Puchar Świata 2022/2023 bez zawodów w Trondheim

  • 2022-06-17 14:59

Zaplanowane na 16 marca 2023 roku zawody Pucharu Świata oraz turnieju Raw Air w Trondheim nie dojdą do skutku. Taką informację przekazała w piątek Międzynarodowa Federacja Narciarska i Snowboardowa (FIS). Konkursy na przebudowywanej Granåsen zostały przeniesione do Lillehammer.

Po raz ostatni Trondheim gościło najlepszych skoczków świata w 2020 roku. Wówczas udało się przeprowadzić jedynie prologi do zawodów mężczyzn i kobiet. Konkursy zostały odwołane (wraz z resztą sezonu 2019/2020) z uwagi na rozpoczynającą się pandemię koronawirusa. Z tego samego powodu do skutku nie doszła również edycja Raw Air zaplanowana na 2021 rok.

Wiosną 2021 rozpoczęła się rozbiórka starych skoczni kompleksu Granåsen i budowa nowych obiektów, tworzonych z myślą o mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym w 2025 roku. Tym samym Trondheim nie pojawiło się w kalendarzu ostatniej edycji Pucharu Świata. Cykl miał powrócić do tej miejscowości w marcu 2023 roku, ale ostatecznie tak się nie stanie.

W piątek FIS poinformowała o odwołaniu zaplanowanych na 15-16 marca 2023 roku zawodów Raw Air w Trondheim. Jak dodaje federacja, rywalizacja w tej miejscowości nie dojdzie do skutku w najbliższym sezonie z uwagi na "problemy techniczne".

W środę władze gminy Trondheim poinformowały Norweski Związek Narciarski, który następnie przekazał wiadomość FIS, iż skocznie nie będą gotowe na czas. - Powodem tej decyzji jest wszystko, co wydarzyło się w związku z wojną na Ukrainie oraz pandemią koronawirusa. Te wydarzenia doprowadziły do problemów z dostawami surowców, które wpłynęły na opóźnienia w budowie skoczni - mówi Ola By Rise, dyrektor ds. kultury i sportu w gminie Trondheim, cytowany przez Adresseavisen.

Zawody, które miały odbyć się w Trondheim, zostały przeniesione do Lillehammer. Tym samym skoczkowie i skoczkinie będą rywalizować przez cztery dni na skoczni Lysgårdsbakken, zaś harmonogram Raw Air 2023 pozostał bez zmian. W poniedziałek i środę (13 i 15 marca 2023) rozegrane zostaną prologi do zaplanowanych na wtorek i czwartek konkursów (14 i 16 marca 2023).

Dodatkowo FIS potwierdziła, iż w ramach weekendu z Pucharem Świata w Rasnovie (18-19 lutego 2023) nie zostanie rozegrany mikst. Tym samym program zawodów zakłada rozegranie po dwóch konkursów indywidualnych mężczyzn i kobiet.

Zobacz aktualny kalendarz Pucharu Świata mężczyzn 2022/2023 >>

Zobacz aktualny kalendarz Pucharu Świata kobiet 2022/2023 >>


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (14351) komentarze: (33)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • kamilgadomski91@interia.pl stały bywalec
    @Tommy 97 Djd

    W Garmisch przecież w styczniu było już oświetlenie mimo rozgrywania konkursu w dzień

  • Wojciechowski profesor
    @Kolos

    Ligowe mecze Realu z Barceloną od kilku lat ustawiają godzinowo pod Chiny, no to co dopiero mówić o mistrzostwach w Azji?

  • Pavel profesor
    @Kolos

    W 2018 też ich nie było, a widownia była ogromna. Cały świat jest jest ustawiony pod Chińczyków, łącznie z cenzurą hollywoodzkich filmów, możesz sobie pisać co tam chcesz, ale tego nie przeskoczysz. Skoki mogą się dostosować lub nie, ale ta sama godzina co decydujące mecze, zmasakruje widownię PŚ.

  • Kolos profesor
    @Pavel

    Chin nawet nie ma na mundialu. Chiny to jednak ludny kraj więc tam liczby wszelakie zawsze będą duże. Ci nie znaczy, że zainteresowanie tam piłką nożną jest jakieś nadzwyczajne. I dlaczego niby ustalają godziny pod Chińczyków w 2022 r. A nie robili tego w 2018,2014, 2010 czy 2006 roku?

  • Pavel profesor
    @Kolos

    Piotrek nie wypowiadaj się w tematach, o których nie masz zielonego pojęcia, twoja ignorancja jest powalająca. MŚ 2018 najchętniej były oglądane w Chinach (ponad 655mln ludzi zobaczyło mundial).

  • Kolos profesor
    @Pavel

    Biorąc pod uwagę, że wiele męczy odbędzie się o 20, część też o 17 to bez różnicy. Tym bardziej, że w Chinach zainteresowanie piłką nożną to zbyt wielkie nie jest.

  • Kolos profesor
    @Oczy Aignera

    Gros spotkań w fazie grupowej odbędzie się o 20.

  • Pavel profesor
    @Kolos

    Zamiast 23 mieliby 1 w nocy, rzeczywiście nie ma różnicy.

  • Stajenny_ironiicznie bywalec
    @Kolos

    A co, robisz wtedy na magazynie?

  • Wojciechowski profesor
    @Lataj

    Bo w zestawieniu z takim FIS-em rzeczywiście FIFA może mieć się za bogów...

  • Oczy Aignera profesor
    @Kolos

    Godzina 11. to Twoim zdaniem jest normalna godzina na rozgrywanie tak ważnych spotkań? Ja rozumiem ligi poniżej szczebla centralnego, ale nie MŚ. Mecz otwarcia w poniedziałek o wspomnianej 11. mówi sam za siebie.

  • Lataj profesor

    Szkoda, że Putler urządza sobie taki teatrzyk i zniszczył rozwój talentu z jego ojczyzny, Sadriejewa, a także spowodował kryzys naftowy. Także z jego winy nie zobaczymy po raz kolejny Trondheim w PŚ i RA, które będzie musiało jeszcze długo potem budowało prestiż od nowa, żeby zagrozić w tym TCS.

    Z plusów zastępstwo w Lillehammer, na jednej z ulubionych skoczni Stocha, a do tego wywalenie mikstu w Rasnovie i zastąpienie go konkursami indywidualnymi. Ze względu na to, że tego typu zawody w PŚ były śmieszne, takie konkursy powinny być tylko na imprezach o ważniejsze trofea. Zresztą Hofer już po 2 sezonach zrezygnował z organizacji mikstów.

  • Lataj profesor
    @Kolos

    Kolejna kwestia jest taka, że w FIFA myślą, że są bogami i nie pozwolą sobie ot tak innym ustąpić. Co najwyżej FIS może się dostosować.

  • Kolos profesor
    @Pavel

    Europie pasuje tak średnio a Chinom tak samo pasowałoby 18. Zresztą na poprzednich mundialach Chinom pasowała godzina 20 czasu europejskiego, to czemu teraz nie?

    W końcu fazę grupową będzie się rozgrywać w zwykłych dla Europy porach. Czyli się da.

    Także pomysł fatalny.

  • Pavel profesor
    @Kolos

    Godzina 16 jest skalkulowana, aby pasowała Europie i jednocześnie Chinom, zwykły rachunek ekonomiczny.

  • Tommy 97 bywalec
    @Kolos

    No tak ale 16 czasu polskiego a w Katarze jest 18 wtedy 2 godziny różnicy czasowej. Finał 4 lata temu w Rosji też był o 18

  • Kolos profesor
    @Tommy 97

    Bardziej jestem zaskoczony, że mecz o 3 miejsce i finał Mundialu są rozgrywane o takiej żenującej godzinie jak 16 niż to, że tak zaplanowali sobie w Engelbergu PŚ...

    Skoki spokojnie można przenieść na 13 i tyle, tym bardziej, że zawsze takie godziny w Engelbergu były (przynajmniej dopóki nie mieli oświetlenia na skoczni :))

  • Wojciechowski profesor
    @Tommy 97

    Zrobili tylko oświetlenie rozbiegu, jeśli się nie mylę.

  • Tommy 97 bywalec
    @kibicsportu

    Cieszmy się że mamy jeszcze skocznie w Innsbrucku Garmish Tauplitz czy w Rasnovie gdzie nie ma sztucznego oświetlenia i konkursy odbywają się w dzień. Nie wiem co z Iron Mountain czy po tej przebudowie jest oświetlenie czy nie?

  • Tommy 97 bywalec
    @kibicsportu

    Dokładnie też tak uważam. Piękna zimowa sceneria przy słoneczku i ta atmosfera przedświąteczna

  • kibicsportu profesor
    @Tommy 97

    Wystarczy, żeby konkursy w Engelbergu były o 13-14, tak jak kilka lat temu.
    Powiem szczerze, że konkursy od 13-14 miały w przeszłości swój klimat w Engelbergu, czuć święta było, itp.. Jakoś to sztuczne oświetlenie w Engelbergu jest takie sobie, tam lepiej zawody się ogląda w dzień.

  • Tommy 97 bywalec
    @Maks113

    Tak a ostatnie skoki podczas prologu 2020 pamiętny upadek Leyhe

  • Tommy 97 bywalec
    PŚ w Engelbergu 2022

    Oto program który znalazłem na oficjalnej stronie zawodów.
    Friday, 16 December 2022
    2.45 p.m Offical training (two runs)
    5.00 p.m. Qualifications

    Saturday, 17 December 2022
    1.30 p.m. Terrain opening
    2.00 p.m. Opening of the VIP tent
    3.00 p.m. Trial run
    4.00 p.m. First round
    followed by Final round and awards ceremony


    Sunday, 18 December 2022
    1.30 p.m. Terrain opening
    2.00 p.m. Opening of the VIP tent
    2.30 p.m. Qualifications
    4.00 p.m. First round
    followed by Final round and awards ceremony

    Naprawdę to już jest totalna głupota. Co za problem zrobić konkurs o 10 rano czy 13 ewentualnie zrobić zawody w czwartek/piątek. Przypuszczam że w Ruce konkursy będą późnym wieczorem albo z samego rana natomiast z Titisee Neustadt jest już mniejszy problem bo owszem w sobotę są ćwierćfinały o 16 i 20 więc można konkurs zrobić rano o tyle w niedziele nie ma meczów jest przerwa w turnieju więc można zrobić konkurs wieczorem o tradycyjnej 16.Ale ten Engelberg to już upadli na głowy całkowicie. Sam jestem wielkim fanem skoków i piłki i ciężko byłoby to pogodzić. W biathlonie poszli po rozum do głowy i zawody w listopadzie i w grudniu będą się odbywały głównie w tygodniu od poniedziałku do piątku w godzinach porannych i wieczornych kiedy meczów nie będzie żeby kibic miał wybór i żeby dyscyplina nie ucierpiała. Jednak w skokach nikt o tym nie myśli. Smutne to jest bardzo.

  • Maks113 doświadczony

    Czyli ostatni raz PŚ w Trondheim rozgrywany był 14 marca 2019r

  • Tommy 97 bywalec
    PŚ w Engelbergu 2022

    Skandaliczna decyzja organizatorów i FIS. Kompletny [***]zm. Konkursy w Engelbergu w sobotę i w niedzielę o 16 czyli o tej godzinie co będzie mecz o 3 miejsce i finał na mundialu w Katarze. Czy w tym FIS już całkiem powariowali?

  • KrzycheR22 początkujący

    Sory, ale ten turniej na pewno nie osiągnie prestiżu podobnego do TCS. Co chwilę jakieś zawody odwoływane, przenoszone. Natomiast usunięcie mikstu w Rasnovie to bardzo dobra decyzja, tego typu konkursy powinny być tylko na imprezach mistrzowskich.

  • cms doświadczony
    Przeniesienie konkursów

    To chyba 4 raz w historii kiedy zawody PŚ z Trondheim są przenoszone do Lillehammer. Tak było w grudniu 2005, 2006, 2009, tyle, że wtedy powodem był brak śniegu w Trondheim i zawody przeniesiono niecały miesiąc przed planowanym terminem konkursów.

  • TheDriger stały bywalec

    Chwała za to, że nie będzie tego bezsensownego mikstu. Teraz ma jakiś sens jechać do Rumunii.

  • TheDriger stały bywalec
    @Kolos

    Nie jest, z całym szacunkiem ale od 2020r RawAir to lekki cyrk. Ja wiem, że pandemia blablabla, ale jednak czy Oberstdorf w 2021 i Innsbruck w 2019 zorganizowały konkursy w ramach TCS mimo, że rozgrywano na tych obiektach MŚ? Tymczasem w Norwegii nie dają rady pogodzić wielkich imprez MŚ i MŚwL z MOST EXTREME, MOST INTENSIVE turniejem na świecie. Trzy pierwsze edycje były dużym sukcesem, ale powoli nikt o tym nie pamięta bo mamy za sobą 3 lata blamażu tego turnieju.

  • Kolos profesor
    @Wojciechowski

    Jak to nie jest jak jest? (a przynajmniej była...).

    Owszem część zawodów odwoływano z takich czy innych przyczyn. Ale aż do 2021 r. kalendarz każdej edycji był taki sam - w 2020 r. odwołano część konkursów, a w 2021 r. całość. Ale plany zawsze do 2021 r. obejmowały te same cztery obiekty w Oslo, Lillehammer, Trondheim i Vikersund.

  • padu doświadczony

    Szkoda że nie zobaczymy jeszcze nowej skoczni w Trondheim, ale przynajmniej jest już ustalone zastępstwo i nie ma dziury. Brak mikstu w Râșnovie to dobry pomysł, jeden mikst w sezonie wystarczy.

  • Stajenny_ironiicznie bywalec
    @Wojciechowski

    Ważniejsze są zawody na igelicie w Wiśle, poziom komedii już osiągnięty:).

  • Wojciechowski profesor

    Stałość grona miast goszczących Raw Air nie jest jego znakiem firmowym, tak to ujmijmy...

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl