardziej organizacyjnym. Chcemy lepiej poznać się z zawodnikami, bo mamy kilku nowych skoczków w grupie oraz porozmawiać z każdym indywidualnie o tym sezonie i naszych celach na ten rok – przyznał Daniel Kwiatkowski. – Tuż po badaniach w Warszawie udamy się na obóz do Cetniewa, gdzie będziemy trenowali do piątku. Wzorem minionych sezonów chcemy na kilka dni zmienić klimat i bazę treningową. Jest to dla nas dodatkowy impuls, gdyż praktycznie większość sezonu trenujemy w Szczyrku oraz w Zakopanem – podsumował Kwiatkowski.

Powołana została także Kadra Narodowa Kobiet w skokach narciarskich, w ramach której treningi będą odbywały się w dwóch ośrodkach bazowych: podhalańskim i beskidzkim. Szczegóły przedstawione zostaną w kolejnym tygodniu.

Od tego sezonu nową rolę pełnić będzie Łukasz Kruczek, który został koordynatorem ds. skoków narciarskich odpowiedzialnym za wsparcie i współpracę z klubami, Szkołami Mistrzostwa Sportowego oraz rozwój merytoryczny Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej – „LOTOS Szukamy Następców Mistrza”. – Rozpocząłem już działania na nowym stanowisku. Jest to w pewnym sensie nowe wyzwanie, aczkolwiek część z zadań była już wcześniej wykonywana przeze mnie, teraz jednak wychodzą one na pierwszy plan działania. Obszar pracy jest większy i wymagający nieco innej organizacji. Cały czas zostaję jednak szkoleniowcem i w miarę jak będą potrzeby, jestem w gotowości do pomocy – przyznał Łukasz Kruczek.


Redakcja, źródło: Komunikat prasowy PZN
oglądalność: (22553) komentarze: (95)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Brisco bywalec
  @Qrls

  Ja bym dał Stękałę do A, na podstawie wyników i wieku. Gdyby mi zaczął jojczyć, męska rozmowa, skaczesz na naszych warunkach, albo wcale (ewentualnie za własne pieniądze). To skandal by zawodnik mówił, gdzie chce skakać. Jeżeli wywalono Karpiel, Andrzeja powinno spotkać to samo, nie można stosować różnych systemów walutowych, bo to krzywdzące.

 • Qrls weteran
  @Bernat__Sola

  Ze Stękała jest ten problem ze gość przez takie uparte decyzję hamuje swój rozwój, jest zamknięty na zmiany, sportowiec musi zrobić krok do przodu, musi zaryzykować. On się boi i na moje jeśli to on miał być 6 ale mu poszli na rękę to powinien dostać ultimatum albo idziesz do kadry A i nowego trenera albo zostajesz z Maciusiakiem ale na zasadach jak Muranka. Ja rozumem że Stoch czy nawet Kubacki/Żyła stawiali jakieś warunki po swoich sukcesach ale Stękała jest nic nie znaczącym zawodnikiem by twierdzić że coś działało...

 • Bernat__Sola profesor

  Kadry całkiem niezłe.
  Trochę głupio wygląda tak mała kadra A, ale to wynika ze szczególnej relacji Maciusiaka ze Stękałą - skoro dało to efekty w przeszłości, to być może warto spróbować raz jeszcze, a umieszczenie tam kogokolwiek innego byłoby po prostu niesprawiedliwe, nikt inny na nią nie zasłużył.
  Pilch do kadry B został trochę wciągnięty za uszy, zasłużył co najwyżej na ośrodek regionalny. Rzeczone ośrodki to ciekawy pomysł, sprawiają, że i wilk syty (zawodnicy o wątpliwych perspektywach na przyszłość, ale nadal pozostający na pewnym poziomie sportowym dostają wsparcie), i owca cała (nikomu nie jest zabrane miejsce w kadrze).
  Dobrze, że w kadrze młodzieżowej pozostali Arek Jojko i Niżnik, powinni dostać jeszcze jedną szansę. Włączenie do niej Szozdy, Tomasiaka i Wróbla to żadna niespodzianka. Jako że nie znam się na skokach juniorskich, to mam pytanie do lepiej zorientowanych: czy Wisełka to duży talent?
  Gruszka i Szymek Jojko wylecieli z kadr, dołączając do rocznikowych pozakadrowych kolegów (Ciszka, Kiety i Niemczyka). Ten pierwszy niestety nie pokazał nic, co dawałoby mu szansę na utrzymanie tegoż miejsca. Tego drugiego mimo wszystko zatrzymałbym w ośrodku beskidzkim "w nagrodę" za zdobyte punkty PK. Może nie było to wybitne osiągnięcie, ale jego brat, Joniak i Niżnik nie potrafili osiągnąć w tamten weekend nawet tego.

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  @Monzanator

  Ta? A Thurnbichler na pewno nie wypali? Na 100% nic nie będzie z Wąska, Wolnego, Stękały, Juroszka itp?

  Czasem się zastanawiam, czy możliwość komentowania nie powinna być dozwolono po przekroczeniu odpowiedniego progu testu inteligencji...

 • Monzanator doświadczony

  Maciusiak jest trzymany w kadrach tylko po to, żeby przejąć kadrę A jak karierę zakończy medalowa trójca (albo jak tylko zostanie Żyła, który będzie na siłę ciągnął karierę do 40tki). Bo wtedy skończą się wyniki w Top 10 i nie będzie pieniędzy sponsorów na inwestowanie w orkę na ugorze, żaden trener z zagranicy tu nie przyjdzie i zostanie polska opcja po taniości, czyli właśnie Maciusiak (bo przecież nie żadne Miętusy, ani Bieguny).

 • Brisco bywalec
  @Qrls

  ,,sezonie 2015/16 jego podopiecznymi w kadrze B byli: Krzysztof Biegun, Dawid Kubacki, Bartłomiej Kłusek, Stefan Hula, Maciej Kot, Andrzej Stękała, Jakub Wolny. Od sezonu 2016/2017 ponownie został trenerem grupy szkoleniowej C polskiej kadry juniorskiej w skokach narciarskich. Od sezonu 2018/2019 ponownie został głównym trenerem grupy szkoleniowej B reprezentacji Polski."

  Gosc wylatywal juz z B. W czym jest lepszy od Zidka? Chce zeby Dolezal wrocil, skoro nowy trener ma trenowac tych, co moga juz nic nie osiągnąć z racji wieku. To juz Maciusik powinien do A isc, a Thurnbichler do B trenowac 9.

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  @MrRadzio

  W tamtym sezonie który przywołujesz Stękała rozwalił sobie sam sezon

 • ivo bywalec

  Dobra wiadomość jest taka, że nareszcie odstawiono Stefanka na bocznicę, a zła, że to szóste miejsce w kadrze A jest zarezerwowane właśnie dla niego ;)

 • Qrls weteran

  Myślę że przyszły sezon finalnie określi jakim warsztatem dysponuje Maciusiakbo wygląda na to że dostanie dużo swobody.

 • Pavel profesor
  @dervish

  To tak, bardziej chodziło mi o nakreślenie różnicy pomiędzy zawodnikiem z wsparciem kadry od zawodnika bez takiego. Ogólnie chyba te warunki kadr A i B powinny się wyrównać, o czym świadczy przerzucenie tam Stekaly czy Habdasa i fakt, że ktoś z tej grupy w PS startować musi (oczywiście i ile nie będzie katastrofy i straty miejsca w PS).

 • dervish profesor
  @Pavel

  To że dostaną sprzęt to jest jasne. Kadrowicze zawsze dostawali sprzęt. Różnice między kadrami były w ilości tego sprzętu. Kadra A od czasów Horna miała praktycznie nieograniczone dostawy a już kadra B mocno limitowane. Zdaje się mówił o tym Ziobro i chyba jeszcze inny członek kadry B (Kot?) pytany o różnice w byciu członkiem kadry A i kadry B.

 • SaraT początkujący

  Na razie to mi wygląda na taki niemiecki ordnung. Wszystko ładnie poukładane i zapisane.
  Zobaczymy co wyjdzie w praktyce.

 • margorzata_a bywalec

  Pomysł z pięcioosobową kadrą A wydaje mi się dobry. Lepiej wziąć tam mniej zawodników i dać szansę komuś kto się aktualnie wybija na prowadzenie niż dać je zawczasu komuś kto się tam będzie tylko kisić bez specjalnych osiągnięć.

  Grupy regionalne mogą być szansą dla młodych zawodników (bo jak rozumiem będzie ich tam więcej niż ta trójka tylko ta trójka ma status kadrowiczów ? ) ale dla Huli i Murańki to takie trochę zesłanie. Z drugiej strony no nie dziwę się... i jeden i drugi mieli już sporo szans na wykazanie się i myślę że oni po prostu nie osiągną już więcej. Może się im trafić losowo jakieś lepsze miejsce w konkursie ale to będzie raczej okazjonalnie.

  Widzę że w PZN stanowisko koordynatora to takie dobre stanowisko do upchnięcia kogoś kto ma wykonywać właściwie różne obowiązki. Wydawało mi się, że Małysz również ma koordynować pracę klubów itp bo jak sama nazwa mówi jest koordynatorem a tu proszę Kruczek też koordynator. Nie mam nic do Kruczka uważam, że pewnych zasług mu jednak odmówić nie można, myślę też że nawet jeśli nie jest najlepszym szkoleniowcem jest wykształcony, w pewnych kwestiach już dobrze ogarnięty i na innych stanowiskach może się sprawdzić ale zaskoczył mnie drugi koordynator :)

 • MrRadzio doświadczony
  @Julixx05

  A jak inaczej wytłumaczyć gościa o gigantycznym talencie który powinien szturmować PŚ a zamiast tego nawet punktów PK poprzedniej zimy nie zdobył? To nie kwestia mentalności czy problemów. Tylko braku chęci i jeździe na tym że jest "siostrzeńcem mistrza". To że Stękała powinien być w kadrze A to wiadomo. Tylko też w wywiadzie z Thurnbichlerem było że [trener] docenia Maciusiaka. Więc jakim sensem byłoby siłowe upychanie zawodnika gdzie nie chce być? Skoro to działa to lepiej zostawić bo przypomnij sobie co się z Andrzejem stało jak trafił "pod opiekę" Horngahera. Tylko dzięki pomocy właśnie Maciusiaka oraz własnej woli walki zdołał się po latach przebić znów do kadr.

 • Pavel profesor
  @dervish

  Co oznacza komunikat o wsparciu kadrowicza? Po prosta dostaną sprzęt, plan treningowy, jakąś opiekę fizjoterapeutów i innych członków sztabu oraz skocznie do dyspozycji, tyle. A np jak trenować będzie tam losowy Gruszka, to za swoje i na swoim sprzęcie.

  W trakcie sezonu Hula i Murańka to będzie kadra B, samą siłą rzeczy. Ktoś tam z B pojedzie na 6 na PŚ (chyba, że stracimy miejsce), ktoś zapewne będzie w marnej formie, a więc to miejsce w tych grupach musi być "rotacyjne".

 • Monzanator doświadczony

  Murańka relegowany do grupy regionalnej razem z Krzakiem (perspektywy na PŚ żadne) i 35-letnim Hulą ;-) Oj, chyba nawet w PZN postawili krzyżyk na Murańce. To głęboka rezerwa przewidziana na doraźne sztukowanie w razie potrzeby. Aż dziwne, że nawet Maciusiak nie chciał Murańki w Kadrze B?

 • dervish profesor
  @dervish

  Zobaczymy jak będzie w tym sezonie. Być może słowa Pana Dyrektora o wolnym miejscu w kadrze A należy traktować dosłownie i rzeczywiście w trakcie sezonu (na przykład pod koniec lata) ktoś zostanie oficjalnie dopisany do jej składu. A może okazać się, że to jednak będzie tylko wolne rotacyjne miejsce w grupie Thurna i nie będzie się łączyło ze zmianą statusu kadrowego.

  Eksperyment z tym wolnym miejscem zapowiada się ciekawie bo oprócz Kadry B o to miejsce mogą ubiegać się również 3 kadrowicze z grup regionalnych.

 • dervish profesor

  Okazuje sie że mamy teraz dwóch panów koordynatorów do spraw skoków narciarskich. Pola działania obu Panów nie kolidują ze sobą ale dla mnie to wyglada, że jedna posada jak zwykle będzie "malowana" tylko na papierze, a druga która na papierze wygląda bardziej konkretnie i dużo mniej atrakcyjnie rzeczywiście może dać pole do działań koordynacyjnych.

  I na koniec jeszcze jedna watpliwość.
  Jak interpretować zapis dotyczacy trójki kadrowiczów z grupy regionalnej?
  "*zawodnicy, którzy mają status kadrowicza i otrzymają pełne wsparcie PZN, ale trenować będą w ośrodkach bazowych pod okiem trenerów regionalnych"

  Chodzi o to, że do tej pory jak był podział na kadre A i B to jezeli chodzi o wsparcie PZN statusy kadrowiczów z obu grup nie były identyczne. Mozna znaleźć wywiady ze skoczkami którzy wyjaśniali różnice: kadra A żyła "na bogato" i niczego zawodnikom nie brakowało, w kadrze B w porównaniu z kadrą A wsparcie było dużo uboższe. Dlatego dla zawodników ważne było czy są przydzieleni do kadry A czy do B.
  Jeżeli tak miałoby być i w tym sezonie to co miałby oznaczać komunikat o pełnym wsparciu dla kadrowiczów z regionalnej? Czy chodziłoby od identyczny status jaki maja członkowie kadry B czy może jednak bez wzgledu na przydział do kadr wszyscy kadrowicze będą mieli identyczne wsparcie?

 • dervish profesor
  @Nikt_ważny

  Ciekawy eksperyment z tym wolnym miejscem w kadrze A.
  Składy kadr to są chyba ustalane raz na cały sezon- tak zdaje się było do tej pory. I podczas ich ustalania obowiązywała procedura zawarta w Wytycznych Sportowych PZN , pewną role odgrywać tu może ranking PZN który nie jest jednoznaczny z rankingiem PŚ + PK + FC bo obejmuje także imprezy krajowe.


  I tu ciekawostka bo aktualny ranking PZN seniorów wyglada tak:
  1. STOCH KAMIL 1987 KS EVE-NEMENT ZAKOPANE 240 TZN
  2. ŻYŁA PIOTR 1987 WSS WISŁA W WIŚLE 200 ŚBZN
  3. KUBACKI DAWID 1990 TS WISŁA ZAKOPANE 160 TZN
  4. WOLNY JAKUB 1995 LKS KLIMCZOK BYSTRA 140 ŚBZN
  5. STĘKAŁA ANDRZEJ 1995 AZS ZAKOPANE 120 TZN
  6. JUROSZEK KACPER 2001 WSS WISŁA W WIŚLE 112 ŚBZN
  7. KOT MACIEJ 1991 AZS ZAKOPANE 104 TZN
  8. ZNISZCZOŁ ALEKSANDER 1994 WSS WISŁA W WIŚLE 96 ŚBZN
  9. WĄSEK PAWEŁ 1999 WSS WISŁA W WIŚLE 88 ŚBZN
  10. HULA STEFAN 1986 KS EVE-NEMENT ZAKOPANE 80 TZN
  11. MURAŃKA KLEMENS 1994 TS WISŁA ZAKOPANE 72 TZN

  Wytyczne zawierają szereg warunków które po spełnieniu (wystarczy że skoczek wypełni jeden z nich) dają kwalifikację do kadr PZN. Skład osobowy poszczególnych kadr proponuje główny trener a zatwierdza PZN. Limity miejsc w kadrach zawarte są w wytycznych. Na ten sezon kadra A mogla liczyć max 8 skoczków. Trener ma do dyspozycji jedną dzika kartę - czyli może powołać do kadr jednego skoczka według własnego uznania.

  Teraz z tego co mówi Pan Dyrektor jest wakujące miejsce w kadrze A. Nie bardzo wiadomo jak te sytuację interpretować. Pan Dyrektor nie jest zbytnio precyzyjny jeżeli chodzi o wypowiedzi w takich sprawach.
  Tu może chodzić nie o miejsce w kadrze A tylko o miejsce w grupie treningowej prowadzonej przez Thurna czyli w grupie startującej w PŚ. Rotacje miedzy grupami treningowymi były zawsze. O ile dobrze pamiętam to rotacja czyli przejście w trakcie sezonu z grupy kontynentalnej do grupy startującej w PŚ o ile transfer okazał się długotrwały łączyło się z przejęciem danego skoczka przez głównego trenera i nie oznaczała automatycznej zmiany statusu kadrowego. Zmiany w kadrach następowały dopiero po zakończeniu sezonu.

  Takie wnioski niejako potwierdzały dokumenty PZN dotyczące składu kadr na dany sezon. W trakcie sezonu te dokumenty nigdy nie były zmieniane i w swojej niezmienionej formie pozostają w archiwach. Byc może ma to związek z jakimiś procedurami wymaganymi przez ministerstwo sportu?

 • Julixx05 weteran
  @MrRadzio

  Dobra Stękała może woli Maciusiaka ale powinien się znaleźć w kadrze A. To by go podciągnęło do góry. Skąd wiesz, że Pilchowi nie chcę się trenować? Przeczytałeś to w jakimś wywiadzie? Może Tomek ma problemy mentalne albo zdrowotne

 • INOFUN99 profesor

  Bez jakiś wielkich zaskoczeń.
  Kadra A jest personalnie taka, jaką wszyscy oczekiwali.
  Na plus Habdas w kadrze B.
  W kadrze juniorskiej idą podobną drogą, jak rok temu, czyli w tym przypadku seniorzy Niżnik i A Jojko w ekipie juniorskiej. Ciekaw jestem, jak rozwinie się tam Wisełka, który ma bardzo ładną technikę lotu.

 • Kolos profesor
  @Xenkus

  Sobczyk był asystentem, z racji takiej funkcji trudno oceniać jego zdolności trenerskie. Ma jednak za sobą kilkanaście lat asystentury u kilku trenerów w tym i z Horngaherem.

  Dolezal właśnie został asystentem Horngahera... więc nie zdziwię, jak za jakiś czas Sobczyk objawi się w jakiejś zagranicznej kadrze jako trener typu Rep. Czech w kombinacji norweskiej (jak Robert Mateja).

 • Karpp weteran
  @King

  Właśnie dwa ostatnie sezony pokazały nam kto jest mocny w październiku jest mocny i w zimie. Dwa lata temu Granerud i Biśler. Ostatnio Ryoyu, Geiger i Granerud. Dopiero w ostatnim konkursie wbił się tam ten Lindvik. No ale pisałem już tyle razy, że Stoch, Kraft i Lindvik to zawodnicy znajdujący forme z dnia na dzień.

 • alelesz22 bywalec
  Tomek Pilch

  Czemu Tomek Pilch jest w kadrze B? Moim zdaniem powinien być w w grupie regionalnej. Może Thomas dostrzegł w nim spory potencjał, dlatego mimo koszmarnych wyników przydzielił go do kadry B? Kto go tam wie, ale moim zdaniem pan dyrektor maczał palce w tym, że jego krewny mimo bardzo złych wyników jest w kadrze B.

 • MrRadzio doświadczony
  @Nikt_ważny -

  Tylko w sumie kto mógłby wejść do kadry A poza tą 5 co już w niej jest? Stękała i Kot wolą Maciusiaka. Zniszczoł się nie nadaje psychicznie do skakania, Pilchowi się nie chce trenować [patrząc na talent a wyniki], Juroszek dopiero co zaczyna pokazywać jakikolwiek poziom a Habdas to junior a wiadomo jak tacy są przez PZN traktowani [i tak dziw że w B się znalazł]. Hula, Krzak i Murańka w ogóle nie broniliby powołania. Moim zdaniem lepiej żeby Thurnbichler skupił się na mniejszej ilości zawodników i wpierw z nich coś wykręcił. A poza tym to trzeba zaczekać do myślę kolejnej zimy na jakiekolwiek sensowne wyniki. No i ważna rzecz - Thurnbichler ma kontrakt na 4 lata. Nie może polegać tylko na Stochu, Żyle i Kubackim którzy w 2025/2026 będą mieli kolejno [rocznikowo] 38, 39 i 36 lat. Czuje że z tej 3ki tylko Żyła doczeka się tegoż właśnie sezonu. I chcąc nie chcąc Thurnbichler będzie MUSIAŁ znaleźć nowych. I może za te 2-3 lata się skupi nie na "wiecznie młodych" Zniszczole czy Murańce a może na Habdasie, Wróblu czy może komuś nowemu kto się pojawi.

 • Vow_Me_Ibrzu stały bywalec

  Odnośnie do podstaw naukowych — warto pamiętać, że Horn był po zawodówce dla skoczków z zawodem wyuczonym stolarz i szkole trenerskiej, Thurn ukończył formalne studia. To oczywiście nie świadczy, że Horn był zły, a Thurn automatycznie będzie świetny, jednak ktoś taki jak Pernitsch, swoją drogą postać kontrowersyjna, niekoniecznie jest mu potrzebny.

 • Nikt_ważny weteran
  @Xander1

  Generalnie ciężko się przyczepić do "emerytów" w kadrze A, bo zwyczajnie są najlepsi, ale no... Można było dać chociaż jeszcze jedną osobę, żeby była jakaś równowaga sił między pokoleniami.
  Mam jednak nadzieję, że pozostali zawodnicy faktycznie będą się "przemieszczać" między kadrami i taki Stękała czy Zniszczoł (czy nawet Pilch) coś tam tej Austriackiej myśli szkoleniowej "lizną".

 • Xander1 profesor
  @Nikt_ważny

  Też nie wiem co myśleć o tej współpracy. Horngacher też miał blisko współpracować z zapleczem i jedno wielkie [***] z tego wyszło. Dużo można gadać, ale tak jak piszesz za miesiąc już nikt nie będzie o tym pamiętał.
  Mi się nie podoba tylko pięcioosobowa kadra i to z trójka prawie emerytów. Jeśli na tym polega odmładzanie kadry i budowanie nowej generacji to słabiutko wyszło.
  Nie wiem czy Maciusiak jest wstanie wyciągnąć coś więcej z tych zawodników w kadrze B, skoro od lat progres jest zerowy, oprócz wyskoku Stekaly rok temu

 • Nikt_ważny weteran

  Niby nie można było się spodziewać za bardzo innych powołań, ale to wszystko wygląda jakby po prostu ktoś stawiał krzyżyk na polskich skokach.
  Mamy "nową myśl szkoleniową", ale korzystać z niej będą głównie zawodnicy, którzy z dużym prawdopodobieństwem za rok czy dwa dadzą sobie spokój z tym sportem.
  Jest Wąsek i Wolny. Super, chłopaki mają jeszcze potencjał by coś tak osiągnąć. Ale co z resztą? Naprawdę ktoś liczy, że jak nie udało się przez 10 lat z takim sztabem, to uda się w tym 11?
  Te wszystkie bajki o współpracy i o tym jak to wszyscy skorzystają na ten moment wsadzam pomiędzy czerwonego kapturka a śpiąca królewnę, bo o współpracy dobrze się mówi i w mediach to fajnie brzmi, ale po miesiącu nikt o tym nie pamięta.

  Wygląda to po prostu na pudrowanie trupa i liczenie, że jeszcze sezon czy dwa Kamil będzie w stanie to ciągnąć, a co będzie później nie obchodzi chyba nikogo.

 • King profesor
  @Karpp

  Na lato oczywiście nie ma co patrzeć. Chociaż poziom naszej kadry zimą był w pewnych momentach na tyle niski, że już w lipcu może być znacznie lepiej niż zimą w wielu konkursach ;)
  Nawet jeśli końcówka lata nie będzie udana to nie ma co dramatyzować, bo przecież finał LGP nie zwiastował takiego sezonu zimowego jaki mieliśmy.

 • Brisco bywalec
  @pawelf1

  Miesiecznie ile?

 • smiejesiezludzistad początkujący
  @Skokownik

  ty nawet podstaw prawa nie znasz

 • marek123456 stały bywalec
  @Karpp

  Połowa trenerów z Europy juz obsługiwała tego skoczków a wyników żadnych

 • Skokownik stały bywalec
  @Mikolaj1

  Od jakiegoś czasu piszę o tym(zresztą nie tylko ja), że w PZN-ie jest kwartet wzajemnej adoracji - Małysz, Tajner, Winkiel i Kruczek.

 • Stajenny_ironiicznie bywalec
  @Karpp

  Ty tak serio, nie wiesz co to uBlock?

  @pawelf1 dla ciebie marne pół bańki jak na sportowca w tym wieku i przez tyle lat to dużo? Większy miałem dochód za sam kwiecień br.

 • pawelf1 profesor
  @Brisco

  Kanapa Huli :

  1130pkt ........... 113 000 f.szw...........przy dzisiejszym kursie 508 500 zł . To za punkty PŚ . Są oczywiście premie i stypendium za medal IO . Sponsorzy i reklamy w TV (play), kasa za miejsca w "6" PK .
  Ja też chcę taką kanapę z Ikei:)

 • Karpp weteran

  A i pamiętajcie o tym, że to przygotowanie typowo austriackie czyli bez dobrego lata a nawet powiedziałbym ze słabym za to ze zdecydowanie lepszą zimą czyli tak jak powinno być. Nasz Piotr i tak tego nie zrozumie i będzie oceniał prace Thurna już w lipcu ale pozostali rozsądni użytkownicy powinni to wiedzieć.

  Ps. Akurat pisząc to widze nową reklame Stigi reklamowaną przez Stocha :)

 • Karpp weteran

  Dzielenie kadr odbyło się na zasadach z tamtego sezonu. Dlatego szkoda Murańki. Będzie musiał sie kisić z polskimi trenerami. No chyba, że tym razem już naprawdę odpali i wskoczy w to wolne miejsce.

 • Mikolaj1 weteran

  "Rozpocząłem już działania na nowym stanowisku. Jest to w pewnym sensie nowe wyzwanie, aczkolwiek część z zadań była już wcześniej wykonywana przeze mnie, teraz jednak wychodzą one na pierwszy plan działania. Obszar pracy jest większy i wymagający nieco innej organizacji. Cały czas zostaję jednak szkoleniowcem i w miarę jak będą potrzeby, jestem w gotowości do pomocy – przyznał Łukasz Kruczek".

  Ty już lepiej nic nie "pomagaj". Najlepiej trzymaj się z daleka od kadr bo jedynie swoimi "działaniami" zaszkodzisz zawodnikom. Dlaczego ciągle załatwia się nieudacznikom ciepłe posadki ?

 • Farad bywalec

  Dobra selekcja, odważne posunięcie z przeniesieniem Murańki. Widać, że Thurnbichler wie co robi.

 • Julixx05 weteran
  @alo

  Juroszek, Habdas ani tym bardziej Pilch nie zasłużyli sobie na miejsce w kadrze A

 • Stajenny_ironiicznie bywalec
  @kibicsportu

  No tak, bo wcześniej nie wiedzieli, że w tym sporcie trzeba dobrze skakać. :)))

 • Brisco bywalec
  @Julixx05

  Czy Wisełka jest zaskoczeniem? Chętnie poczytam inne opinie.
  Zwłaszcza mnie ciekawi, czy Jojko i Gruszka skończyli kariery?

 • kibicsportu profesor
  @Prekursor Skoczni Vip

  Będzie zawierać ostatecznie 6 zawodników.
  To jedno wolne miejsce to jest dla wyróżniającego się zawodnika z reszty kadr. To ma być taka motywacja dla reszty, a zarazem nagroda.
  Moim zdaniem jest to mądre. Każdy wie, że ma szanse awansować kadry A, tylko musi dobrze skakać.

 • Farek bywalec

  Jeżeli coś jest zaskoczeniem, to pojawienie się wsparcia dla pozakadrowiczów w postaci grupy regionalnej- wygląda ona na pomysł Thurna i rozwinięcie koncepcji ośrodków bazowych, ponadto zaskoczył mnie szczupły skład kadry A- nie chciało mi się wierzyć w te plotki, a tu jednak. Ciekawe czy do grupy regionalnej dołączą kogoś jeszcze- na przyklad Leję, albo kogoś z roczników postjuniorskich. Inna sprawa czy Krzysztof byłby chętny do powrotu do regularnych treningów

 • Brisco bywalec
  @dervish

  Klemens Murańka miał wygrać 5 KK, bo orzekli go większym talentem niż Małysz. Gdyby miał jaja to już w zeszłym sezonie by ostro zapierniczał, żeby być teraz w A. A skoro 28-latek ląduje jakby pomiędzy, to powinien raz w życiu podjąć męską decyzję i zakończyć karierę. Hula to już absolutny przegryw, ale dlaczego jak niedawno wspominałem mamy finansować gościa, co całe życie na zawodach zarobił na kanapę w Ikei...będzie w kadrze, dopóki go nie wywalą; to nie jest mężczyzna...Stajenny zarabia jak facet, Hula nic od zawsze.

 • Prekursor Skoczni Vip weteran

  Uważam że kadra A powinna zawierać 6 nazwisk..

 • anika87 początkujący
  @Romanow10

  jest 3 którzy należą do Kadry Narodowej, ale pewnie będą tam też trenować juniorzy i pozostali skoczkowie którzy nie załapali się do kadry

 • Pavel profesor
  @Romanow10

  Na 100% dołączą, ale tych trzech ma finansowanie centralne.

 • Romanow10 bywalec

  Nie rozumiem, dlaczego są dwa ośrodki bazowe skoro jest tylko 3-ech zawodników w grupie regionalnej, orientuje się ktoś czy jeszcze jacyś zawodnicy tam dołączą?

 • alecko początkujący
  @bleyz01 co do GS

  Pan Sobczyk podczas kadencji Doleżala był tak naprawdę głównym szkoleniowcem. GS = Główny Szkoleniowiec = Grzegorz Sobczyk. Okazało się, że Czech ma miękki charakter i został szybko zdominowany przez wojowniczego i pyskatego Sobczyka. W efekcie Czech dawał tylko twarz, a tak naprawdę kadrą rządził Sobczyk i duet Stoch-Kubacki. Przez tą patologiczną sytuację w kąt został odstawiony Maciusiak. Dlatego Sobczyk nie mógł być teraz w żadnej z kadr. Ponadto pokłócił się z Małyszem, zbuntował w Planicy starych zawodników i przez to został całkowicie wyautowany przez PZN.

 • Xenkus profesor
  @bleyz01

  Sobczyk to słaby trener i co się dziwić ze go nie ma. W dodatku w Planicy odstawił niezłą szopkę, wiec po co go dalej trzymać. To, że ktoś jest wiele lat w kadrze to mamy go wiecznie trzymać mimo, że widać, że nie ogarnia tematu?

 • alo profesor

  Do kadry A można było śmiało dokooptować jeszcze Stękałe. Trochę cienko wygląda kadra A,nadal staro. 3/5 weteranów to nie jest dobry pomysł. Niby mówią ciągle o odmładzaniu i przywrócenia do formy młodszych a tu nadal wygląda jakby asekuracyjnie podchodzili do pomysłu. Nie mówię żeby dziesięciu samych juniorów było w kadrze A,ale pasuje stawiać większymi krokami na takiego Juroszka,Habdasa czy nawet Pilcha aby byli pod okiem Thurnbichlera. Maciusiak jak w kolejnym sezonie nie zadziała nic to powinien być zwolniony.
  Muranka nic dziwnego że tak jakby poza kadrami. Nie zaprezentował niczego aby w nich pozostać.

 • bleyz01 bywalec

  Jedno w głowie pytanie mi się wykluło po przeczytaniu nazwisk trenerów, asystentów itd. Czy ma ktoś pojęcie co się dzieje z Grzegorzem Sobczykiem? Czy po wstawieniu się za Michała Małysz i Spółka postawili na nim krzyżyk i pożegnali, czy sam Thurnbichler nie widział go w swoim sztabie? Sobczyk był z kadra Polski jeszcze za czasów Kruczka i dziwi jego brak w gronie wymienionych.

 • znawca_francuskiego doświadczony

  No i super mamy kadry na następny sezon.
  Ciekawy pomysł z tą grupą regionalną - coś nowego . Jakby przywrócili Klemensa na właściwe tory to będę zadowolony.

 • Pavel profesor
  @dervish

  Zapewne w tych grupach będzie sporo "nieoficjalnych" zawodników, a tych trzech wymienili z racji finansowania na poziomie kadrowicza.

 • mateusz3951 doświadczony
  @dervish

  Wydaje mi się, że nie do końca zrozumiałeś ideę grup regionalnych. Chodzi o to m.in o to żeby skoczkowie, którzy nie jadą na zawody PŚ, PK np z powodów sportowych mieli możliwość treningu w tych grupach jako kontynuacji procesu treningowego oraz żeby zawodnicy po powrocie z konkursów do kraju mogli między zawodami trenować w tych grupach. Murańka, Hula i Krzak nie zmieścili się do kadr i będą trenowali w Zakopanem i Szczyrku z trenerami grupy tatrzańskiej i beskidzkiej na stałe.

 • Kolos profesor
  @Xenkus

  To już nie można mieć swojego zdania? Niby patrząć na dzisejszy świat, i to forum nie powinienem się dziwić ale jednak zaskoczył mnie twój komentarz.

  Czyli co - Thunbichler to geniusz i koniec. I nie wolno pisać nic innego?

 • Mucha125 weteran
  @TheDriger

  Dziwi mnie to że tam go wysłali przecież Pilch byl od niego o wiele gorszy przez brak pkt PK. Może już na niego postawili krzyżyk?

 • dervish profesor
  @dervish

  P.S.
  Gdy pierwszy raz usłyszalem o osrodkach regionalnych i pomyśle jaki ma na nie Thurn to pomyślałem: oho, wreszcie zacznie się profesjonalne szkolenie młodzieży. A tu nic z tych rzeczy. Dwie grupy, 3 skoczków "po przejściach" o których trudno powiedzieć, że są przyszłością skoków. Niech im się wiedzie jak najlepiej. Zycze sukcesów i trzymam za nich kciuki. Liczę na to, ze Stefan zbliży się do swojego sufitu a Klemens nawet swój przebije wszak najwyższy czas by wreszcie zaczął spełniać pokładane w nim nadzieje. Co do Jarka to ... trudno oczekiwac cudów, jedyne czego mu mogę życzyć to by także osiągnął swój nowy szczyt czyli zrobił krok do przodu w wyniku czego będzie mógł się pochwalić najlepszym sezonem w karierze.
  PZN opłacił im sztaby trenerskie które jednak jakością nie grzeszą i śmiem twierdzić, że powodzenie całej akcji w dużej mierze będzie zależało od tego jak dużo uwagi poświeci na kontrole pracy tych grup sam Thurnbichler i jego zagraniczni asystenci.

 • TheDriger bywalec
  @dervish

  Tylko, że w tych grupach regionalnych będzie trenowało więcej zawodników, po prostu Klemens będzie trenował z tymi młodszymi zawodnikami, ale jako członek kadry narodowej. To bardziej wygnanie niż inwestycja w niego.

 • King profesor
  @dervish

  Jeśli zawodnicy nie zaczną masowo kończyć karier to z roku na rok pewnie będzie więcej zawodników w tych ośrodkach bazowych. Na ten moment mamy Niżnika i Jojko w kadrze młodzieżowej, a przecież już nie są w wieku juniorskim, bo dla rocznika 2002 ten sezon był ostatnim w kategorii juniora. A z kolei do kadry młodzieżowej będą dobijać kolejni młodzi zawodnicy.

 • dervish profesor

  Grupy regionalne to zdaje się pomysł Thurna. Mówił o tym w pierwszych wywiadach. To jest właśnie wprowadzanie w życie austriackiego modelu szkolenia.
  Pomysł który sprawdził sie w Austrii ma zadziałac takze w Polsce. Ale czy zadziała? Jakosc trenerów grup regionalnych budzi spore watpliwości a jesli chodzi o skoczków to skład tych "grup" jest nad wyraz skromny. 2+1 nazywanie tego "grupami" może być powodem do kpin.

  Na przykład taki Klemens Murańka jawi mi sie niczym wybranek bogów - manna dosłownie sypie mu sie z nieba - stanowi jednoosobową zakopiańska grupę treningową i ma do dyspozycji cały sztab dla którego bedzie oczkiem w głowie. Grupa ludzi nie będzie zajmowała się niczym innym tylko trenowaniem swojego jedynaka. To jest mistrzostwo świata.
  Żaden inny zawodnik nie będzie miał takiego luksusu. A podsumowując gaże "sztabu" tej grupy to wyjdzie że PZN postanowił mocno zainwestować w Klemensa. Trochę mniej inwestuje się w Stefana i Jarka - oni mają mieć połowę tej manny z nieba którą otrzyma Klimek. ;)

  Nalezy tu wspomnieć także o tym, ze trener Thurn w jednym z wywiadów zapowiadał, że osobiście w miarę możliwości czasowych będzie zaglądał i kontrolował pracę w ośrodkach regionalnych. A jesli tak to na dwoje babka wrózyła - może te "grupy" regionalne wypalą a może jednak poniosą klapę i będą obiektem żartów.

 • Skokownik stały bywalec

  Sporo rzeczy jest na plus. Między innymi oddelegowanie Krzaka i Murańki do ośrodków bazowych jako członków kadry B, Habdas w kadrze B na stałe, szansa rozwoju pod okiem Thurnbichlera dla Wąska i Wolnego, Stękała w kadrze B, bo tam jest Maciusiak z którym Andrzej świetnie się dogaduje i którego metody działają w przypadku tego skoczka. Na minus mała liczba członków kadry A - można by dać jeszcze ostatnią szansę Kotowi i może spróbować rozwinąć Juroszka z Thurbichlerem. Jeśli chodzi o członków kadry B, można by dać tam Hulę, a Pilcha do ośrodków bazowych, bo w zeszłym sezonie skakał żałośnie. Na plus jest też liczna kadra młodzieżowa, bo większa ilość młodych skoczków jest w szkoleniu centralnym. Martwię się tym, że Kruczek dostał bardzo odpowiedzialną rolę, jak koordynowanie klubów, kadr, SMS-ów i Lotos Cupu też pod kontem merytorycznym. Kruczek i profesjonalizm pasują jak piernik do wiatraka... Za odpowiedzialna funkcja dla Łukasza. Czekamy na przyszły tydzień i szczegóły w sprawie kadry kobiet.

 • dervish profesor
  @dawe19

  Z tego co w jednym z wywiadów mówił Thurn role Pernitscha ma podobno przejąc Marc Nolke który specjalizuje sie między innymi w treningu neuro-sportowym. Podobno zna się także na dziedzinie w której specjalizował się Pernitsch.

 • mateusz3951 doświadczony
  @dawe19

  Thurnbichler przekazał w jednym z wywiadów, że świadomie rezygnujemy z usług Pernitscha, natomiast dalej będziemy korzystali z platform dynamometrycznych.

 • Seba Aka Krzychu profesor

  Trochę ubogo wygląda kadra A, ale ci najlepsi zawodnicy w niej są, więc ok. Ogólnie to dobrze by było, gdyby Thurnbichler takiego Wolnego czy Wąska wprowadził do TOP20, tego pierwszego to nawet do TOP15.

 • Brisco bywalec
  @Julixx05

  Kruczka nikt nie zwolnił.

 • King profesor
  @dawe19

  Po co nam Pernitsch jak mamy Noelke i Hafele?
  Forma naszych to mogła być też "zasługa"jego metod. To że coś działało 5 lat nie znaczy, że zadziała po raz szósty.

 • dervish profesor

  Dziwnie i zarazem trochę śmiesznie wygląda mi zatrudnienie "gołowasa Bieguna" w roli trenera nestora polskich skoków Stefana Huli. Zastanawiam się, czego może nauczyć Stefana Krzysztof i w którą stronę w tej parze będzie albo raczej w którą powinna być skierowana relacja uczeń-mistrz. ;)

 • Stajenny_ironiicznie bywalec
  @Julixx05

  Zaraz ci @kolos napisze, że nie oceniaj zawodnika po wieku. :) A tego komicznego sportowca (tak zawalić koncertowo największą szansę w życiu podczas ZIO, to podchodzi pod paragraf) powinno już nie być od co najmniej roku w przestrzeni publicznej. Ale z pewnością już mu szykują ciepłą posadkę w roli trenera na przyszły rok.

  @dawe19 Jak nie mamy? Mamy tylko w kadrze B (!) 11 figurantów:

  Sztab szkoleniowy:
  1. Maciej Maciusiak – trener główny
  2. Radek Židek – asystent trenera głównego
  3. Paweł Gurbusz – fizjoterapeuta
  4. Maciej Kreczmer – serwismen
  5. Michał Wilk – trener przygotowania motorycznego

  Osoby współpracujące:
  1. Krzysztof Biegun – trener bazowy w ośrodku beskidzkim
  2. Wojciech Topór – trener bazowy w ośrodku podhalańskim
  3. Adam Małysz – dyrektor koordynator ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej
  4. Aleksander Winiarski – lekarz
  5. Piotr Krężałek – biomechanik
  6. Paweł Witczak – kierownik organizacyjny

  Co czyni ten sport jeszcze bardziej komicznym niż mogło się wydawać, oni biją rekordy absurdu, a to pewnie nie ostatnie ich słowo. Brakuje tylko marynarza, jako trenera od motoryki przy przelotach na morzem lub oceanem.

 • dawe19 doświadczony

  Dlaczego nie mamy żadnego naukowca pokroju Pernitsch? Czyli całkiem już lagę położono na naukę, testy, rozwój technologii itp... Więc jak zwykle nasi będą odstawać sprzętem, do tego stare metody treningowe "na pałę" nie poparte nowymi technologiami.

 • kibicsportu profesor
  @Pavel

  No tak. Lepiej nikt niech nie trenuje.
  W Polsce jest deficyt trenerów. Bardzo dobrze, że byli skoczkowie idą w trenerke.

 • Julixx05 weteran
  @Xander1

  Dobra Hula już nic wielkiego nie osiągnie ale jednak wywalczył IO. Kadra A to by była lekka przesada ale powinien być w kadrze B. Chyba, że Stefan tak sam zdecydował, bo i tak to chyba już ostatni sezon w jego karierze

 • Pavel profesor
  @Xander1

  Toż to PZN otwarcie powiedział, że wystarczy być byłym skoczkiem, wyrazić chęć i z miejsca jest się trenerem bo brakuje chętnych ;) Co więcej planują "zachęcać" kogo się da, aby poszedł tą drogą ;)

 • Stajenny_ironiicznie bywalec
  @smiejesiezludzistad

  Napisałem, że Stękała lub Wolny, ew. obaj. Wolny jest, a wzięli Wąska na sam koniec. A tak na marginesie, to ten nasz nowy Austriak pojechał, bo trenerów i innych gamoni mamy więcej niż skoczków. :)

  @Xander1 Topór i Biegun to śmietanka, jak cała reszta. :)

 • Xander1 profesor
  @smiejesiezludzistad

  To jaką jakoś mają trenerzy Topór i Biegun? xD
  Chyba nie trzeba być w środowisku skoków by stwierdzić że to marni trenerzy. Topór swoje pokazał z juniorami i ja mu już podziękuje. No ale tak jak napisał Xenkus nikt sensowny i tak by tam nie trenował. Wiec co poradzić.
  To i tak jakaś tam szansa dla tych co wypadli z kadry, by nie zakończyć od razu kariery.

 • smiejesiezludzistad początkujący
  @Xander1

  super jak anonek z forum, który skoki widzi z telewizji się wypowiada na temat jakości danego trenera xD

 • Xenkus profesor

  Czyli tak w zasadzie to Hula, Krzak i Murańka to jakby wypadli z kadr, ale ratuje ich jedynie nowy pomysł z grupami regionalnymi. Jednak z takimi trenerami jacy tam są wątpliwe by coś się zmieniło i za rok skończą kariery. No ale z drugiej strony jacy trenerzy mieliby tam być, żaden sensowny trener co oczywiste nie będzie się godził na trenowanie grup regionowych.

 • mateusz3951 doświadczony

  Na papierze wygląda to w porządku. Na efekty w praktyce trochę poczekamy :). Na plus, że na siłę nie przepełniamy kadr i wydaje się że będzie to szło w kierunku lepszej jakości treningów.

 • Xander1 profesor

  Nie do końca mi się to podoba. Kadra A liczy ledwo pięciu skoczków. Na słabiutko. Więcej osób w sztabie niż zawodników, na dodatek trójka dziadków i ledwo dwóch młodszych. I to jest ta nowa generacja? Nie podoba mi się to kompletnie. Niby szósty może dołączyć w trakcie, ale jednak wolałbym żeby przepracował solidnie lato pod okiem nowego trenera.
  U Maciusiaka ledwo sześciu skoczków. Niespodzianką Pilch, a brak Huli i Murańki. Tomek co prawda młodszy, ale z tej trójki miał najgorszy sezon.
  Murańka, Hula i Krzak będą trenować w grupie regionalnej i nic ma im nie brakować. No ok, ale z kim oni tam będą pracować? Biegun i Topór to raczek kiepscy trenerzy i nic sensownego ich nie nauczą. Dla Krzaka to i tak jest szansa, bo do kadry żadnej by się nie załapał. Hula jak chce skakać to też lepiej że poza głównymi kadrami. To już zawodnik, który może nam się przydać co najwyżej w PK. Ale skreślenie Murańki jest zaskakujące. Miał fatalny sezon, ale jednak nie sądziłem że aż tak zostanie pominięty. Raczej to będzie jego ostatni sezon, jak nic nie ruszy do przodu.
  U juniorów bez większych niespodzianek. Niżnik i Jojko dostali jeszcze szanse trenowania w kadrze. Możliwe że w przyszłym sezonie jak nie zawieszą nart na kołku to przesuną ich do grup regionalnych.
  Ciekawe co z Szymonem Jojko i Gruszką. Ciekawe czy któryś z nich zakończył karierę czy spróbują poza kadrami.

 • smiejesiezludzistad początkujący
  @Stajenny_ironiicznie

  pisałeś, że Stękała to na pewno będzie w kadrze, czemu teraz nie masz odwagi powiedzieć, że jak zwykle nie miałeś racji?

 • acka weteran

  A przy okazji, wielkie dziękuję dla Skijumping, że tym razem zadziałali profesjonalnie i nie musze dowiadywać się, co w skokach piszczy, z portali ogólnoinformacyjnych, w przelocie między bitwą o Donbas a bitwą Johny'ego Deppa z Amber Heard...Tak trzymać, Skijumping, to wy macie być pierwszym źródłem informacji o skokach i to Was mają cytować ogólnoinformacyjni!!!

 • Pavel profesor
  @Qrls

  Zapewne dlatego, że punktował w PŚ, a w PK miał 300pkt, a nie 70.

 • acka weteran

  Szóste miejsce w kadrze A przecież jest! - dla tego, który na tyle pokaże się dobrze w pozostałych kadrach, że będzie miał szanse na regularne punktowanie w PŚ. To akurat jest dobry pomysł - zawsze jakaś motywacja i możliwość przeskoczenia z marszu, w trakcie sezonu - na wyższy poziom. Na razie to wszystko wygląda na sensownie poukładane, oby wypaliło za pół roku. Thurnbichler pokazuje, że droga do trenerki na profesjonalnym poziomie wiedzie przez uczelnię. Przy smarowaniu nart na pewne koncepcje nie ma szansy wpaść, do tworzenia koncepcji potrzebna jest szersza wiedza, szczególnie niestety - naukowa....

 • Qrls weteran

  Dla mnie niespodzianka to Zniszczoł, dlaczego on nie podzielił losu Muranki?

  Kadra A może coś powalczy kadra której trenerem głównym jest Maciusiak zanotuje regres z przebłyskiem geniuszu w postaci zdobycia kilku punktów w PŚ.

 • Julixx05 weteran

  W kadrach panów bez niespodzianek większych. No może poza tym, że Murańka i Hula będą trenować w swoich ośrodkach. Wolałabym żeby było 6 zawodników w kadrze A i 6 w B kadrze. Ale ciekawe jest rozwiązanie, że zawodnik z B kadry, zostanie dokooptowany do grupy jesienią. W kadrach juniorskich lekkie zaskoczenie, że Wisełka jest w kadrze. Ciekawe co z kadrą kobiet, kto będzie trenował i jak będą podzielone kadry. Dobrze, że nie będzie trenował Kruczek.

 • Pavel profesor
  @alecko

  Zapewne na budowie, chyba, że akurat urlop wziął sobie na majowkę ;)

 • Pavel profesor

  Trochę skromna ta kadra A, mogli przynajmniej dać 6, aby ilość zawodników wypełniała limit startowy w PŚ, chyba, że zakładają, olanie LGP i spadek liczby miejsc do 5 ;) Obecnie mamy większy sztab niż kadrę ;)

 • Stajenny_ironiicznie bywalec
  @alecko

  W czarnej d..., jak zawsze. :)

 • Xenkus profesor
  @Kolos

  Przestaniesz już tak pier bez sensu? Niby czemu szanse są na to niewielkie ?

 • Groźny Wąsacz stały bywalec

  Wszystko spoko tylko po co w kadrze B Pilch... A nie wróć to siostrzeniec dekarza trzeba go tam gdziekolwiek ulokować no bo to jak tak... Jeden z najbardziej niestabilnych skoczków u nas jakich kojarzę z obecnie skaczących.

 • alecko początkujący
  braki

  Gdzie Krzysztof Leja?

 • Kolos profesor

  Żadnych niespodzianek nie ma, bo i być nie mogło.

  Do nowego trenera nie mam przekonania i zdania nie zmieniłem. Jeśli cokolwiek osiągnie w nowym sezonie to będzie dobrze ale szansę na to są niewielkie...

 • szczurnik stały bywalec

  Nudy. Zwykłe nudy. Kopiuj-wklej, miesiąc temu można było newsa napisać i prawie nie poprawiać.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl