Puchar Świata w cieniu Kataru - FIS unika kolizji z mundialem

 • 2022-07-27 15:30

Już 5 listopada na Skoczni im. Adama Małysza w Wiśle odbędą się pierwsze zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich w sezonie 2022/2023. Nieco ponad dwa tygodnie później sportowy świat będzie emocjonował się mistrzostwami świata w piłce nożnej w Katarze. Obecnie FIS stara się znaleźć sposób, aby mundialowe spotkania nie odebrały widowni sportom zimowym. W przypadku skoków oznacza to m.in. przedpołudniowe godziny rozgrywania zawodów.

Odkąd w 2015 roku FIFA ogłosiła, że mistrzostwa świata w piłce nożnej Katar 2022 rozegrane zostaną na przełomie listopada i grudnia, stało się jasne iż będzie to stanowić ogromne wyzwanie dla rozpoczynających wówczas swój sezon sportów zimowych. W ubiegłym roku prace nad wspomnianym tematem rozpoczęła Międzynarodowa Federacja Narciarska. FIS starała się znaleźć rozwiązania, które pomogą udanie przeprowadzić początek sezonu przy jednoczesnym braku utraty widowni spowodowanej mundialem.

W przypadku skoków narciarskich jednym z rozwiązań okazało się przesunięcie inauguracji Pucharu Świata w skokach narciarskich na 5-6 listopada. Z uwagi na tak wczesną porę rozgrywania zawodów, premierowe konkursy na Skoczni im. Adama Małysza w Wiśle zostaną przeprowadzone przy zastosowaniu nowoczesnych torów lodowych oraz mat igelitowych na zeskoku. Będzie to pierwsza taka sytuacja w historii cyklu.

Problem stanowiły kolejne trzy pucharowe weekendy, zaplanowane w Ruce (26-27 listopada), Titisee-Neustadt (10-11 grudnia) oraz Engelbergu (17-18 grudnia), które odbędą się w trakcie imprezy w Katarze. Największe wyzwanie spotkało Finów, których konkursy przypadają na najintensywniejszy okres mundialu, kiedy to pierwsze mecze dnia będą rozpoczynać się już o 11:00 czasu polskiego. FIS miała propozycję przesunięcia "Ruka Nordic Opening" o tydzień, ale z uwagi na wszystkie trzy dyscypliny (również biegi narciarskie i kombinację norweską, dla których to inauguracja sezonu), okazało się to logistycznie niemożliwe.

Ostatecznie fani skoków narciarskich będą mogli pogodzić oglądanie zawodów na Rukatunturi z mundialowymi spotkaniami. Jak informuje Kacper Merk z Eurosportu, oba weekendowe konkursy w Ruce mają się rozpocząć o 9:00 czasu polskiego. Tym samym - jeżeli warunki pogodowe pozwolą - zawody w Finlandii powinny zakończyć się przed pierwszym tego dnia gwizdkiem sędziowskim na katarskich boiskach.

Dla Ruki będzie to najwcześniejsza pora przeprowadzenia zawodów Pucharu Świata od blisko 20 lat. 30 listopada 2003 roku wyjątkowo wcześnie rozegrano jednoseryjny konkurs, przełożony z poprzedniego dnia po pamiętnym upadku Thomasa Morgensterna. Wówczas rywalizację rozpoczęto o 7:20 czasu polskiego, a zwycięzcą został Norweg Sigurd Pettersen przed Adamem Małyszem oraz Finem Veli-Mattim Lindstroemem.

Kolejnym przystankiem na pucharowej mapie będzie Titisee-Neustadt, które ma gościć zawody w dniach 10-11 grudnia. Sobotni konkurs przypada na ostatni dzień mundialowych ćwierćfinałów, z kolei niedziela będzie dniem przerwy w katarskim czempionacie. Również i w Niemczech program zawodów będzie zmieniony na potrzeby piłkarskiej imprezy czterolecia.

- Z uwagi na mistrzostwa, sobotni konkurs w Neustadt rozpoczniemy o 11:45. Niedziela jest dniem przerwy na mundialu i wtedy przeprowadzimy zawody o 16:00 - informuje Sandro Pertile, dyrektor Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Ostatnim narciarskim weekendem w trakcie MŚ w Katarze będą tradycyjne, przedświąteczne zawody w Engelbergu (17-18 grudnia). Konkursy na Gross-Titlis-Schanze zbiegną się terminowo z dwoma najważniejszymi meczami czempionatu - o brąz (sobota) oraz o złoto (niedziela).

Wszystko wskazuje na to, iż sobotnie zawody w Engelbergu rozpoczną się o 16:00. Dokładnie o tej samej godzinie w Ar-Rajjan zacznie się walka o brązowe medale MŚ w Katarze. Szanse na przesunięcie godziny konkursu są jednak niewielkie. Nieoficjalnie mówi się, że potencjalnym zmianom sprzeciwia się producent sygnału z zawodów, szwajcarska telewizja SRF, która tego dnia we wcześniejszych porach ma zaplanowane inne wydarzenia.

Inaczej prezentuje się sytuacja z dniem finału mundialu. Wówczas niedzielny konkurs w Engelbergu rozpocznie się o 12:30. Tym samym ostatnie pucharowe zawody przed 71. Turniejem Czterech Skoczni zakończą się przed decydującym meczem o tytuł mistrza świata na stadionie w Lusajl.

Zobacz aktualny kalendarz Pucharu Świata mężczyzn 2022/2023 >>

Zestawienie weekendów Pucharu Świata 2022/2023 oraz piłkarskich MŚ Katar 2022:

Sobota, 26 listopada 2022:
9:00 - Puchar Świata w skokach narciarskich - Ruka
11:00 - MŚ Katar 2022 - mecz Tunezja-Australia
14:00 - MŚ Katar 2022 - mecz Polska-Arabia Saudyjska
17:00 - MŚ Katar 2022 - mecz Francja-Dania
20:00 - MŚ Katar 2022 - mecz Argentyna-Meksyk

Niedziela, 27 listopada 2022:
9:00 - Puchar Świata w skokach narciarskich - Ruka
11:00 - MŚ Katar 2022 - mecz Japonia-Kostaryka
14:00 - MŚ Katar 2022 - mecz Belgia-Maroko
17:00 - MŚ Katar 2022 - mecz Chorwacja-Kanada
20:00 - MŚ Katar 2022 - mecz Hiszpania-Niemcy

Sobota, 10 grudnia 2022:
11:45 - Puchar Świata w skokach narciarskich - Titisee-Neustadt
16:00 - MŚ Katar 2022 - mecz ćwierćfinałowy - 1F/2E-1H/2G
20:00 - MŚ Katar 2022 - mecz ćwierćfinałowy - 1B/2A-1D/2C

Niedziela, 11 grudnia 2022:
16:00 - Puchar Świata w skokach narciarskich - Titisee-Neustadt

Sobota, 17 grudnia 2022
16:00 - Puchar Świata w skokach narciarskich - Engelberg
16:00 - MŚ Katar 2022 - mecz o trzecie miejsce

Niedziela, 18 grudnia 2022
12:30 - Puchar Świata w skokach narciarskich - Engelberg
16:00 - MŚ Katar 2022 - finał

Wszystkie godziny podane według czasu polskiego.


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (16838) komentarze: (63)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • mk12 początkujący

  Nie rozumiem tego. 26 i 27 listopada jakieś podrzędne mecze grupowe nie mogą kolidować ze skokami, ale 17 grudnia mecz o 3. miejsce może kolidować. Aż tak mało cenią ten mecz?

 • Arturion weteran
  @Lataj

  Mógłby już świat zacząć się też przyglądać znacznie młodszym piłkarzom...

 • Lataj weteran
  @kewa

  Nie musisz lubić, ale innym nie zmienisz zdania. Cały świat się przygląda Lewandowskiemu i Messiemu i już. Wystarczą dwie zdrowe nogi, krzepa i piłka. Czego chcieć więcej? Zasady nie są jakieś szczególnie skomplikowane, ale spalonego łatwiej pokazać niż opisać.

 • Qrls weteran
  @kewa

  Nie muszą a chcą. To jest Mundial i ciężko żeby w ogóle PŚ w skokach miał podjazd pod to. Jak jest IO to wolę oglądać medalowe transmisje niż mecz ligowy albo towarzyski w nogę.

 • kewa stały bywalec

  Trochę mnie to denerwuje, że inne dyscypliny sportowe muszą dostosować się do piłki nożnej, zwłaszcza, że jej nie lubię.

 • Pavel profesor
  @Kocurello2

  Azja aż tak wiele nie zyskuje bo w zasadzie straciła wcześniej jedno miejsce na rzecz Australii. Mimo wszystko zgadzam się, że z tej federacji i amerykańskiej dojdą najsłabsze ekipy, o ile Azja w tym układzie zapewne zostanie na kolejny turniej z racji olbrzymiego rynku to Ameryka raczej będzie okrojona, pamiętajmy, że w 2026 3 miejsca ma "z urzędu" jako, że będą rozgrywane w USA, Meksyku i Kanadzie.

 • Kocurello2 doświadczony
  @Pavel

  Plus zapomniałeś dodać, że dojdą 2 słabe drużyny z Ameryki Północnej np. Panama czy Jamajka. Oraz będzie 8 ekip z Azji czyli choćby takie Emiraty Arabskie albo Oman zagrają na Mundialu.

 • Kocurello2 doświadczony
  @dejw

  Jeśli chodzi o miejsca dla Europy to są one dopasowane pod względem liczby grup. Od MŚ 2026 ma być 16 grup, więc idealnie będzie w nich po jednej drużynie z Europy.

 • Fan Tkaczenki i Aalto weteran
  @Raptor202

  Twoja wiedza o geopolityce jest jak widzę zerowa.
  Typowy janusz-ekspert tzn. nie znam się, ale się wypowiem.

 • Kolos profesor
  @Raptor202

  Nie przesadzałbym. Może jesteś my w świecie mniejszym graczem niż byśmy chcieli, ale jednak jesteśmy dużym, mimo wszystko silnym krajem europejskim i choćby już z tej racji nie jesteśmy tacy bez znaczenia. Do tego mamy strategiczne położenie geograficzno-polityczne. Porównywanie nas do krajów afrykańskich jest niedorzeczne.

 • Lataj weteran
  @Raptor202

  Co nie wyklucza faktu, że mecze mogły być ustawione za hajs przeciwko nam, a już na pewno dobrze na wschód od Kresów.

 • Pavel profesor
  @dejw

  Tak samo. Tylko zaczynaliśmy od trochę późniejszych rund. Niestety przez 5 lat zlecieliśmy na ryj w rankingu i obecny sezon rozstawiali nas na podstawie 32 miejsca co dało nam dla prawie wszystkich ekip 1 etap, kolejne będzie już lepszy bo 27 i startujemy dopiero od 2 rundy eliminacji.

 • dejw profesor
  @Pavel

  Dzięki. To Afryka faktycznie zyskuje najwięcej, co tak czysto sportowo wygląda na wariant sprawiedliwy, bo obecnie oni wydają się być najbardziej pokrzywdzeni, o czym świadczy brak na tegorocznym mundialu takich ekip jak Nigeria, Algieria, Egipt czy WKS.

  A co do drugiego tematu - dlatego mówię, że teoretycznie jest łatwiej, zależy od tego jak trafisz. Jakkolwiek by na to nie patrzeć, pod koniec lipca wciąż mamy 4 drużyny w grze, z czego 2 już na pewno przeszły dalej. A jak to wyglądało przed reformą?

 • Raptor202 weteran
  @Lataj

  Jak trzeba być odklejony od rzeczywistości, albo jak głęboko pod ziemią trzeba mieszkać, żeby rozważać na poważnie takie pomysły? Oświecę cię, kolego - Polska na całym świecie nie obchodzi absolutnie nikogo poza Polakami. Wszystkie poważne kraje mają nas gdzieś, tak samo jak tych wszystkich Łotyszy, Bośniaków czy innych Gabończyków. Żebyśmy chociaż w tej piłce nożnej się liczyli, to może wtedy ktoś miałby jakikolwiek powód, żeby nam zaszkodzić. Problem w tym, że nawet w tym sporcie nasza kadra znaczy tyle co nic, więc wszyscy inni wraz z kacapami mogą olać nas ciepłym [***] zamiast bawić się w jakieś tam ustawki.

 • Adam90 weteran
  @Stajenny_ironiczniie

  a choćby od mediów, kanału sportowego, tych sportowych mediów :). Ankieta to my wygrywamy xD.

 • Pavel profesor
  @Stajenny_ironiczniie

  No właśnie chodzi o to "prawie", przed powstaniem tych rozgrywek była "beczka" taka, że "prawie" to powinien być awans co najmniej do ćwierćfinału, a u nas to "prawie" rozbija się o eliminacje. Co do awansu, Lech idzie prostą drogą dla "mistrzów" bez ekip z mocnych lig i spadków z LE więc pewnie wejdzie. Cała reszta ma trudniejszą ścieżkę i brak rozstawienia.

 • Stajenny_ironiczniie początkujący
  @Adam90

  A gdzie słyszysz, że jesteśmy faworytem, od kolegów z bloku czy na czacie nastolatków? :) My nie jesteśmy stawiani nawet w roli średniaka.

  @Pavel nie przesadzaj, Raków w ubiegłym sezonie odpadł w ostatniej rundzie eliminacji, prawie się udało. :) I ciągle mamy szanse na grupę w bieżących rozgrywkach, po dzisiejszym wieczorze jeszcze dwie. A tak poważnie, to te nasze klubiki miałyby problem z czymolwiek nawet na IV poziomie europejskim, gdyby był, np. w pucharze PlayStation czy innej Coca-Coli.

 • Adam90 weteran
  @Stajenny_ironiczniie

  pewnie, tylko gdybanie, ale zobaczysz tak samo będą grali w Katarze...ja juz do piłki noznej podchodzę ostrożnie. Jak słyszę ,ze jestesmy faworytem

 • Lataj weteran
  @Pavel

  Minuta ciszy dla Włochów, którzy - mimo faktu bycia mistrzami Europy - już 2. raz z kolei nie dostali się na mundial, bo piłkarze Macedonii Płn. tak im napsuli krwi jak raz Niemcom.

 • Pavel profesor
  @dejw

  Jak widać LK nie jest stworzona "pod takie kraje jak Polska" bo łomot zbieramy w eliminacjach do tejże, a nie nawet w samych rozgrywkach.

  Największym beneficjentem jest Afryka, dostaje 4 miejsca, Ameryka Płd i Azja po 3, Ameryka Płn 2 i Ocenia będzie miała miejsce z eliminacji.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl