Puchar Świata 2022/2023 bez zawodów w Trondheim

 • 2022-06-17 14:59

Zaplanowane na 16 marca 2023 roku zawody Pucharu Świata oraz turnieju Raw Air w Trondheim nie dojdą do skutku. Taką informację przekazała w piątek Międzynarodowa Federacja Narciarska i Snowboardowa (FIS). Konkursy na przebudowywanej Granåsen zostały przeniesione do Lillehammer.

Po raz ostatni Trondheim gościło najlepszych skoczków świata w 2020 roku. Wówczas udało się przeprowadzić jedynie prologi do zawodów mężczyzn i kobiet. Konkursy zostały odwołane (wraz z resztą sezonu 2019/2020) z uwagi na rozpoczynającą się pandemię koronawirusa. Z tego samego powodu do skutku nie doszła również edycja Raw Air zaplanowana na 2021 rok.

Wiosną 2021 rozpoczęła się rozbiórka starych skoczni kompleksu Granåsen i budowa nowych obiektów, tworzonych z myślą o mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym w 2025 roku. Tym samym Trondheim nie pojawiło się w kalendarzu ostatniej edycji Pucharu Świata. Cykl miał powrócić do tej miejscowości w marcu 2023 roku, ale ostatecznie tak się nie stanie.

W piątek FIS poinformowała o odwołaniu zaplanowanych na 15-16 marca 2023 roku zawodów Raw Air w Trondheim. Jak dodaje federacja, rywalizacja w tej miejscowości nie dojdzie do skutku w najbliższym sezonie z uwagi na "problemy techniczne".

W środę władze gminy Trondheim poinformowały Norweski Związek Narciarski, który następnie przekazał wiadomość FIS, iż skocznie nie będą gotowe na czas. - Powodem tej decyzji jest wszystko, co wydarzyło się w związku z wojną na Ukrainie oraz pandemią koronawirusa. Te wydarzenia doprowadziły do problemów z dostawami surowców, które wpłynęły na opóźnienia w budowie skoczni - mówi Ola By Rise, dyrektor ds. kultury i sportu w gminie Trondheim, cytowany przez Adresseavisen.

Zawody, które miały odbyć się w Trondheim, zostały przeniesione do Lillehammer. Tym samym skoczkowie i skoczkinie będą rywalizować przez cztery dni na skoczni Lysgårdsbakken, zaś harmonogram Raw Air 2023 pozostał bez zmian. W poniedziałek i środę (13 i 15 marca 2023) rozegrane zostaną prologi do zaplanowanych na wtorek i czwartek konkursów (14 i 16 marca 2023).

Dodatkowo FIS potwierdziła, iż w ramach weekendu z Pucharem Świata w Rasnovie (18-19 lutego 2023) nie zostanie rozegrany mikst. Tym samym program zawodów zakłada rozegranie po dwóch konkursów indywidualnych mężczyzn i kobiet.

Zobacz aktualny kalendarz Pucharu Świata mężczyzn 2022/2023 >>

Zobacz aktualny kalendarz Pucharu Świata kobiet 2022/2023 >>


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (7578) komentarze: (33)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • kamilgadomski91@interia.pl początkujący
  @Tommy 97 Djd

  W Garmisch przecież w styczniu było już oświetlenie mimo rozgrywania konkursu w dzień

 • Wojciechowski profesor
  @Kolos

  Ligowe mecze Realu z Barceloną od kilku lat ustawiają godzinowo pod Chiny, no to co dopiero mówić o mistrzostwach w Azji?

 • Pavel profesor
  @Kolos

  W 2018 też ich nie było, a widownia była ogromna. Cały świat jest jest ustawiony pod Chińczyków, łącznie z cenzurą hollywoodzkich filmów, możesz sobie pisać co tam chcesz, ale tego nie przeskoczysz. Skoki mogą się dostosować lub nie, ale ta sama godzina co decydujące mecze, zmasakruje widownię PŚ.

 • Kolos profesor
  @Pavel

  Chin nawet nie ma na mundialu. Chiny to jednak ludny kraj więc tam liczby wszelakie zawsze będą duże. Ci nie znaczy, że zainteresowanie tam piłką nożną jest jakieś nadzwyczajne. I dlaczego niby ustalają godziny pod Chińczyków w 2022 r. A nie robili tego w 2018,2014, 2010 czy 2006 roku?

 • Pavel profesor
  @Kolos

  Piotrek nie wypowiadaj się w tematach, o których nie masz zielonego pojęcia, twoja ignorancja jest powalająca. MŚ 2018 najchętniej były oglądane w Chinach (ponad 655mln ludzi zobaczyło mundial).

 • Kolos profesor
  @Pavel

  Biorąc pod uwagę, że wiele męczy odbędzie się o 20, część też o 17 to bez różnicy. Tym bardziej, że w Chinach zainteresowanie piłką nożną to zbyt wielkie nie jest.

 • Kolos profesor
  @Oczy Aignera

  Gros spotkań w fazie grupowej odbędzie się o 20.

 • Pavel profesor
  @Kolos

  Zamiast 23 mieliby 1 w nocy, rzeczywiście nie ma różnicy.

 • Stajenny_ironiicznie bywalec
  @Kolos

  A co, robisz wtedy na magazynie?

 • Wojciechowski profesor
  @Lataj

  Bo w zestawieniu z takim FIS-em rzeczywiście FIFA może mieć się za bogów...

 • Oczy Aignera profesor
  @Kolos

  Godzina 11. to Twoim zdaniem jest normalna godzina na rozgrywanie tak ważnych spotkań? Ja rozumiem ligi poniżej szczebla centralnego, ale nie MŚ. Mecz otwarcia w poniedziałek o wspomnianej 11. mówi sam za siebie.

 • Lataj weteran

  Szkoda, że Putler urządza sobie taki teatrzyk i zniszczył rozwój talentu z jego ojczyzny, Sadriejewa, a także spowodował kryzys naftowy. Także z jego winy nie zobaczymy po raz kolejny Trondheim w PŚ i RA, które będzie musiało jeszcze długo potem budowało prestiż od nowa, żeby zagrozić w tym TCS.

  Z plusów zastępstwo w Lillehammer, na jednej z ulubionych skoczni Stocha, a do tego wywalenie mikstu w Rasnovie i zastąpienie go konkursami indywidualnymi. Ze względu na to, że tego typu zawody w PŚ były śmieszne, takie konkursy powinny być tylko na imprezach o ważniejsze trofea. Zresztą Hofer już po 2 sezonach zrezygnował z organizacji mikstów.

 • Lataj weteran
  @Kolos

  Kolejna kwestia jest taka, że w FIFA myślą, że są bogami i nie pozwolą sobie ot tak innym ustąpić. Co najwyżej FIS może się dostosować.

 • Kolos profesor
  @Pavel

  Europie pasuje tak średnio a Chinom tak samo pasowałoby 18. Zresztą na poprzednich mundialach Chinom pasowała godzina 20 czasu europejskiego, to czemu teraz nie?

  W końcu fazę grupową będzie się rozgrywać w zwykłych dla Europy porach. Czyli się da.

  Także pomysł fatalny.

 • Pavel profesor
  @Kolos

  Godzina 16 jest skalkulowana, aby pasowała Europie i jednocześnie Chinom, zwykły rachunek ekonomiczny.

 • Tommy 97 początkujący
  @Kolos

  No tak ale 16 czasu polskiego a w Katarze jest 18 wtedy 2 godziny różnicy czasowej. Finał 4 lata temu w Rosji też był o 18

 • Kolos profesor
  @Tommy 97

  Bardziej jestem zaskoczony, że mecz o 3 miejsce i finał Mundialu są rozgrywane o takiej żenującej godzinie jak 16 niż to, że tak zaplanowali sobie w Engelbergu PŚ...

  Skoki spokojnie można przenieść na 13 i tyle, tym bardziej, że zawsze takie godziny w Engelbergu były (przynajmniej dopóki nie mieli oświetlenia na skoczni :))

 • Wojciechowski profesor
  @Tommy 97

  Zrobili tylko oświetlenie rozbiegu, jeśli się nie mylę.

 • Tommy 97 początkujący
  @kibicsportu

  Cieszmy się że mamy jeszcze skocznie w Innsbrucku Garmish Tauplitz czy w Rasnovie gdzie nie ma sztucznego oświetlenia i konkursy odbywają się w dzień. Nie wiem co z Iron Mountain czy po tej przebudowie jest oświetlenie czy nie?

 • Tommy 97 początkujący
  @kibicsportu

  Dokładnie też tak uważam. Piękna zimowa sceneria przy słoneczku i ta atmosfera przedświąteczna

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl