Zielone światło komisji FIS dla inauguracji PŚ w Wiśle na igelicie

 • 2022-05-09 18:20

W poniedziałek miało miejsce posiedzenie online komisji skoków narciarskich Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Podczas spotkania przedyskutowano kwestie poruszone podczas kwietniowych obrad podkomisji. W gronie decyzji znalazła się m.in. zgoda na inaugurację Pucharu Świata na matach igelitowych, którą zaplanowano na 5-6 listopada w Wiśle. Decyzję komisji będzie musiał jeszcze zatwierdzić Kongres FIS.

Kwestie sprzętowe

Komisja podjęła decyzję w sprawie wdrożenia poprawek i zmian w kwestii sprzętu konkursowego zawodników. Zdefiniowane na nowo zostały przepisy dotyczące czuba oraz promienia nart. Podjęto również decyzję o nowej procedurze pomiarowej dla dotychczasowych regularnych pomiarów ciała sportowców. W przyszłości wysokość ciała będzie bowiem określana za pomocą narzędzia laserowego w pozycji leżącej, zaś długość kroku w pozycji siedzącej. O długości kroku w kombinezonie ma z kolei decydować masa ciała.

Kalendarze Letniego Grand Prix i Pucharu Świata

Podczas posiedzenia zatwierdzone zostały kalendarze Letniego Grand Prix oraz Pucharu Świata na sezon 2022/2023. W stosunku do kwietniowej wersji terminarzy zaszły dwie zmiany w letnim cyklu. Zaplanowane na wrzesień konkursy w Kazachstanie zostały odwołane, zaś w niedzielę 18 września w Rasnovie rozegrane zostaną premierowe zawody duetów (tzw. "Super Team").

Potwierdzone zostały konkursy Pucharu Świata w Iron Mountain, które mają się odbyć w dniach 11-12 lutego 2023 roku. Tym samym pucharowa karuzela powróci po 14 latach do Ameryki, zaś po 19-letniej przerwie do Stanów Zjednoczonych.

Zobacz kalendarz Letniego Grand Prix mężczyzn 2022 >>

Zobacz kalendarz Pucharu Świata mężczyzn 2022/2023 >>

Zobacz kalendarz Letniego Grand Prix kobiet 2022 >>

Zobacz kalendarz Pucharu Świata kobiet 2022/2023 >>

Zgoda na zawody na torach lodowych i igelicie

Ważną informacją dla kibiców jest decyzja dotycząca inauguracji Pucharu Świata 2022/2023. Po raz pierwszy w historii zawody tej rangi rozegrane zostaną przy kombinacji lodowych torów najazdowych z matami igelitowymi na zeskoku.

Połączenie lodowych torów najazdowych z lądowaniem na igelicie otwiera przed FIS możliwości wcześniejszego niż dotychczas rozpoczęcia sezonu Pucharu Świata bez konieczności produkcji sztucznego śniegu. Ma to być jednocześnie krok w kierunku ustalonych przez FIS zasad zrównoważonego rozwoju. Organizatorzy takich zawodów mają nie tylko zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy, ale także i energii.

Zawody na igelicie mają być także zdaniem FIS krokiem w kierunku bezpieczeństwa zawodników. Konkursy na sztucznym śniegu wielokrotnie kończyły się problemami z przygotowaniem skoczni oraz upadkami skoczków.

Historyczny weekend z zawodami Pucharu Świata na igelicie ma zostać rozegrany 5-6 listopada w Wiśle. Na Skoczni im. Adama Małysza (HS134) mają zostać rozegrane po dwa konkursy indywidualne mężczyzn oraz kobiet.

- Musieliśmy zmierzyć się z problemem piłkarskich mistrzostw świata FIFA, które rozegrane zostaną w listopadzie. Dlatego rozpoczniemy sezon bardzo wcześnie, zaś po inauguracji w Wiśle oraz zawodach w Ruce będziemy mieli krótką przerwę - wyjaśnia dyrektor PŚ, Sandro Pertile.

New Star Trophy

Zatwierdzono także nowy cykl zawodów, pod nazwą New Star Trophy (Trofeum Nowej Gwiazdy), które będą organizowane dla dzieci w wieku 11-15 lat. Latem 2022 roku rozegranych zostanie 9 konkursów nowego tworu FIS w pięciu państwach.

Gospodarzami premierowej edycji cyklu będą Rumunia, Włochy, Szwecja, Finlandia oraz Słowacja.

Większe nagrody finansowe

Komisja podjęła także decyzję o zwiększeniu nagród finansowych w zawodach Pucharu Świata w skokach narciarskich kobiet oraz mężczyzn na przestrzeni najbliższych sezonów.

Puchar Świata kobiet:

Sezon 2022/23 (dotychczasowe reguły)
- 1 punkt PŚ = 38 franków szwajcarskich (CHF)
- Nagrody dla TOP20 zawodów
- Łączna pula: 25.194 CHF

Sezon 2023/24
- 1 punkt PŚ = 40 CHF
- Nagrody dla TOP30 zawodów
- Łączna pula: 28.720 CHF; wzrost o 3.526 CHF

Sezon 2024/25
- 1 punkt PŚ = 42 CHF
- Nagrody dla TOP30 zawodów
- Łączna pula: 30.156 CHF; wzrost o 1.436 CHF

Sezon 2025/26
- 1 punkt PŚ = 45 CHF
- Nagrody dla TOP30 zawodów
- Łączna pula: 32.310 CHF; wzrost o 2.154 CHF

Sezon 2026/27
- 1 punkt PŚ = 50 CHF
- Nagrody dla TOP30 zawodów
- Łączna pula: 35.900 CHF; wzrost o 3.590 CHF

Puchar Świata mężczyzn:

Sezon 2022/23 (dotychczasowe reguły)
Łączna pula: 71.800 CHF na konkurs indywidualny

Sezon 2023/24
Łączna pula: 90.000 CHF na konkurs indywidualny; wzrost o 18.200 CHF

Sezon 2024/25
Łączna pula: 100.000 CHF na konkurs indywidualny; wzrost o 10.000 CHF

- Praca w podkomisjach była w tym roku niezwykle efektywna, również dzięki nowo powołanym grupom roboczym - nie kryje swojego zadowolenia Sandro Pertile: - Jedną z głównych kwestii dla nas wszystkich jest fakt, iż przepaść pomiędzy uznanymi narodami skoków narciarskich i tak zwanymi „małymi nacjami” ulega zmniejszeniu. Również w tym przypadku ważnym instrumentem będzie nowe trofeum - New Star Trophy - kończy włoski działacz.

Wszystkie decyzje komisji muszą zostać jeszcze zatwierdzone na zaplanowanym na 25-26 maja Kongresie FIS w Mediolanie, co najprawdopodobniej będzie tylko formalnością.


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (11958) komentarze: (61)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Kolos profesor
  @Arturion

  Niby czemu w psychice? Igielit to obiektywnie bardziej niebezpieczne tworzywo niż naturalny śnieg. Igielit to jednak plastik (tworzywo sztuczne) a śnieg to zmarznięta woda, co prawda mocno ubita na skoczni ale jednak. Po za tym łatwiej się ląduje na śniegu. Do tego de facto nikt nie wie jak się będzie zachowywał igielit w temp. kilku stopni mrozu (oby nie było więcej...).

 • Arturion profesor
  @Brisco

  Ale chyba przyznasz, że większe problemy niż sposób pisowni i wymowy tego tworzywa się zdarzają?

 • Brisco bywalec
  @Kolos

  Nie ma żadnej łamanej, igelit, igelitu, igelicie...

 • Arturion profesor
  @Kolos

  Problem jest w psychice.

 • Kolos profesor
  @Pavel

  Z tą "bezpieczniejszością" igielitu/igelitu bym nie przesadzał - skoczkowie wolą jednak upaść na śnieg niż na taką sztuczną nawierzchnię...

 • Arturion profesor
  @MrRadzio

  Tak to nie działa.

 • MrRadzio doświadczony
  @Brisco

  A może lepiej żebyśmy podniecali się tym Cienciałą i pompowali balonik na pełnej? Patrz - jeden zawodnik pójdzie na zmarnowanie jak Murańka ale cała zgraja innych w podobnym do niego wieku będzie miała medialny spokój i może coś z tego dzięki temu będzie? Przynajmniej takie jest moje zdanie.

 • Arturion profesor
  @Brisco

  Dobrze piszesz. Ale to wszystko nawet niekoniecznie od trenerów zależy. Czasami nawet i od zawodników też nie. Pożyjemy, zobaczymy.
  Faktem jest, że Murańka zapowiadał się fenomenalnie (i coś tam osiągnął, choćby aktualne rekordy prestiżowych skoczni). Faktem jest, że w Cienciałę wielu znawców wątpiło, że niby tato go lansuje ponad miarę. Jednak Cienciała okazuje się naprawdę dużym talentem. Dyduch - jak na razie - też. Podobnie (trochę starsi) Wisełka, Tomasiak i... legion innych.
  A Leja? W Austrii dawno by skończył. W Polsce - trzymam za niego kciuki. Od pewnego momentu zawsze miał pod górę, lecz nie poddaje się. I - zwłaszcza - nie kompromituje.

 • Arturion profesor
  @Tomek88

  Zawracanie głowy. Kiedyś "letnie" imprezy rozgrywano na powietrzu, a dziś na hali. Skandal, nie?

 • Brisco bywalec
  @Arturion

  Chodzilo mi o podniecanie sie Cienciala, jak dawniej Muranka. Bedzie dobry to fajnie, ale rownie dobrze po dojrzewaniu, moze byc tragiczny. Moze miec budowe jak Leja i byc lepszy od Krzaka (to Leja powinien byc w regionalnej, zarowno za Krzaka, jak i Hule, Hule tez by pykal z takim finansowaniem), a rownie dobrze Wiselka, czy Dyduch moga byc legendami tej dyscypliny.

 • Adam90 profesor

  "Zawody na igelicie mają być także zdaniem FIS krokiem w kierunku bezpieczeństwa zawodników. " to jest sport zimowy ,to moze w ogóle niech nie skacza w lotach bo tez niebezpiecznie xD

 • Pavel profesor
  @SaraT

  Do tego jest to palanie pieniędzmi w piecu, aby stworzyć coś zupełnie zbędnego dla skoczka. Co więcej ten sztuczny śnieg jest niezbyt dobrą alternatywą i skoczkowie go nie lubią. Igelit jest lepsza opcja, bezpieczniejsza i tańsza.

 • SaraT stały bywalec

  Poproszę o igelit w kolorze białym.
  Łatwiej będzie można odróżnić zawody zimowe od letnich (na zielonym).
  A swoją drogą przy sztucznym naśnieżaniu, gdy śnieg jest tylko na zeskoku, to zimowego klimatu też nie ma.

 • Tomek88 profesor

  Pomysł organizacji PŚ na igielicie i to na początku listopada jest dla mnie bezsensowny bo skoki to sport zimowy, letnie grand prix to zupełnie co innego. Mam nadzieję, że taki pomysł pojawił się tylko w tym roku ze względu na piłkarski mundial. Nie chciałbym aby takie coś weszło na stałe. Tak samo z tymi dłuższymi przerwami. Liczę na to, że to tylko taki sezon przejściowy a później wróci to co widzieliśmy do tej pory czyli początek około 20 listopada i rywalizacja odbywająca się co tydzień.

 • Arturion profesor
  @Brisco

  Ostatnio Cienciała jest lepszy od Dyducha. A ten zupełnie nieźle się czuje w dwuboju.

 • Wojciechowski profesor
  @Lataj

  Słoweńcy w ogóle mają mało konkursów w obu odmianach PŚ i trudno to na pierwszy rzut oka zrozumieć. Wygląda na to, że w ogóle o to się nie starają.

 • Lataj profesor
  @Wojciechowski

  Szkoda, że się teraz na niej tak rzadko skacze w PŚ. Jakby nie mogło być na niej chociażby przedmistrzowskiej próby albo zastępstwa za RA. Dlatego tym bardziej fajnie by się oglądało mistrzostwa na niej. Jak się odbędą, wielu użytkownikom by się zrobiło żal, że na Bloudkovej Velikance najlepsi skoczkowie nie skaczą częściej.

 • Wojciechowski profesor
  @Lataj

  Nie, nie. Bloudkova velikanka stała od lat 30., to na niej choćby Marusarz bił się o rekord świata. Mamuta dobudowano później obok, ale Bloudkova velikanka stoi do dziś (po kilku przebudowach) i były na niej wielokrotnie zawody PŚ w dawnych czasach (np. fantastyczny finał PŚ w 1998).

 • Kolos profesor
  @Skokownik

  Oczywiście pozostaje pytanie czy kształt tego New Star Trophy został już ustalony z zainteresowanymi i potwierdzony czy to raczej Pertilowe "ogłaszamy, że zawody odbędą się tu i tam, a teraz zaczynamy rozmowy czy wytypowani nam to zorganizują"....

  Znając życie jak dojdzie do konkretów to kalendarz NST zacznie się wykruszać (choć zadeklarowani organizatorzy wydają się mimo wszystko dość pewni - to nie jest Francja czy Turcja gdzie sporo pierwotnie planowanych zawodów w ostatnich latach odwoływano) no ale sam pomysł jest niezły i warty dyskusji a z góry planowanie tych zawodów w Austrii, Niemczech czy Słowenii byłoby bez sensu.

 • Lataj profesor
  @Lataj

  obiekty duże i mamucie w PŚ*

 • Lataj profesor
  @Mucha125

  Tylko w Planicy była skocznia większa od normalnej, a obiekty duże i mamucie zdeprymowały mniejsze. W Słowenii przez wiele lat stał mamut, potem nic i normalne skocznie, ale wybudowali jeszcze Bloudkovą Velikankę.

 • Mucha125 profesor
  @Skokownik

  Szwedzi by organizowali ale nie mają zawodników. Nawet nie wiem czy nie mieli by problemu z przedskoczkami. Rumunia się rozwija i jedyna przeszkoda do stałej pozycji w PŚ jest to że to tylko normalny obiekt. Słowacja ma ten sam problem plus może koszta? Włosi zmieniają skocznie na mistrzostwa więc wróci do PŚ. Dlaczego Słowenia organizuje tylko Planicę? Może przez tradycje. Ja jestem zdania patrząc co się działo w pademii gdziekolwiek są zawody to jest dobrze za wyjątkiem oczywiście zbrodniarzy. "ZSRR" POWINNA MIEĆ BANA PRZYNAJMNIEJ NA 20 LAT LUB WIĘCEJ. W kalendarzu od razu więcej miejsca się zrobi jak na stałe wejdzie zasada z igielitem na początek lub w trudnych warunkach pogodowych.

 • Brisco bywalec
  @Skokownik

  Dyduch znaczy sie? Nic was Muranka nie nauczyl.

 • Shoutaro doświadczony

  Duety do mety...

 • Skokownik weteran
  @Lataj

  A nasz Tymek mógłby się sprawdzić na tle ciekawej konkurencji.

 • Gerwazy doświadczony

  I pytanie czy rekord skoczni w Wiśle na igelicie w listopadzie będzie zimowy czy letni? :)

 • Lataj profesor

  Nadchodzący sezon to będzie pierwsza i ostatnia okazja, żeby Vagul sobie poskakał w NST :) Miałby tylko młodszych od siebie i łatwo by zamiatał konkurencję :)

  Chyba że w nowym tworze będą też startowali skoczkowie w wieku 11-15 lat z lepszych krajów. Miałby mocną konkurencję w postaci Cienciały :)

 • Wojciechowski profesor
  @Skokownik

  Pytanie, czy im wpycha. Tego do końca nie wiemy.

 • Skokownik weteran
  @Kolos

  Słowacy nie organizowali nic od 2015 roku, bo nie chcieli. Teraz nagle Pertile wpycha im zawody, więc mam pewne wątpliwości, czy to wypali. Prędzej wierzę we Włochów albo Szwedów, ale mogą uznać, że nie ma co kasy wydawać na jakiś New Star Trophy i zrezygnują.

 • Brisco bywalec

  Tacy z was znawcy, a nie umiecie igelit/igelicie napisać poprawnie. Co macie, wy wszyscy z języka polskiego?

 • Kolos profesor
  @Skokownik

  Nie pamiętam żeby Słowacy, Włosi czy Szwedzi odwołali jakieś zawody, Rumunii też jak obiecają organizację zawodów to je organizują. To oni zresztą jako ostatni organizowali zawody w ramach upadającego Pucharu Karpat...

  Przenoszenie tych zawodów do krajów wielkiej "6" byłoby wypaczeniem ich ideii.

  Aczkolwiek długiej historii ten turniej może nie mieć, i podzielić los FIS Youth Cupu...

 • Seba Aka Krzychu profesor

  Igelit to być może jest przyszłość skoków, ale aktualnie, póki jest możliwość to PŚ powinien odbywać się na śniegu, a nie na igelicie. Mi ten pomysł nie za bardzo się podoba.

 • Farek doświadczony
  @Pavel

  "Jednym z głównych celów dla nas wszystkich jest to, żeby przepaść między narodami TOP6 a tak zwaną „egzotyką” zmniejszała się." Chyba tak by to trzeba tłumaczyć, niemniej póki co tego zmniejszania kompletnie nie widać, mam nadzieję że którykolwiek z pomysłów Twardego Jak Rozgotowane Kluski Sandro (np. te duety albo kolejny cykl) wypali. No chyba że medal Kanadyjczyków i punkty Francuzów w mikście zaliczyć

 • ZKuba36 profesor
  Moim zdaniem.

  Bardzo dobrze, że pierwszy konkurs sezonu zimowego będzie w Polsce. Dzięki temu już na początku sezonu będziemy mogli zdobyć dość dużo punktów w PN a poza tym będziemy mieli doskonały przegląd wszystkich polskich skoczków z dobrym wyborem kogo wystawić na PŚ a kogo na PK. Składy nie będą zależały od tajemniczych treningów.

 • kasztanowyskoczek bywalec

  Nie do końca rozumiem cały ten ból o skoki na igielit, mnie nawet się podoba ten pomysł

 • Radek95 stały bywalec

  Jeśli na igielicie to jest szansa na pozytywny wynik Maćka Kota czy też Klemensa Murańki :) :) :)

 • Arturion profesor
  @mario1_94

  Igelit biały gdzieniegdzie jest.
  A najważniejsza możliwość skakania.

 • mario1_94 stały bywalec

  Dajcie spokój z tym igelitem w sezonie zimowym, kto to widział. Tylko Polska daje sobie wciskać takie głupie pomysły (oczywiście kosztem normalnych, śnieżnych konkursów w dalszej części sezonu)... Skoki na igelicie są dla mnie nieciekawe i nieczytelne. Byłoby to akceptowalne jedynie wtedy, jeśli igelit byłby biały, ale wiadomo, że nie będzie.

 • ZKuba36 profesor
  @Skokownik

  Dziękuję. Być może niektórym Polakom bardziej będzie się opłacać startowanie w PK.

 • erobson początkujący

  To może po prostu na stałe zacznijmy sezon w maju i skończmy we wrześniu. Nie będzie problemu ze śniegiem, a kibice nie będą musieli marznąć pod skocznią. A biegacze zamiast na nartach niech jeżdżą na wrotkach. Skoki narciarskie to sport zimowy, a LGP to sztuczny twór powstały niecałe 30 lat temu i który jest jedynie dodatkiem. Ale jak zwykle najważniejsza jest kasa, taniej wyjdzie z igielitem niż ze sztucznym śniegiem. Jestem fanem skoków i ten mundial nic a nic mnie nie obchodzi. A wy jak zwykle tworzycie sztuczne problemy. Sandro, od kilku miesięcy piastujesz tą funkcję, a już tyle kompromitacji zaliczyłeś, że aż boję się, co będzie dalej.

 • Skokownik weteran
  @ZKuba36

  Organizatorzy szykują nagrody dla TOP 7, które mogą rozdzielić dowolnie, byleby utrzymać zasadę im wyższe miejsce, tym więcej kasy.

 • Skokownik weteran

  A propos New Star Trophy, to nie zdziwię się, jeśli połowy konkursów nie będzie. Rumuni mogą odwołać z powodów organizacyjnych(choć mogą zorganizować to naprawdę dobrze, wszystko możliwe), Szwedzi, Słowacy i może nawet Włosi mogą się wycofać bo nie ma kasy, zostałaby tylko Finlandia. Przykład z LGP w Kazachstanie nie nauczył FIS-u, że nie powinno się robić nadziei kibicom wpychając komuś na siłę zawody. Ogólnie skokom może się przydać taki cykl, ale jeśli zawody będą organizowane w pewniejszych miejscach, np. w Polsce czy Słowenii. Mogliby brać udział też skoczkowie z któregoś z mocniejszych krajów, ale tylko gospodarza(jeśli zakładamy wariant z pewniejszymi lokalizacjami). Co do formatu super team(duety), na co marnie zwrócono uwagę w artykule i w dyskusji, zobaczymy jak wypadnie w Rasnovie na LGP. Wtedy też wypowiem się, jak to się ogląda i czy powinno się to organizować.

 • ZKuba36 profesor

  A jak to jest z nagrodami w PK?

 • Skokownik weteran
  @Dama_Karmelowa

  Ja w sumie nie mam nic przeciwko takiej sytuacji - pogoda pokazałaby FIS-owi jaki to jest głupkowaty pomysł pozbawiający Puchar Świata zimowego klimatu. #LGPnaigelicieniePŚ #NieinaguracjiPŚnaigelicie

 • Pavel profesor
  @Kolos

  Ogólnie brzmi to głupio, ale może to coś w stylu długości nart powiązanej z BMI, czyli zachęta do trzymania większej wagi. Ewentualnie błąd w tłumaczeniu ;) Pytanie czy kolejna komplikacja tego systemu w obliczu sporych trudności z egzekwowaniem prostszej wersji ma jakiś sens ;)

  "Jednym z głównych punktów dla nas wszystkich jest fakt, że przepaść między uznanymi narodami skoków narciarskich a tak zwanymi „małymi narodami” zmniejsza się."

  Przetłumaczy mi to ktoś na polski? ;) Nie wiem czy ktoś to wklepał w translator i wkleił tego potworka nawet nie czytając czy tak karkołomnie to przetłumaczył ;)

 • Brisco bywalec

  Nie! Blagam! Wali mnie pilka nozna, zacznijcie w Kuusamo.

 • Raptor202 weteran

  Niech położą biały igelit, to nie będzie widać różnicy.

 • Janeman profesor
  @Kolos

  Związek jest tutaj oczywisty - im skoczek ma większe "Cohones" tym większą ma masę ciała i tym niższego kroku w spodniach potrzebuje - nareszcie FiS to zauważył i wyszedł naprzód żywotnym potrzebom skokowej braci!
  A tak na poważnie to niepotrzebne komplikowanie reguł i krok w złą stronę - kombinowania raczej będzie więcej przy bardziej zagmatwanych przepisach.

 • Janeman profesor

  Pomijając już te wszystkie kwestie dotyczące zielonego PŚ podnoszone (również przeze mnie) pod poprzednim artykułem na ten temat, to bardzo martwi mnie "rozwadnianie" Pucharu Świata - siłą tych zawodów jest cotygodniowa rywalizacja, gdzie nie ma miejsca na dłuższa słabość a zwycięzca cyklu na prawdę jest tym najlepszym danej zimy (a przynajmniej statystycznie jest do tego bliżej niż w przypadku MŚ czy IO) . Jeśli zawody pucharowe będą rozgrywane z czasem z 2-3 tygodniowymi przerwami na przestrzeni 5 miesięcy, to możemy wrócić do sytuacji z lat 80 gdzie dla wielu zawodników bardziej liczyło się zwycięstwo w poszczególnych prestiżowych konkursach niż w generalce cyklu.

 • Groźny Wąsacz doświadczony

  Cyrk a nie inauguracja to będzie! Na igielicie się latem skacze a nie zimą pacany fisowskie!

 • janbombek doświadczony

  Trochę za dużo kombinacji przy skokach w ostatnich latach, chociaż z drugiej strony, lodowy rozbieg i zeskok na igielit mogły by rozszerzyć geograficzny zasięg skoków. Teoretycznie, jeśli taki szejk z Półwyspu Arabskiego miałby kaprys to konkurs można by zorganizować nawet na pustyni.

 • Mati2121 stały bywalec

  Puchar Świata na igelicie? Śmiechu warte.

 • Kolos profesor

  Zmiany za wiele nic nie wnoszące ale zawsze można mówić, że przecież "coś się robi"...

  Oczywiście najciekawsza jest tak kwestia zmiany sposobu pomiaru sprzętu i inne drobne zmiany w kwestiach technicznych.

  Swoją drogą śmieszne jest uzależnianie długości kroku w kombinezonie od masy ciała skoczka. Trudno mi znaleść związek między tymi parametrami... ale przynajmniej jest szansa, na zmniejszenie choć trochę tych oszustw związanych ze zbyt dużymi kombinezonami.

 • Lataj profesor
  @cms

  Powinny być zawody w Ruce od razu po Wiśle, potem przerwa. Zawody w IM będą mniej istotne i można by wcisnąć na ostatni weekend przed MŚwPN albo w ich czasie, ale też może być wolny weekend, a potem mundial. Gdyby było inaczej z Ruką, byłoby prawidłowo.

 • cms stały bywalec

  Musieliśmy zmierzyć się z problemem piłkarskich MŚ, które rozegrane zostaną w listopadzie. Dlatego rozpoczniemy sezon bardzo wcześnie, zaś po inauguracji w Wiśle oraz zawodach w Ruce będziemy mieli krótką przerwę - mówi 🇮🇹Sandro Pertile.

  Jednej rzeczy nie rozumiem. O ile mi wiadomo MŚ w Katarze kończą się 18 grudnia czyli w dniu drugiego konkursu PŚ w Engelbergu. Kolizja następuje przy wszystkich listopadowo-grudniowych weekendach czyli w Ruce, Neustadt i Engelbergu. Ale przenosiny tylko PŚ w Wiśle z terminu 3-4 grudnia. To co tylko Wisła jakoś szczególnie kolidowała?

 • alelesz22 bywalec
  @Dama_Karmelowa

  Kiedy spanie śnieg pojawi się piękne, uwielbiane przez kibiców zdanie: Competition canceled

 • alelesz22 bywalec

  Skoro skoki tak idą do przodu to ja proponuje aby rada FIS przedyskutowała kwestie inauguracji PŚ na Saharze.

  A tak na poważnie to nie można po prostu rozpocząć sezonu gdzie indziej albo rozpocząć go w Wiśle, ale np. tydzień lub dwa tygodnie pózniej nawet podczas MŚ w piłce nożnej? Skoki kojarzą się ze śniegiem, na igelicie to już nie będzie to samo co skoki na śniegu... Uważam, że powinnismy zostać przy tym, że PŚ jest na śniegu a LGP na igelicie. Może po obejrzeniu konkursu PŚ na igelicie zmienię zdanie, ale dla mnie PŚ kojarzy się właśnie ze śniegiem. Cóż pożyjemy zobaczymy, ten pomysł ma też napewno swoje plusy.

 • alo profesor

  Taa już to widzę jak PŚ wróci do USA...
  Prędzej odwołają

 • Dama_Karmelowa profesor

  Pozostaje mieć nadzieję, że pogoda nie zrobi organizatorów w konia i nie spadnie śnieg na ten igelit. Byłaby to potworna ironia losu ;) Ale ciekawe co z tego wyjdzie

 • Adam90 profesor
  @Marco Gaccio

  nie wiem co w tym zabawnego, Kruczek trenował Włochów :).

 • Marco Gaccio profesor

  Podobno Sobczyk ma trenować Zografskiego XDD

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl