Skocznie nie nadają się do użytku - kuriozalna sytuacja w Oberstdorfie

 • 2022-05-08 17:11

Przez cały ubiegłoroczny sezon igelitowy skocznie HS-106 i HS-137 w Oberstdorfie, goszczące zimą 2021 Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym, były wyłączone z użytku. Przyczyną była nowa sztuczna nawierzchnia, która okazała się nierówna, pofałdowana i mogła stwarzać zagrożenie dla zawodników. Do dziś nie rozwiązano problemu.

Wyłączenie skoczni z użytkowania uderzyło przede wszystkim w zawodników trenujących na co dzień na tych obiektach. Ci  zmuszeni byli odbywać obozy przygotowawcze w Stams, Bischofshofen czy Predazzo. Ośrodek przestał zarabiać też na goszczeniu zagranicznych ekip, wśród których Audi Arena Oberstdorf cieszyła się dużą popularnością.

-  Fakt, że nie możemy skorzystać z naszych skoczni jest bardzo irytujący. Tracimy dużo czasu i pieniędzy – mówił przed niespełna rokiem Florian Kuiper, szef ośrodka. - A skakanie na tej nawierzchni jest zbyt ryzykowne. Przy prędkości lądowania około 120 km/h każdy mały wybój na zeskoku stwarza ogromne ryzyko kontuzji, czego za wszelką cenę należy unikać. 

Problemu nie rozwiązano do dziś. Uznano, że jedynym wyjściem z patowej sytuacji jest wyłożenie skoczni nowym igelitem po zaledwie dwóch latach od zainstalowania poprzedniej nawierzchni. - Te maty nie są w porządku - mówi Hans Schmid, szef działu sportowego w SC Oberstdorf w rozmowie z portalem Br.de. - Są za cienkie, za lekkie. Teraz obowiązują inne przepisy dotyczące igelitu. 

Finalnie nową nawierzchnię ma otrzymać cały kompleks pięciu skoczni. Włodarze obiektu chcą jak najszybciej uporać się z problemem i przywrócić obiektom ich funkcjonalność. Dlatego plan jest taki, by z całą modernizacją uwinąć się do sierpnia. Zdają sobie sprawę, że założenie jest ambitne, z drugiej strony nie mogą sobie pozwolić na dłuższe wyłączenie kompleksu z użytku. 


Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (11803) komentarze: (5)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Lataj weteran
  @Janeman

  *eche* *eche* Hinterzarten

 • Lataj weteran
  Panie Dworakowski,

  Miałem cały szacunek do Pana aż do momentu napisania tego artykułu. Rozumiem, że kliknięcia mają się zgadzać, ale tym razem to był zwykły clickbait, tak jak w wykonaniu innego znanego redaktora skijumping.pl. Skoczni można było używać w ostatnim TCS, więc coś jest na rzeczy. Zauważyłem, że najgorsze wzorce popularnych portali informacyjnych zaczęli już powielać inni redaktorzy skijumping. Nieładnie, Panie Adrianie.

 • Oczy Aignera profesor
  Błąd

  MŚ 2001 w Oberstdorfie? Panowie, co się dzieje z Wami?

 • Skokownik stały bywalec

  Było dobrze, zmieniali i przekombinowali... Kasa poszła w błoto, a wymiana igelitu przyniosła same straty. Jeśli chodzi o prace remontowe na skoczniach, to Niemcy stały się memem - Hinterzarten, Oberstdorf - oby nie przyszło im do głowy remontować Willingen, Ga-Pa albo mamuta w Oberstdorfie.

 • Janeman weteran

  Kiedyś Niemcy uchodziły u nas za synonim solidności, często stawiany w kontrze sytuacjom mającym miejsce na naszym własnym podwórku.
  Ograniczając się już do skoczni, to może u nas nadal nie jest idealnie (patrz opóźniona i ostatecznie przeprowadzona "na raty" przebudowa Wielkiej Krokwi, 10 lat czekania na przebudowę Średniej Krokwi) ale finalnie obiekty nadają się do użytku, a u zachodnich sąsiadów i Hinterzarten i Oberstdorf poważnie ucierpiały po remontach...

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl